Jak poruszać się po wybrzeżu amalfitańskim?

Tagi , , ,

Pod względem popularności wybrzeże Amalfi jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych we Włoszech, jednocześnie stanowiąc dość trudne do zwiedzania. Ze względu na swoje położenie przemieszczanie się w tym rejonie Półwyspu Sorrentyńskiego to duże wyzwanie logistyczne. Poniższe praktyczne wskazówki jak poruszać się po wybrzeżu amalfitańskim ułatwią to zadanie. Pozwolą także na cieszenie się z wypoczynku bez tracenia cennego czasu.

Położone na południe od Neapolu Wybrzeże Amalfitańskie jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będąc cenną perłą wśród włoskich turystycznych klejnotów. Znane jest nie tylko z oszałamiających klifów, turkusowej wody oraz wąskich i niebezpiecznych dróg, ale też malowniczych miasteczek. Ze względu na trudne ukształtowanie terenu nie łatwo jest się tu poruszać własnym samochodem, a kolej niestety tu nie dociera. Nie ma się jednak czym martwić, istnieje bowiem wiele innych alternatyw dla klasycznego podróżowania.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na Wybrzeże Amalfitańskie z Neapolu lub Sorrento?

Podróż w tę część Półwyspu Sorrentyńskiego możliwa jest na kilka sposobów. Zależna jest ona w dużej mierze od miejsca, w jakim się znajdujemy. Najłatwiej dostać się tu z Neapolu, gdzie znajduje się największe międzynarodowe lotnisko w tym rejonie Włoch, mając do wyboru samochód, autobus oraz pociąg. Z Sorrento i Salerno najłatwiej jest się dostać do Positano lub Amalfi przy pomocy promu. Warto pamiętać, że cena biletów oraz częstotliwość kursowania komunikacji publicznej czy transportu morskiego zmienia się w zależności od pory roku. Dlatego należy sprawdzać ją na bieżąco na stronach internetowych przewoźników.

Podróż autem po Wybrzeżu Amalfitańskim- niebieska wstążka

Costiera Amalfitana spaja aż 13 miast takich jak Positano czy Amalfi. Są one jednocześnie jednymi z najbardziej rozbudowanych pod względem bazy noclegowej. Wszystkie te miejsca łączy biegnąca wzdłuż całego wybrzeża droga Strada Statale 163-zwana Nastro Azzurro, czyli niebieska wstążka. Jednocześnie to jedna z bardziej zatłoczonych lokalnych dróg, mająca jedynie po jednym pasie ruchu w oba kierunki. Dodatkowo fakt, iż posiada wiele, bardzo ostrych zakrętów sprawia, iż jest dość niebezpieczna. Utrudnieniem jest również ograniczona liczba miejsc parkingowych zarówno wzdłuż drogi, jak i w samych okolicznych miastach.

Poruszanie się środkami transportu publicznego wzdłuż wybrzeża Amalfi

Połączenia autobusowe między wszystkimi miastami na wybrzeżu są jedną z wygodniejszych i najtańszych form poruszania się. Istnieje wiele kursów kilku największych przewoźników, które krzyżują się w Amalfi. Dlatego właśnie tam należy dokonywać przesiadek, aby dotrzeć do interesującego nas miejsca. Niestety ze względu na duże natężenie ruchu zachowanie ściśle określonego harmonogramu jest utrudnione.

W szczycie sezonu autobusy są też zazwyczaj zatłoczone. W większości przypadków można jednak otrzymać miejsca stojące, chociaż nie jest to regułą. Biletów nie można zakupić u kierowcy, ale dostępne są w większości barów i sklepów na całym wybrzeżu. Gdy planujemy dłuższą podróż z wieloma przesiadkami między miastami wzdłuż wybrzeża oraz okolicznych górskich osad, warto jest się wyposażyć w całodniowy bilet, będzie to nie tylko wygodniejsza, ale i bardziej ekonomiczna opcja. Należy jednak pamiętać, iż żaden autobus nie kursuje w nocy. Po 22.00 trzeba skorzystać z taksówki, niestety jest to najdroższa forma przemieszczania się. Krótka podróż na przykład z Amalfi do Ravello trwająca kilka minut może kosztować turystę nawet do 80 €.

Swobodne poruszanie się po wybrzeżu Amalfi- skuter lub motor

Mając wiedzę na temat utrudnionego poruszania się po wybrzeżu Amalfi oraz malej ilości miejsc parkingowych, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie jednośladu. Konieczne jest jedynie doświadczenie w prowadzeniu takich pojazdów, a sama podróż, zwłaszcza skuterem może być niezapomnianą przygodą i pozwolić na zaoszczędzenie czasu podczas wakacyjnych podróży. Jednoślady umożliwiają dotarcie w każde nawet najbardziej niedostępne zakątki jak ukryte plaże, pozwalając zapomnieć o nadmiernym ulicznym ruchu i miejscach parkingowych. Są idealnym sposobem aby poruszać się po wybrzeżu amalfitańskim w sposób swobodny.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Kiedy jechać na Ischię?

10 najbardziej romantycznych hoteli w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz