Włochy słyną nie tylko z doskonałej pizzy, makaronów czy owoców morza, ale również z wyrobów alkoholowych. Unikalna receptura, świeże składniki i duża staranność wykonania sprawiają, że mają one niepowtarzalny smak, i zyskują uznanie turystów. Do takich alkoholi zalicza się niewątpliwie Limoncello, czyli likier na bazie cytryn. Co warto o nim wiedzieć, i jak własnoręcznie przygotować go w domowych warunkach?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Limoncello – pochodzenie i historyczne ciekawostki
Niech nas nie zmylą włoskie winnice, z których znana jest okolica Toskanii – Włosi mogą zaoferować o wiele więcej w kwestii trunków, niż tylko dobre, lokalne wino. Jak się okazuje, lokalne wytwórstwo nalewek i likierów owocowych jest równie prężne co przemysł winiarski, a efektem tej pracy jest właśnie m.in. Limoncello, czyli likier na bazie cytryn. Pierwsze informacje na temat trunku pojawiają się dopiero w XIX wieku. Oryginalna receptura na Limoncello pochodzi z Wybrzeża Amalfitańskiego, położonego w Kampanii na południu Włoch.
Najważniejszym składnikiem tego trunku jest konkretny rodzaj cytryn, a dokładnie odmiana pochodząca z Sorrento, charakteryzują się one dużym rozmiarem, grubą skórką oraz soczystym i bardzo kwaśnym miąższem. Nazwa handlowa Limoncello jest we Włoszech zarezerwowana wyłącznie dla likierów wykonanych właśnie z tych owoców. Kupując nalewkę o tej nazwie, mamy pewność, że jest ona zrobiona właśnie z tych owoców. Sekret Limoncello wbrew pozorom wcale nie jest nieoczywisty. Smak i jakość nalewki wynika przede wszystkim z tego, że cytryny z Sorrento IGP rosną na glebie wulkanicznej. Skrót „IGP” oznacza „indicazione geografica protetta”, czyli chronione oznaczenie geograficzne. Jak można łatwo zauważyć, to właśnie dlatego cytryny, z których wytwarzane jest Limoncello, są tak wyjątkowe.
Jak spożywać Limoncello – kilka ważnych wskazówek
Limoncello należy do bardzo popularnych trunków na terenie Włoch, a sami mieszkańcy mają kilka konkretnych zwyczajów związanych z jej podawaniem. Degustacja Limoncello powinna przede wszystkim odbywać się w maksymalnie schłodzonych kieliszkach, sam trunek natomiast powinien mieć temperaturę pokojową. Takie połączenie pozwala uzyskać idealną temperaturę napoju, przez co podkręca się jego smak. Limoncello podaje się zwykle przed kolacją lub po posiłku, jednak najczęściej są to godziny popołudniowe. Limoncello ma żółtą barwę, lekko gęstą teksturę i zaskakujące jest to, że w smaku wcale nie jest kwaśny. Doskonale komponuje się z lekkimi deserami, np. we Włoszech podaje się go często do babki Panettone.
Przepis na Limoncello – wypróbuj sam!
Przepis na Limoncello jest dość prosty, jednak musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim warto postawić na najwyższej jakości składniki, czyli spirytus oraz cytryny. Tą konkretną odmianę cytryn można znaleźć w niektórych, większych marketach spożywczych. Jakich składników potrzebujemy?
- 12 cytryn z listkami ( w przypadku braku cytryn wymaganej odmiany, warto kupić zwykłe, duże cytryny, jednak koniecznie z hodowli ekologicznej)
- woda – 0.5l
- 0,5 l spirytusu
- 0,5 kg cukru
Następnie należy przygotować cytryny – po umyciu, obieramy je ze skórki (do Limoncello wykorzystywane są wyłącznie skórki z cytryn), a następnie kroimy je w długie paski. Warto dokładnie obrać skórę z cytryn, ponieważ ta część zawiera liczne składniki odżywcze. Następnie pokrojone skórki wraz z liśćmi układamy na dnie słoika, zalewamy spirytusem, i odstawiamy na 12 dni. Po upływie tego czasu trzeba przygotować syrop z cukru i wody – należy zagotować wodę, wsypać cukier i mieszać aż do uzyskania gęstej konsystencji. Po wystygnięciu wywaru wlewamy go do skórek cytrynowych wraz ze spirytusem, delikatnie mieszamy, zamykamy szczelnie słoik i odstawiamy na kolejny tydzień. Można co jakiś czas lekko potrząsnąć słoikiem, by składniki dobrze się wymieszały. Po upływie tego czasu wystarczy odfiltrować nalewkę z niepożądanych kawałków składników, i rozlać w szczelne butelki. Należy podawać ją w schłodzonych kieliszkach, najlepiej po sytym posiłku. Włosi często oferują ją jako wspomagacz trawienia.
Na co zwrócić uwagę przy Limoncello – przydatne informacje
Przygotowanie Limoncello wydaje się być dość proste, ilość składników jest mała, przez co często możemy mieć chęć skrócić nieco czas oczekiwania na gotowy likier. Czas podany w przepisie jest bardzo precyzyjny, i pozwala dokładnie „dojrzeć” przygotowanemu trunkowi. Zarówno skórki z cytryny ze spirytusem, jak i już gotowa nalewka musi znajdować się w zaciemnionym, chłodnym miejscu. Ma to ogromne znaczenie dla uzyskanego smaku nalewki. Dodatkowo warto nieco się wysilić i poszukać najlepszej jakości cytryn, bo to właśnie one są odpowiedzialne za aromat i smak likieru. Im lepsze cytryny, tym lepszy będzie trunek, nawet jeżeli dodamy doskonałej jakości spirytus.
Inne warianty likierów popularnych we Włoszech – nie tylko cytrynówka!
Jeżeli Limoncello nam posmakuje, warto również poznać inne warianty tego prostego przepisu. Włosi chętnie przygotowują likier również z innych owoców. Równie popularna jest nalewka z truskawek, zwana przez Włoch „fragoncello”, czy likier melonowy, z włoskiego „melloncello”. Należy jednak przestrzegać szczególnie okresu przechowywania owoców lub ich skórek wraz ze spirytusem – taka mikstura musi nabrać właściwości i mocy. Takie nalewki również podaje się w niewielkich, schłodzonych kieliszkach, jednak jeżeli chodzi o właściwości wspomagające trawienie, to zdecydowanie wygrywa Limoncello, z uwagi na składniki odżywcze zawarte w skórce owoców.