Jak dostać się na Wybrzeże Amalfitańskie?

, , , , , Tagi , , , ,

Wybrzeże Amalfitańskie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych obszarów włoskiej Kampanii jednak dotarcie na nie wiąże się czasem z pewnymi trudnościami. Całe terytorium charakteryzuje się bowiem poszarpanym wybrzeżem pełnym klifów, górzystym terenem z plątaniną wąskich i krętych dróg, które często są mało płynne. Brak bezpośrednich połączeń kolejowych i bliskości lotniska również nie ułatwiają zadania. Jak więc najłatwiej dotrzeć na Wybrzeże Amalfi?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się transportem publicznym na Wybrzeże Amalfitańskie z Neapolu?

Najbardziej wygodnym sposobem dostania się z lotniska Capodichino w Neapolu na wybrzeże jest skorzystanie z transferu, który w bezproblemowy sposób dowiezie podróżnych aż do samego hotelu. Jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie. Opłaca się jedynie przy w przypadku czterech osób.

Prywatne usługi transportowe są wygodne, ale istnieją również inne o wiele tańsze i często ciekawsze rozwiązania. Jednym z nich jest skorzystanie z bezpośredniego połączenia autobusowego linii AliBus. Bus wyrusza z lotniska do Sorrento. Gdy jednak kierunkiem docelowym jest Amalfii czy Vietri sul Mare ze stacji należy udać się na Varco Immacolatella. Stąd odjeżdżają autobusy SITA posiadające szereg połączeń ze wszystkimi miastami i miasteczkami na wybrzeżu.

Jak dostać się transportem publicznym na Wybrzeże Amalfitańskie z Rzymu?

Lotnisko Fiumicino, znane również jako Leonarda da Vinci znajduje się około 30 km od samego Rzymu, będąc jednocześnie jednym z największych w Europie. Aby jednak dotrzeć z niego do wybrzeża, należy skorzystać z jednej z kilku dostępnych opcji w tym transportu publicznego pod postacią autobusów. Wśród wielu możliwych połączeń, które to umożliwią, są linie Cotral, Terravision oraz Atral- Schiaffini.

Pociągiem na Wybrzeże Amalfitańskie z Neapolu i Rzymu

Pociągiem włoskich linii kolejowych dotrzeć można do wielu miast w kraju w tym również tych na wybrzeżu. Gdy chcemy dotrzeć do Sorrento położonego najbardziej na północ wybrzeża, należy wyruszyć najpierw do Neapolu i przesiąść się w nim do lokalnego pociągu linii Vesuviana (https://www.eavsrl.it/web/) kursującego co 20 minut. Podróż na tej trasie nie potrwa dłużej niż 70 minut. Do Sorrento dotrzeć można również z dworca kolejowego Roma Termini. Podróż trwa w zaledwie 3-4 godziny. Koszt to około 30 euro od osoby.

Po przeciwnej stronie wybrzeża znajduje się natomiast Salerno, do którego dotrzeć można pociągiem pośpiesznym z Napoli Centrale. Aby jednak dotrzeć tam z Rzymu, należy najpierw skorzystać z połączenia pośpiesznego kosztującego około 20 euro i trwającego 2 godziny. Alternatywą jest połączenie regionalne trwające 2,5 godziny. Za tą opcją przemawia niższy koszt – zaledwie 12 euro. W Neapolu należy przesiąść się do lokalnego przewoźnika linii Vesuviana. Odjazdy są co 20 minut w godzinach od 6.00 rano do 21.30 . Podróż z Neapolu do Salerno trwa około 60 minut i kosztuje zaledwie 4,5 euro.

Kiedy kupić bilet na pociąg?

Warto wiedzieć, iż podróż pociągiem dobrze jest zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Niektóre szczególnie regionalne linie kolejowe uniemożliwiają zakup biletów na dłużej niż 7 dni przed datą planowanej podróży. Kupowanie biletów na dworcach kolejowych jest zupełnie bezproblemowe. Najczęściej możliwe jest za sprawą automatów, w których płacić można kartą kredytową. Są one dostępne w kilku językach, chociaż najczęściej prócz oczywiście włoskiego po angielsku. Podczas podróży należy również pamiętać o skasowaniu biletu w specjalnym kasowniku na stacji kolejowej, w przeciwnym razie po wejściu do pociągu grozi nam kontrola i mandat za nieważny bilet.

Pociągi we Włoszech są na wysokim poziomie ze względu na wygodę, szybkość i udogodnienia. Można liczyć na przykład na bary z jedzeniem i napojami. Włoskie koleje są też chwalone za czystość. Wpływa to na komfort podróży i sprzyja wyborowi tej formy komunikacji do przemieszczania się po kraju.

Jak dotrzeć na Wybrzeże Amalfi drogą morską?

Przybycie drogą morską na Wybrzeże Amalfi jest możliwe za pośrednictwem promów i wodolotów z kilku portów we Włoszech. Z Salerno odpływają one z Molo Manfredi i Piazza Concordia nie tylko do Amalfi, ale też Positano, Cetara, Maiori i Minori obsługiwane przez firmę Travelmar. Na Wybrzeże Amalfi dostać się można również z Capri za pośrednictwem wodolotów firmy Alicost i Alilauro. Kursują one również do wszystkich największych miast wybrzeża. Podczas takich podróży liczyć można na różnego rodzaju usługi oferowane na pokładzie w tym bar z przekąskami i pyszną włoską kawą, ekran do oglądania głównych krajowych kanałów telewizyjnych oraz darmowego WiFi. 

Bilety można kupić w portach, z których wypływają promy i wodoloty lub zarezerwować bezpośrednio online na stronach przewoźników. Istnieją również pewne regulacje dotyczące dzieci, te w wieku do 2 lat najczęściej mogą podróżować za darmo, a w przedziale od 3 do 12 często zdarzają się zniżki. Przykładowy rejs jedną z firm obsługujących połączenia wodolotem z Capri do Amalfi kosztuje około 20 euro w jedną stronę dla osoby dorosłej z wliczonym podatkiem.

Jak poruszać się po Wybrzeżu Amalfi?

Głównymi punktami połączeń z głębi Włoch do samego wybrzeża Amalfi są miasta Rzym, Neapol, Salerno i Sorrento. Po samym wybrzeżu poruszać można się wygodnie, korzystając z transportu publicznego, czyli linii autobusowych SITA (https://www.sitabus.it/en/amalfi-sorrento-bus-timetable/). W miesiącach letnich wraz z napływem turystów można poruszać się też za pomocą transportu morskiego w tym promów i wodolotów.

Positano to jedno z pierwszych większych miast po przybyciu na wybrzeże Amalfi od strony północnej. To właśnie z tego miejsca kręte i wąskie nabrzeżne drogi prowadzą do Praiano, Amalfi, Minori, Maiori, Cetara aż do Vietri sul Mare. To jednak właśnie te drogi stanowią jedną z pierwszych atrakcji wybrzeża. Oczarowują wszystkich turystów, którzy nie są przyzwyczajeni do tak krętych i niebezpiecznych dróg, z których rozpościera się widok na morze i górskie szczyty porośnięte śródziemnomorską roślinnością.

Autostrada Amalfitana

Wszystkie miasta wybrzeża połączone są ze sobą autostradą 163 o nazwie Amalfitana. Wije się ona malowniczo tuż przy samej linii brzegowej. Chociaż nie można odmówić jej uroku, z perspektywy kierowcy jest dość wymagająca. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza na dość ostrych zakrętach drogi. Właśnie tam posiada ona jedynie po jednym pasie ruchu w każdym z kierunków jazdy. Należy również omijać ją w godzinach szczytu, zwłaszcza w sierpniu i lipcu, gdy znajduje się na niej ogromna ilość pojazdów w tym również autobusów. Zdarzają się tu bowiem korki, które w upalne dni są szczególnie uciążliwe.

Istotną rolę podczas poruszania się własnym samochodem po wybrzeżu jest też utrudnione parkowanie. Dzieje się tak z powodu nadmiernego ruchu i trudnego ukształtowania terenu. Dostępne są tylko nieliczne prywatne i publiczne miejsca parkingowe, które mogą kosztować nawet 5 euro za godzinę postoju. Należy zwracać też uwagę na zamknięte dla samochodów części miast lub te zarezerwowane wyłącznie dla ich mieszkańców.

Jednoślady to jedne z najprzyjemniejszych sposobów poruszania się po Wybrzeżu Amalfi bez obawy o korki i brak miejsc parkingowych. Wypożyczenie motorów czy skuterów możliwe jest niemal we wszystkich większych miastach we Włoszech i nie wymaga pozwoleń.

Rozkład jazdy autobusów SITA

Aby poruszać się sprawnie po wybrzeżu, należy skorzystać ze wspomnianego już wcześniej transportu publicznego linii SITA. Do jednej z najczęściej uczęszczanych tras należy ta pomiędzy Salerno a Amalfi trwająca niewiele ponad godzinę. W sezonie letnim autobusy kursują prawie co godzinę i jadą przez takie miasta jak Vietri sul Mare, Cetara, Maiori, Minori i Atrani. Po przybyciu do Amalfi można zmienić autobus na Piazza Flavio Gioia, gdy celem podróży są inne miasta jak np. Positano. 

Rozkłady jazdy są co roku aktualizowane i zawsze odnoszą się wyłącznie do bieżącego sezonu. Na stronach internetowych przewoźnika odnaleźć można wszystkie niezbędne informacje oraz dokładne trasy, które łączą Amalfi z Sorrento, Salerno i Neapolem w tym wszystkie pośrednie przystanki. 

Bilety zakupić można w wielu sklepach, kioskach i barach w niemal wszystkich miejscowościach na Wybrzeżu Amalfi. Należy również pamiętać, iż nie jest możliwy zakup biletów bezpośrednio od kierowcy. W okresie wzmożonego szczytu sezonu autobusy są często przepełnione dlatego ważne jest stawienie się przynajmniej 30 minut przed odjazdem. Istnieją również różne rodzaje biletów w zależności od obszaru geograficznego i czasu ich ważności. Znaleźć można więc bilety COSTIERASITA ważne przez 24 godziny na wszystkie połączenia wzdłuż wybrzeża. Kosztują 10 euro lub 12 euro z dodatkową możliwością skorzystania z usług firmy Mobility Amalfi Coast w gminie Positano. 

Jak dostać się na Wybrzeże Amalfi z Polski?

Obecnie istnieje wiele sposobów podróżowania z Polski do Włoch w tym samochodem, pociągiem, autobusem oraz oczywiście samolotem. To właśnie te ostatnie rozwiązanie jest jednym z najchętniej wybieranych. Odnaleźć można bowiem loty z Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Gdańska do Neapolu i Rzymu. Często są dostępne w dogodnych cenach. Należy jednak dokonywać przemyślanych wyborów, gdyż koszt takiej podróży waha się od niespełna 200 zł w jedną stronę do blisko 5000 zł. Wiąże się to nie tylko z terminem wylotu czy porą roku, ale też liczbą ewentualnych przesiadek. 

Pociągiem z Polski do Włoch?

Mniej popularnym, lecz nie pozbawionym sensu jest wybór pociągu. Próżno oczywiście szukać bezpośredniego połączenia kolejowego Polska-Włochy. Ale są na to inne rozwiązania. Najlepszym z nich jest dotarcie pociągiem do Wiednia, z którego odjeżdżają aż 4 różne pociągi w tym do Wenecji, Rzymu i Mediolanu z możliwością przystanku aż w Livorno. Cena takiej dwuetapowej podróży może być wysoka, ale warto korzystać z pewnych zniżek i akcji promocyjnych, które zdarzają się dość często. Niemniej bilety kupione na dzień przed podróżą na trasie Wiedeń-Wenecja zaczynają się od około 95 euro aż do 180 euro, Wiedeń- Rzym od 29 euro do 129 euro podobnie jak w przypadku Wiedeń-Mediolan. Ceny zależne są nie tylko od terminu ich rezerwacji. Ważnymi czynnikami są także pora roku, czy godzina odjazdu. Można spotkać się także z koniecznością dodatkowych opłat takich jak miejsce w wagonie sypialnianym.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Szlaki na wybrzeżu Amalfi – piesze wycieczki zapierające dech w piersiach

Jaka plaża wybrzeża amalfitańskiego jest najpiękniejsza?

Następny

Dodaj komentarz