3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Tagi , , , ,

Costiera Amalfitana – Wybrzeże Amalfi to jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża we Włoszech. Malowniczo położone miejscowości, turkusowe wody morza i śródziemnomorski urok Wybrzeża Amalfi powodują, że jest to niezwykle piękne oraz popularne miejsce we Włoszech. Co zobaczyć na Wybrzeżu Amalfi podczas 3-dniowego pobytu? Gdzie warto zarezerwować nocleg? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule pt.: „3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi”.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO – Wybrzeże Amalfi jest jednym z tych miejsc, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Na zobaczenie wszystkich atrakcji z pewnością 1 tydzień nie wystarczy, jednak można zobaczyć najciekawsze atrakcje w ciągu trzech dni. Dlatego też przygtowaliśmy 3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu, a chcą zobaczyć ten wyjątkowy fragment wybrzeża. Z naszym 3-dniowym planem podróży po Wybrzeżu Amalfi, odwiedzisz najpopularniejsze miasta takie jak: Positano, Amalfi, Ravello oraz wyspę Capri.

Wybrzeże Amalfi posiada wszystko, czego można chcieć na wakacjach – piękne ogrody i wille na szczycie wzgórz ze spektakularnymi widokami na morze, czyste i turkusowe plaże, restauracje z gajami cytrynowymi oraz piękne hotele.

Czy 3 dni wystarczą, aby zwiedzić Wybrzeże Amalfi?

3 dni to niewiele czasu na zobaczenie wszystkich miasteczek i atrakcji Wybrzeża Amalfitańskiego. Aby odwiedzić wszystkie piękne miasta na Wybrzeżu Amalfi będziesz potrzebował co najmniej tygodnia. Jeśli jednak zaplanujesz z podróż z wyprzedzeniem, możesz odwiedzić większość popularnych miejsc na Wybrzeżu Amalfi w ciągu 3 dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Wybrzeże Amalfi?

Miesiące od kwietnia do października są najlepszym czasem na wizytę na Amalfi, ponieważ świeci słońce oraz jest ciepło. Zimą większość hoteli i restauracji jest zamkniętych. Miasteczka się praktycznie opustoszałe. Jeśli chcesz odwiedzić wybrzeże poza sezonem, musisz spodziewać się mniejszej ilości miejsc noclegowych i restauracji, które będą otwarte. Rekomendujemy podróż po wybrzeżu w maju lub pod koniec lata (np. we wrześniu), ponieważ nie jest ono tak zatłoczone jak w miesiącach letnich.

Czy na Wybrzeżu Amalfitańskim jest bezpiecznie?

Na Wybrzeżu Amalfi jest bezpiecznie. Mieszkańcy są mili, przyjaźni i gościnni. Musisz jednak zachować ostrożność w miejscach turystycznych, ponieważ dość sporo jest tu kieszonkowców, zresztą jak wszędzie w tego typu miejscach. 

Jak się dostać na Wybrzeże Amalfi?

Planując trasę podróży, weź pod uwagę czas potrzebny na dotarcie do Wybrzeża Amalfi. Sam dojazd do Wybrzeża Amalfi z Neapolu w szczycie sezonu może zajać kilka godzin, w zależności od środka transportu i Twojego miejsca noclegu.

Samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy w Neapolu.

Pociągiem

Większość szybkich pociągów zatrzymuje się w Neapolu, Sorrento lub Salerno.

Autobusem

Autobusy Sita Bus (transport publiczny) są dobrą i stosunkowo tanią opcją dojazdu, jednak musisz być przygotowany na korki na drogach w szczycie sezonu. Jeśli planujesz tydzień na Wybrzeżu Amalfi to transport publiczny jest dobrą opcją, jeśli jednak masz tylko 3 dni to polecamy kolej lub prom.

Promem

Promy to kolejna opcja podróżowania w obrębie Wybrzeża Amalfi i do/z Capri.

Jak dojechać z Neapolu na Wybrzeże Amalfi?

Po przylocie samolotem do Neapolu masz kilka opcji dojazdu:

 • Pociąg o nazwie Circumvesuviana, który kursuje pomiędzy Neapolem a Sorrento. To również doskonała opcja dojazdu do stanowiska archeologicznego w Pompejach.
 • Prom z Neapolu, który dopływa do Sorrento i stamtąd możesz autobusami Sita Bus dojechać do hotelu/apartamentu. Aby skorzystać z promu, najlepiej wsiąść w taksówkę z lotniska/dworca kolejowego i dojechać do przystani promowej.
 • Prywatny transport do miejsca docelowego, aby zaoszczędzić czas. Jest to znacznie droższa opcja, ale oszczędza czas i wiele transferów.
 • Wynajem samochodu – jeśli nie jesteś doświadczonym kierowcą lub nie czujesz się pewnie na wąskich drogach z przepaściami to nie zalecamy tej opcji. Jeśli jednak czujesz się pewnie za kółkiem jest to najlepsza opcja poruszania się po wybrzeżu.

3 – dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

DZIEŃ 1 – Amalfi, Ravello, Furore, Conca dei Marini

Aby zaoszczędzić czas, warto wybrać się na prywatną, jednodniową wycieczkę do Amalfi, Ravello i miasteczek położonych pomiędzy nimi. Jeśli masz więcej dni, możesz spędzić dzień w każdej z tych miejscowości na wędrówkach, plażowaniu, jedzeniu oraz zwiedzaniu.

Amalfi

Miasto Amalfi było kiedyś ważnym portem handlowym znajdującym się na Morzu Śródziemnym. Obecnie jest to malowniczo położone miasto z mnóstwem atrakcji. Możesz tu spędzić kilka dni i wciąż będzie Ci mało, jeśli jednak masz mało czasu to polecamy zobaczyć:

 • Piazza del Duomo z przepiękną katedrą Duomo di Amalfi,
 • Port i marinę,
 • Fontannę Sant’Andrea, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych i znanych zabytków w Amalfi.

Plaża Atrani

W pobliżu Amalfi znajduje się ładna plaża Atrani. Jest to żwirowa zatoczka, na której można wynająć leżaki i parasole, aby spędzić popołudnie. Przy plaży znajduje się kilka sklepów i restauracji, ale pamiętaj, że wiele z nich zamyka się po południu na „Meridiatio” – sjestę. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby wygrzać się w promieniach włoskiego słońca.

Ravello

Ravello jest kolejnym malowniczym miastem na Wybrzeżu Amalfi, a także jego muzyczną stolicą. Jest to miejscowość położona wysoko nad morzem z pięknymi ogrodami, tarasowymi wzgórzami z zapierającymi dech w piersiach widokami na morze.

W Ravello warto zobaczyć m.in.:

 • Villę Cimbrone ze śródziemnomorskim ogrodem, piękną willą, wspaniałymi rzeźbami oraz malowniczym widokiem na morze.
 • Villę Rufolo z ogrodami, w których Wagner komponował „Persifala”.
 • Piazza Centrale i katedrę Duomo di Ravello.

Conca dei Marini

W pobliżu Conca dei Marini znajduje się Grotta dello Smeraldo – Szmaragdowa Grota. Jeśli planujesz kupić ceramikę na pamiątkę z Włoch, polecamy odwiedzić sklepy z ceramiką w Conca dei Marini.

Fiordo di Furore

Fiordo di Furore to maleńka miejscowość z plażą, która ukryta jest w fiordzie. Jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na Wybrzeżu Amalfi.

Polecany artykuł: Amalfi

DZIEŃ 2 – Wycieczka na wyspę Capri

Cesarze August i Tyberiusz uciekali na malowniczą wyspę Capri od zgiełku starożytnego Rzymu. Obecnie wyspa przyciąga turystów z całego świata. Najlepszą opcją zwiedzenia wyspy jest rejs dookoła Capri. Statki wycieczkowe płyną blisko formacji skalnych Faraglioni i grot, w tym blisko Błękitnej Groty – Grotta Azzurra. Grotę można zwiedzać wyłącznie z pokładu małej łodzi, która zabierze Cię do wnętrza groty.

Blue Grotto

Promienie słoneczne powodują, że woda morska w tej jaskini mieni się lazurowymi kolorami. Warto wybrać się na zwiedzanie Błękitnej Groty – Grotta Azzurra przed godziną 10, potem jest zawsze długa kolejka, która zajmuje godziny czekania. Polecamy przypłynąć na Capri pierwszym promem z Positano i po dopłynięciu na wyspę zaplanuj wizytę w Grotta Azzurra.

Marina Piccola

Marina Piccola to mała miejscowość z portem, która znajduje się na południowym wybrzeżu Capri. Jest to także miejsce, do którego syreny zwabiły Odyseusza. Marina Piccola położona jest w zatoce chronionej przez strome klify, więc można się tu opalać się nawet w zimie.

Giardini di Augusto

Ogrody Augusta, dawniej znane jako Ogrody Kruppa to śródziemnomorskie tarasowe ogrody, z których roztacza się malowniczy widok m.in.: na Monte Tuoro, Monte San Michele oraz Monte Tiberio.

Villa San Michele i śródziemnomorskie ogrody

Villa San Michele była domem szwedzkiego lekarza, pisarza i psychiatry – Axela Munthe (1857 -1949). W jego willi jak i ogrodzie można podziwiać jego osobiste zbiory, począwszy od bezcennych artefaktów archeologicznych – rzymskich, egipskich i etruskich – po sztukę pochodzącą z początku XX wieku. Villa San Michele nazywana jest także jedną z najpiękniejszych na Capri.

Anacapri

W Anacapri warto zobaczyć XVIII-wieczny kościół San Michele – Chiesa di San Michele Arcangelo, który zbudowano na planie ośmiokąta. Jego największą atrakcją jest podłoga z majolikowych płytek, która przedstawia wypędzenie Adama i Ewy z rajskiego ogrodu. Główny kościół miasta – Chiesa di Santa Sofia pochodzi z 1510 roku, jednak zakrystia i oratorium posiadają pamiątki po starszym kościele San Carlo. Warto odwiedzić także muzeum w Casa Rossa, w którym znajdują się rzymskie posągi znalezione w Grotta Azzurra.

Polecany artykuł: Capri

DZIEŃ 3 – Positano

Ostatni dzień 3-dniowego planu podróży na Wybrzeżu Amalfi spędzisz w Positano. To ostatni dzień na tym pięknym wybrzeżu, więc po zwiedzaniu warto odpocząć i zrelaksować się na plaży. Legenda mówi, że tysiące lat temu to sam Posejdon stworzył to miejsce jako prezent dla nimfy Pasitei. Niektórzy jednak twierdzą, że to rzymscy żeglarze odkryli ten fragment wybrzeża podczas ucieczki przed piratami. Przez wielu Positano jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Co zobaczyć w Positano?

Spiaggia Grande

Obok Mariny Grande (portu i przystani promowej) znajduje się główna plaża Positano – Spiaggia Grande. Blisko mariny znajduje się także mała plaża publiczna, z której można korzystać bezpłatnie. Ta plaża ma tendencję do bycia bardzo zatłoczoną. Obok bezpłatnej plaży znajduje się prywatny klub plażowy, w którym płaci się za wypożyczenie leżaków i parasoli. Można tu także zamówić jedzenie i napoje.

Chiesa di Santa Maria Assunta

Kościół Santa Maria Teresa dell’Assunta – Chiesa di Santa Maria Assunta pochodzi z X wieku i jest symbolem Positano. Wewnątrz znajduje się bizantyjska ikona czarnej Madonny z Dzieciątkiem. Według legendy klasztor został wzniesiony na cześć bizantyjskiej ikony przedstawiającej Matkę Boską, która do dziś jest czczona przez miejscowych. Opactwo cieszyło się pewnym prestiżem aż do pierwszej połowy XV wieku, kiedy to ostatni opat benedyktyński Antonio Acciappaccia di Sorrento wraz ze swoimi mnichami, zmęczonymi rabunkami dokonywanymi przez brutalnych piratów, opuścił klasztor.

Wieże Saracenów

Na całym Wybrzeżu Amalfi, w tym w Positano znajdują się Wieże Saracenów. Zbudowano je na wybrzeżu w XVI wieku w celu obrony przed najazdami ze strony piratów. Najważniejszymi wieżami były: Sponda, Trasita oraz Fornillo. Wartownicy po otrzymaniu sygnału alarmowego z głównej wieży, ostrzegali miejscową ludność przed piratami.

Polecany artykuł: Positano

Jakie pamiątki warto kupić na Wybrzeżu Amalfi?

Wybrzeże Amalfi oprócz pięknych widoków słynie z ceramiki, limoncello, butów robionych na zamówienie oraz wina. Co warto kupić na pamiątkę wakacji z Costiera Amalfitana?

 • Ceramikę w Piccadilly Ceramiche w Conca dei Marini. Sklep ten jest tańszy niż inne tego typu sklepy ceramiczne w Positano. Co ciekawe, sprzedwaca może wysłać zakupione przedmioty bezpośrednio do domu, więc nie musisz się martwić o bagaż.
 • Limoncello w Cello Factory w Ravello. Limoncello to likier robiony ze skórki cytryny i wódki. Jest to digestif, który jest dość mocnym alkoholem. Warto spróbować różnych smaków limoncello, crema di limone, crema di pistachio i wiele innych kremowych likierów produkowanych z owoców.
 • Lokalne wina jak na przykład Greco di Tufo czy Taurasi pochodzące z regionu Wezuwiusza.
 • Skórzane sandały z Positano.

Polecane restauracje na Wybrzeżu Amalfitańskim

Na Wybrzeżu Amalfi warto spróbować owoce morza, ryby, świeże owoce, marynowane warzywa, pizzę, pasty, limoncello i lokalne wino. Jeśli uwielbiasz próbować nowych potraw, wybierz się na kulinarną wycieczkę po Costiera Amalfitana.

Le Tre Sorelle to niepozorna restauracja znajdująca się na plaży w Positano, która serwuje doskonałe lokalne dania. Koniecznie spróbuj marynowane sardele, grillowane warzywa i limoncello. Casa e Bottega to doskonałe miejsce na pyszne śniadanie i lunch. Aby podziwiać zachód słońca i delektować się anti-pasti wybierz się do La Tagliata. Restauracja w Villa Rufolo w Ravello to kolejne doskonałe miejsce na obiad lub kolację ze spektakularnymi widokami.
Uwaga! Niektóre z tych restauracji wymagają rezerwacji z dużym wyprzedzeniem.

Gdzie zatrzymać się na nocleg na Wybrzeżu Amalfi?

Costiera Amalfitana oferuje wiele pieknych miejsc, które idealnie nadają się na krótki jak i dłuższy pobyt. Wszystko zależy od Twojego budżetu i dostępu do transportu publicznego.

 • Jeśli planujesz często korzystać z transportu publicznego, zatrzymaj się w Sorrento. Jest ono większe, tańsze oraz oferuje promy i autobusy, które dowiozą Cię do różnych miejsc na Wybrzeżu Amalfi.
 • Jeśli chcesz mieć malownicze widoki z okna hotelu/apartamentu zatrzymaj się w Positano. Musisz być jednak przygotowany na pokonywanie wielu schodów w górę i w dół podczas upałów. Jest to również najdroższe ze wszystkich miejsc do pobytu na Wybrzeżu Amalfi. Przed rezerwacją hotelu/apartamentu upewnij się, jak daleko masz do plaży, sklepu lub na przystanek.
 • Jeśli zależy Ci na spokojnej okolicy z tarasowymi widokami na wzgórza i morze, wybierz Ravello. Jest ono ustronne i spokojne, a przy tym także najmniej zatłoczone.
 • Jeśli chcesz mieć nocleg w centralnym punkcie Costiera Amalfitana, wybierz Amalfi. Jest to miejsce tętniące życiem z rynkami, przystanią i największą liczbą atrakcji.
 • Inną opcją jest pobyt na wyspie Capri. Wyspa Capri oddalona jest około 45 minut rejsu statkiem od wybrzeża Amalfi. Warto zatrzymać się na Capri na kilka dni, jeśli masz czas na pobyt na Wybrzeżu Amalfi na ponad tydzień.

Plan podróży po Wybrzeżu Amalfi. TOP 3 najlepsze hotele

La Caravella di Positano – Relais & Beach

Hotel La Caravella oferuje komfortowe apartamenty i pokoje z prywatną, darmową plażą dla Gości. La Caravella mieści się w budynku pochodzącym z lat 20. XX wieku, kilka kroków od centrum Positano. Apartamenty i pokoje wyposażone są w klimatyzację, telewizor, łazienkę oraz balkon, z którego można podziwiać widok na morze.

Hotel Margherita

Margherita to hotel, który oferuje malownicze widoki na Wybrzeże Amalfi oraz basen z hydromasażem. Wszystkie pokoje posiadają minibar, WiFi, łazienkę oraz balkon z widokiem na morze. Goście mogą zostawić samochód na bezpłatnym parkingu.

Hotel Locanda Del Fiordo

Locanda Del Fiordo usytuowany jest na zboczu skalnym w miasteczku Furore. Do dyspozycji Gości są klimatyzowane pokoje, bezprzewodowy dostęp do Internetu, łazienka, telewizor oraz bezpłatny parking.

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się 3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi wraz z naszymi rekomendacjami. Jeśli planujesz odwiedzić Wybrzeże Amalfi na dłużej niż 3 dni, możesz dodać do planu podróży jednodniową wycieczkę do Sorrento, Parku Narodowego Wezuwiusz, Neapolu itp.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Sorrento wycieczki. TOP 10 całodniowych wycieczek z Sorrento

Dlaczego warto zobaczyć Castel Sant’Elmo w Neapolu?

Następny

Dodaj komentarz