Pompeje- co warto zobaczyć i gdzie przenocować?

Tagi , , , , , ,

Włochy to kraj pełen kontrastów i niesamowitości, o czym z pewnością wiele osób się już przekonało. Przede wszystkim kraj ten to kawałek niezwykle bogatej i burzliwej zarazem historii, która opowiadana jest przez architekturę i nie tylko. Z całą pewnością każdy z nas słyszał już o Pompejach. Miasto to zostało w starożytności doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Ten majestatyczny wulkan, który obecnie stanowi największą i najbardziej znaną wizytówkę Neapolu. Jednak w obecnych czasach Pompeje to przede wszystkim na nowo wybudowana miejscowość, w której mieszka około 24 tysiące mieszkańców. Co więc warto tam zobaczyć i gdzie można przenocować?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pompeje – kilka słów o miejscu

Pompeje są nam wszystkim dobrze znane. Kojarzymy je głównie z niszczycielskim momentem wybuchu wulkanu Wezuwiusz w 79 roku przed naszą erą. Niemniej jednak cofając się jeszcze bardziej w przeszłość, warto wiedzieć, że Pompeje były jedną z rzymskich, starożytnych miejscowości o ogromnym potencjale. Pompeje rozwijały się szybko i prężnie, a co najważniejsze, znajdowały się tam najważniejsze dla Rzymian świątynie. Mieszkańcy wiedli tam spokojne życie, a Pompeje z dnia na dzień stawały się coraz ważniejszym punktem na mapie Cesarstwa Rzymskiego.

Niestety błędem było założenie miasta u stóp potężnego i niezwykle aktywnego – w tamtych czasach wulkanu Wezuwiusz. 79 rok przed naszą erą, był paradoksalnie ostatnim rokiem istnienia miejscowości. Niespodziewany i nad wyraz intensywny wybuch wulkanu, pokrył całe miasto lawą i wulkanicznym pyłem, zabijając i niszcząc wszystko, co stanęło jej na drodze. Pompeje zostały więc w niezwykle brutalny sposób, całkowicie zrównane z ziemią. Jednak ich zniszczenie nie sprawiło, że historia o Pompejach zapomniała. Obecnie w pobliżu ruin starożytnego miasta, powstało nowe o tej samej nazwie. Bliskość Neapolu i morza sprawiły, że obecne Pompeje są nie tylko ważnym portem morskim, ale także celem podróży wielu turystów. Chcą oni bowiem na własnej skórze przekonać się o tym, jak niszczycielska może być siła wulkanu. Obecne Pompeje w pobliżu ruin, stanowią jedno z najważniejszych miejsc pod względem historycznym w słonecznej Italii.

Przeczytaj także: Wezuwiusz – największa atrakcja w pobliżu Neapolu

Pompeje — najważniejsze atrakcje turystyczne

Wielu turystów nie odmówi sobie przyjemności zwiedzenia Pompei. Miasteczko to znajduje się jedynie kilka minut drogi od Neapolu i jest swoistym dowodem na znakomitość cywilizacji rzymskiej. Obecność, już nie tak aktywnego Wezuwiusza, który góruje nad Neapolem i Pompejami dodaje temu miastu jedynie więcej wyrazistości. Pompeje co roku odwiedza ponad 2,5 miliona turystów z każdego zakątka świata. Z pewnością największą rolę odgrywa tu tragiczna historia miasta, której dowodem są odlewy ludzi zastygłych w lawie. Jednak ruiny starożytnych Pompei to znacznie więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Wobec tego jak zaplanować zwiedzanie i co zobaczyć w Pompejach? Oto lista najważniejszych miejsc i zabytków.

Bazylika i świątynia Apollina w Pompejach

Miejsce to znajduje się zaraz obok Porta Marina, czyli Bramy Morksiej, która stanowi jednocześnie główne wejście do miasta. Bazylika, która znajduje się na placu, który niegdyś był placem targowym, to budowla, które nie została odbudowana, ani odrestaurowana. Warto ją odwiedzić, gdyż w jej wnętrzu można podziwiać napisy i malowidła sprzed 2 tysięcy lat. Naprzeciw niej znajdują się pozostałości świątyni Apollina. Pochodzą one z II wieku przed naszą erą. Choć ze wszystkich, 24 kolumn zachowały się tylko 2, nadal warto to miejsce odwiedzić. Można podziwiać tam dwa posągi- Apollina i Diany. Są to jednak repliki, gdyż oryginały znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Warto zwrócić również uwagę na marmurowy ołtarz świątyni, który zachował się w dość dobrym stanie.

Foro Civile de Pompei

Jest to nic innego jak Forum, czyli duży plac, który dawniej był swoistym centrum gospodarczym miasta. To właśnie przy Forum budowane były największe świątynie i stawały posągi bóstw. Przy tym placu w ruinach miasta Pompeje można zobaczyć niezliczone odlewy garnków i dzbanków. Co więcej, można tam także zobaczyć pierwsze, gipsowe odlewy ciał. Więcej odlewów można zobaczyć we wspomnianym już muzeum, a także w Ogrodzie Zbiegów.

Pompeje Termy

To łaźnie parowe, które w Pompejach były niezwykle popularne — podobnie zresztą, jak i w całym Cesarstwie Rzymskim. Obecnie zachwycają one pozostałościami architektonicznych zdobień. Co ciekawe, na terenie starożytnych Pompei- według źródeł- działały aż trzy kompleksy łaźni parowych. W większości zachowały się niezwykle interesujące gliniane figurki czy piece z brązu, które służyły do podgrzewania wody.

Villa dei Misteri

Ten zabytek znajduje się nieco na uboczu, już poza dawnymi murami obronnymi miasta. Wiele osób jednak uważa, że to właśnie ten zabytek posiada najpiękniejsze i najbardziej interesujące freski w całych Pompejach. Najbardziej mistyczne z nich są „Misteria Dionizyjskie”, które mają aż 17 metrów długości i aż 3 metry wysokości. Przedstawiają one 29 postaci, które biorą udział w tajemniczym obrzędzie.

Casa Del Fauno

Dom Fauna to również jedna z większych atrakcji w Pompejach. Okazuje się, że większość domów mieszkalnych, jaka została odkopana spod lawy i pyłu wulkanicznego, została nazwana na cześć inskrypcji lub przedmiotów. Dom Fauna zawdzięcza swoją nazwę niewielkiej statuetce wykonanej z brązu, która przedstawia tańczącego Fauna. Co ciekawe, to właśnie ten dom jest największym „znaleziskiem” w całych Pompejach. Najstarsze elementy tej budowli pochodzą z aż III wieku przed naszą erą.

Casa dei Vietti

To kolejny dom w Pompejach, który zwraca uwagę malowidłem. Przedstawia ono bożka płodności Priapa. W dzisiejszych czasach malowidło to wyda się nam dość kontrowersyjne i dwuznaczne, jednak dawniej, było całkowicie normalne. Dom Wietuszów nie jest zbyt duży, ale daje możliwość podziwiania różnorodnych malowideł ściennych. Warto więc do niego wstąpić.

Pompeje – Lupanar, dom Publiczny

To dość kontrowersyjne dla nas miejsce. Niemniej jednak w Pompejach o seksie się mówiło, a co za tymi idzie, burdel był naczelnym miejscem w mieście. Dom Publiczny w Pompejach przedstawia niezwykle ciekawe malowidła ścienne o tematyce erotycznej.

Amfiteatr w Pompejach

To miejsce, które na każdym turyście wywrze ogromne wrażenie. Wynika to przede wszystkim z monumentalności i majestatu dawnego amfiteatru. Mieścił on 20 tysięcy osób i zbudowano go w 80 roku przed naszą erą. To właśnie tam toczyły się dawne walki gladiatorów, a także walki ze zwierzętami. Amfiteatr stanowił centrum życia kulturalnego i rozrywkowego w starożytnych Pompejach. Co ciekawe, był on także miejscem, w którym odbywały się zawody lekkoatletyczne, czego dowodzi umiejscowiona tuż obok bieżnia.

Teatro Grande i Teatro Piccolo

Teatr wielki wybudowano w Pompejach w III wieku przed naszą erą i mógł on pomieścić 5 tysięcy widzów. Z kolei Teatr Mały powstał w 80 roku przed naszą erą i mógł z kolei pomieścić jedynie 1500 widzów. Z obu teatrów, a raczej ich najwyższych punktów, rozpościera się najbardziej malowniczy widok na całe obecne i starożytne Pompeje. Będąc w ich pobliżu, warto zatrzymać się także przy Quardiporch. Było to miejsce, w którym dawniej stacjonowali gladiatorzy.

Pompeje – najlepsze noclegi

By dokładnie poznać historię i majestatyczność starożytnych Pompei, z pewnością trzeba poświęcić na to kilka dni. Wobec tego oczywistym jest fakt, że turyści będą potrzebować miejsca, w którym mogą przenocować. Obecne Pompeje zamieszkuje jedynie 24 tysiące osób, jednak nie przeszkodziło to w tym, by świetnie rozwinąć bazę noclegową w mieście. Wobec tego, gdzie spać w pobliżu starożytnych ruin? Oto najlepsze obiekty noclegowe w Pompejach.

Hotel Del Sole

Jest to idealny hotel dla wszystkich tych turystów, którzy cenią sobie dość wysokie standardy. Obiekt może pochwalić się czterema gwiazdkami, a także tym, że około 600 metrów dalej znajduje się stanowisko archeologiczne. Pokoje są oczywiście klimatyzowane, a także wyposażone w telewizory z płaskim ekranem oraz podstawowe meble. W hotelu znajduje się restauracja oraz bar, a także kryty basen i niewielka siłownia.

Hotel Pompei Be Green

To kolejny czterogwiazdkowy obiekt noclegowy w Pompejach. Znajduje się on zarówno blisko starożytnych ruin, jak i blisko obecnego centrum miasta. Turyści, którzy zdecydują się na to, by się w nim zatrzymać, będą mieć do dyspozycji nowoczesne pokoje ze standardowym wyposażeniem. Hotel ten oferuje wspólny taras wypoczynkowy oraz salon. Do obiektu przynależy również prywatny parking, a także restauracja.

Hotel Forum Pompeje

To obiekt noclegowy położony w samym sercu Pompejów. Co ciekawe, tuż naprzeciwko znajduje się wejście do słynnych wykopalisk i stanowiska archeologicznego. Podobnie jak poprzednie propozycje noclegowe, również i Hotel Forum może pochwalić się czterema gwiazdkami. Dodatkowo turyści mogą skorzystać z oferty krytego basenu, siłowni, a także pełnej obsługi pokojów. W obiekcie tym znajduje się również bar i restauracja, a na specjalne życzenie gości, organizowane są także wycieczki do Neapolu.

Resort& Winery Bosco De Medici

To jeden z bardziej luksusowych obiektów noclegowych w całych Pompejach. Co prawda leży on nieco na uboczu, jednak dla turystów, którzy cenią sobie luksusowy wypoczynek, będzie on idealny. Obiekt może pochwalić się czterema gwiazdkami, a także spektakularnym basenem bez krawędzi. Co więcej, do hotelu przynależy również taras słoneczny, a także i ogród, w którym serwowane są śniadania w sezonie letnim.

Hotel Palma

To kolejny czterogwiazdkowy obiekt noclegowy w Pompejach. Oferuje on turystom nowoczesne i w pełni umeblowane pokoje, a także dostęp do basenu i łaźni parowych. Hotel ten znajduje się około 300 metrów od starożytnych wykopalisk. Oferuje on również dostęp do baru i restauracji, a także możliwość wynajęcia pełnej obsługi pokoju. Na terenie obiektu znajduje się również niewielka siłownia oraz wspólny taras wypoczynkowy. Turyści, którzy zwiedzają Pompeje przy pomocy samochodu, mogą skorzystać z prywatnego parkingu.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Wezuwiusz- największa atrakcja w pobliżu Neapolu

Najlepsze restauracje na Capri — gdzie warto wstąpić na lunch?

Następny

Dodaj komentarz