Najpiękniejsze plaże w Olbii i okolicach

Tagi , , , ,

Pytanie o najpiękniejsze plaże na włoskiej wyspie Sardynia pojawia się dość często, szczególnie wśród urlopowiczów, którzy planują wakacje na tej pięknej wyspie. Wybrzeże Sardynii to 1 849 kilometrów niezwykłych plaż, począwszy od piaszczystych, kamienistych, po białe, karmelowe i różowe. Sporo z nich otoczonych jest klifami, natomiast niektóre dostępne są tylko od strony morza. Włosi i turyści uwielbiają całą Sardynię, natomiast jej plaże uważają za zdecydowanie za najpiękniejsze na całym świecie. Wybrzeże Sardynii to krystalicznie czyste morze, które przybiera barwy od koloru szmaragdowego na wybrzeżu Costa Smeralda, po zielony kolor na wybrzeżu Costa Verde. Lista malowniczych plaż na Sardynii jest dość długa, dlatego też w tym wpisie opiszemy plaże w Olbii, Costa Smeralda oraz w okolicy.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Olbia i Costa Smeralda

Emerald,Sea,In,The,Beach,Of,Capriccioli,,Costa,Smeralda,,Olbia,
Costa Smeralda, Olbia, Sardynia, Włochy, fot. shutterstock.com

W pobliżu Costa Smeralda – Szmaragdowego Wybrzeża, znajduje się miejscowość Olbia. Jest ona turystyczną bramą do zwiedzania wszystkich najpiękniejszych plaż na Sardynii. Warto wiedzieć, że większość promów wypływających z Półwyspu Apenińskiego dopływa właśnie do dużego portu w Olbii. Przedmieścia tego miasta zachwycają tym, co na wyspie jest najpiękniejsze. Są to: szerokie, piaszczyste plaże, krystalicznie czyste morze, skały wystające z wody, wyjątkowo soczysta śródziemnomorska flora oraz typowa, charakterystyczna zabudowa. Sama miejscowość Olbia jest dość przemysłowa, natomiast już jej przedmieścia, jak na przykład sympatyczne Golfo Aranci są miejscem, gdzie można spędzić wyjątkowo udane wakacje na Sardynii. W pobliżu Olbii bardzo ładna jest także Marinella oraz piękne zatoczki wokół całego kurortu, natomiast po południowej stronie na uwagę zasługuje także Porto San Paolo.

Szmaragdowe Wybrzeże nie jest to tylko zwyczajny fragment wybrzeża Sardynii. Jest to miejsce, które po latach zmieniło się w najbardziej luksusową część Sardynii, a może nawet i całego Półwyspu Apenińskiego. Od XX wieku Costa Smeralda stała się popularną destynacją celebrytów, milionerów, gwiazd kina oraz polityków. W portach pojawiły się supernowoczesne, luksusowe jachty, natomiast miasteczka przeszły ogromną metamorfozę. Na Szmaragdowym Wybrzeżu jest mnóstwo uroczych, spokojnych zatoczek, a morze ma fantastyczny turkusowo-szmaragdowy kolor. Z kolei granitowe skały przybierają kształty, które zostały wyrzeźbione przez wiatr, morską wodę i deszcz.

Najpiękniejsze plaże w Olbii

Golfo di Orosei – Zatoka Orosei, leży we wschodniej części Sardynii. To właśnie z Golfo di Orosei najczęściej pochodzą malownicze fotografie z białymi, skalistymi klifami, które opadają do lazurowego morza. Najpiękniejsze miejsca na Golfo di Orosei to Cala Mariolu, Cala Goloritze, Cala Luna i jaskinie Grotte del Bue Marino. Praktycznie do większości z tych plaż możesz dotrzeć szlakami pieszymi lub małym statkiem wycieczkowym/jachtem od strony morza. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niezwykła plaża Cala Luna, która leży niedaleko miejscowości wypoczynkowej Cala Gonone, w zatoce Orosei. Cala Luna znajduje się między klifami oraz turkusowym morzem. Co więcej, uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych na świecie. Kolejną atrakcją tego miejsca są jaskinie Grotte del Bue Marino, do których możesz dopłynąć łodzią. Nieco z tyłu plaży Cala Luna znajdują się toalety i bar, które są czynne wyłącznie w sezonie wakacyjnym.

Spiaggia Capriccioli

Nazwa plaży Spiaggia Capriccioli znaczy plażę kaprysów. Jest to prawdziwie malownicza plaża z białym piaskiem z turkusowo-błękitnym morzem. Spiaggia Capriccioli jest niezwykle lubiana przez mieszkańców wyspy, jak i turystów. Zdecydowanie nie można sobie odmówić podziwiania i odpoczynku na niej, choćby przez kilka chwil. Obok znajduje się druga plaża, równie urocza – Spiaggia del Pirata Capriccioli.

Plaże w Olbii – różowa plaża, Spiaggia Rosa, Budelli

Do najpiękniejszych i niestety obecnie najbardziej niedostępnych plaż należy Spiaggia Rosa, czyli dosłownie różowa plaża. Leży ona w zatoce Roto, na południowym – wschodzie wyspy Budelli, która to jest częścią archipelagu La Maddalena. Przez wiele lat turyści wywozili różowy piasek z plaży jako pamiątkę i dzięki temu plaża straciła swój niepowtarzalny kolor. Spiaggia Rosa nazwę zawdzięcza różowemu kolorowi piasku, który to pochodzi z wapiennych mikroorganizmów oraz muszli mięczaków wyrzucanych na brzeg wyspy.

Warto wiedzieć, że w roku 1994 powstał Park Narodowy Archipelagu La Maddalena, natomiast w czerwcu 1998 roku zadecydowano całkowicie zamknąć plażę w celu ochrony. Obecnie możesz ją podziwiać z bezpiecznej odległości. Zakaz obejmuje kąpiel, przebywanie na plaży oraz kotwiczenie łodzi i jachtów. Dzięki temu plaża Spiaggia Rosa odzyskuje swój piękny kolor.

Spiaggia di Liscia Ruja

Сharm,Of,The,Ancient,Cities,Of,Europe.,Attractive,Evening,View
Zachód słońca nad plażą w Olbii, Sardynia, Włochy, fot. shutterstock.com

Plaża ta nazywana jest również Long Beach i jest ona prawdziwą wizytówką Szmaragdowego Wybrzeża. Co więcej, jest ona ulubioną plażą celebrytów oraz aktorów. Na plaży znajdziesz prawie biały i niezwykle delikatny piasek oraz śródziemnomorskie zarośla. Pomiędzy plażą Liscia Ruja i Cala di Volpe biegnie wzdłuż wybrzeża szlak pieszy o długości około 1,5 kilometra.

Plaże w Olbii – Spiaggia Piccola i Grande Pevero

Spiaggia Piccola oraz Grande Pevero są to dwie, blisko siebie leżące malownicze plaże. Plaża Piccolo Pevero ma długość około 120 m i jest oddzielona małym cyplem od większej Grande Pevero, która ma 300 m długości. Na obydwu plażach znajdziesz drobny, biały piasek, skały dookoła oraz krzewy śródziemnomorskiej roślinności. Morze jest tu płytkie i plaża jest idealna dla małych dzieci. Możesz dodatkowo wynająć kajaki i rowery wodne. Z Spiaggia Piccola możesz także podziwiać wyspy Li Nibani. Tuż przy plażach znajduje się parking oraz bary.

Spiaggia del Principe, Arzachena

Panorama of the wonderful beaches of Chia, Sardinia, Italy. View of beautiful Chia bay and wonderful beaches, Sardinia island, Italy. Beautiful sea and bay on Su Guideu beach, Sardinia island, Italy
Plaża na Sardynii, Włochy, licencja: shutterstock/By DaLiu

Spiaggia del Principe uchodzi za najpiękniejszą plażę na całym wybrzeżu Costa Smeralda. Plaża leży na północno-wschodnim wybrzeżu Sardynii. Spiaggia del Principe położona jest wprost w bajkowym miejscu. W roku 1960 przypadkiem trafił tu arabski książę – Karim Aga Khan IV, który zakochał się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Miejscowi nazywają tę plażę także jako Spiaggia Poltu Di Li Cogghi. Obok plaży znajduje się parking. Spiaggia del Principe otoczona jest wzgórzami, które pokryte są śródziemnomorską florą. Biały, piaszczysty łuk plaży otacza dość głęboką zatokę, która jest ochraniana przez granitowy, różowy cypel. Do plaży prowadzi ścieżka z parkingu, która prowadzi dość stromo w dół, dlatego przydadzą się wygodne buty, a nie zwykłe japonki.

Plaże w Olbii – Cala Brandinchi, San Teodoro

Z kolei na północno-wschodnim fragmencie wybrzeża wyspy znajduje się Cala Brandinchi. Jest to urocza zatoczka, w której morze jest płytkie i spokojne, natomiast piasek jest miękki, drobny oraz prawie biały jak sól. Możesz tutaj odnieść wrażenie, że jesteś na prawdziwych tropikach. Dzięki krystalicznie czystemu i  transparentnemu morzu zatoka Brandinchi nazywana bywa „Małym Tahiti”. Mieszkańcy natomiast porównują swoją zatokę do plaż leżących na Polinezji. Plaża jest dość długa. Cala Brandinchi leży na północ od miejscowości San Teodoro i jest to kolejna z plaż uznawana za najpiękniejszą na Sardynii. Brzeg plaży otoczony jest śródziemnomorskimi sosnami, gdzie możesz znaleźć odrobinę cienia w najgorętsze dni oraz wydmami, gdzie rosną dzikie lilie i krzewy jałowca. Blisko plaży znajduje się parking Parcheggio Lu Impostu, z którego łatwo i szybko dojdziesz do plaży. W sezonie plaża ta cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodzin z małymi dziećmi.

Plaże na wyspie Tavolara

Wyspa Tavolara – czyli najmniejsze królestwo świata Regno di Tavolara, także zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na jej historię, ale i piękne plaże. Wyspa stała się królestwem w połowie XIX wieku na mocy decyzji króla Sardynii Karola Alberta. Pierwszym władcą wyspy był sam Giuseppe Bertoleoni. Tavolara ma około 6 kilometrów kwadratowych powierzchni, natomiast najwyższy szczyt to Monte Cannone o wysokości 565 m n.p.m. Z kolei u stóp tego wzniesienia znajduje się ładna, długa oraz piaszczysta plaża. Niestety tylko fragment wyspy jest dostępny dla cywili.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Pogoda i temperatura na Capri w ciągu roku

Najlepsze restauracje na Capri

Następny

Dodaj komentarz