Atrakcje turystyczne w Sorrento i okolicach

Tagi , , ,

Sorrento to miejscowość i gmina we Włoszech. Leży na północnym wybrzeżu Półwyspu Sorrentyńskiego, od którego pochodzi jej nazwa. Miasto jest stosunkowo niewielkie, powstało na wysokim klifie, lecz co ciekawe, jest płaskie. Sorrento mieści się nad Zatoką Neapolitańską naprzeciwko wulkanu Wezuwiusz. Miasto jest prawdziwym rajem dla turystów. Ze względu na swe walory przyrodnicze i architektoniczne co roku gości u siebie wielu urlopowiczów.

Sorrento jest miejscem, do którego chce się wracać. Przepiękne piaszczyste plaże, zabytki, przepyszne jedzenie i urokliwy klimat sprawiają, że nie sposób się nie zakochać. Dodatkowym atutem są mili mieszkańcy miasta, którzy zawsze służą pomocą i są przyjaźnie nastawieni do nowoprzybyłych. Będąc na wakacjach w tym miasteczku, należy też liczyć się z czasem. Jeden dzień to stanowczo za mało. Urok miasta nie pozwala na szybkie zwiedzanie. Decydując się na wakacje w Sorrento, nikt nie wróci do domu zawiedziony. Zdecydowanie warto!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!Jak dostać się do Sorrento?Sorrento ze względu na swój prestiż, częste odwiedziny turystów oraz pobliskie miasta, ma znakomicie rozwiniętą infrastrukturę drogową. W sezonach wakacyjnych można spotkać najwięcej wczasowiczów i wręcz trzeba się przeciskać pomiędzy ulicami, jednak warto. Miasto ma swój klimat.


Chcąc jechać do pobliskich miasteczek, należy wsiąść do autobusu firmy SITA, który dowiezie turystów do Amalfi czy Positano, które są również bardzo popularne. Decydując się na podróż kolejką Circumvesuviana, należy wysiąść na dworcu we wschodnim krańcu miasta. To idealne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania. Oprócz tych propozycji można również skorzystać z promu i wodolotu. Czas podróży szacowany jest na około 40 minut, a koszt to 13 euro.

Najlepsze atrakcje w mieście Sorrento i okolicach

Miasto Sorrento zdecydowanie zasługuje na uwagę. Ze względu na liczne muzea, zabytki, piaszczyste plaże i przepiękne widoki, ma wielu fanów. Historia miasta zaczyna się od okresu kolonijnego szacowanego na około VI wiek p.n.e. Założycielem miasta prawdopodobnie jest Liparus, wnuk Odyseusza. Niestety w wyniku wybuchu wulkanu Wezuwiusz miasto znacząco ucierpiało i przez to większość świątyń i pozostałości po dawnych cywilizacjach zostało zniszczonych. W pierwszej połowie XII wieku Sorrento zostało włączone do królestwa Sycylii. Sam kształt miasta jest ważną pozostałością po dawnych czasach, gdyż idealnie odzwierciedla tamtejszy wygląd Sorrento. Jak już wcześniej wspomniano, miasto ma wiele ciekawych zabytków i budowli, które warto zwiedzić. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze i najlepsze atrakcje miasta Sorrento:

Piazza Tasso

Plac Tasso to miejsce, które jest centrum miasta, a zarazem bramą do jego historycznej części. Plac nosi nazwę na cześć Torquato Tasso, który napisał poemat Jerozolima wyzwolona. Na środku Sorrento postawiono pomnik patrona miasta S. Antonino Abbate.

Opera Tasso

Coś dla osób kochających dobrą muzykę. Wystawiany jest tam melodramat oparty na życiu wielkiego poety Torquato Tasso.

I Giardini di Cataldo

Owoce w ogrodzie cytrynowym Sorrento w lecie, w stylu retro
Owoce w ogrodzie cytrynowym Sorrento w lecie, w stylu retro, licencja: shutterstock/By Neirfy

Ogrody, które można podziwiać i spróbować w nich tradycyjnych wyrobów, np. z cytryn, które masowo rosną w ogrodzie.

Atrakcje w Sorrento – Via San Cesareo i Corso Italia

Jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych ulic w mieście Sorrento. Pełne są ekskluzywnych sklepów oraz przepychu. Ze względu na swój charakter przyciągają tłumy.

Vallone dei Mulini

Valle dei Mulini, or Valley of Mills, in Sorrento, Amalfi coast. Italian landscape
Valle dei Mulini w pobliżu Sorrento, Włochy, licencja: shutterstock/By Crazy nook

Inaczej Dolina Młynów. To miejsce w pobliżu placu Tasso, które mijają turyści. Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się widok zapierający dech w piersiach. Od XIII wieku dolina pełniła funkcje typowo przemysłowe, a w jej zgłębieniu zbudowano kamienne młyny. Obecnie ruiny porosła dzika roślinność.

Cattedrale dei Santi Filippo e Giacomo

Katedra pod wezwaniem świętego Filipa. Jej budowę rozpoczęto w X wieku, a zakończono wiek później. Wnętrze katedry pokryte jest malowidłami męczenników. Katedra posiada aurę tajemniczości i wprowadza w stan zadumy.

Atrakcje w Sorrento – Marina Grande

Najstarsza brama miasta, za której wrotami znajduje się mała malownicza wioska rybacka.

Museo Correale di Terranova

Muzeum należy do Pompeo i Alfredo Correale. Miejsce to posiada dwadzieścia cztery sale wystawowe, gdzie można obejrzeć m.in. porcelanę, sprzęt fotograficzny, meble i zegary, malarstwo neapolitańskie z XVII I XVIII wieku oraz malarstwo flamandzkie. Muzeum jest prawdziwą gratką dla fanów sztuki.

Villa Comunale

Park w Sorrento i zarazem miejsce widokowe. Villa Comunale to przepiękny park z widokiem na zatokę neapolitańską. Mieszkańcy i turyści przychodzą tam, aby oglądać romantyczne zachody słońca i podziwiać przepiękne widoki.

Via San Cesareo

Wąska uliczka w stylu średniowiecza. Charakteryzuje się unikalną, regionalną sztuką i rzemiosłem. Na tej ulicy można zakupić wspaniałe i niepowtarzalne wyroby wyrabiane ręcznie, a także skosztować kuchni regionalnej.

Atrakcje w Sorrento – Basilica di Sant’Antonino

Bazylika świętego Antoniego. Jest to miejsce kultu i czci. Mieszkańcy i turyści masowo odwiedzają to miejsce i modlą się, prosząc o łaski.

Bagni della Regina Giovanna

Czyli łaźnie królowej Joanny. Jest to zatoczka o okrągłym kształcie o średnicy około 40 metrów. Otoczona jest skałami wapiennymi i wraz z morzem tworzy naturalny tunel.

Okolice Sorrento

Widok na wybrzeże Amalfi na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Włochy
Widok na wybrzeże Amalfi na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Włochy, licencja: shutterstock/By proslgn

W pobliżu Sorrento znajdują się wspaniałe miasta, w których również nie brakuje atrakcji. Neapol Caserta, Salerno, Amalfi, Procida i Herkulanum, zachęcają świetnymi miejscami do zwiedzania i historią. Dodatkowo dzięki dobremu połączeniu, w łatwy, prosty i przyjemny sposób można podróżować od miasta do miasta, starając się zwiedzić jak najwięcej.

Warto zajechać też do Capo di Sorrento. Tak nazywa się jeden z najpiękniejszych włoskich zakątków. Miejsce to znajduje się około 3 kilometry od miasta Sorrento i można do niego dojechać samochodem, autobusem lub pójść pieszo. Przepiękne widoki i lazurowa grota to miejsca, które zachęcają do spaceru.

Jedną z ciekawostek, o których należy wspomnieć, jest kształt cytryn. W regionie Sorrento popularne są cytryny, które mają postać owalu. Można jest spotkać pod nazwami Limone di Sorrento lub Ovale di Sorrento. Występują tylko na półwyspie Sorrentyńskim, są chronione i posiadają certyfikat IGP ze względu na swą wyjątkowość.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Path of Gods – dlaczego warto się tu wybrać będąc w Neapolu? 

Pogoda i temperatura w Neapolu w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz