Ischia czy Capri? Oto kilka informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję

Tagi , , , , , ,

Znajdujące się w Zatoce Neapolitańskiej wyspy Capri i Ischia tworzą wspaniałe rajskie zakątki, błyszczące niczym klejnoty w wodach Morza Śródziemnego. Obie mają przepiękne rajskie widoki, a jednocześnie są blisko stałego lądu. Oferują wytchnienie dla osób pragnących odpoczynku od wakacji na kontynencie.

Włoskie wyspy mają niebywałą zdolność do nadawania przybywającym tu turystom poczucia, iż czas wydaje się nie mieć znaczenia. To wyjątkowe słoneczne zakątki, tak blisko Europy, gdzie spacerując wśród ukwieconych ścieżek, można doświadczyć poczucia dolce far niente, czyli słodkiej bezczynności. Ischia czy Capri? Poniżej przedstawiono kilka cennych informacji, które pomogą podjąć właściwą decyzję, na którą z tych wysp warto się wybrać. Która z nich będzie lepsza na jednodniową wycieczkę, a która na ekskluzywny wypoczynek?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Obszar i ukształtowanie terenu na Capri

Capri to niewielka wapienna wyspa mająca zaledwie 10km2 i posiadająca zaledwie dwa miasta. Ze względu na jej niewielkie rozmiary wiele osób uważa, że można ją bez problemu zwiedzić w ciągu jednego dnia. Jest to jednak bardzo utrudnione w szycie sezonu. Zwłaszcza gdy jest na niej tłum turystów, a komunikacja publiczna jest bardzo obciążona. Capri w całości położona jest na klifie To utrudnia w naturalny sposób dostęp do nieograniczonych i bezpłatnych plaż. Warto również wiedzieć, iż poruszanie się pomiędzy miastami, nie należy do najłatwiejszych. W tym celu trzeba wybrać transport publiczny, piesze wycieczki lub też wyjątkowo piękne, choć drogie, taksówki, gdyż wjazd własnym autem jest zabroniony. 

Statue at garden on Capri Island town, Italy. Amalfi scenery and Solaro mountain. Landscape with sculpture and Blue Mediterranean Sea, Italian coast. Anacapri in Europe. View on Faraglioni, summer.
Statue at garden on Capri Island town, Italy. Amalfi scenery and Solaro mountain. Landscape with sculpture and Blue Mediterranean Sea, Italian coast. Anacapri in Europe. View on Faraglioni, summer., licencja: shutterstock/By

Z czego słynie Ischia?

Ischia jest ponad czterokrotnie większa od Capri. Ta wyspa wulkaniczna, ma 46km2 powierzchni i posiada aż 6 miast. Ze względu na swoje rozmiary trudno jest ją zwiedzić w ciągu jednego dnia bądź skorzystać z tego, co tu najcenniejsze, czyli gorących źródeł. Ischia jest również o wiele mniej stroma, a szczyt Epomeo wznosi się jako jedyny wśród niemalże płaskich równin. Można tu, w przeciwieństwie do Capri, zabrać własne auto używając promowej przeprawy.

Gigantyczna skała z zielonymi drzewami na górze w pobliżu małej miejscowości Sant'Angelo na wyspie Ischia, Włochy
Gigantyczna skała z zielonymi drzewami na górze w pobliżu małej miejscowości Sant'Angelo na wyspie Ischia, Włochy, licencja: shutterstock/By

Wyjątkowa atmosfera i malownicze krajobrazy na Capri

Capri jest połączeniem ekskluzywnych udogodnień z naturalnym pięknem przyrody. Znajdziemy tu luksusowe hotele, eleganckie restauracje, malownicze pasterskie ścieżki oraz osłonięte skalnymi formacjami zatoczki wręcz idealne do nurkowania. Szczególnie wyjątkowe są tutejsze zabytki, począwszy od starożytnych ruin, poprzez górującą Willą Jovis na Monte Tiberio, aż po pustelnię Cetrella na zboczu Solaro. Przyciąga swą różnorodnością zarówno sławnych i bogatych, którzy szukają tu luksusu, jak i osoby, które cenią Capri za jej historyczną przeszłość. Bez wątpienia jednak wszyscy zachwycają się jej niezaprzeczalnym pięknem, zwłaszcza podziwiając Grotta Azzurra i skaliste formacje faraglioni w Marina Piccola. Capri słynie również z bujnego nocnego życia, oferując młodym ludziom dobrą zabawę w licznych klubach, a dla tym starszym, otwarte do samego rana tawerny i zewnętrzne tarasy. 

Ischia to zupełne przeciwieństwo Capri. Jest znana z termicznych źródeł bogatych w minerały cenione przez wielu za ich lecznicze właściwości. Chociaż jest mniej efektowna od swojej mniejszej siostry Capri, Ischia oferuje łatwiej dostępne i darmowe plaże. Tutejsi mieszkańcy szczycą się własnymi tradycjami kulinarnymi i bogatym folklorem ludowym. Wyspa również kusi nocnym życiem, a do lokalnych klubów i barów przychodzą nie tylko turyści, ale przede wszystkim miejscowi. To również wspaniałe miejsce do zwiedzania dla wszystkich miłośników historii. Znajdziemy tu bowiem liczne zabytki, a wśród nich niepowtarzalny i słynny Castello Aragonese.

Dark inside of the Grotta Azzurra in Capri Island, Italy, for background
Dark inside of the Grotta Azzurra in Capri Island, Italy, for background, licencja: shutterstock/By

Ischia czy Capri?

Reasumując, zarówno Ischia, jak i Capri mają swoje mocne, a także nieco słabsze strony. Wybór zależny jest jedynie od tego, co nas interesuje i jakiego rodzaju wypoczynku szukamy. Bez wątpienia istotny jest również budżet, jakim dysponujemy. Capri jest bowiem droższą wyspą, bardzo zatłoczoną i popularną. Znajdziemy tam jednak wspaniałe, zapierające dech w piersiach pejzaże. To luksusowa wyspa z gwarantowaną wspaniałą atmosferą, gdzie większość stanowią turyści. Ischia natomiast to jej przeciwieństwo. Jest nie tylko większa, ale i mniej zatłoczona, tym samym dająca możliwość idealnego wypoczynku. Sprawdzi się szczególnie wśród młodych ludzi z ograniczonym budżetem, którzy lubią trekkingowe wyprawy po licznych okolicznych szlakach.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Capri w jeden dzień – co zobaczyć?

Jaki kemping w pobliżu Neapolu?

Następny

Dodaj komentarz