Ischia na weekend? Co zobaczyć? 3-dniowy program wycieczki

, Tagi , , , , , , , ,

Ischia to Włoska niewielka zielona, rajska wysepka na Morzu Tyrreńskim. Przez to, iż jest mniej oblegana niż jej typowo turystyczna siostra Capri, przedstawia prawdziwy sielski obraz żyjących na niej mieszkańców w stylu dolce vita. Znana z piaszczystych plaż, bogactwa natury, term i oliwnych gajów przyciąga coraz więcej osób szukających wytchnienia z dala od tłumów. Poznaj nasz program na Ischia na weekend.

Na wyspie znajduje się wiele interesujących miejsc zarówno dla miłośników plażowania, trekkingu czy osób ceniących sobie możliwość zwiedzania zabytków, jak i poznawania lokalnej historii. Poniżej przedstawiony został plan przykładowej 3-dniowej wycieczki po Ischii. Warto jednak pamiętać, że każda taka podróż powinna być dostosowana indywidualnie do naszych potrzeb, możliwości i kondycji fizycznej.

Dzień 1- Jak dotrzeć na Ischię?

Dotarcie na wyspę nie jest skomplikowane, każdego dnia odpływają do Ischia Porto promy z Neapolu i Pozzuoli. Innym szybszym, ale jednocześnie nieco droższym rozwiązaniem jest płynięcie wodolotem z Sorrento i Beverello. W zależności od przewoźnika oraz pory roku godziny wyjścia w morze mogą się różnić. Należy więc wcześniej sprawdzić je na stronie internetowej. Podróżując drogą morską mamy najlepszą możliwość przyjrzenia się wyspie a w szczególności zachwycającemu portu głównemu Ischia Porto, jak i położonemu po północnej stronie wyspy Casamicciola Terme.

Po dotarciu do portu można zatrzymać się na chwilę w jednej z licznych tutejszych kawiarni na pyszne włoskie espresso. Następne kroki warto kierować do wybranego wcześniej hotelu w celu pozostawienia w nim bagażu, aby w swobodny sposób móc zwiedzać okolicę. W dzielnicy Ischia Porto znajduje się szeroka baza noclegowa, do najpopularniejszych obiektów należą Hotel Ulisse, Hotel La Villarosa Terme czy Hotel Hermitage Terme&SPA.

Zwiedzanie okolicy warto rozpocząć od jednego z najsłynniejszych okolicznych obiektów, a mianowicie Castello Aragonese (Zamek Aragoński). Znajduje się na niewielkiej skalnej wysepce połączonej z Ischią mostem Ponte Aragonese. Sama budowla powstała w XV wieku na podwalinach twierdzy z 474 r. p.n.e. Obecnie jest to własność prywatna, ale udostępniona dla zwiedzających za drobną opłatą. Odbywają się w nim liczne wystawy i koncerty, tworząc kulturalne i turystyczne centrum Ischii. W drodze powrotnej do hotelu warto wstąpić na chwilę do znajdującego się niedaleko zacisznego Parco Pineta Mirtina.

Idealnym zakończeniem dnia będzie z pewnością podziwianie zachodzącego słońca z plaży Bagno Antonio znajdującej się pomiędzy portem a Ischia Ponte. Tuż przy niej znajduje się wiele restauracji serwujących lokalne potrawy w większości oparte na owocach morza. Przed powrotem do hotelu warto zatrzymać się na aperitivo, wśród lokalnych trunków godne polecenia jest z pewnością wino. Wytwarzane z uprawianych tu winorośli odmiany Biancolella idealnie sprawdzi się jako orzeźwienie po pełnym wrażeń, upalnym dniu.

Dzień 2- zielona wyspa

Po zjedzeniu włoskiego śniadania i wypiciu kawy pora ruszyć na zwiedzanie odleglejszych zakątków wyspy. Na wyspie istnieje komunikacja publiczna, która jednak ze względu na dość niesprzyjające ukształtowanie terenu wymusza ruch jedynie po obrzeżach Ischii. Można skorzystać również z licznych taksówek, ale są one wyjątkowo drogie.

Punktem docelowym drugiego dnia wycieczki jest Fontana. Wioska sama w sobie stanowi ciekawe miejsce do zwiedzania. Znajdują się tu bowiem dwa kościoły Chiesa Santa Maria delle Mercede oraz Chiesa di Sant’Antonio da Padova, jak również kilka restauracji i kawiarni.

Z Fontany warto wyruszyć na szlak w kierunku wygasłego wulkanu Monte Epomeo. Znajduje się on na wysokości 788 m n.p.m. Wspinaczka na sam szczyt trwa około godziny i miejscami ze względu na strome podejścia może być wyczerpująca. Nagrodą dla wytrwałych z całą pewnością będzie rozciągający się z niej widok. Wówczas wyjaśni się z pewnością, dlaczego Ischia nazywana jest zieloną wyspą.

Po zejściu z Monte Epomeo przyjdzie czas na lunch. W tym celu warto zatrzymać się wśród licznych restauracji na wzgórzach Serrara Fontana. Jednym z bardziej polecanych tutejszych lokali jest Il Bracconiera serwujące Coniglio all’Ischitana, czyli pieczonego królika. Jest to danie najchętniej spożywane z przybywających na Ischię Włochów z kontynentu wracających ze szczytu wzgórza.

Będąc w tym rejonie wyspy, warto również wybrać się na plażę Maronti. Jeśli nie posiadamy auta, przydatne mogą okazać się tutejsze trójkołowe taksówki. Dla osób, które nie koniecznie chcą opalać się na leżakach, lepszym wyborem będzie plaża Le Fumarole. Nazwa wyspy nawiązuje do znajdujących się na niej naturalnych otworów, z których wydobywa się ogrzewająca piasek para wulkaniczna, czyli fumaroli.

Z plaży można udać się wodną taksówką na Sant’Angelo będącą jednym z najurokliwszych miejsc na wyspie. Znajdują się tu ciche uliczki, przy których stoją niewielkie, kolorowe, rybackie domy. Po powrocie na Serrara Fontana idealnym zakończeniem dnia będzie kolacja w jednej z lokalnych restauracji: Enoteca La Stadera czy Pasticceria Dolce e La Vita.

Dzień 3- źródła termalne

Na zakończenie pobytu na wyspie warto skorzystać w końcu z największego tutejszego dobrodziejstwa, jakim są źródła termalne. Ich powstanie Ischia zawdzięcza swojemu położeniu wzdłuż wulkanicznego obszaru Pól Flegrejskich.

Na całej wyspie znajduje się wiele termalnych SPA, jednym z nich jest Poseidon. W samym obiekcie jest aż 20 gorących basenów, którym wiele osób dopisuje właściwości lecznicze. Znajduje się tu również centrum odnowy biologicznej oferujące masaże relaksacyjne wykonywane gorącym kamieniami oraz możliwość kąpieli w wodach mineralnych. Na lunch warto udać się do pobliskiej La Sirena del Mare oferująca potrawy kuchni neapolitańskiej, kampańskiej i południowowłoskiej.

Innym rejonem wyspy gdzie znajduje się równie ciekawe termalne SPA, jest Forio, mieści się tu między innymi Paradiso Terme Resort&SPA. Oferujący basen z gorącą termalną wodą mineralną oraz centrum urody. W samej gminie Forio największą popularnością cieszy się plaża, ale równie interesująca jest samo miasto. Znajduje się tu bowiem wiele ciekawych obiektów architektury sakralnej w tym piękny kościółek Soccorso, kościół Bractwa Santa Maria Vizitapoveri, kościół św. Carlo Borromeo czy Katedra Forio. Stąd można wybrać się na spacer w kierunku Bianchetto, do lasu Falangi gdzie warto podziwiać kasztanowe gaje i liczne kamienne budynki w tym domy, gorzelnie i Neviere, czyli śnieżne piwniczki i studnie stanowiące pozostałości pierwszych mieszkańców zasiedlających Ischię.

Niedaleko miasta znajduje się inne ciekawe miejsce – Giardini La Mortella w lesie Zaro. Jest to najpiękniejszy rajski ogród we Włoszech. Swą niezwykłość zawdzięcza przede wszystkim niezliczonym unikatowym roślinnym egzemplarzom oraz samym jej projektantom, czyli Wiliamowi i Susan Walton. Znajdują się tu również liczne zbiorniki wodne z kilkoma gatunkami pływających po nich lilii oraz ptaszarnia. Rozbudowana infrastruktura pozwala na odpoczynek w zacienionych altanach lub kawę w tutejszej kawiarni.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Ścieżka Bogów (Il Sentiero degli Dei) – co warto wiedzieć, praktyczne informacje

Co warto zobaczyć i zrobić w ciągu jednego dnia na Ischii

Następny

Dodaj komentarz