Park Archeologiczny Pompeje

Tagi , , ,

Pompeje to stanowisko archeologiczne w pobliżu Neapolu w południowych Włoszech, w którym znajdują się ruiny starożytnego rzymskiego miasta zniszczonego w 79 r. przez erupcję Wezuwiusza.

Historia Pompejów

Założone w VIII wieku p.n.e., w I wieku n.e. Pompeje były bogatym miastem portowym i kurortem wypoczynkowym, dość popularnym wśród zamożnych obywateli rzymskich. Większość opracowań szacuje ówczesną liczbę mieszkańców miasta na 10-20 tysięcy.

W 79 roku n.e., prawdopodobnie 24 sierpnia (nie wszyscy uczeni zgadzają się co do tego dnia), nagła erupcja Wezuwiusza wyrzuciła w niebo gigantyczną chmurę gazu wulkanicznego, popiołu i stopionej skały, osiągając wysokość 16 km. Następnie rozżarzone strumienie piroklastyczne, chmury toksycznego gazu oraz deszcz popiołu i pumeksu spadły na Pompeje, zabijając tysiące i grzebiąc miasto pod gęstą warstwą pyłu wulkanicznego o grubości kilku metrów, pozostawiając wiele budynków w dużej mierze nienaruszonych, z wyjątkiem dachów. Większość z nich upadła.

Street in Pompeii, Italy. A World Heritage Site. 29 July 2020.
Uliczka w Pompejach, Włochy, licencja: shutterstock/By Alex Waltner Photography

Opis Pliniusza Młodszego obrazowo ilustruje to, co wydarzyło się podczas erupcji: „24 sierpnia wczesnym popołudniem moja mama zwróciła uwagę (mojego wujka) na chmurę niezwykłej wielkości i wyglądu. (…) Nie było jasne, z jakiej góry wznosi się chmura (później znany był jako Wezuwiusz); jej ogólny wygląd najlepiej można określić jako sosnę parasolową, ponieważ unosiła się na wielką wysokość na czymś w rodzaju pnia, a następnie rozszczepiała się na gałęzie (…). Miejscami wyglądał na biały, gdzie indziej był poplamiony i brudny, w zależności od ilości ziemi i popiołu, który ze sobą niósł. (…)

Popiół już opadał, gorętszy i gęstszy (…), a za nim kawałki pumeksu i poczerniałe kamienie, zwęglone i popękane przez płomienie. (…) Tymczasem na Wezuwiuszu w kilku miejscach płonęły szerokie tafle ognia i skaczące płomienie, których jasny blask podkreślała ciemność nocy.(…) budynki trzęsły się teraz od gwałtownych wstrząsów i zdawały się kołysać w tę i z powrotem, jakby zostały wyrwane z fundamentów. (…)   (Od Pierwszego Listu Pliniusza Młodszego do Korneliusza Tacyta)

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Archeologiczny Pompeje – ponowne odkrycie Pompejów

Po katastrofie, gdy stare miasto okryło się całunem wulkanicznego pyłu, Pompeje zostały zapomniane na wieki. Dopiero od  1748 roku, kiedy przypadkowo odkryto ruiny Herkulanum, rozpoczęto 10-letnią serię wykopalisk zleconych przez króla Neapolu. Ostatecznie doprowadziły one do ponownego odkrycia Pompejów. Mimo upływu ponad dwóch stuleci wykopaliska archeologiczne trwają do dziś, ponieważ szacuje się, że do tej pory odkryto tylko dwie trzecie starożytnego miasta, a tylko jedna trzecia jest udostępniona do zwiedzania.


Miasto zajmowało około 66 hektarów i było otoczone murami o długości ponad 3 kilometrów z siedmioma bramami. Było to średniej wielkości miasto położone w panoramicznym miejscu z widokiem na Morze Śródziemne, bardzo blisko południowej strony Wezuwiusza. Uważa się, że klimat w czasach starożytnych był chłodniejszy niż obecnie, a badania paleobotaniczne sugerują, że Pompeje były otoczone lasami jodłowymi, sadami i polami uprawnymi.

Miasto było dość zamożne, ponieważ było zarówno centrum handlowym, jak i miejscem wypoczynku. Posiadało ulice wyłożone bazaltowym kamieniem i wspaniałe budynki, w tym sześć kompleksów kąpielowych, teatry, stadiony, baseny, świątynie, hotele, dużą liczbę sklepów – istniały 34 piekarnie, które produkowały wiele rodzajów chleba, a nawet psie przysmaki, bary i restauracje, termopolie (rzymski odpowiednik nowoczesnych fast foodów), prywatne wille i imponujące budynki użyteczności publicznej.

Jak w większości rzymskich miast, tkanka miejska opierała się na prostokątnej siatce, z Forum i głównymi budynkami publicznymi mniej więcej w jego centrum, podczas gdy teatry i areny sportowe zbudowano w sąsiedztwie murów miejskich.

Ancient Pompeii town skyline, wide view of ruined city. Pompeii one of the most popular tourists attractions in Italy, famous historical place.
Zabytki w Pompejach, Włochy, licencja: shutterstock/By

Park Archeologiczny Pompeje – stanowisko archeologiczne dzisiaj

Pompeje to jedno z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych na świecie, z około 3 milionami odwiedzających w 2015 roku. Jak wspomniano wcześniej, 35 % miasta, a więc około 500 budynków, jest obecnie otwartych dla publiczności. Jednak to, co wyróżnia Pompeje, to nie ich rozbudowa, ale wyjątkowy charakter starożytnego miasta „zamrożonego w czasie”.

Wiele prywatnych budynków nadal zachowuje część swoich oryginalnych dekoracji, takich jak te zdobiące Willę Tajemnic, Dom Fauna, Dom Sadu, Dom Wenus w Muszli, Dom Wettiuszów, Dom Tragicznego Poety i Willi Diomedesa. Aparatura dekoracyjna budynków Pompejów obejmowała słynne freski, których cztery style, obejmujące ponad dwa stulecia ewolucji artystycznej, w znacznym stopniu zainspirowały sztukę XVIII i XIX wieku, a zwłaszcza neoklasycyzm.

Park Archeologiczny Pompeje – godziny otwarcia Parku

wtorek09:00–19:00
środa09:00–19:00
czwartek09:00–19:00
piątek09:00–19:00
sobota09:00–19:00
niedziela09:00–19:00
poniedziałek09:00–19:00

Jak dostać się do Pompejów z Neapolu transportem publicznym?

Z Neapolu do Pompejów kursują dwa bezpośrednie pociągi:

 1. Pociąg Circumvesuviana : jedzie 35 minut, bilet kosztuje 2,60 €, 1 minuta spacerem do głównego wejścia do Pompejów.
 2. Pociąg Metropolitano : jedzie 38 minut, bilet kosztuje 2,80 €, 10 minut spacerem do wschodniego wejścia do Pompejów. Obie opcje są bardzo podobne. Większość odwiedzających Pompeje wybiera Circumvesuviana, ponieważ odjeżdża znacznie bliżej głównej bramy Pompejów. Jednak pociąg Circumvesuviana jest zwykle bardzo zatłoczony, a sam pociąg jest w kiepskim stanie, bez klimatyzacji

Park Archeologiczny Pompeje – gdzie kupić bilety do Pompejów?

Bilety wstępu do Pompejów można kupić na miejscu lub online z dużym wyprzedzeniem. W zależności od pory dnia (i miesiąca) może być konieczne poczekanie w kasie biletowej przez godzinę lub dłużej, aby kupić bilet. 

Drugą i lepszą opcją jest rezerwacja biletów do ruin Pompejów online. Kupując bilety z wyprzedzeniem, można oszczędzić na czasie oczekiwania, omijając kolejkę do kasy biletowej. Dlatego te bilety są również znane jako bilety „Pomiń kolejkę”. Kupując bilety wstępu do ruin online, otrzymuje się je e-mailem w ciągu kilku minut od zakupu. W dniu wizyty należy pokazać otrzymany e-mail w Punkcie Informacyjnym IBT w pobliżu Porta Marina Inferiore. Można pokazać je również na swoim smartfonie – nie jest konieczne robienie wydruków.

Zniżki na bilety do Parku

Pompeje fast bilet Tour, a więc najtańszy i najbardziej popularny bilet kosztuje 21 euro dla wszystkich dorosłych 25 lat i starszych. Dzieci w wieku 17 lat i poniżej otrzymują 85% zniżki na bilety do Pompei i muszą zapłacić tylko 3 euro za wejście. Obywatele UE w wieku od 18 do 24 lat otrzymują prawie 75% zniżki – płacą tylko 5,50 euro za wjazd. Korzystając ze zniżek na bilety do Pompei, należy mieć przy sobie ważny dowód tożsamości ze zdjęciem.

Park Archeologiczny Pompeje – wycieczka z przewodnikiem po Pompejach

Pompei, Italy. Aerial view of old city from a drone viewpoint in summer season
Pompeje z lotu ptaka, Włochy, licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Ruiny Pompejów są rozrzucone na dużym obszarze i nie ma zbyt wielu informacji, które można zobaczyć lub przeczytać, stojąc przed atrakcjami. 

Zatrudnienie eksperta, który zna się na ruinach, pomaga na wiele sposobów:

 • Oszczędność  czasu na szukanie eksponatów
 • Gwarancja zwiedzenia całej atrakcji ruin Pompejów
 • Przewodnicy dzielą się bardziej dogłębną wiedzą, ekscytującymi historiami o ruinach

Wycieczka z przewodnikiem po Pompejach, którą polecamy poniżej, rozpoczyna się o godzinie 10.30 i trwa dwie godziny.

Spotkasz się ze swoim przewodnikiem obok kasy biletowej w Pompejach na Piazza Porta Marina Inferiore (przed hotelem Vittoria). Wycieczka z przewodnikiem po Pompejach jest dostępna w języku angielskim, włoskim, francuskim, portugalskim, japońskim, hiszpańskim i niemieckim. Możesz wybrać preferowany język na stronie rezerwacji wycieczek.

Cena wycieczki z przewodnikiem

Dla dorosłych (18+ lat): 39,50 €
Bilet dla młodzieży (6 do 17 lat): 24,50 €
Bilet dla dzieci (do 5 lat): 3,50 €

Bilety do Pompejów z audioprzewodnikiem

Odwiedzający, którzy kupią ten bilet, muszą okazać kupon e-mail, który otrzymali w punkcie informacyjnym IBT (przy wejściu Porta Marina Inferiore w Pompejach) i odebrać swój bilet fizyczny i przewodnik audio. 

Nie trzeba zabierać wydruków – wystarczy pokazać voucher na swoim smartfonie. Koniecznym jest przyniesienie ważnego dokumentu tożsamości jako depozyt za audioprzewodnik. Kopie lub legitymacje studenckie nie są akceptowane. Dzięki temu biletowi możesz z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce parkingowe, dla osób planujących przyjechać samochodem.

Ceny biletów

Bilet dla dorosłych (18+ lat):  28 €
Bilet dla dzieci (do 17 lat):  12 €

Park Archeologiczny Pompeje – parking dla odwiedzających

Poza Parkiem Archeologicznym znajduje się wiele miejsc parkingowych dostępnych za opłatą, które są oznaczone niebieskimi liniami. Istnieje również kilka prywatnych parkingów.

Parking Zeus – znajduje się 50 metrów od głównego wejścia wykopalisk. Posiada monitoring i nie jest koniecznym zostawianie kluczyków samochodu. Cena: 30,00 €/24h

Europarking Turistico – znajduje się przed ruinami wykopalisk, jest przystosowany wszystkich typów pojazdów i jest czynny przez cały rok.

Cena: 
• Autokary Pullman/Turystyczne: 20 euro za cały dzień
• Samochody, motocykle i skutery: 5 euro za cały dzień

Hotele w Pompejach

Hotel Ristorante Vittoria

 Ten czterogwiazdowy hotel jest bardzo elegancki, wyróżnia się wspaniałym holem wyłożonym marmurem oraz tarasem w każdym pokoju ze wspaniałym widokiem. Hotel słynie z niezwykle wyrafinowanej i smacznej kuchni, w której królują dania neapolitańskie oraz tradycyjne włoskie. 

 • akceptacja zwierząt domowych
 • bezpłatny parking i WiFi
 • restauracja oraz bar
 • bankomat w obiekcie
 • pokoje dla rodzin 

Hotel del Sole

Jest to hotel czterogwiazdkowy usytuowany naprzeciwko wykopalisk archeologicznych. Obiekt posiada restaurację, bar oraz ogród dla gości. We wszystkich pokojach są łazienki,  telewizor, oraz darmowe WiFi – niektóre pokoje mają balkon z widokiem na Wezuwiusz oraz stanowisko archeologiczne. Z wszystkich innych pokojów rozpościera się wspaniały widok na hotelowy ogród.

 • bezpłatny parking, oraz WiFi
 • akceptacja zwierząt domowych
 • pokoje rodzinne
 • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
 • restauracja i bar
 • ogród

B&B Elena

Trzygwiazdkowy hotel jest zlokalizowany 100 metrów od wykopalisk. Każdy pokój jest klimatyzowany i posiada taras z pięknym widokiem na miasto. Codziennie rano obsługa serwuje włoskie śniadanie, w tym również domowe ciasta oraz świeżo wyjęte z pieca rogaliki. 

 • bezpłatne WiFi
 • duże pokoje rodzinne
 • transfer lotniskowy
 • pokoje dla osób niepalących
 • bar
 • centrum fitness

Amphitheatrum Gate

Trzygwiazdkowy hotel zbudowany w 2018 roku. Znajduje się niecały kilometr od ruin Pompejów. Obiekt jest wyposażony w bar. Wszystkie pokoje są klimatyzowane, mają własną łazienkę i telewizor z płaskim ekranem. 

 • parking
 • bezpłatne WiFi
 • klimatyzowane pokoje
 • możliwy transfer lotniskowy
 • bar

Hotel Forum

Trzygwiazdkowy hotel umiejscowiony w samym środku Pompei, naprzeciwko wejścia głównego na teren wykopalisk ruin. Każdy ze starannie zaprojektowanych pokoi jest klimatyzowany, posiada minibar na wyłączność oraz jest wyposażony w telewizor z płaskim ekranem, oraz dostępem do telewizji satelitarnej. Hotel Forum jest idealnym miejscem na wypoczynek, gdyż kładzie duży nacisk na wysoki poziom obsługi, zadowolenie klienta oraz ciszę. Wliczone w cenę pokoju są pyszne włoskie śniadanie, dostęp do bezprzewodowego szybkiego Internetu oraz całodobowy dostęp do miejsca postojowego. 

 • bezpłatny parking 
 • bezpłatne, szybkie, bezprzewodowe WiFi
 • akceptacja zwierząt domowych
 • restauracja
 • wspólny bar oraz minibar w każdym pokoju

 

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Neapolu w ciągu roku

Pogoda i temperatura na Capri w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz