Co warto przywieźć z wakacji na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Tagi , , , , ,

Z wymarzonych wakacji wracamy z miłymi wspomnieniami oraz masą zdjęć. Warto jednak z wakacji przywieźć również bardziej namacalne rzeczy, które będą się kojarzyły z danym miejscem. Jakie pamiątki można przywieźć z wakacji we Włoszech, np. tych spędzonych na Wybrzeżu Amalfitańskim? Sprawdź listę rzeczy, które z pewnością przypomną mam miły czas.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jakie pamiątki przywieźć z Wybrzeża Amalfitańskiego?

Włoskie Amalfi, to dokładniej Costiera Amalfitana, czyli Wybrzeże Amalfitańskie. Amalfi postrzegane jest jako miasto z najpiękniejszą linią brzegową w całych Włoszech. Amalfi to także jeden z najbardziej luksusowych kurortów we Włoszech. Bardzo często wybierają go celebryci i gwiazdy z całego świata. Będąc tutaj, obowiązkowe jest oczywiście uwiecznienie pobytu na pięknej plaży oraz widoków skalnego wybrzeża i wciśniętymi w nie kolorowymi kamieniczkami. Wszystkie te niesamowite widoki Wybrzeża Amalfitańskiego od 1997 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa.

Całe wybrzeża obejmuje aż 13 mniejszych i większych miejscowości prowincji Salerno na południu Półwyspu Sorrentyńskiego: Agerola, Amalfi, Atrani, Cetara, Conca dei Marini, Furora, Maiori, Minori, Positano , Praiano, Ravello, Scala, Tramonti oraz Vietri sul Mare. Każda z tych górskich słynie z innej rzeczy. Poza wspaniałymi widokami i pięknymi plażami całe wybrzeże słynie z tego, co we Włoszech najlepsze, czyli kuchni.

Pamiątki z Agerola, Amalfi i Atrani – co kupić na wakacjach na Wybrzeżu Amalfitańskim?Agerola to miasteczko o tradycji mleczarskiej. Do dziś produkuje się tu wyśmienite lokalne produkty mleczne. Jest tu też sporo gospodarstw i restauracji, w których można skosztować regionalnych smakołyków, a nawet zabrać je ze sobą. Agerola od wieków słynie z doskonałych serów fiordilatte, provoli czy ricotty oraz niepowtarzalnej provolone del monaco DOP. Wszystkie wytwarza się z mleka tutejszego bydła rasy Agerolese. Miejscowość słynie także z sadów i uprawy kilku rzadkich gatunków owoców, takich jak jabłka limoncella i tubbiona czy gruszek pennata i mastantuono, z których produkowane są pyszne likiery owocowe.

Amalfi to jeden z pierwszych regionów w Europie, w którym produkowany był papier czerpany. Znajduje się tutaj Muzeum Papieru, stworzone we wciąż działającej średniowiecznej papierni, w której można własnoręcznie stworzyć arkusz wyjątkowego papieru. Amalfi jest znane także z uprawy cytryn. Z owoców zebranych w cytrynowych gajach wytwarzane jest tu słynne, włoskie limoncello. Jedną z popularnych pamiątek jest Ciuccio, czyli osiołek, który dawniej był nieodłączną częścią codziennego życia w górskich miasteczkach. Wizerunek osiołka pojawia się tu w wielu formach.


Atrani słynie z wielu imprez, które się tu odbywają. 22 lipca przypada święto patronki miasta Świętej Marii Magdaleny, 1 września odbywa się uroczysta procesja pomiędzy Atrani a sąsiednim Amalfi. Najlepszą pamiątką będą wspomnienia z tych wydarzeń. 

Co kupić na Wybrzeżu Amalifitańskim – oliwa, wino, ryby

Cetara jest niewielką wioską rybacką, słynącą z winnic i rybołówstwa. Pamiątką z tego miejsca może być pyszne, włoskie wino lub rybne przetwory. Bardzo podobnie jest w Conca dei Marini – miasteczko słynie z doskonałego tuńczyka, można go tu dostać pod każdą postacią. Powstają tu również smaczne suszone pomidory – pomodorini a piennolo Conca dei Marini oraz sfogliatella Santa Rosa – ciasto wynalezione w XVIII wieku przez dominikanki z Konserwatorium Santa Rosa da Lima.

Z miejscowości Furora obowiązkowo trzeba przywieźć tutejszą oliwę oraz białe wino Fiorduva uznawane za najlepsze ze wszystkich białych, włoskich win. Maiori jest znane głównie z licznych zabytków, ale też z doskonałej kuchni. Warto spróbować tutejszego nietypowego deseru la Melanzana al Cioccolato, czyli oberżynę z czekoladą

Minori może się poszczycić długą tradycją wyrobu makaronu, jednego z flagowych składników włoskiej kuchni. Obowiązkowo trzeba przywieźć stąd włoską pastę: ndunderi, fusilli i scialatielli. 

Wyroby z lnu, jedwabiu, ceramiki i koralowca – co kupić na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Positano to najpopularniejsze miasto całego wybrzeża, słynące z mody i to nie byle jakiej, bo znanej na całym świecie. Wielowiekowa tradycja tworzenia tkanin z lnu i konopi oraz ozdabiania ich haftami i szydełkowanymi wzorami nadal jest widoczna w tutejszych sklepach. Tak samo jak skórzane obuwie wytwarzane przez lokalnych rzemieślników. Poza tkaninami warto zwrócić uwagę na lokalne rzemiosło, między innymi unikatową ceramikę.

Mieszkańcy Praiano w średniowieczu poza rybołówstwem trudnili się produkcją jedwabiu i lnu oraz tworzeniem wyrobów z koralowca, więc będą to idealne pamiątki z tego miejsca. W Ravello od lat znajduje się fabryka ceramiki, w której produkowane są wyjątkowe wyroby z fantazyjnymi wzorami, którą z pewnością urozmaicą domową kolekcję. Sklepy i stragany z ręcznie tworzonymi i ozdabianymi wyrobami ceramicznymi są w niemal każdej uliczce miasta. 

Scala jest najstarszym miastem Wybrzeża Amalfitańskiego, poza licznymi zabytkami posiada gaje oliwne i cytrusowe, więc idealną pamiątką stąd będą także lokalne likiery lub włoska oliwa. Zielone Tramonti słynie głównie z rękodzielniczych wyrobów między innymi z wikliny, ale też z regionalnych serów, i podobnie jak większość włoskich miejscowości w lokalnych win. Popularny jest tutaj także wyjątkowy miód kasztanowy.

Ostatnim miastem wybrzeża jest Vietri sul Mare. Znajduje się tu Muzeum Ceramiki, a na straganach i w sklepach można kupić piękne ceramiczne rzeczy.Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Wyjątkowe miejsca w Neapolu i okolicach, które koniecznie musisz odwiedzić!

Wycieczka do Neapolu- jakie pamiątki warto przywieźć do Polski?

Następny

Dodaj komentarz