Park Archeologiczny Pompeje – historia, zwiedzanie, dojazd

Tagi , , , , , ,

Pompeje to starożytne włoskie miasto znane na całym świecie, które stało się symbolem starożytności i niszczycielskiej potęgi wulkanu. Wybuch Wezuwiusza w 79 roku był tragedią dla mieszkańców, ale umożliwił także zachowanie w doskonałym stanie prawie całego rzymskiego miasta. Park Archeologiczny Pompeje – Parco Archeologico di Pompei znajduje się obecnie na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest on jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Kampanii we Włoszech. Pompeje znajdują się nieopodal pięknego Neapolu i można je zwiedzić podczas jednodniowego wypadu z Neapolu lub poświęcić kilka dni na zobaczenie tego wyjątkowego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia powstania starożytnego włoskiego miasta Pompeje

Pompeje zostały założone w VI w. p.n.e. przez lud Osków, pochodzący ze środkowej Italii. Przez dziesięciolecia miasto to było pod panowaniem Greków, Etrusków oraz Samnitów. Pompeje stały się w III i II w. jednym z najważniejszych portów w regionie. Co więcej, w tamtych czasach Pompeje pod względem bogactwa i architektury były znacznie bardziej zachwycające od Rzymu!

W 80 roku p.n.e. osiem lat po zakończeniu wojny sprzymierzeńczej Pompeje zostały pozbawione autonomii rzymskiej i stały się kolonią o nazwie Colonia Veneria Cornelia Pompeianorum. Paradoksalnie jednak zmiana ta przyczyniła się do rozkwitu miasta. W czasie tym powstawały m.in. łaźnie, świątynie i amfiteatr. W I w. n.e. Pompeje zamieszkiwało 20 000 mieszkańców, w tym wielu zamożnych Rzymian, którzy zakładali tu swoje letnie posiadłości. W 79 r. n.e. czas w Pompejach się zatrzymał w przenośni i dosłownie. Nastąpił wybuch wulkanu Wezuwiusz, który pozbawił życia wielu tysięcy ludzi i pogrzebał ich w lawie.

Miasto ponownie odkryto w 1599 r. Odkrył je włoski architekt Domenico Fontana, który wykopał kanał oraz zmienił kurs rzeki. Prace wydobywcze rozpoczęły się dopiero w 1748 r. Popiół przykrywający budynki oraz brak wilgoci i powietrza zadziałał jak konserwujący środek, więc budynki wyglądały prawie dokładnie tak, jak kilka wieków wcześniej. Na ulicach znajdowały się porozrzucane przedmioty codziennego użytku, garnki, naczynia oraz artykuły gospodarstwa domowego. Odkryte zostały nawet słoiki z owocami i chleby. W 1963 r. odkryto również inskrypcję Rei publicae Pompeianorum, która zidentyfikowała to miejsce.

Wybuch Wezuwiusza

W 79 r. w sierpniu zatrzymała się historia tego miasta. Nastąpił wówczas wybuch wulkanu Wezuwiusz oddalonego o około 7 km. Miasto całkowicie zasypane zostało grubą warstwą popiołu i praktycznie zniknęło z powierzchni ziemi na ponad 1700 lat. Wezuwiusz wybuchł niespodziewanie, wylewając z siebie tony lawy oraz popiołu grzebiąc mieszkańców i budynki. Odkryto dotychczas około 2000 ciał, natomiast według szacunków 30% terenu Pompejów nadal pozostaje nieodkryta.

Całą historię erupcji wulkanu opisał rzymski żołnierz Pliniusz Młodszy, który obserwował wybuch ze statku i następnie go opisał. Według jego opisu podczas wybuchu nad Wezuwiuszem unosił się ogromna ściana ognia, natomiast dym przysłonił słońce. Erupcja trwała trzy dni, natomiast wulkaniczny popiół dotarł nawet do Rzymu.

Miasto zasypane popiołem zostało swego rodzaju zahibernowane, dzięki czemu przetrwało do dziś wiele dekoracji, takich jak mozaiki czy freski, w praktycznie nienaruszonym stanie. Bardzo podobnie sytuacja wyglądała z budynkami, niektóre z nich wyglądają tak, tak jakby wybuch nastąpił kilka dni temu.

Park Archeologiczny Pompeje – wykopaliska

Podczas wykopalisk w Parku Archeologicznym Pompeje odkryto dotychczas około 1000 miejsc, w których pogrzebane były zwłoki. W miejscach tych powstały puste przestrzenie, dzięki czemu archeolodzy podczas wykopalisk mogli odczytać dokładne pozycje, w jakich mieszkańcy znajdowali się w momencie śmierci. Niektórzy zmarli w samotności, inni w grupach, a jeszcze inni w objęciach.

W skład dawnego miasta Pompeje prócz domów wchodziły również gospody, liczne sklepy, teatr, świątynie, forum z bazyliką,trzy palestry, termy i amfiteatr z koszarami dla gladiatorów.

Forum w Pompejach miało wymiary 38 m na 157 m i zawierało ono m.in. Świątynię Jowisza, Budynek Władz Miejskich oraz kurię. Do Forum przylegały: Budynek Eumachii -największy z budynków, Comitium, Macellum – dawny targ, Świątynia Wespazjana i Larów. Innymi ważnymi budynkami w Pompejach były: Świątynia Apollina, Teatr Wielki, Świątynia Izydy, Bazylika, Amfiteatr oraz Termy.

Do naszych czasów w wielu miejscach zachowały się malowidła pochodzące jeszcze sprzed wybuchu Wezuwiusza. Dają one historykom i odwiedzającym to miejsce wgląd w rzymskie społeczeństwo.

Przeczytaj: Wakacje w Kampanii – niesamowite miejsca

Pompeje zwiedzanie

Planując zwiedzanie Pompejów, należy się dobrze przygotować i mieć ze sobą mapę, w smartfonie lub papierową. Większość z ulic wygląda podobnie, a niektóre z miejsc są od siebie oddalone, jak Amfiteatr oraz Forum, dlatego też łatwo się zgubić w labiryncie ulic.

Na miejscu w Parku Archeologicznym Pompeje można kupić papierowy przewodnik lub odebrać bezpłatną mapę. Można także przy wejściu od strony Porta Marina wypożyczyć audio przewodnik w cenie około €8 za osobę lub 13€ za 2 osoby. Jedynymi warunkami wypożyczenia audio przewodnika jest zostawienie dokumentu tożsamości oraz zwrócenie go najpóźniej do 30 minut przed końcem pracy punktu wypożyczeń. Wygodną alternatywą jest skorzystanie z płatnej aplikacji Discover Pompeii, która oferuje około 6 godzin nagrań.

Na miejscu można także dołączyć do grupy z angielskojęzycznym przewodnikiem– koszt około 10€ + bilet wstępu. Wycieczkę z takim przewodnikiem można zarezerwować w kilku punktach informacji przy Piazza Esedra oraz Porta Marina od 9:00 do 14:00 od poniedziałku do piątku, oraz w godzinach od 8:30 do 13:30 w weekendy. Spacer po niektórych uliczkach jest trudny i bywa niemożliwy dla dziecięcych wózków. Na teren Parku Archeologicznego Pompeje nie wolno także wnosić dużych bagaży, można natomiast zostawić je przy wejściu.

Co ważne, oprócz miejsc opisanych na mapie warto zobaczyć także inne miejsca. Jeśli czas pozwala, to warto zajrzeć do każdej z mijanych budowli, ponieważ często wewnątrz znajduje się fragment zabytkowego fresku czy mozaiki. Na teren kompleksu prowadzą 3 wejścia: Piazza Esedra, Porta Marina oraz Piazza Anfiteatro. Przed wejściem warto zaopatrzyć się w wodę. W upalny dzień jest to niezbędne podczas kilkugodzinnego spaceru.

Należy pamiętać także o odpowiednim nakryciu głowy, ponieważ w gorące dni temperatura często przekracza 30 stopni i większość terenu nie ma cienia. Warto również założyć obuwie na twardej podeszwie, ponieważ ulice są wyboiste oraz bardzo łatwo tu skręcić kostkę.

Pompeje — co warto zobaczyć?

Świątynia Apollina — Tempio di Apollo

Tempio di Apollo to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń w Pompejach, która jest poświęcona rzymskiemu bogu Apollinowi. Świątynia ta znajduje się we wschodniej części Forum.

Amfiteatr — Anfiteatro di Pompei

Pompejski Amfiteatr to najstarszy na świecie zachowany rzymski amfiteatr zbudowany z kamienia. Budowa amfiteatru zakończyła się w 80 roku p.n.e. Trybuny areny amfiteatru mogły pomieścić nawet około 20 000 widzów. Warto wiedzieć, że dla porównania rzymskie Koloseum powstało około 100 lat później.

Forum – Foro Civile di Pompei

Foro Civile di Pompei to najważniejsze miejsce w dawnym mieście, ponieważ tutaj mieściły się najważniejsze świątynie i urzędy oraz w miejscu tym toczyło się całe życie publiczne.

Wielki Teatr — Teatro Grande

Kolejnym imponującym zabytkiem jest mieszczący około 5000 widzów teatr, który zbudowano w III w. p.n.e. na wzgórzu. Jego kształt jest wynikiem przebudowy z II w. p.n.e. Teatro Grande jest także najstarszym z zachowanych rzymskich teatrów.

Dom Wettiuszów — Casa dei Vettii

Casa dei Vettii to mały, ale bogato zdobiony dom dwóch bogatych kupców. W środku można zobaczyć przepiękne oraz bardzo dobrze zachowane kolorowe freski, perystyl z ogrodem oraz z kolumnami.

Porta Marina

Porta Marina to najbardziej imponująca z 7 wjazdowych bram do miasta. Przekraczając tę bramę, można sobie wyobrazić, jak wielka była dawna fortyfikacja tego antycznego miasta. Tuż za bramą mieści się świątynia Wenus.

Łaźnie

Na terenie dawnego miasta znajdują się także 3 przykłady rzymskich łaźni. Najlepiej zachowane znajdują się za Forum i są to Terme del Foro. Wewnątrz wyglądają na nienaruszone. Niestety, łatwo je przeoczyć, ponieważ wejście jest niepozorne.

Dom Fauna — Casa del Fauno

Nazwa imponującego domu Casa del Fauno wzięła się od stosunkowo małej rzeźby wykonanej z brązu, która przedstawiała Fauna — bożka lasów górskich, płodności oraz opiekuna pasterzy. Posąg tańczącego Fauna był dekoracją impluvium, czyli pojemnika służącego do zbierania wody deszczowej. Obecnie w Parku Archeologicznym Pompeje można zobaczyć jego kopię, ponieważ oryginał znajduje się w Neapolu w Narodowym Muzeum Archeologicznym.

Park Archeologiczny Pompeje — bilety wstępu

  • bilet jednorazowy: 16€/ osoba;
  • bilet ulgowy dla osób w wieku 18-24 lat: 2€;
  • karnet na 3 archeologiczne stanowiska: Pompeje, Oplontis oraz Boscoreale: 18€ [ważny 3 dni]/osoba.
  • osoby poniżej 18 lat wchodzą za darmo.

Kiedy najlepiej odwiedzić Pompeje?

Zdecydowanie najwięcej turystów odwiedza Park Archeologiczny Pompeje w weekendy, święta i w pierwszą niedzielę miesiąca, gdy wejście na teren parku jest bezpłatne. W sezonie wakacyjnym turystów także jest znacznie więcej niż zwykle. Jeśli jest możliwość, to warto odwiedzić wykopaliska w tygodniu.

Liczba zwiedzających zwiększa się w ciągu dnia, dlatego też najlepiej zacząć zwiedzać zaraz po otwarciu. Najwięcej turystów zwiedza okolice Forum i inne ważne budyni. Warto nieco zboczyć ze szlaku i wówczas nawet w szczycie sezonu w niektórych miejscach będzie pusto.

Godziny otwarcia

Od 1 kwietnia do 31 października

  • poniedziałek — niedziela: 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 17:30),

od 1 listopada do 31 marca

  • poniedziałek — niedziela: 9:00 do 17:00 (ostatnie wejście o 15:30),

Park Archeologiczny Pompeje zamknięty jest: 1 maja, 25 grudnia oraz 1 stycznia.

Dojazd do Pompejów z Neapolu komunikacją publiczną

Do Pompejów z Neapolu najwygodniej dojechać kolejką podmiejską  – Circumvesuviana. Stacja początkowa kolejki nazywa się Napoli Porta Nolana i to na nią należy się udać. Druga oraz znacznie bardziej znana stacja to Napoli Garibaldi, gdzie zwłaszcza w sezonie wakacyjnym potrafią gromadzić się tłumy turystów. Jeśli planujemy rozpocząć podróż ze stacji Napoli Garibaldi, to należy pamiętać, że stacja Circumvesuviana znajduje się poniżej poziomu głównego dworca.

Należy wysiąść na stacji Pompei Scavi — Villa Misteri. Po wyjściu z dworca trzeba skręcić w prawo i udać się w kierunku bramy Porta Marina. Czas podróży to około 30 minut. Do przejechania jest około 20 stacji. Cena biletu wynosi około 2,60€ za osobę. Bilety można kupić w okienku na stacji.

Dojazd do Pompejów własnym samochodem

Jeśli planujemy podróż do Pompejów wypożyczonym samochodem lub przyjechaliśmy własnym autem z Polski, to należy z autostrady A3 zjechać na zjeździe Pompei Ovest.

Park Archeologiczny Pompeje – TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w pobliżu

B&B Villa Gaudium

B&B Villa Gaudium znajduje się w miejscowości Pompeje i oferuje wiele opcji klimatyzowanego zakwaterowania z telewizorem, prywatną łazienką oraz lodówką. Villa udostępnia swoim Gościom bezpłatny prywatny parking, dostęp do Internetu oraz ogród. Ruiny Pompejów znajdują się około 2 km od B&B Villa Gaudium.

B&B Xenia Pompei

B&B Xenia Pompei położony jest w miejscowości Pompeje i zapewnia klimatyzowane apartamenty wyposażone w telewizor, bezpłatne WiFi, prywatną łazienkę, taras oraz ogród. Ruiny miasta Pompeje znajdują się około 1,3 km od B&B Xenia Pompei, natomiast Forum w Pompejach około 1,6 km.

Nives Bed & Breakfast

Nives Bed & Breakfast usytuowany jest w Pompejach we włoskim regionie Kampania. Miejsce to oferuje wygodne, klimatyzowane apartamenty z telewizorem, prywatną łazienką oraz balkonem. Goście mogą korzystać także z bezpłatnego WiFi oraz prywatnego parkingu. W okolicy znajdują się m.in.: Forum w Pompejach oraz Ruiny Pompejów. Nives Bed & Breakfast zapewnia Gościom pościel i ręczniki za dodatkową opłatą. Na miejscu podawane jest także śniadanie w formie bufetu.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Ile kosztują wakacje na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Pogoda i temperatura na Ischii w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz