Jak poruszać się po wybrzeżu amalfitańskim?

Tagi , , ,

Pod względem popularności wybrzeże Amalfi jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych we Włoszech, jednocześnie stanowiąc dość trudne do zwiedzania. Ze względu na swoje położenie przemieszczanie się w tym rejonie Półwyspu Sorrentyńskiego to duże wyzwanie logistyczne. Poniższe praktyczne wskazówki jak poruszać się po wybrzeżu amalfitańskim ułatwią to zadanie. Pozwolą także na cieszenie się z wypoczynku bez tracenia cennego czasu.

Położone na południe od Neapolu Wybrzeże Amalfitańskie jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będąc cenną perłą wśród włoskich turystycznych klejnotów. Znane jest nie tylko z oszałamiających klifów, turkusowej wody oraz wąskich i niebezpiecznych dróg, ale też malowniczych miasteczek. Ze względu na trudne ukształtowanie terenu nie łatwo jest się tu poruszać własnym samochodem, a kolej niestety tu nie dociera. Nie ma się jednak czym martwić, istnieje bowiem wiele innych alternatyw dla klasycznego podróżowania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na Wybrzeże Amalfitańskie z Neapolu lub Sorrento?

Podróż w tę część Półwyspu Sorrentyńskiego możliwa jest na kilka sposobów. Zależna jest ona w dużej mierze od miejsca, w jakim się znajdujemy. Najłatwiej dostać się tu z Neapolu, gdzie znajduje się największe międzynarodowe lotnisko w tym rejonie Włoch, mając do wyboru samochód, autobus oraz pociąg. Z Sorrento i Salerno najłatwiej jest się dostać do Positano lub Amalfi przy pomocy promu. Warto pamiętać, że cena biletów oraz częstotliwość kursowania komunikacji publicznej czy transportu morskiego zmienia się w zależności od pory roku. Dlatego należy sprawdzać ją na bieżąco na stronach internetowych przewoźników.

Podróż autem po Wybrzeżu Amalfitańskim- niebieska wstążka

Costiera Amalfitana spaja aż 13 miast takich jak Positano czy Amalfi. Są one jednocześnie jednymi z najbardziej rozbudowanych pod względem bazy noclegowej. Wszystkie te miejsca łączy biegnąca wzdłuż całego wybrzeża droga Strada Statale 163-zwana Nastro Azzurro, czyli niebieska wstążka. Jednocześnie to jedna z bardziej zatłoczonych lokalnych dróg, mająca jedynie po jednym pasie ruchu w oba kierunki. Dodatkowo fakt, iż posiada wiele, bardzo ostrych zakrętów sprawia, iż jest dość niebezpieczna. Utrudnieniem jest również ograniczona liczba miejsc parkingowych zarówno wzdłuż drogi, jak i w samych okolicznych miastach.

Poruszanie się środkami transportu publicznego wzdłuż wybrzeża Amalfi

Połączenia autobusowe między wszystkimi miastami na wybrzeżu są jedną z wygodniejszych i najtańszych form poruszania się. Istnieje wiele kursów kilku największych przewoźników, które krzyżują się w Amalfi. Dlatego właśnie tam należy dokonywać przesiadek, aby dotrzeć do interesującego nas miejsca. Niestety ze względu na duże natężenie ruchu zachowanie ściśle określonego harmonogramu jest utrudnione.

W szczycie sezonu autobusy są też zazwyczaj zatłoczone. W większości przypadków można jednak otrzymać miejsca stojące, chociaż nie jest to regułą. Biletów nie można zakupić u kierowcy, ale dostępne są w większości barów i sklepów na całym wybrzeżu. Gdy planujemy dłuższą podróż z wieloma przesiadkami między miastami wzdłuż wybrzeża oraz okolicznych górskich osad, warto jest się wyposażyć w całodniowy bilet, będzie to nie tylko wygodniejsza, ale i bardziej ekonomiczna opcja. Należy jednak pamiętać, iż żaden autobus nie kursuje w nocy. Po 22.00 trzeba skorzystać z taksówki, niestety jest to najdroższa forma przemieszczania się. Krótka podróż na przykład z Amalfi do Ravello trwająca kilka minut może kosztować turystę nawet do 80 €.

Swobodne poruszanie się po wybrzeżu Amalfi- skuter lub motor

Mając wiedzę na temat utrudnionego poruszania się po wybrzeżu Amalfi oraz malej ilości miejsc parkingowych, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie jednośladu. Konieczne jest jedynie doświadczenie w prowadzeniu takich pojazdów, a sama podróż, zwłaszcza skuterem może być niezapomnianą przygodą i pozwolić na zaoszczędzenie czasu podczas wakacyjnych podróży. Jednoślady umożliwiają dotarcie w każde nawet najbardziej niedostępne zakątki jak ukryte plaże, pozwalając zapomnieć o nadmiernym ulicznym ruchu i miejscach parkingowych. Są idealnym sposobem aby poruszać się po wybrzeżu amalfitańskim w sposób swobodny.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Kiedy jechać na Ischię?

10 najbardziej romantycznych hoteli w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz