Darmowe źródła termalne na wyspie Ischia

Tagi , , , ,

Ischia jest jedną z włoskich wysp o wulkanicznym pochodzeniu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ukrytym w wielu zakątkach źródłom termalnym. Gorących źródeł na Ischii jest ponad 100, z czego większa część znajduje się w basenach na terenie ośrodków wypoczynkowych, jeszcze inne to płatne kąpieliska i łaźnie, ale jest też kilka całkowicie darmowych i dostępnych dla każdego, o każdej porze dnia i nocy. Sprawdź, gdzie znajdują się darmowe źródła termalne na wyspie Ischia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Publiczne źródła termalne na wyspie Ischia

Wulkany na Ischii są aktywne od lat. Na wyspie jest wiele miejsc, w których dzięki obecności wulkanów ciepła woda źródeł termalnych wydobywa się spod ziemi. Każdy może się w nich zatrzymać, aby odpocząć i chociaż na moment zanurzyć się w gorącej wodzie źródlanej. Baseny termalne na Ischii są nie tylko sposobem na odpoczynek i relaks, dają też możliwość leczenia wielu schorzeń od reumatyzmu, przez choroby skóry, aż po dolegliwości pourazowe. Poza ośrodkami, parkami termalnymi i kąpieliskami prywatnymi istnieją również miejsca całkowicie bezpłatne.

Morskie kąpielisko termalne Baia di Sorgeto

Najpopularniejszymi w pełni publicznymi gorącymi źródłami na Ischii, są te które znajdują się w niewielkiej skalistej Zatoce Sorgeto na południowym wybrzeżu wyspy nieopodal Zatoki Sant’Angelo. Kąpielisko Baia di Sorgeto jest miejscem, w którym gorąca woda źródlana wypływająca ze szczelin skał przepływa przez morskie dno i miesza się ze słoną, morską wodą. Powstające w ten sposób ciepłe prądy tworzą pośród przybrzeżnych skał baseny z przyjemnie ciepłą wodą. Temperatura wody wynosi od 30 do nawet 37 stopni. Gorące źródła znajdują się pod powierzchnią wody, dzięki czemu kąpiele są przyjemne nawet w zimowych miesiącach.

Przydatne wskazówki:

  • Do basenu termalnego prowadzą strome, kamienne schodki z miejscowości Panza. Szybszym i łatwiejszym sposobem dostania się tu jest skorzystanie z taksówki wodnej z Sorgeto.
  • Kąpielisko znajduje się pod gołym niebem, bez żadnego cienia i możliwości schronienia przed upałem. Podczas kąpieli należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
  • Mimo sporych rozmiarów, jako jedno z niewielu bezpłatnych źródeł termalnych na wyspie miejsce jest często oblegane i zatłoczone. Najlepiej więc przyjechać tu w godzinach popołudniowych. Szczególnie atrakcyjna będzie wieczorna kąpiel pod gołym niebem, podczas której możemy obserwować gwiazdy.

Gorące kamienie na Spiaggia Dei Bagnittieliźródła termalne na wyspie Ischia

Drugie źródła termalne znajdują się na żwirowo-kamiennej plaży Spiaggia Dei Bagnittieli w małej zatoce w pobliżu Casamicciola. Naturalne gorące źródła skrywają się tuż przy kamienistym brzegu bezpłatnej plaży, nieopodal parku termalnego O’Vagnitiello. Rozgrzane kamienie oddają swoje ciepło morskiej wodzie, której przypisywane są lecznicze właściwości.

Przydatne wskazówki:

  • Do plaży prowadzi wąska i stroma ścieżka zacieniona sosnami, znajduje się zaledwie kilkaset metrów od głównej drogi.
  • Należy uważać na rozgrzane kamienie, szczególnie w godzinach najmocniejszego słońca.

Gorące piaski Le Furmarole

Ostatnie miejsce nie jest typowym gorącym źródłem, a piaskiem, który nagrzewa się pod wpływem gorącej pary wydobywającej się z ukrytych pod nim źródeł. Fragment wybrzeża z gorącym piaskiem to niewielka plaża Le Furmarole (fumarole to gorące opary wywołane podziemną aktywnością wulkaniczną). Część plaży Maronti Beach, która również znajduje się na południowym wybrzeżu Ischii i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na wyspie. Rozgrzanemu piaskowi przypisywane są lecznicze właściwości. Zakopanie się w nim to prawdziwe SPA, które jest równie przyjemne co pobyt w basenie termalnym.

Przydatne wskazówki:

  • Temperatura piasku potrafi być bardzo wysoka, dodatkową atrakcją jest możliwość przyrządzenia posiłku na plaży.
  • Z powodu wysokich temperatur rozgrzanego piasku najlepiej odwiedzać plażę po zachodzie słońca.
  • Do plaży można dotrzeć oznakowaną drogą z wioski Sant’Angelo lub taksówką wodną z portu w Sant’Angelo.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Co kupić na Capri? Pamiątki z Capri które warto kupić?

Ile kosztuje jedna lub dwie noce na Capri? Ceny na Capri

Następny

Dodaj komentarz