Sorrento wycieczki. TOP 10 całodniowych wycieczek z Sorrento

Tagi , , , ,

Sorrento to malowniczo położone miasto nad Zatoką Neapolitańską we Włoszech. Miasto jest nie tylko piękne, ale jest to również dobra baza wypadowa do zwiedzania całego regionu. Zatoka Neapolitańska i Wybrzeże Amalfi posiadają wiele atrakcji turystycznych znanych na całym świecie. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji jest wycieczka na wyspę Capri lub na Wybrzeże Amalfi. Pociąg Circumvesuviana z Sorrento zawiezie Cię m.in. do stanowisk archeologicznych w Herculaneum i Pompejach. W artykule „Sorrento wycieczki – TOP 10 całodniowych wycieczek” znajdziesz propozycje całodniowych wycieczek z Sorrento do najciekawszych atrakcji leżących w pobliżu tego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sorrento wycieczki – TOP 10 polecanych całodniowych wycieczek

Wezuwiusz

Wezuwiusz to jedyny czynny wulkan, który leży bezpośrednio na kontynencie europejskim. W 79 r. n.e. z powodu jego erupcji zniszczone zostały miasta Pompeje i Herkulanum. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 r. Dodatkowo Wezuwiusz jest klasyfikowany jako jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie. Zbocza wokół Wezuwiusza w 1955 roku zostały przekształcone w Park Narodowy Wezuwiusza.

Aby dojść do wulkanu, należy z przystanku autobusowego przejść około 20 minut pieszo do krawędzi krateru. Z góry rozciąga się widok na wulkan, Neapol i Zatokę Neapolitańską. Warto przejść się ścieżką wzdłuż krawędzi, gdzie parujące otwory wentylacyjne i siarkowe wyziewy pokazują, że wulkan wciąż jest aktywny. Spacer do wulkanu nie jest zbyt wymagający, jednak ścieżka do niego prowadząca jest dość kamienista, warto więc założyć odpowiednie buty. Oprócz tego warto zabrać nakrycie głowy, ponieważ nie ma tu zbyt wiele cienia oraz bluzę, ponieważ na szczycie może być zimno.

Jak dojechać z Sorrento na Wezuwiusz?

Aby dojechać do wulkanu Wezuwiusz z Sorrento, wsiądź do pociągu Circumvesuviana (linia całoroczna) lub turystycznego Campania Express, który kursuje od kwietnia do października. Wysiądź na przystanku Pompei Scavi – Villa dei Misteri. Podróż pociągiem zajmuje około 35 minut. Następnie przesiądź się w autobus EAV z terminalu autobusowego w Pompejach na placu Anfiteatro. Podróż autobusem do wulkanu trwa około 55 minut i kosztuje 3,10 € w jedną stronę. Z dworca kolejowego w Herculaneum kursuje również autobus Vesuvio Express, który kosztuje 10 € w obie strony. Wstęp do Parku Narodowego kosztuje 10 € za osobę.

Wybrzeże Amalfi

Wybrzeże Amalfi jest jednym z najbardziej malowniczych odcinków wybrzeża w Europie, z gajami cytrynowymi i lasami sosnowymi osadzonymi na klifach. Wąska droga przybrzeżna, która łączy przepiękne miejscowości jest malownicza, ale i niezwykle niebezpieczna. Positano jest najbardziej znaną miejscowością leżącą na Wybrzeżu Amalfi. Warto spróbować tu pysznego ciasta delizia al limone zrobionego z lokalnych cytryn.
Jeśli jesteś miłośnikiem trekkingu to polecamy wybrać się w góry na jeden z kilku szlaków spacerowych wzdłuż Wybrzeża Amalfi. Najbardziej znaną jest Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów, która biegnie od szczytu Ageroli do Nocelle, tuż nad Positano. Jest tu także wiele innych tras o różnych poziomach trudności.

Jak się dostać z Sorrento na Wybrzeże Amalfi?

Od kwietnia do października kursują promy z portu w Sorrento do Positano (ok. 40 minut) i Amalfi (ok. 70 minut). Bilety kosztują około 15-20 €/osoba w każdą stronę. Na Wybrzeże Amalfi kursują również lokalne autobusy, które łączą Sorrento z Positano, Praiano i Amalfi. W miejscowości Amalfi można się także przesiąść na autobus do Ravello. 24-godzinny bilet autobusowy na nieograniczone przejazdy kosztuje 10 €/osoba.
Z Sorrento na Wybrzeże Amalfi można wybrać się także na całodniową wycieczkę statkiem, który zatrzymuje się w Amalfi i Positano oraz daje możliwość pływania/nurkowania. Możesz też wybrać się na wycieczkę autobusem z przewodnikiem, który zatrzymuje się w Positano, Amalfi oraz Ravello.

Ischia

Wyspa Capri jest pełna blichtru i przepychu, natomiast sąsiednia wyspa Ischia jest zdecydowanie bardziej spokojna i kameralna. To właśnie tutaj Włosi przyjeżdżają, aby odpocząć i spędzić swoje wakacje. Co ciekawe, wody termalne oraz kąpiele błotne na wyspie były wykorzystywane już przez Etrusków. Na wyspie polecamy wizytę w średniowiecznym Castello Aragonese, który zbudowany jest na ufortyfikowanej wyspie połączonej z resztą Ischii groblą. Na uwagę zasługują także ogrody Giardini la Mortella, zaprojektowane przez żonę angielskiego kompozytora Williama Waltona. Są one pełne kolorowych roślin i kwiatów oraz oferują fantastyczny widok na wybrzeże i miejscowość Forio. Na wyspie Ischia znajdują się również piękne, piaszczyste plaże, na których można wygrzewać się w słońcu.

Jak się dostać z Sorrento na Ischię?

Prom z portu Sorrento do Ischia Porto kursuje od kwietnia do października. Podróż trwa około 1 godziny i kosztuje 24 € w jedną stronę. Po dotarciu na wyspę, możesz przejść pieszo do sąsiedniej Ischia Ponte i Castello Aragonese. Jeśli chcesz zwiedzić dalsze okolice, możesz skorzystać z lokalnych autobusów (dzienny karnet na nieograniczone przejazdy kosztuje 4,50 €) i taksówek wodnych.
Możesz skorzystać także z oferty całodniowej, prywatnej wycieczki na Ischię z Sorrento, która obejmuje przeprawę promem i wycieczkę samochodową z przewodnikiem wokół wyspy. Ciekawą opcją jest także jednodniowa wycieczka statkiem z portu w Sorrento na wyspy Ischia i Procida.

Sorrento wycieczki. Neapol

Stolica południowych Włoch to kolejna propozycja na jednodniową wycieczkę z Sorrento. Historyczne centrum Neapolu znajduje się na Centro Storico. W Neapolu warto zobaczyć także Museo Archeologico Nazionale, które prezentuje wystawę archeologicznych artefaktów odkrytych w Pompejach i Herculaneum. Oprócz zabytków znajdujących się na powierzchni ziemi, istnieje sieć tuneli znajdujących się 40 metrów pod ulicami Neapolu. Możesz tu zwiedzić m.in.: katakumby, cysterny z wodą i schrony wojenne. Neapol słynie także z doskonałej kuchni, dlatego też polecamy wizytę z lokalnej pizzerii lub restauracji. Zjesz tu doskonałą pizzę, ale także smaczne makarony, owoce morza i słodkie przysmaki, a także wino, pochodzące z winorośli uprawianych na zboczach Wezuwiusza.

Jak dojechać z Sorrento do Neapolu?

Z Sorrento do Neapolu jedzie się około 75 minut pociągami Circumvesuviana lub turystycznymi Campania Express (kwiecień-październik). Można również skorzystać z autobusu lokalnego, który kosztuje 2,80 € w jedną stronę. Możesz też wybrać bardziej malowniczą trasę przez Zatokę Neapolitańską na pokładzie szybkich promów z Sorrento do portu Molo Beverello w Neapolu. Podróż trwa około 40 minut i kosztuje 14 €/osoba. Promy te kursują przez cały rok, jednak w sezonie od kwietnia do października kursują najczęściej.

Polecany artykuł: Jeden dzień w Neapolu – co zobaczyć?

Pompeje

Pompeje to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To nadmorskie miasto zostało zniszczone w 79 r.n.e. podczas wybuchu Wezuwiusza, zabijając przy tym tysiące ludzi i pokrywając miasto ponad 20-metrową warstwą popiołu wulkanicznego. Co ciekawe, to właśnie ten popiół stworzył barierę ochronną, pod którą zachowały się w dobrym stanie niektóre budynki i zabytki. Pompeje w XIX w. zostały ponownie odkryte i od tego czasu miasto to jest jedną z największych atrakcji turystycznych południowych Włoch. Możesz wędrować po jego brukowanych ulicach, łaźniach, świątyniach i amfiteatrach. Stanowisko archeologiczne w Pompejach jest bardzo rozległe i trudno zobaczyć wszystko podczas jednodniowej wycieczki. Warto zaopatrzyć się w przewodnik lub audioprzewodnik, aby poznać historię tego miasta.

Jak dojechać z Sorrento do stanowiska archeologicznego w Pompejach?

Aby dotrzeć do stanowiska archeologicznego w Pompejach transportem publicznym, należy z Sorrento udać się pociągiem do stacji Pompei Scavi – Villa dei Misteri, która jest najbliższą stacją. Istnieją dwa połączenia kolejowe – lokalne pociągi Circumvesuviana, które kursują przez cały rok oraz Campania Express kursujący od kwietnia do października. Podróż pociągiem trwa około 35 minut.

Bilety wstępu do stanowiska archeologicznego w Pompejach można zarezerwować z wyprzedzeniem online, w cenie około 16 €/osoba. W centrum Sorrento znajdziesz także wiele biur, które organizują wycieczki obejmujące podróż, wstęp i przewodnika po Pompejach. Możesz także połączyć Pompeje z wizytą na Wezuwiuszu lub w Herculaneum.

Może Cię zainteresować: Pompeje zwiedzanie

Capri

Wyspa Capri od wieków przyciąga bogatych i sławnych ludzi. Capri uwielbiali rzymscy cesarze i kochają ją hollywoodzkie gwiazdy filmowe. Podczas jednodniowej wycieczki na Capri możesz poznać smak luksusowego stylu życia. Dwa główne miasta na wyspie to Capri i Anacapri. Z Anacapri warto wjechać kolejką linową – seggiovia na najwyższy szczyt wyspy – Monte Solaro 589 m.n.p.m. Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Capri (przy sprzyjającej pogodzie) jest wycieczka łodzią do Błękitnej Groty, czyli Grotta Azzurra.

Jak się dostać na Capri z Sorrento?

Z portu w Sorrento na Capri kursują promy od kwietnia do października. Do wyboru są promy tradycyjne, które płyną około 30-minut i szybkie 20-minutowe, które kosztują około 20 €/osobę. W szczycie sezonu promy te bywają bardzo zatłoczone, więc warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Publiczne minibusy łączą miasto Capri z Anacapri. Możesz także wynająć taksówkę z otwartym dachem, która zawiezie Cię w najbardziej popularne miejsca na wyspie.
Ciekawą opcją jest także całodniowa wycieczka statkiem z Sorrento na Capri, podczas której odwiedzisz Błękitną Grotę (gdy jest otwarta) i popłyniesz wzdłuż wybrzeża wyspy. Podczas takiej wycieczki masz także około cztery godziny, na zobaczenie wyspy.

Procida

Najmniejsza z wysp w Zatoce Neapolitańskiej – Procida ma około 4,1 km² powierzchni. W 2022 roku Procida zdobyła tytuł Stolicy Kultury Włoch. Marina Grande jest głównym portem na wyspie, z którego rozpoczyna się większość jednodniowych wycieczek. Warto zwiedzić małe miejscowości rybackie, takie jak Marina Corricella i Marina Chiaiolella oraz Terra Murata. Na wyspie znajduje się również kilka pięknych plaż z czarnym piaskiem, w tym Chiaiolella i Ciraccio, które są przedzielone skałami. Polecamy spróbować na deser Lingua di Due – chrupiącego lokalnego ciasta, wypełnionego kremem cytrynowym. Co ciekawe, na wyspie kręcono zdjęcia do filmów: „Il Postino” i „Utalentowany Pan Ripley”.

Jak dopłynąć z Sorrento na wyspę Procida?

Na Procidę pływają promy Alilauro. Przeprawa z Sorrento na Procidę trwa 50 minut i kosztuje 24 €/osobę. Inną opcją jest szybki prom z portu Molo Beverello w Neapolu, który dopływa na Procidę w 30 minut. Aby zwiedzić wyspę najlepiej wynająć skuter lub e-bike. Jeśli chcesz w ciągu jednego dnia zwiedzić wyspy: Ischię i Procidę to możesz wybrać się na całodniową wycieczkę statkiem z Sorrento. Podczas wycieczki będziesz mieć czas na pływanie oraz około 2 godziny na zwiedzanie Procidy.

Sorrento wycieczki. Herculaneum

Pompeje są jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w południowych Włoszech, jednak na uwagę zasługuje także Herculaneum. Miasto to zostało zniszczone podczas tej samej erupcji Wezuwiusza, która zasypała Pompeje. Podobnie jak Pompeje, Herculaneum zostało zasypane i zapomniane na wieki do momentu, gdy osiemnastowieczny miejscowy wykopał studnię. Podczas wykopu natrafił na rzymską budowlę i odkrył Herculaneum. Stanowisko archeologiczne Herculaneum jest dużo mniejsze niż Pompeje, ale było to znacznie bogatsze miasto. Tutejsze budynki są większe i bardziej ozdobne niż w Pompejach, z licznymi mozaikami, posągami i freskami.

Jak dojechać do Herculaneum z Sorrento?

Z Sorrento można dojechać pociągiem Circumvesuviana do stacji Ercolano Scavi, z której następnie musisz przejść pieszo około 10 minut. Podróż z Sorrento trwa około 55 minut. Bilety do Herculaneum można zarezerwować z wyprzedzeniem przez internet na konkretną datę za 13 €/osoba pełnoletnia (bezpłatnie dla obywateli UE poniżej 18 roku życia lub 3,50 € dla osób w wieku 18-25 lat) lub kupić przy wejściach.

Paestum

Na długo przed tym jak Rzymianie zaczęli panować na południu Włoch, region ten był zamieszkiwany przez starożytnych Greków. Można tu zobaczyć jeden z ich najbardziej imponujących zabytków w Paestum. To nadmorskie miasto zostało założone w VI wieku p.n.e. Znajdują się tu trzy najlepiej zachowane greckie świątynie na świecie. Świątynie te pochodzą z okresu od 600 do 450 r. p.n.e. i zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największą z trzech świątyń jest Świątynia Neptuna, która ma 60 metrów długości i jest prawie całkowicie nienaruszona. Paestum jest wyjątkowym miejscem, które polecamy na spacer. Jest to miejsce także dużo spokojniejsze niż Pompeje czy Herculaneum.

Jak dojechać do Paestum z Sorrento?

Dojazd do Paestum transportem publicznym jest trochę kłopotliwy. W pierwszej kolejności musisz dojechać pociągiem  do stacji Garibaldi w Neapolu (75 minut). Następnie należy przejść pięć minut do stacji Napoli Centrale, gdzie musisz wsiąść do pociągu jadącego do Paestum (75 minut). Stacja kolejowa w Paestum znajduje się 15 minut spacerem od ruin. Wstęp na stanowisko archeologiczne kosztuje 12 € dla osób dorosłych od marca do listopada i 6 € od grudnia do lutego.

Ravello

Ravello to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas wycieczki z Sorrento. Wysoko nad głębokim wąwozem Valle del Dragone w pobliżu miasta Amalfi, znajduje się malownicza miejscowość Ravello. We wczesnym średniowieczu miejscowość ta była dużo większa niż jest obecnie. W Ravello warto zobaczyć m.in.: mauretańską Villę Rufolo z XIII w. oraz XII- wieczny kościół San Giovanni del Toro ze starożytnymi freskami w krypcie i piękną mozaikową amboną. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Ravello jest zwiedzanie willi i ogrodów oraz podziwianie malowniczego Wybrzeża Amalfi z góry. Co ciekawe, Ravello od dawna jest popularnym miejscem odpoczynku wielu artystów, pisarzy i muzyków. Swoje wakacje spędzali tu m.in.: Virginia Woolf, Tennessee Williams, Richard Wagner, M. C. Escher, Greta Garbo, Joan Miró oraz Jacqueline Kennedy. Oczywiście to tylko kilka osób, które były częstymi gośćmi w Ravello.

Jak się dostać z Sorrento do Ravello?

Do Ravello można dojechać autobusem lokalnym z przesiadką w Amalfi. Podróż w jedną stronę zajmuje około 2 h. Bilety kosztują około 5 € za osobę.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Jeden dzień w Neapolu. Co zobaczyć?

3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Następny

Dodaj komentarz