Szlaki na wybrzeżu Amalfi – piesze wycieczki zapierające dech w piersiach

, , Tagi , , , , , , , , , , ,

Wybrzeże Amalfi to nie tylko plaże, żeglarstwo i ciekawe zabytki. Niepowtarzalny i szorstki teren wzdłuż wybrzeża bogaty jest w liczne turystyczne szlaki, zarówno te łatwe, jak i wymagające nieco większego wysiłku. Bez względu jednak na to, jak trudne i długie są to wędrówki, wszystkim towarzyszą wspaniałe widoki. Można doświadczyć tu niebywałego relaksu podczas leśnych wędrówek, dreszczyku emocji podczas górskiej wspinaczki oraz poznać z bliska wspaniałą i bogatą historię tej części Półwyspu Apenińskiego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto wiedzieć przed wyruszeniem na szlak?

Wybrzeże Amalfi jest znane na całym świecie jako idealne miejsce wypoczynkowe i chętnie uczęszczane w letnie miesiące. Ze względu na swój niepodważalny urok coraz częściej odwiedzane jest również jesienią. Wtedy spadają do przyjemnych 16°C, a w powietrzu unosi się przyjemny dymny zapach grillowanych dyni. Rozpoczynają się wówczas zbiory oliwek oraz winogron a okolica pustoszeje z tłumów odwiedzających. To właśnie wtedy niewątpliwie przychodzi najlepszy moment na piesze wycieczki po malowniczych zakątkach wybrzeża. Polecamy spacery wzdłuż starych pasterskich ścieżek ze spektakularnymi widokami w dole.

Bez względu jednak na to, jaki szlak wybierzemy, na pewno warto zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny, kapelusz z szerokim daszkiem i dużą ilość wody. Zwłaszcza latem, chociaż w tej części Włoch przyda się z pewnością niezależnie od pory roku. W przypadku dłuższych wędrówek można wspomóc się komunikacją publiczną lub transferem w dowolne miejsce. Ten ostatni zwłaszcza jest wyjątkowo wygodny i przydatny, gdy zamierzamy pokonać szlak tylko w jedną stronę. 

Wiele ze szlaków na wybrzeżu z powodu swojego położenia kończy się nad morzem, tworząc idealne miejsce na orzeźwiającą kąpiel, zwłaszcza w upalne dni. Warto też sprawdzić, czy podczas wędrówki na szlaku istnieją miejsca, które pozwolą na krótki postój, czy nawet lunch.  

Panoramic view of the Amalfi coastline, with vertical rocky cliffs and luxuriant vegetation, against a deep blue Mediterranean sea. Amalfi Costline, Naples, Italy.
Panoramic view of the Amalfi coastline, with vertical rocky cliffs and luxuriant vegetation, against a deep blue Mediterranean sea. Amalfi Costline, Naples, Italy., licencja: shutterstock/By jackbolla

Szlak Sentiero delle Dei- Ścieżka Bogów

Ścieżka Bogów to jeden z najbardziej znanych szlaków trekkingowych na Wybrzeżu Amalfitańskim. Łączy małe miasteczko Agerola na wzgórzu Nocelle z Positano położonym na zboczu Monte Peruso. Szlak Sentiero delle Dei swą niebiańską nazwę zawdzięcza rozpościerającym się z niego widokom na Praiano, Positano, całe wybrzeże, jak i widoczną w oddali wyspę Capri.

amalfi-wybrzeże-wlochyNajwygodniejszym sposobem na rozpoczęcie wędrówki jest transfer na szczyt Monte Peruso i powrotny po jej zakończeniu ze wzgórza Nocelle. Wzdłuż szlaku można podziwiać wspaniały klasztor San Domenico oraz sielskie obrazki pasących się wśród krzewów rozmarynu i wrzosu okolicznych zwierząt hodowlanych. Wyjątkowym miejscem jest również wejście na Nocelle z Positano, które składa się aż z 1500 stopni. Podążając tym szlakiem w upalne lato, warto jest zboczyć nieco na plażę Arienzo. W tym miejscu można zażyć orzeźwiającej kąpieli w morskiej wodzie. Szlak ma długość niespełna 8 km, które można pokonać w około 4 godziny. Należy do łatwych i przyjemnych, chociaż odradzany jest osobom cierpiących na lęk wysokości, czy zawroty głowy.

Wybrzeże Amalfi: Sentiero dei Limoni- czyli szlak cytrynowy

To przyjemny i łatwy szlak idealny do rodzinnych spacerów również z małymi dziećmi. Zaczyna się w miejscowości Maiori i prowadzi przez wieś Torre aż do Minori. To wyjątkowa starożytna droga niegdyś będącą często uczęszczaną przez sadowników podczas uprawy cytryn. Wieś Torre słynie w całych Włoszech z upraw najlepszej jakości tych właśnie owoców,. Tradycje na tych terenach sięgają wielu stuleci. Sama trasa trwa najwyżej godzinę i jest w większości utwardzona. Największym wyzwaniem będzie pokonanie około 400 stopni kamiennych schodów. Podczas całej trasy można podziwiać różnorodną roślinność, w tym oczywiście drzewa cytrynowe, ale też charakterystyczne drzewa sciuscelle. Wieś Torre znajduje się idealnie pośrodku szlaku, swą nazwę zawdzięczając starożytnej fortyfikacji, niegdyś znajdującej się w tym rejonie. Wyjątkowym miejscem jest także punkt widokowy Mortella. U jego podnóża rośnie okazały pomarańczowy gaj, a w oddali podziwiać można zatokę. Tuż za tym miejscem znajduje się rozdroże, które w prawo prowadzi do Minori, a w lewo do XII-wiecznej dzwonnicy Annunziata, znajdującej się również na innych okolicznych szlakach.

Szlak Valle delle Ferriere- Dolina Ślusarzy

To wyjątkowy i niesamowity szlak otoczony bujną zielenią. zaczyna się w samym historycznym centrum Piazza Duomo w Amalfi wśród fasad jednego z najpiękniejszych kościołów na wybrzeżu, pnący się wśród okolicznych wzgórz aż do Piazza Generale Avitable w dzielnicy San Lazzaro w miejscowości Agerola. Swą nazwę zawdzięcza żelaznym kolejowym wagonom średniowiecznych kupców. Obecnie jest to miejsce znane przede wszystkim z cudownych wodospadów, starożytnych ruin, niesamowitych widoków i roślinności przywodzącej na myśl gęsto porośniętą dżunglę.

Ze względu na fakt, iż część tego szlaku znajduje się w rezerwacie przyrody, należy przed wyprawą skontaktować się leśniczym i uzyskać pozwolenie na wejście w zielone ostępy. Podczas wędrówki można zatrzymać się na zwiedzanie starożytnego młyna papierniczego Cavaliere. Co ciekawe wciąż wytwarza się tam papier metodami sprzed trzech wieków. Szczególnie interesującym miejscem jest inna papiernia Cartiera Nolli. Całkowicie zawładnięta przez naturę i porośnięta bluszczem wygląda obecnie jak niezwykłe dzieło sztuki. Niezwykłą atrakcją jest odcinek szlaku tuż nad płynącą w głębi lasu rzeką, który pnie się tuż przy jej korycie. Cały szlak ma umiarkowany stopień trudności i trwa około 3 godzin, a wyróżnia się niezwykłą roślinnością, w tym niespotykanymi nigdzie indziej odmianami storczyków.

Wybrzeże Amalfi: Szlak Punta Campanella

Punta Campanella to miejsce, w którym Monti Latteri opada w kierunku wybrzeża i łączy się z Półwyspem Sorrentyńskim. To również miejsce narodzin wielu legend. Na szlaku znajduje się bowiem między innymi grecka świątynia ku czci Ateny, przekształcona później na rzymskie sanktuarium. Sam szlak jest dość łatwy. Ale dla miłośników trudniejszych trekkingów można go wzbogacić o wydłużenie wycieczki, w tym wejście na szczyt Monte San Costanzo. Punktem wejścia na szlak jest Piazza Termini w dzielnicy Massa Lubrense. Całe przejście trasy głównym szlakiem potrwa około 2 godzin. Najciekawszym miejscem całej wyprawy jest wieża strażnicza pełniąca niegdyś funkcję ostrzegawczą przed wrogimi statkami Saracenów. Obecnie to idealny punkt widokowy, z którego rozpościera się bajeczny widok na Capri.

Szlak na szczyt Tre Calli

Wejście na szczyt Tre Calli jest wyjątkowe i wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia we wspinaczce. Warto wybrać się na tę wędrówkę wcześnie rano, nawet przed wschodem słońca. Sama góra Tre Calli znajduje się tuż nad zieloną doliną Praia, utworzoną głównie ze skał uformowanych pod koniec pliocenu, przeobrażających się powyżej wysokości 850 metrów w wapień dolomitowy górnej jury. Jej początkowy punkt znajduje się na Piazza Paolo Capasso Ageroli w Bomerano. Stamtąd należy kierować się bezpośrednio na górę wzdłuż Via Tommaso Mannini,. Następnie przez wioskę Pendola. Kolejnym punktem orientacyjnym jest droga prowadząca w kierunku do Paipo, aż do niewielkiej kapliczki, gdzie należy skręcić w prawo na szlak. Trasa jest wymagająca i miejscami męcząca. Szczególnie w upalne letnie dni, dlatego tak istotna jest wczesna pora, gdy słońce jest jeszcze nisko na niebie.

Na początku wejście na Tre Calli nie jest łatwe, gdyż pnie się wśród gęstej roślinności, gajów kasztanowych oraz ostrokrzewów, poprzecinanych skałami. Po około 3 godzinach wędrówki czeka nas niesamowity widok z wysokości 1122 metrów n.p.m., rozpościerający się na całe wybrzeże, Capri, Wezuwiusz, Zatokę Sorrento i inne okoliczne szczyty. Istnieje co najmniej kilka szlaków umożliwiających wejście na sam szczyt z wybrzuszenia na zboczu góry o różnym poziomie trudności. Ciekawym wydarzeniem odbywającym się co roku 15 sierpnia w tym miejscu jest koncert ku czci Matki Boskiej.

Szlak Il Santuario dell’Avvocata

Szlak Il Santuario dell’Avvocata jest jednym z najbardziej wymagających ścieżek trekkingowych po tej części Półwyspu Apenińskiego. Rozpoczyna się od starożytnej wioski Badia di Cava de’Tirreni, tuż przy opactwie benedyktyńskim, które istnieje w tym miejscu od ponad tysiąca lat. Z tego miejsca należy kierować się wzdłuż mitycznego szlaku CAI 300 Alta Via dei Lattari. Przecina ona wszystkie góry wzdłuż łańcucha Lattari od Cava do Punta Campanella. Szlak Il Santuario dell’Avvocata to niewielki 16-kilometrowy odcinek tej trasy zabierający wspinaczy do sanktuarium. Położone jest ono na wysokości około 1000 metrów n.p.m., z którego rozpościera się niesamowity widok na całe wybrzeże.

To dość trudny i wymagający szlak, chociaż jego początek może zmylić, gdyż składają się na niego głównie lasy. Pierwszym punktem orientacyjnym jest źródło Capo di Acqua z pyszną, chłodną, czystą i orzeźwiającą wodą. Następny postój to kaplica Cappella Vecchia. Znajduje się idealnie w połowie drogi na szczyt na wysokości 650 metrów n.p.m. W tym miejscu można podziwiać panoramę Salerno i Cava de’Tirreni oraz liczne okoliczne nadmorskie miasta. Dalszy szlak prowadzi już bezpośrednio do sanktuarium. Na trawniku przed świątynią można odpocząć i rozłożyć piknik podziwiając jednocześnie całą okolicę. Całą trasę można pokonać w niecałe 7 godzin, doliczając do tego czas na odpoczynek. Zejście w dół można urozmaicić. Wystarczy wybrać szlak ku Maiori, trwający niecałe 2 godziny. Stamtąd aby wrócić trzeba skorzystać z transportu publicznego, do wioski Badia.

Szlak La Torre dello Ziro

Torre dello Ziro została wybudowana w XV wieku wraz z fortecą obronną na rozkaz księcia Amalfi w czasach licznych najazdów na te tereny. To wieża strażnicza, jedna z wielu zbudowanych we Włoszech, lecz wyjątkowo interesująca. Istnieje bowiem wiele legend, które wspominają o tym miejscu i nadają mu wyjątkowej sławy. Głównie z powodu przekonania, iż jest ono nawiedzone. Mówi się o tym miejscu także z powodu krwawej historii Amalfi. To właśnie tutaj w pierwszej połowie XVI wieku za zdradę męża została uwięziona Giovanna D’Aragona wraz ze swymi dziećmi. Kobieta zabiła dzieci , by następnie popełnić samobójstwo.

torre dello ziro
torre dello ziro, licencja: shutterstock/By

Szlak prowadzący do tego wyjątkowego miejsca rozpoczyna się w wiosce Pontone poniżej Scali. Należy kierować się w stronę Altrani ścieżką częściowo składającą się z kamiennych schodów dawniej należących do części murów wokół fortecy Wielkiego Księstwa Amalfi. Dokładnie w połowie drogi niedaleko Ravello znajduje się Villa Cimbrone ze słynnym Terrazzo del’Infinito, czyli tarasem nieskończoności. Jest to idealne miejsce widokowe na pobliskie wzgórza i formacje skalne oraz niebieską toń Morza Śródziemnego sięgającą aż po horyzont. Sam taras jest ozdobiony pięknymi popiersiami imitującymi starożytne rzymskie posągi.

Szlak Valle dei Mulini- Dolina Młynów

Dolina Młynów to wyjątkowy obszar, na który składają się częściowo używane do dziś młyny. Szlak Valle dei Mulini obejmuje więc wędrówkę pomiędzy 8 zabytkami tego typu. Rozpoczyna się w mieście Longiaru niedaleko mostu znajdującego się na Via di Seres nad rzeką Rio Seres. To właśnie tutaj można podziwiać pierwszy z młynów otwarty dla zwiedzających. Cała trasa jest bardzo łatwa i przyjemna w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody na odcinku 5 km, a z różnicą wysokości nieprzekraczającą 270 m stanowi idealne miejsce wędrówek dla rodzin nawet z małymi dziećmi.

Szlak San Pietro to Monte Comune

Szlak Monte Comune rozpoczyna się w małej, malowniczo położonej wiosce San Pietro. Jest bardzo łatwym i przyjemnym idealnie nadającym się do rodzinnych spacerów. Słynie z pięknych widoków. Ma długość niespełna 5 km wzdłuż bujno rosnącej roślinności, w tym pięknych i okazałych paproci. Widok urozmaica górujący nad okolicą szczyt Monte Comune. Z końca szlaku istnieje możliwość zejścia do Positano. To miejsce zostało uznane najpiękniejszym miejscem w Europie według miesięcznika Forbes.

Wybrzeże Amalfi: Szlak Ravello

Szlak ten swą nazwę zawdzięcza miasteczku Ravello, które jest jednym z bardziej urokliwych w całym regionie. Położone na wysokości 350 m n.p.m., tuż nad wybrzeżem, jest miejscem pełnym spokoju i bogatej, ponad tysiącletniej, historii Wybrzeża Amalfitańskiego. Sam szlak można rozpocząć z dwóch stron. Najwygodniej jest schodzić w dół, dlatego najłatwiej jest rozpocząć go w miasteczku. Prowadzi wśród wąskich miejskich uliczek do okolicznych miejscowości takich jak Scali, Minori oraz Maiori. Umożliwia swobodne zwiedzanie i podziwianie tutejszej architektury wśród pięknych okoliczności włoskiej przyrody. Idealnym zwieńczeniem tego szlaku jest z pewnością zejście na plażę, gdzie można zażywać morskich kąpieli.

Fantastic view of the Amalfi coast. Ravello, Italy
Fantastic view of the Amalfi coast. Ravello, Italy, licencja: shutterstock/By

Wybrzeże Amalfi: Szlak Fiordo di Furore

Szlak Fiordo di Furore rozpoczyna się przy fiordzie. Można tam dojechać samochodem, chociaż trudno znaleźć tu miejsce parkingowe. Rozsądniej będzie zatem tu się dostać autobusem linii SITA z Amalfi w kierunku Sorrento. Trasa, chociaż krótka, bo zaledwie 5-kilometrowa obfituje w wiele interesujących miejsc. Po nacieszeniu się pięknem fiordu należy skręcić w lewo w kierunku schodów prowadzących do niewielkiej wioski Sant’Elia z pięknym zabytkowym kościołem. Nieco dalej na zachód jest dolina Vallone della Praia, za którą znajduje się jaskinia Grotte di Santa Barbara. Kolejne miejsce na trasie to wioska Bomerano of Agerola, gdzie szlak ma swój koniec. To również miejsce, gdzie krzyżuje się on z innym wspomnianym już powyżej szlakiem Sentiero delle Dei.

Fiordo di Furore beach. Furore Fjord Amalfi Coast Positano Naples Italy. - Fishermen colored boats on the beach, under the bridge of the fjord. The turquoise water of the beach.
Fiordo di Furore beach. Furore Fjord Amalfi Coast Positano Naples Italy. – Fishermen colored boats on the beach, under the bridge of the fjord. The turquoise water of the beach., licencja: shutterstock/By

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Jaki kemping w pobliżu Neapolu?

Jak dostać się na Wybrzeże Amalfitańskie?

Następny

Dodaj komentarz