Włoska wyspa Ischia – idealna na wakacje

Tagi , , , ,

Włochy mają wiele do zaoferowania dla turystów. Z jednej strony intrygujące obiekty architektoniczne, ale również wspaniałe plaże i ciekawe krajobrazy. Jeżeli jeszcze doda się smaczną kuchnię i przyjemny klimat śródziemnomorski, to nic dziwnego, że wakacje we Włoszech są tak chętnie wybierane. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko północna część kraju jest interesująca. Sporo atrakcji czeka też na turystów na południu.

Magiczne wyspy włoskie

Mimo że najbardziej znane są dwie, czyli Sardynia i Sycylia, to warto odkryć piękno także tych mniejszych. Jedną z nich jest Ischia leżąca niedaleko od wybrzeża Neapolu. Ta zielona i skalista wyspa wulkaniczna jest największa w archipelagu Wysp Flegrejskich.

W pełni sezonu bywa na niej dość tłoczno (chociaż nie aż tak jak na Sycylii), ale w okresie jesiennym czy wiosennym turystów bywa znacznie mniej, więc można rzeczywiście odpocząć. Bazą wypadową na Ischię stanowi Neapol, skąd odpływają codziennie promy. Co ważne, na pokład można wjechać samochodem. Ischia jako kierunek wakacyjny jest również w ofercie ITAKI.

Ischia, czyli piękne śródziemnomorskie klimaty

Turystów z całego świata przyciągają tu fantastyczne plaże, wśród których należy wyróżnić zjawiskową plażę dei Maronti – wystające z morza skały nadają temu miejscu niesamowity klimat. Jednak Ischia znana jest przede wszystkim z leczniczych term. Już w czasach starożytnych Grecy i Rzymianie budowali w tym miejscu uzdrowiska, o których nieco zapomniano w okresie średniowiecznym. Jednak w późniejszych wiekach na nowo odkryto lecznicy charakter tego miejsca, a od wieku XIX również turyści spoza Italii docenili te walory Ischii.

Jednak nie tylko termy kuszą, ale i malowniczo położone miasteczka i wioski z białymi domkami, które wspaniale komponują się z zielenią roślinności, ale i surowością skał. Największa wioska nosi nazwę jak cała wyspa i jest podzielona na dwie dzielnice.

Pierwsza z nich to dzielnica portowa, w której od świtu do późnych godzin nocnych ludzie się bawią i biesiadują w licznych knajpkach czy restauracjach.

Z kolei w Ischia Ponte można podziwiać wspaniały Zamek Aragoński, do którego prowadzi fortyfikowany most. Historia tego zabytku sięga czasów antycznych, kiedy na wyspie rezydowali Grecy.

Jednak kilka stuleci później zamek przeszedł gruntowną przebudowę – miało to miejsce w XV wieku. To nie wszystkie atrakcje architektoniczne, ponieważ naprzeciwko Zamku Aragońskiego wznosi się Torre Guevara, czyli wieża, w której podobno potajemne schadzki miał Michał Anioł ze swoją kochanką. Wieża leży w przepięknym ogrodzie, co jeszcze bardziej podkreśla urok tego miejsca.

Ciekawie też prezentuje się wzniesiony nad morskim klifem w Forio kościół del Soccorso o białej fasadzie pokrytej XVIII-wieczną majoliką ze scenami przedstawiającymi pasję Chrystusa. W architekturze kościoła widać wpływy grecko-bizantyjskie, marokańskie oraz śródziemnomorskie.

W tej samej wiosce warto także zwiedzić ogrody La Mortella, w których można podziwiać egzotyczne rośliny pochodzące niemal z każdego zakątka świata, a przy okazji posłuchać koncertu.

Wakacje we Włoszech to zatem różne możliwości spędzenia czasu w sposób ciekawy i dający duże wytchnienie.

Poprzedni

Wybrzeże Amalfitańskie – gdzie spać? – najlepsze miejsca na pobyt

Dodaj komentarz