Co warto zobaczyć i zrobić w ciągu jednego dnia na Ischii

, Tagi , , , , , ,

Dla turystów podróżujących po Włoszech i szukających wytchnienia w letnie, upalne dni, Ischia będzie idealną przystanią. Nawet zimą można skorzystać z kąpieli w gorącej wodzie. Wszystko przez wulkaniczną przeszłość. Choć do erupcji nie dojdzie, to pod wodą, u wybrzeży Ischii, wciąż buzują wody podgrzewane przez wygasły wulkan.

To jedna z większych wysp w Zatoce Neapolitańskiej, sąsiadująca z Capri i znajdująca się zaledwie 40 km od Neapolu. Można tu dopłynąć promem z Neapolu, wodolotem, lub taksówką wodną. Jeden dzień na Zielonej Wyspie, bo tak też bywa nazywana Ischia, to wspaniała okazja do zwiedzenia rajskiej krainy, skąpanej w zieleni, pełnej śródziemnomorskiej roślinności, urokliwych miasteczek, piaszczystych plaż i uzdrowisk z wodami termalnymi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczka autokarem, taksówką lub skuterem wokół wyspy

Większość biur podróży organizuje wycieczki autokarowe wokół wyspy. To najlepsza okazja do podziwiania śródziemnomorskich, wulkanicznych krajobrazów z bujną przyrodą i mnóstwem pięknych, historycznych wsi i miasteczek. Wzdłuż wybrzeży biegnie główna trasa, więc łatwo dotrzeć do każdego zakątka Zielonego Raju u stóp słonecznej Italii. Podczas wycieczki z pewnością nie umknie naszej uwadze wulkaniczna góra Epomeo, wyrastająca ponad zielony krajobraz Ischii. Wycieczka może być połączona ze zwiedzaniem Zamku Agońskiego w Ischia Ponte lub jednego z kurortów z wodami termalnymi.

Samodzielne zwiedzanie też nie jest trudne. To wyspa wprost stworzona na jednodniową, spokojną wycieczkę, koniecznie z aparatem fotograficznym, gdyż nie brak cudownych krajobrazów i punktów widokowych. Jeśli dopłyniemy do portu w największym mieście, także nazywanym Ischia, możemy spacerem obejść malownicze, starodawne uliczki, zaglądać do dawnych kościołów, smakować kawy lub potraw z królika, które są lokalnym rarytasem. Przy dobrej pogodzie, na którą zapewne natrafimy, można łatwo przemieszczać się skuterem. To popularny środek komunikacji zarówno w całych Włoszech, jak i na Ischii. Plusem skuterów jest możliwość dotarcia do miejsc zamkniętych dla aut, np. do parków i ogrodów oraz na wulkaniczne zbocza górskie.

Zamek Aragoński w Ischia Ponte – starożytna forteca na zboczach wulkanicznej góry

Jedną z najwspanialszych i zarazem najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych wyspy jest Zamek Aragoński (Castello Aragonese). Powstał jeszcze za czasów starożytnego Rzymu. Pierwotnie była to twierdza osadzona na zboczach wulkanicznej góry, dziś połączonej kamiennym mostem z Ischią. Warownię wykorzystano w średniowieczu do obrony przed najeźdźcami ze wschodu a także miała bronić mieszkańców wyspy przed piratami. Sam widok jest niesamowity. Można podziwiać panoramę okolic z jednej z wież zamku. Miasteczko Ischia Ponte, z której dojdziemy do zamku, to jednocześnie uroczy włoski port z mariną i miejsce, gdzie można napić się kawy i zjeść obiad podczas zwiedzania.

W Ischia Ponte znajduje się piękny park o cechach rajskiego, śródziemnomorskiego ogrodu: Pineta Mirtina. To świetne miejsce na wypoczynek wśród cienistych drzew. W Ponte mieści się także Muzeum Morza, w którym znajdziemy modele statków i łodzi rybackich. Poznamy także historię wyspy, której mieszkańcy przez wieki zajmowali się głównie połowami ryb.

Wody termalne i lokalne kurorty Ischi: Negombo i Poseidon

Na Ischi znajduje się ponad sto źródeł termalnych i to nie wszystko. Przez otwory w skałach wulkanicznych i w jaskiniach wydobywa się często gorąca para i wrząca woda. Lecznicze właściwości wód doceniano już w antyku. U wybrzeży Ischia Ponte, np. niedaleko Zamku Aragońskiego, w Spiaggia di Cartaromana, można wykąpać się w zatoce, gdzie woda nawet zimą jest ciepła. To dzięki wulkanicznej aktywności z ziemi wydobywa się ciepła woda.

Najbardziej znane kurorty, w których znajdują się gorące źródła, to Negombo i Poseidon. Można do nich dotrzeć w około pół godziny jadąc z portu. Zapewnią nam całodzienny relaks w SPA, gorące kąpiele i piękne widoki wraz ze spacerami po parkach – ogrodach. Wstęp do obu stref jest płatny. W cenie otrzymujemy możliwość skorzystania z plaży, basenów, leżaków wraz z ręcznikami, przebieralni, przechowalni ubrań i bagaży, stref SPA z saunami i innymi atrakcjami. Dodatkowo nie brak w obu kurortach restauracji, barów i kawiarni. Pobyt w jednej z całodziennych stref SPA można porównać do wizyty w pięciogwiazdkowym hotelu.

SPA Poseidon położone jest w ogrodach, wzdłuż plaży i promenady. Natomiast Negombo na wulkanicznych zboczach, z romantycznymi zakamarkami, cyplami i dostępem do prywatnej zatoki, uważane jest za jeden z piękniejszych zakątków na Ischii. Tutejsze wody są zarówno termalne, jak i mineralne, krystalicznie czyste i wspaniale orzeźwiające. Zarówno sztuczne, jak i naturalne baseny wtopione są w dziką przyrodę i zieleń wyspy. To prawdziwy kawałek raju na ziemi.

Ogrody w Forio czyli Giardini La Mortella – dzieło natury i ludzkich rąk

W kolejnym mieście Ischii znajdują się wspaniałe, prywatne ogrody Giardini La Mortella. Można je porównać do ogrodu botanicznego, gdyż znajdziemy w nich dziko i naturalnie rosnące, wspaniałe okazy przyrody śródziemnomorskiej i tropikalne gatunki. Na każdym kroku widać zarówno dzieła natury, jak i człowieka. Są tu ciekawe repliki azjatyckich świątyń, współczesne nimfeum wzorowane na antycznych sadzawkach, ogród aloesów, świątynia słońca niczym z azteckich ruin oraz wiele rzeźb z różnych kultur. Stworzone zostały przez argentyńską żonę brytyjskiego kompozytora Williama Waltona. Stąd zapewne ich unikatowy charakter, łączący klimat Europy, Ameryki Południowej i orientu. Ze wzgórz, na których położony jest ogród, roztaczają się imponujące widoki na Port Forio i Zatokę Neapolitańską.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Ischia na weekend? Co zobaczyć? 3-dniowy program wycieczki

Wybrzeże Amalfitańskie – gdzie spać? – najlepsze miejsca na pobyt

Następny

Dodaj komentarz