Jak poruszać się po Capri?

Tagi , , , , , ,

Capri to wyjątkowa, surowa w swej prostocie włoska wyspa. Pełna luksusowych hoteli, majestatycznych krajobrazów i słońca. Niestety ze względu na swoje niewielkie rozmiary i dużą liczbę turystów oraz topografię terenu utrudnione jest poruszanie się po niej własnym samochodem. Jak więc inaczej przemieszczać się po Capri?

Wycieczka na Capri jest jak podróż do innego świata. Poruszanie się po niej swoistą przygodą, której próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi. To właśnie na tej niewielkiej, skalistej wyspie, której nazwa nawiązuje do dzikich kóz, odnajdziemy rajskie widoki i niesamowitych ludzi.

Jest to wyjątkowe miejsce, które bez problemu można zwiedzać przez cały rok. Wiosną można bowiem cieszyć się bujnymi, kolorowymi kwiatami porastającymi całą Capri. Natomiast latem w pełni sezonu jest tu tłoczno i gwarnie, czyli właśnie tak jak Włosi lubią najbardziej. Poza sezonem robi się tu cicho i spokojnie, ceny są o wiele niższe, ale duża część atrakcji nie jest dostępna. Mimo to nadal jest tu przymnie ciepło, a widoki oszałamiają.

Pieszo przez Capri

Na Capri nie można dojechać własnym pojazdem spalinowym w sezonie, czyli od kwietnia do końca października. Jeśli nawet byłoby to dozwolone, to i tak nie znalazłoby się zbyt wielu chętnych. Capri bowiem jest na tyle niewielką wyspą i nierówno ukształtowaną, iż jazda autem, szczególnie w dużym tłoku, byłaby katorgą. Szczególnie że drogi na wyspie są wyjątkowo wąskie, a parkingi praktycznie nie istnieją. Wyłączeni z obostrzenia co do posiadania samochodu osobowego są jedynie mieszkańcy wyspy. Nie jest to jednak dużym problemem, zwłaszcza iż istnieje kilka ciekawych alternatyw, aby w swobodny sposób przemieszczać się pomiędzy największymi atrakcjami.

Głównym i najbardziej polecanym sposobem jak poruszać się po Capri są nasze własne nogi. Ze względu na niewielkie rozmiary wyspy jest to jak najbardziej wykonalne, a dodatkowo pozwoli na podziwianie jej z bliska. W dowolne miejsce droga pieszo dla sprawnej osoby nie będzie ani uciążliwa, ani zbyt długa. Znajduje się tu wiele nadmorskich, wybrukowanych ścieżek, przeznaczonych dla turystów. Najciekawsza trasa widokowa biegnie od miejscowości Capri do Arco Naturale i trwa w zależności od tępa od 2 do 3 godzin.

Interesującym szlakiem turystycznym dla osób lubiących nieco większy wysiłek fizyczny jest La Scala Fenicia. To kamienna droga składająca się z 921 stopni łącząca Marina Grande z Anacapri. Chociaż nie jest trudna, to z pewnością po jej przebyciu można nabawić się zadyszki. Mimo to widoki, jakie rozpościerają się przy jej pokonywaniu, wynagrodzą z pewnością każdy trud.

Kolejka linowa na Capri

Kolej linowa na Capri łączy stację dolną, czyli port w Marina Grande z górną Piazza Umberto i wynosi 663 metry długości. Jest to najprostszy i najszybszy sposób poruszania się między Portem a centrum Capri. W sezonie i przy wzmożonym ruchu kolejka odjeżdża nawet co 15 minut, a sama podróż trwa zaledwie 5 minut. Niestety, gdy mamy duże walizki konieczna będzie dopłata 2 € do podstawowej ceny biletu, który również wynosi 2 €. Kasa biletowa na kolejkę linową znajduje się nieco dalej za biurem informacji turystycznej, w głąb Via Marina Grande. Poza sezonem kolejka linowa jeździ o wiele rzadziej. Od stycznia do połowy marca jest przerwa techniczna, kiedy to kursuje transport zastępczy w postaci autobusów.

Transport publiczny – autobusy

Najczęściej wybieranym sposobem poruszania się po Capri jest transport publiczny, zwłaszcza iż jest stosunkowo tani. Jednorazowy bilet to koszt niecałych 2 euro, a całodobowy 8,60 euro. Można zakupić je w tych samych miejscach co bilety na prom lub też bezpośrednio od kierowcy. Żółte autobusy są małe i wraz z miejscami stojącymi zabierają najwyżej 30 pasażerów. Uzależnione jest to wyłącznie od faktu, iż drogi na Capri są wąskie i tylko takie pojazdy mogą się tu swobodnie poruszać. Jest tu duża ilość połączeń, kursujących niemal przez całą dobę, wyłączając godziny od 2 do 5 nad ranem.

Po przybyciu do Portu Marina Grande należy wybrać odpowiedni przystanek, aby dotrzeć w wybrane przez nas miejsce. Jeśli chcemy dotrzeć do centrum Capri, należy wybrać przystanek znajdujący się tuż przy wyjściu z portu. Natomiast gdy naszym celem jest Anacapri, musimy iść nieco dalej, aż za kasy biletowe na podróż promem. Wszystkie połączenia ograniczają się do Capri, Anacapri, Marina Piccola, Marina Grande, Grotta Azzurra oraz Faro. Nie trwają one dłużej niż 20 minut.

Poruszać się po Capri – Taksówki

Taksówki na Capri są wyjątkowe i same w sobie stanowią atrakcję równie barwną, jak te z Londynu czy Nowego Yorku, a może nawet większą. Te włoskie, z racji dostatku słońca są białe i najczęściej występują w postaci nieco przedłużonych siedmiomiejscowych kabrioletów. Przed słońcem chroni pasażerów rodzaj swoistego dachu z napiętego materiału, ale nie przypominający w niczym oryginalnie montowanego zadaszenia. Są one bowiem ręcznie przerabiane z różnego rodzaju marek aut. Można tu spotkać także kabriolet z Fiata, Nissana, czy Zafiry.

Niestety, mimo iż jest to bardzo wygodna opcja, to również kosztowna, minimalna stawka wynosi bowiem 8 €. Na najczęściej uczęszczanych trasach, takich jak pomiędzy portem Marina Grande a miejscowością Capri, Capri a Anacapri, czy Marina Grande a Anacapri, przejazd jest zryczałtowany i wynosi 15 € plus dopłata 2 € za bagaż. Taksówki na wyspie bez problemu znajdziemy blisko wyjścia z portu oraz przy Piazza Martiri d’Ungheria w Capri, czy Piazza Vittoria w Anacapri. Podróż tak wyjątkowymi taksówkami, jak te właśnie na wyspie są czasem warte swej ceny. Szczególnie gdy dodamy swoistość tutejszych kierowców, którzy nawet przy wymijaniu aut, które niemal dotykają o siebie lusterkami, mają czas na postój i pogawędki.

Wyciąg krzesełkowy

Niebywale ciekawym doświadczeniem jest możliwość skorzystania z wyciągu krzesełkowego, który pozwala na podziwianie całej wyspy z dużej wysokości. Łączy on miejscowość Anacapri z najwyższym wzniesieniem wyspy, a mianowicie Monte Solaro. Bilet na przejazd w obie strony kosztuje 11 €, można go zakupić w okienku na Piazza della Vittoria w Anacapri, tuż u stóp samego wyciągu przy przystanku autobusowym.

Cała trasa w jedną stronę trwa zaledwie 13 minut, a widok ze szczytu robi niesamowite wrażenie. Widać z niego bowiem całą panoramę zielonej i skalistej Capri, między innymi wzgórze Monte Tiberio oraz Monte Tuoro. Można zauważyć także formacje skalne takie jak Faraglioni di Capri-Stella, Faraglione di Mezzo, a także Scopolo. U samych stóp wzniesienia znajduje się również zatoka z mnóstwem przepływających jachtów. Nieco dalej w kierunku wschodnim dostrzec można Zatokę Neapolitańską wraz z Półwyspem Sorrentyńskim.

Na Monte Solaro znajdują się miejsce do wypoczynku w postaci leżaków i niewielkiego baru, w którym można usiąść i cieszyć się słońcem popijając orzeźwiające napoje. Wyciąg krzesełkowy stanowi typowo turystyczną atrakcję i chociaż nie należy do typowego sposobu jakim można poruszać się po Capri się i nie łączy żadnych istotnych miejscowości, to i tak warto z niego skorzystać.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Neapolu

Grotta Azzurra (Lazurowa Grota) – zwiedzanie, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz