Pogoda i temperatura w Neapolu w ciągu roku

Tagi , , ,

Miasto Neapol jest stolicą włoskiego regionu Kampania. Leży nad Morzem Tyrreńskim. W Neapolu interesujące jest praktycznie wszystko. Począwszy od wyjątkowych zabytków, ogromnego centrum miasta, po doskonałą lokalną kuchnię. Miasto położone jest w południowej części Półwyspu Apenińskiego, nad Zatoką Neapolitańską. Neapol usytuowany jest między jednym z najbardziej znanych wulkanów na świecie – Wezuwiuszem oraz Polami Flegrejskimi, gdzie znajduje się ponad dwadzieścia wulkanicznych kraterów i stożków. W pobliżu miejscowości rozciąga się archipelag Wysp Flegrejskich – Isole Flegree, w tym słynne wyspy Ischia oraz Capri.

Filiżanka świeżej kawy espresso w kawiarni z widokiem na Wezuwiusz w Neapolu, Kampania, południowe Włochy
Filiżanka świeżej kawy espresso w kawiarni z widokiem na Wezuwiusz w Neapolu, Kampania, południowe Włochy, licencja: shutterstock/By Ekaterina Pokrovsky

W Neapolu, tak jak w każdym włoskim mieście, znajduje się wiele pałaców oraz zabytkowych, gotyckich i barokowych kościołów. Co ciekawe, historyczna część centrum miasta pod względem powierzchni jest największą tego typu przestrzenią w całej Europie, która znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto to jest także głównym ośrodkiem gospodarczym w południowej części Włoch. Jest on ważnym morskim portem, a także siedzibą wielu placówek naukowych i kulturowych i zakładów przemysłowych. Neapol posiada także niepowtarzalną atmosferę, która wyraźnie odróżnia je od pozostałych włoskich miast leżących na północy Półwyspu Apenińskiego. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Neapolu – kiedy najlepiej odwiedzić Neapol?

Jeśli zależy Ci na ładnej pogodzie oraz na bardzo wysokich temperaturach, najlepszymi miesiącami na odwiedziny tego miasta będą lipiec oraz sierpień. To właśnie w tych miesiącach średnia temperatura w Neapolu wynosi około 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo sierpień w tym mieście charakteryzuje się też wysoką temperaturą wody w Morzu Tyrreńskim, która zazwyczaj znacznie przekracza 22 stopni.

Przed sezonem wakacyjnym, jak i po, czyli w czerwcu i we wrześniu temperatury w Neapolu nie osiągają już swojego maksimum. I tak jest tam jednak ciepło i bardzo przyjemnie. Natomiast maj oraz październik są to najlepsze miesiące na podróż do Neapolu dla wszystkich tych, którzy lubią, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia oscyluje wokół 20 stopni Celsjusza.

Zimy w Neapolu są zazwyczaj łagodne. Jednak pobyt w tym mieście jesienią oraz wczesną wiosną mogą popsuć często występujące opady deszczu. Deszcz w Neapolu pojawia się średnio na jedną czwartą roku.

Capri w pobliżu Neapolu, Włochy, fot. shutterstock.com
Capri w pobliżu Neapolu, Włochy, fot. shutterstock.com

Pogoda w Neapolu – klimat i temperatury

Neapol warto odwiedzić o każdej porze roku, ponieważ panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. Lata w tym regionie Włoch są zazwyczaj ciepłe i suche, natomiast temperatury zimą są umiarkowane. Średnia temperatura roczna wynosi około 16.5 °C., natomiast średnie opady wynoszą 1080 mm. Najwyższa średnia temperatura występuje w sierpniu, natomiast najniższa około 11°C w styczniu, lutym i grudniu.

Najpewniejsza oraz najładniejsza pogoda jest zazwyczaj w okresie od marca do października. Temperatury w pozostałych miesiącach zimowych oscylują w granicach od 12 do nawet 18°C. Średnie temperatury w mieście wynoszą: w marcu 15°C, w kwietniu 18°C, w maju 21°C, w czerwcu 26°C, w lipcu 29°C, w sierpniu 20°C, we wrześniu 26°C, w październiku 22°C oraz 18°C w listopadzie. Natomiast najmniejsze średnie opady występują w lipcu i wynoszą około 12 mm. Natomiast najwyższe średnie opady występują w miesiącu listopadzie i wynoszą około 195 mm.

Najwięcej dni słonecznych w Neapolu występuje w miesiącach: maj – 24 dni, czerwiec – 25 dni, lipiec – 28 dni oraz sierpień- 27 dni. Z kolei największa wilgotność powietrza występuje w miesiącach kwiecień i listopad, wynosi ona wówczas 76%.

Pogoda w Neapolu – temperatury morza

Jesień w Neapolu, pogoda, temperatury
Jesień w Neapolu, Włochy, fot. shutterstock.com

Rzeczywiste średnie temperatury Morza Tyrreńskiego w pobliżu Neapolu mogą różnić się o kilka stopni. Zależy to od pogody w ciągu roku oraz od prądów morskich. W ciągu całego roku w miejscowości Neapol nad morzem Tyrreńskim komfortowa temperatura wody do pływania występuje już od  maja do praktycznie połowy listopada.

Średnie temperatury morza wynoszą: w marcu 13°C, w kwietniu 15°C, w maju 18°C, w czerwcu 22°C, w lipcu 25°C, w sierpniu 26°C, we wrześniu 24°C, w październiku 21°C oraz 19°C w listopadzie.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Atrakcje turystyczne w Sorrento i okolicach

Park Archeologiczny Pompeje

Następny

Dodaj komentarz