Katakumby w San Gennaro – Catacombe di San Gennaro w Neapolu stanowią tysiącletni pomnik neapolitańskiej religijności. Katakumby, będące symbolem fascynacji miasta życiem pozagrobowym i silnego, codziennego związku ze zmarłymi, łączą pogańskie oraz religijne wierzenia z folklorem i tradycją. Oprócz wyjątkowego spojrzenia na ten aspekt lokalnej kultury, wizyta w Catacombe di San Gennaro daje możliwość zwiedzenia podziemnego Neapolu. Jaskinie te były używane przez neapolitańczyków od wieków do schronienia, przechowywania i oczywiście pochówku. Co warto wiedzieć przed wizytą w Katakumbach w San Gennaro? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym miejscu.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Katakumby w San Gennaro koło Neapolu – historia i ciekawostki
Katakumby w San Gennaro – najbardziej rozległe w południowych Włoszech, znajdują się pod jedną z najbardziej zaludnionych i charakterystycznych dzielnic Neapolu. Co więcej, ciało Świętego San Gennaro złożono w tych katakumbach, istniejących w V wieku. Od tego czasu katakumby były celem pielgrzymek aż do końca IX wieku. Z czasem zapomniane, ponownie odkryto dopiero w 1600 roku.
Catacombe di San Gennaro to rozległe starożytne miejsce pochówku (najstarsza część tego miejsca pochodzi z II wieku naszej ery), z 2 poziomami grobowców pochodzących z różnych okresów. Archeolodzy szacują, że grobowce zawierają szczątki około 3000 osób, choć tylko część z nich została odkopana. Wewnątrz Catacombe di San Gennaro można również odwiedzić Cripta dei Vescovi (Kryptę Biskupów). Co ciekawe, jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest Tomba di San Gennaro (Grób San Gennaro), gdzie w V wieku umieszczono relikwie ukochanego patrona Neapolu (obecnie znajdują się one w katedrze miejskiej, il „Duomo di Napoli”).
Warto wiedzieć, że temperatura w Katakumbach w San Gennaro waha się od 15 °C do 22 °C. Dlatego też, aby w pełni cieszyć się zwiedzaniem, należy założyć wygodne buty i sweter, nawet w najcieplejszych porach roku.
Zobacz także: Muzeum Skarbu San Gennaro, zwiedzanie, bilety online
Gdzie znajdują się Katakumby w San Gennaro, adres?
Katakumby w San Gennaro – Catacombe di San Gennaro znajdują się w dzielnicy Rione Sanità, w Neapolu. Kompleks katakumb San Gennaro jest wyjątkowo duży i jest wynikiem rozbudowy oraz połączenia wcześniej oddzielnych hypogeów. Aby dojechać do Katakumb w San Gennaro najlepiej wpisać w nawigację Via Capodimonte, 13, 80100 Neapol NA, Włochy.
Jak dojechać do Katakumb w San Gennaro?
Catacombe di San Gennaro znajduje się w pobliżu majestatycznej Bazyliki di Capodimonte i Museo di Capodimonte. Natomiast wejście do Catacombe di San Gennaro znajduje się przy Via Capodimonte 13 i można do niego dojechać samochodem, taksówką lub autobusem.
Autobusem
Do Catacombe di San Gennaro można dojechać z zabytkowego centrum w około 15 minut autobusem 168, 178, C63 lub R4. Należy wsiąść na przystanku Museo Nazionale i wysiąść na przystanku Basilica Incoronata – Catacombe San Gennaro.
Samochodem
Jeśli masz samochód, możesz dotrzeć do Catacombe di San Gennaro przez Neapol Tangenziale. Należy zjechać na zjeździe Capodimonte (numer 5) i skręcić w prawo w Via Capodimonte. Warto wiedzieć, że dla odwiedzających dostępny jest bezpłatny parking.
Ile czasu trwa zwiedzanie Katakumb w San Gennaro?
Średnio na zwiedzanie Katakumb w San Gennaro należy przeznaczyć około 1 godziny.
Co warto zobaczyć podczas zwiedzania Katakumb w San Gennaro?
Katakumby San Gennaro są rozmieszczone na dwóch poziomach i charakteryzują się znacznie większymi przestrzeniami niż bardziej znane rzymskie katakumby. Wynika to z urabialności i wytrzymałości tufu. Pierwotne katakumby San Gennaro pochodzą z II wieku naszej ery. Prawdopodobnie był to grobowiec rodziny szlacheckiej, która następnie zapewniła miejsce dla społeczności chrześcijańskiej.
Rozbudowa rozpoczęła się w IV wieku n.e. po złożeniu szczątków pierwszego patrona Neapolu, do podziemnej bazyliki jemu poświęconej. Składa się ona z jednej nawy wykopanej w tufie, w której do dziś zachowało się wykute w skale krzesło biskupa oraz ołtarz z otworem, przez który wierni mogli zobaczyć i dotknąć grobu Świętego.
Czy warto odwiedzić Katakumby w San Gennaro?
Oczywiście, że tak! Katakumby San Gennaro są niezwykle fascynujące. Niezwykle interesujące jest oglądanie i poznawanie starożytnych zwyczajów pogrzebowych. Niektóre krypty i tunele mają dobrze zachowane freski. Pod ziemią jest zdecydowanie trochę zimno, więc warto zabrać ze sobą kurtkę.
Godziny otwarcia Katakumb w San Gennaro
Katakumby San Gennaro – Catacombe di San Gennaro są otwarte codziennie: Od poniedziałku do soboty od 10:00 do 17:00, a w niedzielę od 10:00 do 14:00. Katakumby San Gennaro są zamknięte w Boże Narodzenie.
Gdzie kupić bilety do Katakumb w San Gennaro?
Bilety do Katakumb w San Gennaro najlepiej kupić z wyprzedzeniem online na stronie https://www.tiqets.com/pl/neapol-atrakcje-c71720/catacombs-of-san-gennaro-wizyta-z-przewodnikiem-bilety-p975186.
Bilety i ceny do Katakumb w San Gennaro, Ile kosztuje wejście?
Warto wiedzieć, że bilety wstępu do Katakumb San Gennaro, które obejmują wycieczkę w języku angielskim lub włoskim, kosztują 13 EUR, dzieci w wieku od 6 do 18 lat płacą 8 EUR, natomiast studenci i osoby powyżej 65 roku życia płacą 9 EUR. Wycieczki z przewodnikiem startują co godzinę z okienka biletowego przy Via Capodimonte 13, w pobliżu Bazyliki Madre del Buon Consiglio (zalecamy przybycie 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki). Ten sam bilet jest ważny przez 12 miesięcy, aby wejść także do Katakumb San Gaudioso (Catacombe di San Gaudioso).
Po wizycie w Katakumbach w San Gennaro – Catacombe di San Gennaro kontynuuj temat neapolitańskiej kultury zmarłych, przenosząc się do pobliskiej dzielnicy Sanità, aby odwiedzić Katakumby San Gaudioso oraz Cimitero delle Fontanelle.
Polecany artykuł: TOP 15 powodów, dla których warto odwiedzić Neapol
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.