Wycieczka na Punta Campanella- najpiękniejszy punkt Półwyspu Sorretyńskiego

Tagi , , , , , ,

Włochy nie od dziś stanowią już główny punkt wycieczek turystycznych. W słonecznej Italii turyści mają bowiem zapewnione wszystko, czego im potrzeba, by mogli zaliczyć swoje wakacje do najbardziej udanych i niezapomnianych. Nie da się ukryć, że pod względem turystycznym to właśnie Neapol zajmuje pierwsze miejsce. Ulice i tak już zatłoczonego miasta, co chwile wypełniają się przyjezdnymi, którzy chcą na nowo zgłębiać jego sekrety. Niemniej jednak kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się przepiękny półwysep Sorretyński, a wraz z nim Punta Campanella- jego najpiękniejszy punkt. Co więc warto wiedzieć o wycieczce do tego magicznego miejsca?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać na Punta Campanella?

Punta Campanella często uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na półwyspie Sorretyńskim. Jest to prawdziwie legendarny rezerwat przyrody bogaty w liczne piesze szlaki, a także prastare ruiny. Nie można również zapomnieć o imponujących widokach, które się z niego rozciągają. Niemniej jednak jak dostać się do tego miejsca? Otóż najprościej zrobić to z miasta Neapol. Turyści jednak nie powinni liczyć na komunikację miejską, zaś powinni od razu wypożyczyć auto. W ten sposób zapewnią sobie wygodną i komfortową podróż do Punta Campanella, a raczej do niewielkiej miejscowości Temrini, skąd czeka ich piesza wycieczka.

Niemniej jednak z Neapolu trzeba będzie pokonać około 60 kilometrów. Początkowo autostradą oznaczoną jako A3, która na wysokości miejscowości Pompeje zmienia się w drogę lokalną oznaczoną jako SS145. Dojedziemy nią prosto do Termini, gdzie samochód należy zaparkować i rozpocząć pieszą wędrówkę do Punta Campanella. Tak więc Termini to ostatnie miasteczko półwyspu Sorretyńskiego, które będzie jednocześnie początkiem wyprawy. Po przejściu przez niewielką starówkę miasteczka oczom podróżnym ukażą się dwie ścieżki. Tak która prowadzi w górę wzniesienia, zmierza do Monte San Costanzo, zaś druga, która jest położona nieco niżej, doprowadzi podróżnych do wieży Saracen i ruin sanktuarium w Minerva. To właśnie one stanowią najważniejsze atrakcje tego miejsca. Cała trasa wynosi około 4 kilometry.

Jakie tu są atrakcje?

Punta Campanella co zostało już wspomniane, jest prawdziwie legendarnym rezerwatem przyrody. Z roku na rok odwiedza go coraz więcej turystów. Wielu z nich nawet chętnie powraca do miejsca, które owiane jest tysiącem legend. Warto zaznaczyć, że jest to miejsce historyczne. Krąży legenda, że to właśnie w tym miejscu, znanym bohater, którym był Odyseusz, spotkał się z Syrenami. Co więcej, z nieznanych dotąd przyczyn, starożytni Grecy właśnie w Punta Campanella zdecydowali się wznieść świątynie, by uhonorować Ateny. Świątynia za panowania Rzymian została przekształcona na Sanktuarium Minerwy i to właśnie jego ruiny są dostępne dla turystów.

Co więcej, możemy tu znaleźć również wieże zegarową, której powstanie datuje się najprawdopodobniej na wiek XIV. Zbudowana była w odpowiedzi na ataki Saracenów, które przeprowadzane były z kierunku morza. Na samej górze wierzy, zamieszczony był potężny, mosiężny dzwon, którego używano celem ostrzeżenia mieszkańców przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Służył on również do komunikacji z innymi wieżami, które rozmieszczone były wzdłuż całego wybrzeża. Co więcej, na Punta Campanella można również napawać oczy widokiem naturalnie uformowanych klifów i skał, które majestatycznie zanurzają się w lazurowych, morskich wodach. To właśnie tam, w otoczeniu przepięknych widoków, turyści mogą odpocząć i zrelaksować się.

Jak przygotować się do wycieczki na Punta Campanella?

Pierwsze w co powinni wyposażyć się turyści, to przede wszystkim wygodne buty. Oczywiście, cała trasa z Termini ma jedynie 4 kilometry, jednak nie jest ona najprostsza do pokonania. Droga nie jest utwardzona, a momentami wystające skały i kamienie mogą mocno dać się we znaki. Bardzo ważna jest również odpowiednia odzież, gdyż nawet w sezonie letnim, na Punta Campanella może niezwykle mocno wiać. Warto więc wyposażyć się również w cieplejszą bluzę lub nawet i kurtkę, którą będzie można się ogrzać po dotarciu do majestatycznych klifów.

Jako że na samym skraju Punta Campanella zaaranżowane zostały miejsca do odpoczynku. Możemy stąd podziwiać piękne widoki na okolicę. Tak więc warto zabrać ze sobą plecak, a także prowiant i ciepłą kawę lub herbatę. Oczywiście w Termini można znaleźć niewielkie sklepiki, jednak są to bardziej stoiska z pamiątkami, które turyści chętnie kupują, powracając z wyprawy na Punta Campanella. Turyści nie powinni również zapomnieć o tym, by zabrać ze sobą naładowane telefony i aparaty fotograficzne, gdyż z pewnością takich widoków jak na Punta Campanella nie znajdą oni nigdzie indziej i grzechem byłoby ich nie uwiecznić.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Najbardziej romantyczne restauracje w Sorrento

Parkingi w Sorrento — ceny, adresy i wskazówki

Następny

Dodaj komentarz