Grotta Azzurra (Lazurowa Grota) – zwiedzanie, co warto wiedzieć

Tagi , , ,

Grotta Azzurra to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków na Capri i jedna z najbardziej znanych podwodnych jaskiń na świecie. Każdy, kto planuje podróż na tę wyjątkową wyspę, nie mógł nie natknąć się na zdjęcia i liczne polecenia tej wspaniałej Lazurowej Groty. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Capri, ale jak się do niej dostać oraz ile to kosztuje?

Capri to prawdopodobnie najbardziej urokliwe i malownicze miejsce w całej Kampanii. Może pochwalić się nie tylko wspaniałym krajobrazem, bajecznym słońcem, ale również bogatą historią sięgającą starożytności. To jeden z najbardziej obleganych kurortów przepełniony luksusowymi hotelami i pełen naturalnych skarbów. Jest w tym Grotta Azzurra, stanowiąca inspirację dla pisarzy i podróżników, przyciągająca przez setki lat swym urokiem. W trudno dostępnej, ciemnej jaskini, w której morskie fale rozbijają się o skalne ściany. To wszystko podświetlone przez promienie słońca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest Lazurowa Grota?

Grotta Azzurra to naturalnie utworzona jaskinia morska, która swój urok zawdzięcza efektowi załamania się światła. Niebieski blask, jaki w niej panuje, spowodowany jest światłem słonecznym wpadającym spod skał tuż u wejścia. Właśnie tam gdzie dotykają one tafli wody, ale nie sięgają do samego dna. Wówczas to światło wpadające do wewnątrz przedziera się przez wodę morską i rozprasza, tracąc czerwoną barwę. Tym samym nadając wnętrzu niebieskiej poświaty. Wyjątkowym zjawiskiem są występujące tu srebrzyste refleksy. Spowodowane są przez małe pęcherzyki powietrza pokrywające zewnętrzną stronę przedmiotów znajdujących się pod powierzchnią wody. Powodują one załamanie się światła odmienny niż te w otaczającej wodzie.

Lazurowa grota początkowo stanowiła naturalny prywatny basen cesarza Tyberiusza. Następnie ze względu na swoją wyjątkowość była używana jako miejsce kultu i świątynia. Znajdowały się tam liczne rzymskie posągi, obecnie znajdujące się w Casa Rossa w miejscowości Anacapri na wyspie. Przez wiele lat ze względu na złą sławę i opowiadane legendy o zamieszkujących Grotta Azzurra duchach, była omijana szerokim łukiem przez okolicznych mieszkańców i żeglarzy. Momentem przełomowym, który wpłynął na jej popularność wśród odwiedzających Capri turystów był początek 1800 roku. Wówczas odwiedzili to miejsce Ernest Fries i August Kopisch, który opisał ją w swej książce zatytułowanej Odkrycie Błękitnej Groty. Mieli oni tak bardzo zachwycać innych opowieściami o tym miejscu, iż przyciągnęli do groty tłumy zwiedzających.

Wyjątkowość tego miejsca polega również na podziemnych siarkowych źródłach, które wpływają na jego ekosystem. Stanowią tym samym dostępne dla badaczy miejsce, w którym pod powierzchnią wody znajdują się gigantyczne gąbki, małże i homary. To unikatowe zjawisko, gdyż podobne do tego ekosystemu miejsca znajdują się w obrębie Wysp Galapagos, ale na głębokości 3500 m pod poziomem morza.

Ile kosztuje zwiedzenie groty?

Grotta Azzurra uznawana jest za włoskie dziedzictwo i traktowane niczym muzeum dlatego dostęp do niej jest odpłatny. Chociaż sam bilet wstępu to 4 euro, to sam sposób dotarcia do groty może być kosztowny. Do wyboru bowiem jest kilka możliwości, w zależności od zasobności portfela oraz naszych preferencji. Za sam wstęp obowiązują także zniżki dla dzieci poniżej 6 lat, które mogą zwiedzać ją za darmo. Dzieci i młodzieży do lat 18, o ile są obywatelami jednego z państw w Unii Europejskiej. Z tego samego powodu jest również zniżka w wysokości 50% dla osób pomiędzy 18 a 25 rokiem życia.

Jak dotrzeć do Grotta Azzurra?

Dotarcie do samej Lazurowej Groty jest możliwe na co najmniej kilka sposobów. Warto wspomnieć, iż jest to dostępne nie tylko z samej Capri, ale też okolicznych miast, również na stałym lądzie. Kursują tu bowiem łodzie oferujące wycieczki z takich miast jak Sorrento, Amalfi, Positano czy Neapolu.

Pierwszym sposobem dotarcia do groty jest posiadanie własnego jachtu, na przykład podczas podróży po włoskim wybrzeżu Amalfi i okolicznych wyspach. Ze względu jednak na gabaryty takich łodzi należy zacumować je przy bojach w pobliżu skalnych klifów i zasygnalizować szyprowi chęć wynajęcia mniejszej łódki. Możliwe jest również dopłynięcie do portu w Marina Grande i wykupienia prywatnej około dwugodzinnej wycieczki do Lazurowej Groty. Istnieje również możliwość wykupienia wycieczek wśród firm czarterowych, które oferują zatrzymanie się tuż przy grocie oraz opłynięcie Capri. Wówczas jest możliwość zobaczenia wyspy w całej krasie i zwiedzenia również takich miejsc jak Faraglioni. Są to formacje skalne wokół wyspy piętrzących się nad powierzchnią morza. Najsłynniejsze z nich to Stella o wysokości prawie 110 metrów, Faraglione di mezzo z charakterystyczną bramą, przez którą przepływają statki oraz Scopolo. Samo wykupienie opłynięcia Capri w zależności od wyboru przewoźnika to cena od 15 do 18 euro.

Często pomijanym sposobem dotarcia do Grotta Azzurro jest piesza wycieczka lub skorzystanie z komunikacji miejskiej. Istnieje bowiem możliwość dotarcia drogą lądową do samego morza i postoju łodzi wiosłowych, gdzie można je wynająć. Droga pieszo rozpoczyna się w Anacapri i prowadzi wzdłuż Via Pagaliaro. Następnie w kierunku morza przez Via Grotta Azzurra przez około 3,5 km.

Bez względu jednak na to, jaki sposób podróżowania wybierzemy to końcowy etap, czyli samo wpłynięcie do środka Lazurowej Groty możliwe jest jedynie za pomocą niewielkich, często czteroosobowych, łodzi wiosłowych. Podyktowane jest to wyłącznie faktem, iż wejście do wnętrza groty ma zaledwie 2 metry szerokości. Samo jej wnętrze to zaledwie 60 metrów długości i 25 szerokości. Należy również pamiętać, iż w miesiącach największego tłoku, czyli w szczycie sezonu jest tak wielu chętnych odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Dlatego lepiej zarezerwować sobie tę atrakcję z pewnym wyprzedzeniem. Wynajem takiej łódki to dodatkowy koszt około 10 euro od osoby.

Jak wygląda zwiedzanie groty?

Ze względu na dość niskie sklepienie jaskini zazwyczaj trzeba wręcz położyć się na dnie łodzi, gdy szyper wciąga łódkę do groty za pomocą metalowych łańcuchów przymocowanych do jej wewnętrznej ściany, jednocześnie wybierając na to odpowiedni moment pomiędzy uderzeniami fal. Sam pobyt we wnętrzu trwa zazwyczaj około 10 minut, w których to okrąża się jej wnętrze kilkukrotnie. Pozwala to w pełni na dokładne jej zwiedzenie i daje czas na podziwianie.

Kiedy wybrać się na zwiedzanie?

Ze względu na fakt, iż Lazurowa Grota na Capri jest wyjątkowa z powodu wpadających do jej wnętrza promieni słonecznych, należy dobrze zaplanować jej zwiedzenie. Najdogodniejsza pora dnia to godziny od 12 do 14. Wtedy słońce jest wysoko na niebie i oświetla spektakularnie całe jej wnętrze. W miesiącach letnich grota otwarta jest w godzinach od 9 do 17. Ważne jest też, aby dzień wycieczki był słoneczny, a niebo bezchmurne, gdyż w przeciwnym wypadku zawiedziemy się jej widokiem. W dni, gdy morze jest wzburzone, grota jest zamknięta dla zwiedzających. Ponieważ wysokie fale uniemożliwiają wpłynięcie przez niskie wejście i stanowią duże zagrożenie.

Zwiedzanie groty na Capri jest teoretycznie możliwe przez cały rok. Chociaż największe oblężenie jest oczywiście w sezonie letnim, to nie brakuje chętnych do jej zobaczenia zimą. W przypadku łagodnej pogody w miesiącach od listopada do początku marca jest możliwość wykupienia biletu w okienkach na Laser Capri lub Motoscafisiti di Capri. Jednak to ich otwarcie będzie świadczyło o takiej możliwości, w innym przypadku oznacza, iż grota z przyczyn niepewnej lub złej pogody jest niedostępna.

Pływanie i nurkowanie w grocie

Wiele osób zastanawia się nad możliwością pływania i nurkowania w Grotta Azzurro. Niestety jest to nielegalne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Chociaż nie brakuje miłośników adrenaliny, którzy czekają do wieczora, gdy kasa biletowa się zamyka. Wtedy odpływają ostatnie łodzie, aby móc wpłynąć do jej wnętrza. Wysokie fale są tu jednak zdradliwe a nierówne podłoże i skalne ściany stanowią duże zagrożenie, zwłaszcza po zachodzie słońca, gdy wewnątrz panuje zupełny mrok.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Jak poruszać się po Capri?

Kiedy jechać na Ischię?

Następny

Dodaj komentarz