Darmowe atrakcje w Neapolu, czyli jak zwiedzać budżetowo?

, Tagi , , , ,

Wycieczka do jednego z największych europejskich miast – Neapolu nie musi kosztować majątku. Zapoznaj się wcześniej z darmowymi atrakcjami w Neapolu, które warto zwiedzić. Jest to możliwe w przypadku stolicy regionu Kampanii – Neapolu, metropolii, której ulice przepełnione są dziedzictwem historycznym, artystycznym i kulturowym. Miasto to słynie również z zapierających dech w piersiach widoków. W Neapolu można spędzić niezapomniane dni bez ciągłego sięgania do portfela. Koniecznie sprawdź oferowane przez nas darmowe (lub prawie bezpłatne) atrakcje w mieście u podnóża Wezuwiusza.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Castel dell’Ovo – budynek z 2000-letnią historią

Wspaniały zamek Castel dell’Ovo to historyczne miejsce, które można zwiedzać za darmo. Pochodzący z I wieku p.n.e. zamek na wysepce Megaride (starożytna nazwa Megaris) jest tak samo znanym miejscem jak Zatoka Neapolitańska czy Wezuwiusz. Historia tego budynku jest nierozerwalnie związana z miastem i obejmuje wieki. Znajduje się tu Sala delle Colonne (Sala Kolumn), a także pozostałości klasztoru bizantyjskiego oraz fortyfikacje dobudowane przez Normanów, Andegawenów i Burbonów. Warto zwrócić uwagę na widoki z bastionów i tarasów. Z kolei, w sąsiednim Borgo Marinari znajdują się najbardziej prestiżowe neapolitańskie kluby żeglarskie oraz bary i restauracje.

Lokalizacja: Via Eldorado, 3, 80132 Napoli NA, Włochy

Otwarte: Od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00, w niedziele i święta od 9:00 do 13:00

Parco di Capodimonte Porta Piccola – miejsce, gdzie spotykają się historia i natura

Królewski Las Capodimonte, otaczający wspaniały pałac Capodimonte, obejmuje 134 hektary i ponad 400 roślin. Na jego terenie znajduje się także kilka tematycznych ogrodów, takich jak na przykład: Tardo Barocco, Paesaggistico Pastorale, a także 17 zabytkowych budynków, w tym rezydencje i kościoły. Na uwagę zasługują m.in.: Palazzina dei Principi (Apartamenty Książąt), Real Fabbrica della Porcellana (Fabryka Porcelany), Chiesa di San Gennaro (Kościół św. Januarego), Scuderie Reali (Stajnie Królewskie) oraz Fagianeria. Możesz tu swobodnie wędrować po lesie lub podążać jedną z oznaczonych tras. To ulubione miejsce neapolitańczyków, szczególnie w gorące letnie dni, które jest całkowicie bezpłatne.

Lokalizacja: Via Milano, 2, 80131 Neapol NA, Włochy

Otwarte: Październik, luty i marzec: od 7:00 rano do 21:00. Listopad-styczeń: od 7:00 rano do 17:00 po południu. Kwiecień-wrzesień: od 7:00 do 19:30 (zamknięte w Poniedziałek Wielkanocny).

Wyjątkowe stacje w neapolitańskim metrze, które są również podziemnym muzeum

Artystyczne stacje neopolitańskiego metra na liniach 1 i 6 obejmują 15 ultranowoczesnych stacji zaprojektowanych przez światowej sławy architektów. Około 200 instalacji i współczesnych dzieł sztuki zdobi wejścia, przejścia, tunele i perony. To autentyczne podziemne muzeum, w którym podróż pociągiem prowadzi od jednej galerii do drugiej. Nie przegap centralnej stacji Toledo. Otrzymała ona wiele nagród i wyróżnień od międzynarodowych magazynów oraz przewodników. Poza tym, jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych stacji podmiejskich na świecie. Podobnie zresztą jak przystanki Salvator Rosa, Università, Quattro Giornate, Vanvitelli oraz Dante. Zwiedzanie tego jedynego w swoim rodzaju kompleksu architektonicznego i artystycznego nie kosztuje wiele: tylko cenę biletu na metro!

Otwarte: Codziennie od 6:00 rano do około 23:00 wieczorem (różni się nieznacznie w zależności od stacji).

Taras widokowy Belvedere San Martino – widoki jak z pocztówki

Belvedere San Martino, w pobliżu wspaniałej Certosa di San Martino oferuje spektakularne widoki, z których słynie Neapol. Aby się tam dostać, wjedź kolejką linową Montesanto i wysiądź na via Morghen (ostatni przystanek). Odwiedź także ulicę Spaccanapoli dzielącą historyczne centrum na dwie części. Zwróć uwagę na historyczne budynki stojące po prawej i lewej stronie, w tym Palazzo Reale (Pałac Królewski), Duomo (Katedrę), Monastero di Santa Chiara (Klasztor św. Klary) oraz Maschio Angioino (Pałac Angioino).

Lokalizacja: Largo S. Martino, 1, 80129 Napoli NA, Włochy

Otwarte: całą dobę

Miejscowość Marechiaro i dolce vita

Marechiaro to klasyczna nadmorska wioska. Znana jest na całym świecie jako jedno z ulubionych miejsc hollywoodzkich gwiazd, którzy spędzali tu wakacje w latach 50-tych i 60-tych. Nie ma się czemu dziwić! Klasyczne restauracje znajdują się nad zatoką, przy słynnej plaży i „scoglione” (dużym klifie, do którego można dotrzeć tylko łodzią). Do tego dochodzą malownicze uliczki oraz zawsze przyjazna, relaksująca i spokojna atmosfera. Co może być bardziej wyjątkowego niż oglądanie wschodu księżyca z Marechiaro (tak jak w słynnej piosence nazwanej na cześć tej pięknej okolicy)? Najlepiej zrobić to w jednej z licznych kawiarni lub restauracji (nawet jeśli nie są one całkowicie bezpłatne).

Zobacz także: Gdzie zjeść w Neapolu. Najlepsze miejsca

Vie dell’Arte w centrum Neapolu – wspaniała galeria pod gołym niebem

Podążaj szlakiem Vie dell’Arte (Ulice Sztuki) z przewodnikiem, opracowanym przez inicjatywę Museo Aperto (Otwarte Muzeum). Znajdziesz w nim ulice i uliczki, aleje, place i otwarte przestrzenie w historycznym centrum, w tym do 16 budynków i miejsc kultu religijnego, które posiadają cenne dzieła sztuki. Ta starannie oznakowana trasa obejmuje miejsca, które mają również znaczenie historyczne i architektoniczne. Nie można pominąć klasztorów Santa Chiara (Świętej Klary) i San Lorenzo Maggiore (Wielkiego Świętego Wawrzyńca), a także mniej znanych perełek, takich jak Sant’Eligio (Kościół Świętego Eligiusza) w pobliżu Piazza Mercato lub Saint Caterina a Formiello (Świętej Katarzyny w Formiello). Pomiędzy tymi bezpłatnymi miejscami warto poświęcić czas na spacer po najbardziej klimatycznych częściach centrum Neapolu, takich jak Piazza Plebiscito i Piazza Mercato, aby chłonąć ich uroczą, niepowtarzalną atmosferę.

Lokalizacja: kilka interesujących miejsc w historycznym centrum Neapolu

Otwarte: Większość miejsc można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 15:00.

Katedra i kościół Gesù Nuovo w Neapolu

Katedra w Neapolu – Cattedrale di San Gennaro nazwano na cześć patrona miasta, Świętego Januarego. Trzy razy w roku jego krew w cudowny sposób skrapla się podczas uroczystej ceremonii religijnej organizowanej przez arcybiskupa. Budowę zainaugurowano w 1272 roku. Z czasem budynek był stale powiększany i zmieniany, a jego zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne. To samo dotyczy Chiesa del Gesù Nuovo (Kościoła Gesù Nuovo) – jednego z głównych budynków sakralnych Neapolu. Pomimo nieco surowej zewnętrznej fasady wykonanej z szarych ciosów kamiennych, jego wnętrze jest niezrównanym osiągnięciem sztuki i architektury barokowej.

Lokalizacja: Via Duomo, 147, 80138 Neapol, Włochy; Piazza del Gesù Nuovo, 2, 80134 Neapol, Włochy

Otwarte: Poniedziałek-sobota od 8:30 do 12:30 i od 16:30 do 19:00. Niedziela od 8:00 do 13:30 i od 17:00 do 19:30.

Grobowce Leopardiego i Wergiliusza w parku Vegiliano – 2 słynne grobowce w jednej z najbardziej klimatycznych części miasta

Grobowce słynnych poetów: Leopardiego i Wergiliusza znajdują się w parku Vegiliano. Nikt tak naprawdę nie wie, czy rzymskie mauzoleum w zabytkowym parku, za stacją Mergellina jest prawdziwym grobowcem Wergiliusza. Dopiero około sto lat po śmierci autora „Eneidy” i eklogów pomnik stał się celem pielgrzymek wielbicieli poety i obowiązkowym miejscem dla miłośników literatury. Zostało to zintensyfikowane w 1939 roku, kiedy w pobliżu umieszczono szczątki Giacomo Leopardiego, innego włoskiego poety. Miejsce to oferuje również zapierający dech w piersiach widok na miasto, zatokę i Crypta Neapolitana (Kryptę Neapolitańską) – 711-metrowy rzymski tunel wojskowy wykopany w skale. Wstęp do parku jest bezpłatny. Pamiętaj, aby nie pomylić go z pobliskim Parco Virgiliano (Parkiem Pamięci) na wzgórzu Posillipo.

Lokalizacja: Salita della Grotta, S/N, 80122 Napoli NA, Włochy

Otwarte: Codziennie od 9:00 rano do około 1 godziny przed zachodem słońca. Zamknięte w Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc i 1 maja.

Cmentarz Fontanelle

Cmentarz Fontanelle to historyczne miejsce, które warto odwiedzić, jeśli nie boisz się czaszek, goleni i kości udowych. Od 1656 roku (ostatnia plaga) do 1836 roku (rok epidemii cholery) miejsce to było używane jako ossuarium (miejsce do przechowywania kości). Zwłoki tych, którzy nie mogli sobie pozwolić na bardziej godny pochówek w kościele lub na poświęconym cmentarzu, były przechowywane właśnie w tym miejscu. Imponująca sieć podziemnych dołów i tuneli znajduje się pod Rione Sanità, jedną z najbardziej tętniących życiem dzielnic Neapolu. Do lat 70. XX wieku odbywał się tu rytuał „pezzentelle”. Według tego rytuału neapolitańska rodzina „adoptowała” czaszkę i opiekowała się nią w zamian za ochronę i co najważniejsze, sen, w którym dusza pojawia się i ujawnia kolejne numery loterii!

Lokalizacja: Via delle Fontanelle, 80, 80136 Napoli NA, Włochy

Otwarte: Codziennie od 10:00 rano do 17:00 po południu

Parco Archeologico del Pausilypon

Park archeologiczny obejmuje pozostałości niesamowitego kompleksu zamieszkałego przez cesarzy w starożytnej rzymskiej willi Pausilypon. Znajduje się tu również starożytny teatr odeon na 2000 miejsc, nimfeum i rozległy kompleks termalny. Zejście z belwederu z widokiem na morze przez Coroglio, przez imponującą Grotta di Seiano (Jaskinia Sejanusa), jest warte odwiedzenia samo w sobie, podobnie jak niezapomniany widok rozciągający się na półwysep Sorrento, Wezuwiusza i Capri.

Lokalizacja: Discesa Coroglio, 36, 80123 Napoli NA, Włochy

Otwarte: Codziennie od 10 rano do 2 po południu. W dni powszednie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się o godz. 9.30, 10.30 i 11.30, natomiast zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się w południe.

Polecany artykuł: TOP 15 powodów, dla których warto odwiedzić Neapol

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Gdzie zjeść w Neapolu? Najlepsze miejsca

Dodaj komentarz