Pogoda i temperatura na Ischii w ciągu roku

Tagi , , , , ,

Najważniejszym czynnikiem warunkującym udane wakacje jest pogoda, a ta jak wiadomo jest zmienna i lubi zaskakiwać. Chcąc spędzić wakacje na Ischii, warto sprawdzić, czy w terminie wyjazdu będzie ona odpowiednia. Najlepiej już na etapie planowania urlopu upewnić się, kiedy jest najcieplej i można spodziewać się słońca, a kiedy trzeba być przygotowanym na deszcz i niższe temperatury. Jaka pogoda i temperatura na Ischii jest w ciągu roku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat i pogoda na Ischii

Ischia to jedna z wysp na Morzu Tyrreńskim, leżąca tuż przy zachodnim wybrzeżu środkowych Włoch, zaledwie 50 kilometrów od Neapolu. Włoski klimat jest bardzo przyjemny i gwarantuje słoneczną pogodę przez większość roku, jednak temperatury są uzależnione od rejonu. Większość kraju znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, a na całej długości wybrzeża i na wyspach panuje jego śródziemnomorska odmiana, łagodna i umiarkowanie ciepła. Lato na Ischii jest dzięki temu ciepłe, suche i nigdy nie jest nadmiernie upalne, natomiast zimą panują tu umiarkowane i zawsze dodatnie temperatury. Najcieplejsze miesiące na Ischii to lipiec, sierpień i wrzesień, a najzimniejszymi miesiącami są grudzień, styczeń i luty. Średnia roczna temperatura na wyspie wynosi około 20°C. Warunki pogodowe są dużo przyjemniejsze niż w Polsce i Europie Środkowej, ale mogą różnić się też nieco od tych panujących w kontynentalnej części Włoch.

Klimat panujący na wyspie odpowiada za przyjemną i słoneczną pogodę przez ponad połowę roku. Latem na Ischii można się spodziewać ponad 10 słonecznych godzin w ciągu dnia, wiosną i jesienią od 6 do nawet 8 godzin. W przeciwieństwie do południowych części kontynentu na wyspie rzadko zdarzają się uciążliwe upały. Nadmiernie wysokie temperatury obniża chłodne powietrze napływające od strony morza. To samo morskie powietrze odpowiada za wietrzną pogodę, która może się pojawiać nawet w środku lata.

Temperatura powietrza i opady na Ischii

Szczyt sezonu turystycznego na Ischii przypada na letnie miesiące, a sezon wakacyjny podobnie jak w innych częściach Europy rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa aż do połowy września. Gwarancją słonecznej pogody sprzyjającej zarówno plażowaniu, jak i zwiedzaniu jest zaplanowanie urlopu w miesiącach wakacyjnych. Niestety jest to termin, który poza pogodą gwarantuje także wyższe ceny i większe tłumy.

Lipiec, sierpień i wrzesień są na Ischii najcieplejszymi miesiącami w roku i jednocześnie najlepszym okresem na spędzenie urlopu na wyspie. To wtedy jest najwięcej słońca w ciągu dnia i mało jest opadów. Słupki rtęci na termometrach w lipcu i sierpniu pokazują około 27-28°C, ale zdarzają się nawet temperatury przekraczające 30°C. W czerwcu i we wrześniu pogoda różni się minimalnie, na termometrach wciąż jest około 24-25°C. Poza sezonem wakacyjnym temperatury na Ischii nadal są dodatnie i przyjemne, więc urlop można zaplanować nawet na marzec, kwiecień, maj czy październik, unikając przy okazji zatłoczonych plaż i wysokich cen. Średnia temperatura w marcu wynosi tu około 15°C, w kwietniu 17°C, a w maju i w październiku nawet około 20-22°C.

Przez większą część roku na Ischii jest sucho, a powietrze ma wilgotność utrzymująca się na poziomie około 70%. Mimo spadku temperatur poza sezonem wakacyjnym na Ischii również dopisuje słoneczna pogoda. Obfite deszcze zdarzają się tu bardzo rzadko, najczęściej zimą, najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad. Latem prawdopodobieństwo opadów jest niewielkie, może się pojawić niewielkie zachmurzenie, ale zazwyczaj przynosi ono jedynie przelotne opady. 

Przeczytaj także: Ischia czy Capri

Temperatura wody na wyspie

Poza słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami na Ischii przez większą część roku można liczyć na przyjemnie ciepłą wodę w morzu. Wody Morza Tyrreńskiego otaczającego wyspę przez kilka miesięcy w roku osiągają temperaturę powyżej 20°C, a w okresie wakacyjnym nawet powyżej 25°C. Najlepszymi miesiącami na pływanie, nurkowanie i uprawianie sportów wodnych są czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik. W maju temperatura morza wynosi około 23°C. Od czerwca do października osiąga od 24 do nawet 28°C, w pozostałych miesiącach jest to około 15-17°C.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Park Archeologiczny Pompeje – historia, zwiedzanie, dojazd

Najlepsze hotele na wyspie Capri — zorganizuj luksusowe, włoskie wakacje!

Następny

Dodaj komentarz