Z pewnością coraz więcej podróżnych zastanawia się nad tym, gdzie zaplanować swoją kolejną podróż. Nie da się ukryć, że sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a to sprawia, że w ofertach biur podróży pojawia się coraz więcej, niezwykle ciekawych i interesujących propozycji odnośnie tego, gdzie warto się udać. Niemniej jednak turyści coraz chętniej podejmują się zorganizowania wczasów na własną rękę. W ten sposób nie tylko mogą cieszyć się oni ogromną swobodą, ale także satysfakcją, że wzięli na siebie ciężar związany z organizacją wycieczki. Jeśli i wy szukacie więc miejsca na idealne wakacje, a jednocześnie interesujecie się archeologia, to z pewnością idealnym miejscem dla was będą Włochy, a konkretniej rejon Kampanii gdzie znajduje się Park Archeologiczny Paestum. Co jednak warto wiedzieć, zanim złożymy tam wizytę?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia Paestum
Paestum stało się prawdziwym symbolem regionu Kampanii. Znajduje się pod Neapolem, w pobliżu Agropoli. Początki Paestum sięgają aż do VII wieku p.n.e. Było to niewielkie miasteczko, które założyli Sybariasi. Byli oni mieszkańcami jednej z najbogatszych greckich kolonii, która leżała nad Zatoką Tarencką, czyli obecnym Morzem Jońskim. Sybarisi zaczęli tworzyć prawdziwą twierdzę ochronną, której głównym punktem był port, znajdujący się około 10 kilometrów na południe od obecnego Parku Archeologicznego. Nowa kolonia otrzymała nazwę Posejdona i miała oddawać cześć i hołd mitologicznemu władcy. Sybarisi zbudowali również olbrzymią świątynię, którą poświęcili Posejdonowi. Posejdonia szybko stała się centrum handlu i szybko się rozrastała. Z racji tego przenoszono ją w coraz głębsze części lądu, a także wyznaczano coraz to bardziej ambitny układ miasta. Najlepszym rokiem dla Posejdonii był 550 rok przed naszą erą, w którym to przeżywała ona prawdziwy rozkwit. To właśnie z tego okresu pochodzą trzy, świetnie zachowane świątynie, które obecnie można zwiedzać.
Niemniej jednak miasto Sybarisów szybko upadło, gdyż najbogatsi mieszkańcy rozpoczęli emigrację. W ostatnich latach wieku VI dawne miasto Posejdonia całkowicie przejęli Lukanowie. Lud ten niezwykle szybko zmienił nazwę miasta na Paistos, jednak proces ten dla wielu archeologów wciąż pozostaje nieznany. Wiele źródeł donosi jednak, że Lukanowie byli zatrudniani przez Greków, a w ten sposób powoli zaludniali miasto, aż w końcu wyprali jego rdzennych mieszkańców. W greckiej twórczości artystycznej często można było zauważyć przejawy tęsknoty za niegdyś utraconą kolonią, a także głęboki żal z powodu upadku jej kultury. Znaleziska archeologiczne pokazują, że miasto dość gwałtownie rozkwitało pod nowymi rządami. Kolejny zwrot w historii obecnego Paestum to rok 273 przed naszą erą. To właśnie wtedy miasto zostało podbite przez Rzymian, a także nadano mu nazwę, która funkcjonuje do dziś.
Muzeum archeologiczne w Paestum
Muzeum archeologiczne Paestum jest jedną z części Parku Archeologicznego. Drugą z nich jest stanowisko archeologiczne, gdzie znajduje się najwięcej zabytków z czasów dawnej Posejdonii. Niemniej jednak kupując bilet do samego Parku Archeologicznego Paestum, turyści zyskują również możliwość zwiedzenia tego muzeum. Znajduje się tam przede wszystkim niesamowita wystawa, która choć na pierwszy rzut oka może prezentować się skromnie, po bliższym przyjrzeniu się zyskuje w oczach turystów ogromne znaczenie. Przedstawia ona bowiem najciekawsze eksponaty, jakie zostały wydobyte przez archeologów na terenie Parku Archeologicznego Paestum.
Muzeum to oferuje również kilkanaście sali, w których zostały zgromadzone pozostałe przedmioty znalezione w ruinach miasta. Szczególną uwagę warto poświęcić na przyjrzenie się malowidłom z grobowców, a także pierwszym dość prymitywnym narzędziom, z których korzystali dawni mieszkańcy Posejdonii. Warto podkreślić, że centralną część muzeum całkowicie przeznaczono na wystawę metop, czyli płaskorzeźb, które niegdyś ozdabiały świątynię Hery. Prawdopodobnie pochodzą one z około 570-560 roku przed naszą erą. Co jeszcze warto zobaczyć w Muzeum Archeologicznym Paestum? Otóż:
- znajdziemy tam świetnie zachowane wazy i garnki z brązu, a także liczne elementy, które niegdyś zdobiły grobowiec założyciela miasta;
- niewielkie fragmenty terakoty, które zdobiły świątynię Hery;
- świetnie zachowaną marmurową statuetkę Hery;
- kolczyki i biżuterię, którą dumnie nosiły dawne mieszkanki Posejdonii;
- amfory wraz z fragmentami rzeźb.
Park Archeologiczny w Paestum- bilety, dni i godziny otwarcia
Paestum traktowane jest jako prawdziwie cenny i niepowtarzalny symbol Kampanii i całych Włoch. Z tego też powodu, turyści wybierający się na zwiedzanie starożytnego, greckiego miasta będą musieli wyposażyć się w bilety upoważniające do wstępu na jego teren. Warto wiedzieć, że zarówno Park Archeologiczny Paestum i Muzeum Archeologiczne w Paestum zwiedza się dzięki jednemu biletowi. Co więcej, bilet ten obowiązuje do wejścia na teren Paestum oraz do zwiedzenia- w ciągu 3 dni od daty zakupu biletu- Parku Archeologicznego Velia, który znajduje się około 50 kilometrów od Paestum. Jest ono otwarte przez cały tydzień, zwykle od godziny 8:00 do 18:00. Godziny otwarcia mogą się zmieniać w zależności od sezonu. Podobnie zmieniają się również ceny biletów wejściowych. Tak więc:
- od grudnia do stycznia cena biletu wynosi 6 euro, a dla osób w wieku 18-25 lat bilet ten kosztuje 2 euro. W tym sezonie można kupić również bilety rodzinne, które kosztują za 10 euro;
- od marca do listopada cena biletu wzrasta do 12 euro dla osób dorosłych, a dla osób w wieku 18-25 lat, wstęp w dalszym ciągu kosztuje 2 euro. Z kolei bilety rodzinne w sezonie letnim kosztują już 20 euro.
Jak dojechać do Paestum?
Turyści, którzy chcą dojechać do Paestum z Neapolu, mogą skorzystać z komunikacji miejskiej. Pociągi odjeżdżają z dworca głównego w Neapolu, a podróż trwa około 75 minut. Bilet na taki przejazd kosztuje 6,50 euro w jedną stronę. Stacja kolejowa w Paestum znajduje się jedynie 10 minut spacerem od samego parku archeologicznego. Z kolei turyści decydujący się na podróż samochodem z Neapolu, będą mieć do pokonania około 93 kilometry. Do Parku Archeologicznego Paestum doprowadzi ich autostrada oznaczona jako A3. Cała podróż nie powinna zająć maksymalnie godziny. Samochód można zaparkować bezpiecznie w okolicy Parku Archeologicznego Paestum, tuż przed bramą wejściową, gdzie znajdują się również kasy biletowe. Parking ten dla zwiedzających Paestum jest całkowicie darmowy, a także nie ma żadnych ograniczeń czasowych.