Neapol króluje wśród włoskich miast najczęściej odwiedzanych przez turystów i to nie tylko latem. Brak upałów nie jest żadną przeszkodą do odwiedzin, a plażowanie nie jest jedyną rozrywką tego miejsca. Dowiedz się jaki jest Neapol zimą i co warto zobaczyć.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Neapol zimą – jakiej pogody można się spodziewać?
Włoska zima bardzo różni się od tej polskiej, zwłaszcza na południu kraju. Ze względu na położenie pośród górskich szczytów i bliskie sąsiedztwo morza, odczucie chłodu w Neapolu może być większe niż temperatury wskazywane przez słupki termometrów. Jednak wciąż nie są to mrozy, jakie panują w Polsce. O tym, że we Włoszech pojawiła się zima, świadczą głównie majaczące w oddali ośnieżone szczyty gór, a w Neapolu jest to przede wszystkim szczyt pobliskiego Wezuwiusza pokryty białą, śnieżną pokrywą. Przejawem zimowych miesięcy są też bożonarodzeniowe dekoracje pojawiające się na ulicach i przedświąteczna zakupowa gorączka panująca w sklepach. Śnieg nie leżał na neapolitańskich ulicach od wielu lat, może się pojawić jedynie na terenie pobliskich, górzystych prowincji.
Jaka jest zima w Neapolu?
Gdy w Polsce pogoda zaczyna być w kratkę, a złotą jesień powoli zastępują szare dni pełne pluchy i nieprzyjemnie niskich temperatur w Neapolu wciąż jest słonecznie. Śniegu tutaj co prawda nie ma, jednak nadrabiają to opady deszczu. Zachmurzenie w Neapolu nawet zimą jest niewielkie, pogoda przeważnie dopisuje, ale mimo braku śniegu może się pojawić przelotny deszcz. Listopad jest najbardziej deszczowym miesiącem w Neapolu, jednak mimo deszczu temperatury potrafią podskoczyć nawet do 20 stopni. W grudniu temperatury w Neapolu wciąż sięgają prawie 20 stopni Celsjusza. Nadal można się spodziewać pogodnego nieba i sporej ilości słońca w ciągu dnia. Najzimniejszymi miesiącami są tu styczeń i luty. Wtedy temperatury rzadko przekraczają 15 stopni Celsjusza, a termometry najczęściej pokazują około 10-12 stopni. W styczniu również jest to słonecznie i przyjemnie ciepło, co jest fajną alternatywą dla pogody w Polsce.
Zwiedzanie Neapolu zimą
Zimowe miesiące to idealna pora na zwiedzanie Neapolu, w którym nie brakuje zabytków i atrakcji, a jak wiadomo, upały nie sprzyjają spędzaniu czasu w mieście – zimą warunki meteorologiczne i pogoda sprzyjają spacerom oraz spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Neapol jest pięknym miastem przez cały rok, ale odwiedzając go w okresie jesiennym i zimowym, od października do marca można uniknąć nie tylko upałów, ale również tłumów na ulicach. Zaletą zimowego Neapolu są także opustoszałe ulice i brak turystów. Atrakcji nie brakuje tu nawet mimo gorszej pogody, a poza sezonem są do nich zdecydowanie mniejsze kolejki. Kolejną zaletą są dużo tańsze noclegi oraz większa dostępność miejsc noclegowych nawet tych w samym centrum miasta. Ceny większości popularnych atrakcji turystycznych poza sezonem także będą niższe.
Zimowy urlop w Neapolu – jakie atrakcje oferuje miasto zimą?
Dla Włochów ważniejsza od choinki jest szopka bożonarodzeniowa, więc gdy rozpoczyna się okres przedświąteczny, to właśnie szopki są tutaj na pierwszym planie. Szopki wykonują tutejsi rzemieślnicy. Przybierają one różne formy i kształty. Zimą turyści odwiedzający Neapol mają możliwość zobaczenia słynnych na całym świecie żywych szopek presepi viventi. Zagłębiem barwnych szopek bożonarodzeniowych w Neapolu jest ulica Via San Gregorio Armeno. Na tej ulicy w grudniu ma miejsce jarmark bożonarodzeniowy.
Samo podróżowanie po mieście też może być nie lada atrakcją. W Neapolu najlepszym i najtańszym środkiem transportu jest metro, a na jego niektórych stacjach zostały otwarte galerie sztuki, w których zainstalowano około 200 prac ponad 100 sławnych, międzynarodowych artystów. Stacje metra o nazwach Dante, Garibaldi, Materdei, Municipio, Museo, Quattro Giornate, Rione Alto, Salvator Rosa, Toledo, Università czy Vanvitelli zachwycą każdego wielbiciela sztuki.
Spacery po Neapolu
Zimowa aura i deszczowa pogoda to idealne warunki do spaceru po zabytkowej części miasta i eksplorowania historycznego starego miasta oraz zwiedzania licznych zabytków Neapolu. Jednym z ważniejszych miejsc jest plac Piazza del Plebiscito znajdujący się na końcu Via Toledo, czyli najdłuższej ulicy Neapolu. Główną budowlą na placu jest Palazzo Reale, czyli dawny Pałac Królewski. Jest on udostępniony turytom. Można zobaczyć apartamenty królewskie, kaplicę, salę teatralną i czytelnie pałacowej biblioteki. Wśród ważnych zabytków jest też średniowieczny Castel Sant’Elmo górujący nad miastem oraz Castel Nuovo, znany też jako Maschio Angioino i traktowany jako symbol Neapolu.
Neapol zimą – opera, teatry w Neapolu
Włochy są ojczyzną muzyki operowej, a przed powstaniem opery La Scala w Mediolanie, jej stolicą był właśnie Neapol. Najpopularniejszy był wtedy teatr operowy Teatro San Carlo działający od połowy XVIII wieku. Uznaje się go za największy i najstarszy we Włoszech oraz za jeden z najpiękniejszych na świecie. Teatro San Carlo jest operą połączona z Pałacem Królewskim. Sezon operowy rozpoczyna się w nim właśnie na początku stycznia. Jednak nawet bez koncertu warto zwiedzić jego wspaniałe, bogato zdobione wnętrza.
Niepogoda może być również świetnym powodem do odwiedzenia tutejszych muzeów, na które latem zazwyczaj brakuje czasu. Warto odwiedzić między innymi Muzeum Archeologiczne z jedną z najlepszych na świecie kolekcji artefaktów grecko-rzymskich i tajemniczy Gabinetto Segreto, czyli Sekretny Gabinet z kolekcją rzymskiej sztuki erotycznej z I wieku odnalezionej w Pompejach i Herkulanum. Naprzeciwko Teatro San Carlo znajduje się Galleria Umberto I. Jest tu muzeum koralowej biżuterii i kamei produkowanych w tym regionie na początku XIX wieku.
Wielbiciele sztuki powinni dodać do swojej listy zwiedzania Museo di Capodimonte. Jest to włoskie muzeum sztuki stworzone we wnętrzach pałacu zbudowanego w 1754 roku przez Karola Burbona, który był też założycielem teatru San Carlo. Kolejną ciekawą atrakcją jest podziemny Neapol, czyli Galleria Borbonica z połowy XIX wieku. Znajdują się tam tajemnicze tunele ukryte pod miastem, które łączą Pałac Królewski z placem Wiktorii. Warto odwiedzić także tajemnicze nekropolie, czyli Katakumby św. Gaudioso (Catacombe di San Gaudioso) i Katakumby św. Januarego (Catacombe di San Gennaro).
Neapol zimą – spróbuj lokalnych specjałów
Brak tłumów turystów to też mniejsze kolejki do najpopularniejszych lokali gastronomicznych. O zaletach kuchni włoskiej i kuchni neapolitańskiej chyba nikomu nie trzeba przypominać. To aromatyczna mieszanka smaków kuchni rzymskiej, greckiej, francuskiej i hiszpańskiej. Odwiedziny Neapolu bez spróbowania pochodzącej stąd pizzy neapolitańskiej? Nie ma takiej opcji! Koniecznie trzeba skosztować też innych przysmaków tego regionu i lokalnych win.
Jeśli atrakcji na niepogodę zabraknie w mieście, to Neapol może stać się też idealną bazą wypadową na wyspę Capri, do pobliskiego Sorrento, Pompei czy na Wezuwiusza, do których odwiedzenia też niepotrzebne są wysokie temperatury, a w zwiedzaniu nie przeszkodzi nawet brak słońca.