Wezuwiusz- największa atrakcja w pobliżu Neapolu

Tagi , , , , , , , , ,

Z pewnością każdy z nas zaczyna już niecierpliwie odliczać dni do momentu, w którym będzie mógł zamknąć za sobą drzwi i dać się ponieść wakacyjnej atmosferze. Każdy z nas czeka dokładnie na ten moment, w którym będzie mógł oczyścić swoją głowę z nadmiaru myśli. Podróżowanie stało się niezwykle popularne, a dla niektórych stało się stylem życia. Wobec tego nikt z nas nie chce wracać do miejsca, które już zostało przez nas odwiedzone. Polscy turyści szczególnie upodobali sobie Włochy. Kraj ten wydaje się im rajem i nieocenioną perełką, jeśli chodzi o zorganizowanie wakacji. Włochy skrywają wiele tajemnic, o których warto przekonać się na własnej skórze. Jako że turyści chętnie obierają kierunek neapolitański, wówczas powinni oni wiedzieć, że miasto leży u stóp Wezuwiusza, jednego z największych, wciąż czynnych wulkanów w Europie. Wulkan Wezuwiusz można zobaczyć naprawdę z bliska, bo można na niego wejść. Wobec tego, co warto wiedzieć o wycieczce na Wezuwiusz?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wezuwiusz otwarty dla turystów- największa atrakcja w pobliżu Neapolu

Wulkan Wezuwiusz to jeden z najbardziej znanych – zaraz po Etnie na Sycylii- wulkanów w Europie. Wulkan ten i jego majestat góruje nad miastem Neapol i stał się jego autentycznym symbolem. Nie da się jednak ukryć, że wulkan ten ma również za sobą prawdziwie niszczycielską historię. By ją poznać, wystarczy jedynie nieco cofnąć się w czasie.

W 79 roku przed naszą erą u stóp tego wulkanu prężnie rozwijały się Pompeje . Była to jedna z pierwszych “metropolii” we Włoszech. Miasto tętniło życiem i starało się wszystkie swoje siły poświęcić na rozwój i doskonalenie się. Niemniej jednak kres Pompejom położył właśnie wulkan Wezuwiusz. Jego erupcja w 79 roku przed naszą erą całkowicie zrównała miasto z ziemią. Ludzie nie mieli gdzie się ewakuować, a Pompeje w całości pokryły się lawą. Nie przeżył dosłownie nikt. Po Pompejach po dzień dzisiejszy pozostało muzeum i szczątki, które turyści mogą zobaczyć na własne oczy.

Niemniej jednak po tym czasie i kilku innych, mniejszych erupcjach Wezuwiusz powoli wygasał. Rozwinęło się więc u jego stóp potężne miasto Neapol, które jest uznawane za prawdziwą, turystyczną mekkę. Wezuwiusz jest nadal wulkanem aktywnym, choć jego aktywność z roku na rok staje się coraz mniejsza. Nie da się jednak ukryć, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych, która znajduje się w Neapolu.

Obecnie wulkan Wezuwiusz jest całkowicie udostępniony dla turystów, którzy na kilka sposobów mogą wdrapać się na jego szczyt, a także spojrzeć prosto w głąb niszczycielskiego krateru, z którego od czasu do czasu w dalszym ciągu wydobywa się dym i sadza.

W jaki sposób można dojechać z Neapolu pod majestatyczny wulkan Wezuwiusz?

Turyści, którzy pragną oko w oko stanąć z niegdyś niszczycielskim wulkanem Wezuwiusz, z pewnością zastanawiają się, w jaki sposób mogą się do niego dostać z Neapolu. Otóż od razu warto wiedzieć, że w takiej sytuacji nie ma co liczyć na komunikację miejską, a także na taksówki. Autobusy nie dojeżdżają w pobliże Wezuwiusza, a podróż taksówką może szczególnie mocno nadwyrężyć budżet każdego turysty.

Wobec tego jedną z lepszych opcji, która pozwoli nam na dojechanie pod wulkan Wezuwiusz, jest wypożyczenie samochodu. Oczywiście Neapol to potężna metropolia, w której funkcjonuje co najmniej kilkanaście takich wypożyczalni, wobec tego z ich znalezieniem nie będzie żadnego problemu. Podróż autem pod wulkan Wezuwiusz jest jak najbardziej komfortowa, a także wydaje się być jedną z najtańszych opcji dojazdu pod ten niszczycielski niegdyś krater wulkaniczny.

Wobec tego, skoro udało się nam już wypożyczyć idealny samochód, to z pewnością zastanawiamy się, jak wygląda sama droga. Okazuje się jednak, że jest ona maksymalnie prosta i nie zajmie turystom więcej niż około 35-40 minut w zależności od natężenia ruchu. Dojazd pod wulkan Wezuwiusz z Neapolu prezentuje się następująco:

  • bez względu na to, w którym miejscu w Neapolu się znajdujemy, powinniśmy kierować się na autostradę oznaczoną jako A3. Biegnie ona praktycznie z centrum miasta i prowadzi ona wzdłuż wybrzeża;
  • dojedziemy na wysokość Cetro Commerciale Neapoli i właśnie tam powinniśmy skręcić na drogę oznaczoną jako E45. Drogą tą będziemy poruszać się przez cały czas w linii prostej;
  • w momencie, kiedy naszym oczom ukaże się Centrum Don Orione, wówczas musimy skręcić w dość wąską, asfaltową drogę czyli Via Cupa Monti;
  • od tego momentu kierowcy muszą przygotować się na to, by wykazać się ogromnymi umiejętnościami za kierownicą. Droga przybiera znacznie bardziej stromego i krętego kształtu. Niemniej jednak w ten sposób dojedziemy pod wulkan Wezuwiusz, a dokładniej na parking znajdujący się tuż u jego stóp.

Jak wejść na Wezuwiusz, czyli w jaki sposób turyści mogą dostać się do krateru?

Dostanie się na sam szczyt wulkanu Wezuwiusz, z pewnością będzie dla mniej aktywnych fizycznie turystów wyzwaniem. Może tak być, ale wcale nie musi. Okazuje się bowiem, że jest co najmniej kilka możliwości na to, by dostać się aż do samego wulkanicznego krateru. W pierwszej kolejności istnieje możliwość skorzystać ze zorganizowanej wycieczki z Vesuvio Express. Wówczas nie musimy martwić się, zupełnie o żaden aspekt naszej podróży. Niemniej jednak z pewnością niektórzy z turystów chcą zorganizować taką wyprawę całkowicie samodzielnie.

Bilety na Vesuvio Express z Ercolano – kup online

Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, jednak turyści powinni pamiętać o tym, że pierwszym krokiem powinien być zakup wejściówek. Niestety wejście na Wezuwiusz nie jest darmowe, a zamiast stać w kolejce przed kasą biletową, warto wyposażyć się w wejściówki w formie elektronicznej, które można zakupić na stronie głównej Wezuwiusza lub pod tym linkiem. Zwiedzanie samego krateru rozpoczyna się już od bramy wejściowej, która znajduje się obok parkingu. Do krateru prowadzi dość trudna, nieutwardzona ścieżka, która co jakiś czas została wzbogacona w niewielkie drewniane schodki. Warto więc w tym momencie wyposażyć się dość dobre i solidne buty trekkingowe. Dojście na górę nie powinno zająć turystom więcej niż około 15-20 minut przy dobrej pogodzie. W przypadku ulewnych deszczów często wejście na Wezuwiusz nie jest możliwe, gdyż błoto i nieutwardzona powierzchnia stanowi dość mocne zagrożenie dla turystów.

Co robić bo wejściu na szczyt Wezuwiusza?

Wejście na Wezuwiusz nie zajmie nam- jak to już zostało wspomniane- więcej niż kilkanaście minut, jednak trasa nie będzie należała do najłatwiejszych. Niemniej jednak z pewnością większość turystów może zastanawiać się, co właściwie można na szczycie Wezuwiusza robić? Otóż najprościej rzecz ujmując, wchodzi się tam by pospacerować wokół krateru, a także, by spojrzeć w jego głąb. Turyści jednak powinni przygotować się na to, że często zdarza się tak, że w krateru wydobywa się sadza lub dym. Niemniej jednak nie ma co panikować, gdyż jest to całkowicie normalne.

Na samym szczycie Wezuwiusza, znajduje się niewielka restauracja, a także kilka sklepów z pamiątkami. Jednak o wiele lepiej będzie zabrać ze sobą termos z ciepłą herbatką oraz własne kanapki. Dlaczego? Otóż ceny na szczycie Wezuwiusza mogą was skutecznie zwalić z nóg. Są one bowiem o wiele wyższe nawet od tych, które panują w samym Neapolu. Przy samym kraterze znajduje się kilka ławeczek i stolików, więc można skusić się na zorganizowanie sobie pikniku na szczycie.

Co więcej wulkan Wezuwiusz jest także jednym ze świetnych punktów widokowych. Można tam podziwiać chociażby piękno i majestat zatoki Nepolitańskiej, a także samą panoramę miasta. Wobec tego Wezuwiusz jest świetnym miejscem na podziwianie widoków, a zażycie dość sporej dawki adrenaliny, która z pewnością się pojawi w momencie spoglądania w wulkaniczny krater majestatycznego i wciąż nie do końca uśpionego wulkanu Wezuwiusz.

Jak przygotować się na wejście na wulkan?

Turyści na wejście na Wezuwiusz powinni się idealnie przygotować. Mowa tu przede wszystkim o zabraniu ze sobą prowiantu, a także odpowiedniej odzieży. Nie ma co się oszukiwać, że nawet jeśli w nizinnym Neapolu temperatura wynosi mocno powyżej 20 stopni Celsjusza, to na górze będzie ona znacznie niższa. Niemniej jednak pierwsze co turyści muszą ze sobą zabrać to wygodne i stabilne buty trekkingowe. To one są podstawą do tego, by przebyć ścieżkę, która prowadzi na sam szczyt.

Warto również zabrać ze sobą nieco cieplejszą bluzę lub kurtkę. Pogoda na szczycie wulkanu Wezuwiusz uwielbia płatać turystom figle. Kurtka z pewnością będzie niezwykle przydatna. Warto także zabrać ze sobą dobrze wyposażony plecak. Weźmy więc termos z ciepłą kawą lub herbatą, a także kilka kanapek lub ulubionych przekąsek. Ceny na szczycie Wezuwiusza z pewnością nie będą należeć do przystępnych, a turyści z pewnością boleśnie to odczują przy każdej płatności kartą. Dzięki zorganizowanym tam miejscom można skusić się na piknik w otoczeniu malowniczych widoków.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Najlepsze hotele all inclusive na Ischii

Pompeje- co warto zobaczyć i gdzie przenocować?

Następny

Dodaj komentarz