Jeden dzień w Neapolu. Co zobaczyć?

Tagi , , , ,

Neapol jest największym miastem w regionie Kampania, w południowych Włoszech. Jest to trzecie co do wielkości miasto w kraju, zaraz po Rzymie i Mediolanie. Nie jest to jednak typowe włoskie miasto. Neapol jest niezwykle kolorowy, autentyczny, ale i jednocześnie nieco chaotyczny. Ma on także niepowtarzalny urok, którego nie znajdziesz nigdzie indziej! Jeden dzień w Neapolu – co zobaczyć?

Neapol został założony przez Greków w 600 r. p.n.e., dzięki temu posiada bogatą historię, piękne królewskie pałace oraz zamki. Dodatkowo Neapol leży nad jedną z najpiękniejszych zatok we Włoszech. Nie wiesz od czego zacząć zwiedzanie? Zaplanuj swój dzień w Neapolu z naszym przewodnikiem, w którym oprócz atrakcji, opisujemy gdzie warto zjeść deser, napić się espresso oraz gdzie zjeść prawdopodobnie najlepszą pizzę we Włoszech!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jeden dzień w Neapolu

Neapol to doskonały przystanek w drodze na Wybrzeże Amalfi lub na Sycylię. To także ciekawa opcja jednodniowej wycieczki z Rzymu (pociągiem dojedziesz w około 1 godzinę). Nasz przewodnik pokaże Ci to co najlepsze i najpiękniejsze w tym mieście. Neapol jest dużym miastem i spędzenie całego dnia na piechotę jest nie lada wyzwaniem. Dlatego też dobrą opcją jest zakup 1-dniowego biletu na metro i autobusy, który kosztuje kilka euro.

Początek dnia z sfogliatella, babà i espresso

Zacznij swój jeden dzień w Neapolu od neapolitańskiego przysmaku i wypicia espresso lub cappuccino. Sfogliatellababà to dwa najbardziej popularne ciastka w regionie Kampanii. Sfogliatella to włoskie ciasto w kształcie muszli, które wypełnione jest masą migdałową i słodką ricottą. Babà to biszkopt nasączony syropem alkoholowym, najczęściej rumowym. Na najlepsze neapolitańskie ciastka wybierz się do cukierni: Sfogliate e Sfogliatelle lub Scaturchio.

Museo Cappella Sansevero

W Muzeum Kaplicy Sansevero – Museo Cappella Sansevero znajdują się rzeźby i dzieła sztuki autorstwa czołowych włoskich artystów tworzących w XVIII wieku. Najsłynniejszym posągiem jest „Chrystus spowity całunem” autorstwa Giuseppe Sanmartino. Posąg został wyrzeźbiony w jednym bloku marmuru i przedstawia Chrystusa leżącego pod całunem. Należy pamiętać, że wewnątrz kaplicy nie wolno robić zdjęć!

Chiesa di San Gregorio Armeno

Kościół św. Grzegorza z Armenii – Chiesa di San Gregorio Armeno jest jednym z kilku barokowych kościołów w Neapolu. Zbudowano go w XVI wieku na pozostałościach rzymskiej świątyni poświęconej Ceres – bogini wegetacji oraz urodzajów. W kościele znajdują się relikwie św. Grzegorza – pierwszego biskupa Armenii.

Via San Gregorio Armeno i Via dei Tribunali

Będąc w okolicy, warto odwiedzić historyczne ulice Via San Gregorio Armeno i Via dei Tribunali. Przez cały rok na Via San Gregorio Armeno możesz podziwiać przepiękne szopki. Możesz także odwiedzić warsztaty i zobaczyć rzemieślników przy pracy lub kupić świąteczne szopki. Na Via dei Tribunali znajdziesz mnóstwo markowych sklepów, restauracji, kawiarni i słynne, kolorowe pranie rozwieszone na sznurkach pomiędzy budynkami.

Chiesa del Gesù Nuovo

Pierwotnie kościół Gesù Nuovo – Chiesa del Gesù Nuovo pełnił funkcję pałacu Roberto Sanseverino – księcia Salerno. Jednak liczne intrygi polityczne sprawiły, że posiadłość została skonfiskowana, a następnie sprzedana jezuitom w 1584 r. Jezuici przekształcili pałac w kościół, zachowując jego unikalną fasadę. Polecamy zajrzeć do wnętrza, aby zobaczyć złote ornamenty, freski na sklepieniach i marmurowe kolumny.

Może Cię zainteresować: Kościół Gesù Nuovo w Neapolu

Przerwa na lunch w Neapolu

W trakcie zwiedzania warto zrobić sobie krótką przerwę na lunch. Wybierz się do Tandem Ragù lub PastéNa Kitchen & Fresh Pasta. Neapol jest miejscem, w którym powstała pizza i jest ona tu doskonała, ale nie możesz opuścić miasta bez spróbowania słynnego neapolitańskiego ragù. Jest to pyszny, mięsny sos pomidorowy z kawałkami mięsa. Ragù neapolitańskie jest bardzo podobne do popularnej wersji Bolognese. Jednak w wersji bolońskiej mięso jest drobniej posiekane. PastéNa jest idealne na szybki lunch, jeśli jednak chcesz chwilę posiedzieć i zrobić sobie małą przerwę, wybierz się do Tandem Ragù.

Castel Nuovo

Castel Nuovo (zamiennie nazywane także Maschio Angioino) to jeden z trzech głównych zamków ( i najbardziej okazały) znajdujących się w Neapolu. Zbudowano go w XIII wieku na polecenie króla Karola I Andegaweńskiego, który przeniósł stolicę królestwa Sycylii z Palermo do Neapolu. Po przejęciu władzy przez Cesarstwo Hiszpańskie w XV wieku, Alfons V Aragoński przebudował zamek. Castel Nuovo pozostał siedzibą królewską do 1815 roku. Zamek Castel Nuovo można zwiedzać w ramach wycieczki z przewodnikiem lub na własną rękę. Jednak większość komnat i miejsc, można zwiedzić wyłącznie podczas wycieczki z przewodnikiem. Polecamy podziwiać go z zewnątrz, albo zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Warto przyjrzeć się bliżej łukowi triumfalnemu znajdującemu się przy głównym wejściu, który wykonany jest w całości z białego marmuru. Łuk ten zbudowano dla upamiętnienia zdobycia Neapolu w 1443 roku przez Alfonsa V Aragońskiego.

Palazzo Reale di Napoli

Pałac Królewski – Palazzo Reale został zbudowany na początku XVII wieku z okazji wizyty króla Hiszpanii Filipa III w Neapolu. Później, w XVIII i XIX wieku, służył jako królewska rezydencja królów z dynastii Burbonów, podczas ich panowania nad Królestwem Neapolu i Królestwem Sycylii. Obecnie można zwiedzać przepiękne wnętrza pałacu, w tym Apartamenty Królewskie, Teatr Dworski, Salę Tronową oraz Kaplicę Królewską.

Quartieri Spagnoli

Dzielnica Hiszpańska – Quartieri Spagnoli to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Neapolu. Dzielnica powstała w XVI wieku na potrzeby kwaterowania wojsk hiszpańskich. Obecnie jest to niezwykle gwarne, barwne i zatłoczone miejsce. Znajdziesz tu wąskie, klimatyczne uliczki, targi żywności na świeżym powietrzu, pyszne lokalne restauracje, kawiarnie i tłumy turystów. Nie spiesz się i odkryj tę nieco chaotyczną, ale i niezwykle klimatyczną część Neapolu.

Castel dell’Ovo

Zamek Castel dell’Ovo (nazywany także Zamkiem Jajecznym) jest najstarszym zamkiem w mieście. Zbudowali go Normanowie w XII wieku. Był on królewską rezydencją normańskich królów do czasu, gdy król Karol I Andegaweński wybudował Castel Nuovo i przeniósł tam cały swój dwór. W kolejnych wiekach Castel dell’Ovo był siedzibą Izby Królewskiej oraz Skarbu Państwa, a także więzieniem. Nazwa zamku Castel dell’Ovo pochodzi z legendy o rzymskim poecie Wergiliuszu, który miał reputację jasnowidza i czarownika. Według legendy, Wergiliusz umieścił w fundamentach zamku zaczarowane jajko. Gdyby pewnego dnia jajko pękło, zamek i sam Neapol zostałyby zniszczone. Co ważne, zwiedzanie Castel dell’Ovo jest bezpłatne. Z jego dachu można podziwiać panoramiczne widoki na Zatokę Neapolitańską i wulkan Wezuwiusz.

Cattedrale di Santa Maria Assunta

Katedra Wniebowzięcia Marii – Cattedrale di Santa Maria Assunta jest główną katedrą i siedzibą Arcybiskupa Neapolu. Zbudowano ją w stylu gotyckim w XIII wieku. Na przestrzeni wieków, katedra przeszła wiele renowacji i zmian. Obecnie widać tu skomplikowaną mieszankę stylów gotyckiego, renesansowego i barokowego. W katedrze Cattedrale di Santa Maria Assunta przechowywana jest czaszka i krew św. San Gennaro. Krew San Gennaro przechowywana jest w fiolkach i dwa razy w roku w cudowny sposób się ona skrapla – nazywa się to Cudem Świętego Gennaro.

Museo del Tesoro di San Gennaro

Tuż obok katedry znajduje się Muzeum Skarbu San Gennaro – Museo del Tesoro di San Gennaro. Znajdziesz tu dzieła sztuki i biżuterię religijną zebraną przez papieży oraz królów na przestrzeni siedmiuset lat.

Complesso Monumentale di Santa Chiara

Klasztor Santa Chiara – Complesso Monumentale di Santa Chiara to oaza ciszy i spokoju w samym centrum Neapolu. Klasztor zbudowano w 1340 roku na polecenie króla Roberta d`Anjou (Roberta I Mądrego) i jego żony, królowej Sancha di Majorka. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na jego niesamowity krużganek. Jest on bogato zdobiony kolorowymi płytkami majolika i XVII-wiecznymi freskami, które przedstawiają sceny ze Starego Testamentu.

Castel Sant’Elmo

Jeśli szukasz miejsca, z którego będziesz mógł podziwiać panoramę Wezuwiusza i Zatoki Neapolitańskiej to udaj się do Castel Sant’Elmo. Ta XIII-wieczna forteca w kształcie gwiazdy, stojąca na wzgórzu Vomero, która oferuje doskonałą panoramę na Neapol, zatokę i wulkan. Do Castel Sant’Elmo możesz dojść pieszo lub wjechać kolejką linową.

Więcej pomysłów na zwiedzanie Neapolu

Jeśli możesz poświęcić więcej niż jeden dzień na zwiedzanie Neapolu warto zobaczyć również inne słynne atrakcje.

Galeria Umberto I

Galleria Umberto I jest jednym z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Neapolu i jest popularną galerią handlową pochodzącą z końca XIX wieku. Pod elegancką szklano-żelazną kopułą galerii kryje się kolekcja neoklasycznych budynków, w których znajdują się modne sklepy, restauracje i kawiarnie.

Stacja metra Toledo

Jeśli podczas zwiedzania Neapolu korzystasz z metra, nie przegap wycieczki na stację Toledo. Jest to jedna z najpiękniejszych stacji metra w Neapolu i prawdopodobnie w całych Włoszech.

Katakumby San Gennaro

Katakumby San Gennaro należą do najbardziej rozległych podziemnych miejsc pochówków w południowych Włoszech. Nazwano je na cześć patrona  Neapolu – San Gennaro (św. Januarego), który spoczywa tutaj od V wieku. Najciekawszą częścią katakumb jest górny poziom, gdzie znajduje się wiele imponujących fresków pochodzących z V i VI wieku. Katakumby San Gennaro łączą się również z miejscami pochówku San Gaudioso i San Severo.

Teatro di San Carlo

Teatr San Carlo – Teatro di San Carlo to jeden z najpiękniejszych teatrów na świecie. Jest to doskonała opcja wycieczki dla miłośników kultury i architektury. Ten wspaniały neoklasycystyczny teatr został odbudowany po pożarze w 1816 roku. Na suficie teatru znajduje się fresk autorstwa Giuseppe Cammarano przedstawiający Apolla i najlepszych poetów świata. Codziennie odbywają się wycieczki po Teatro di San Carlo w języku angielskim oraz włoskim.

Gdzie zjeść najlepszą pizzę w Neapolu?

Po intensywnym dniu zwiedzania Neapolu nadszedł czas, aby spróbować doskonałej pizzy neapolitańskiej. Polecamy zamówić Pizzę Margherita, która zazwyczaj jest robiona z odmiany pomidorów San Marzano i mozzarelli Buffalo. W Neapolu jest wiele miejsc, gdzie można skosztować autentycznej, neapolitańskiej pizzy. Polecamy odwiedzić m.in.: Pizzeria Imperatore 1906, Pizzeria Laezza lub Insolito La Pizzeria Gourmet.

Neapol jest znany jako miejsce narodzin pizzy. Warto go odwiedzić jednak nie tylko dla pizzy, ponieważ miasto to ma do zaoferowania o wiele więcej!

Może Cię zainteresować: Najlepsze pizzerie w Neapolu

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Festiwale w Neapolu na których warto być

Sorrento wycieczki. TOP 10 całodniowych wycieczek z Sorrento

Następny

Dodaj komentarz