Wyjątkowe miejsca w Neapolu i okolicach, które koniecznie musisz odwiedzić!

Tagi , , , , , , , , ,

Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast we Włoszech jest Neapol. Jest on nieodzownie kojarzony z porachunkami mafijnymi, ale i znajdującym się nieopodal wulkanem Wezuwiuszem. Miasto to jest zdecydowanie nietuzinkowe, i warto dokładnie zaplanować jego zwiedzanie, uwzględniając również te mniej oczywiste atrakcje. Na co warto zwrócić szczególną uwagę odwiedzając Neapol? Poznaj fenomenalne i wyjątkowe miejsca w Neapolu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Baia di Ieranto – dom mitycznych syren i punkt widokowy

Czasami świetne atrakcje niekoniecznie znajdują się na terenie miasta, a na jego uboczu. Tak właśnie jest w przypadku Baia di Ieranto, niesamowitego rezerwatu przyrody znajdującego się ok. 60 km na południe od Neapolu. Według lokalnych podań, miejsce to zawsze było tak urokliwe, że można było zaobserwować tam mityczne syreny. Obecnie jest to mało uczęszczane turystycznie miejsce, głównie za sprawą odległości od samego Neapolu. Jest to miejsce dość mało popularne, co dziwi patrząc na cudowne widoki.

Ten czarujący odcinek wybrzeża Kampanii obrośnięty jest licznymi roślinami, krzewami, drzewami owocowymi i ziołami. Zapach jaki można tam poczuć jest niewątpliwie nietuzinkowy. Warto wybrać się tam na spacer, by nie tylko móc podziwiać przepiękną panoramę wybrzeża, ale również poczuć wciąż dziewiczą naturę, nieskażoną upływem czasu i tłumami turystów. Miejsce to uważane jest przez lokalnych mieszkańców za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na zatokę, i wcale nie ma co się dziwić – Baia di Ieranto nie bez powodu została zaliczona do morskiego obszaru chronionego Punta Campanella, jako że jest to miejsce unikatowe, i jedno z ostatnich na wybrzeżu o tak nieskalanej naturze. Będąc w Neapolu zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na to wyjątkowe miejsce, i odpocząć na łonie natury.

Valle delle Ferriere – wyjątkowe miejsca w Neapolu

Włoska natura jest niezwykle bogata w roślinność i różnorodne gatunki zwierząt, które nie występują nigdzie indziej. Kolejnym, nietuzinkowym miejscem w okolicach Neapolu jest iście rajski rezerwat Valle delle Ferriere. Jest to jedno z czterdziestu jeden tego typu miejsc w całym kraju, gdzie podziwiać można zachowane w doskonałym stanie starożytne konstrukcje, niegdyś pełniące funkcję papierni oraz huty żelaza. Stanowiska archeologiczne przedstawiają m.in. schody, pozostałości budynków i inne, niezwykle ciekawe pozostałości historyczne.

Niewątpliwie jednak największym bogactwem tego miejsca jest prehistoryczna natura, a dokładnie flora i fauna. Valle delle Ferriere jako jedno z niewielu miejsc na świecie zachowało rzadki, subtropikalny klimat. Można tu podziwiać gatunki roślin takie jak gąbka arseniczna, starożytna paproć z wyjątkową umiejętnością wchłaniania różnych trucizn, czy Erica terminalis, roślinę o różowawych kwiatach, która występuje przede wszystkim na terenach podgórskich i podmokłych. Jeżeli chodzi natomiast o zwierzęta, to przy odrobinie szczęścia wypatrzymy nad strumieniami i wodospadami włoską żabę strumieniową – ten gatunek spotkać można tylko i wyłącznie w Valle delle Ferriere. Piękne wodospady, porośnięte mchem skałki oraz wyjątkowy klimat tego miejsca z pewnością zrobią wrażenie na odwiedzających turystach. Czas się tam zatrzymał – warto zajrzeć w to unikatowe miejsce i poczuć piękno natury.

Niesamowity naturalny basen Bagni della Regina Giovanna w Sorrento

Opisując wyjątkowe miejsca w Neapolu nie może zabraknąć basenu Bagni della Regina Giovanna w Sorrento, naturalnie wyrzeźbiony w skale, który zapewnia doskonałą rozrywkę w upalny dzień. Nad basenem ukształtowany jest naturalny łuk skalny, który dodaje wyjątkowego piękna. Miejsce to jest częstą destynacją osób zakochanych. Nad skałą z kolei można znaleźć ruiny rozległej, rzymskiej willi Pollio Felice pochodzącej z I wieku p.n.e. Nazwa tego basenu pochodzi od królowej Giovanny d’Angio z Królestwa Neapolu, która uwielbiała to miejsce.

By dotrzeć do kąpieliska, trzeba najpierw udać się do Capo di Sorrento, a następnie ok. 20 minut przejść pieszo ścieżką, na której znajdują się tabliczki ze wskazaniem drogi. Z uwagi na małą popularność tego miejsca, basen odwiedzają głównie lokalni mieszkańcy, przez co nie jest ono zatłoczone. To bardzo modne kąpielisko nie jest jednak zwykłą plażą, a wyjątkowo ukształtowanym, naturalnie pięknym miejscem do wypoczynku. Jeżeli chcemy odpocząć od przytłaczającego tempa i hałasu Neapolu, możemy uciec właśnie w to miejsce. Warto jednak zaopatrzyć się w specjalne buty do pływania, z uwagi na skalistą powierzchnię dookoła basenu. Na dnie również są ostre kawałki, przez co istnieje ryzyko skaleczenia się. Naturalny basen znajduje się ok. 50 km od Neapolu, dojedziemy tam w zaledwie godzinę autobusem bądź pociągiem.

Punta Campanella – niesamowite wzgórze o wartości historycznej. Poznaj wyjątkowe miejsca w Neapolu

Kolejną, nietypową propozycją odwiedzin w okolicach Neapolu jest wyjątkowa Punta Campanella. Jest to wyjątkowe wzgórze, które przez tysiąclecia pełniło różne funkcje, a obecnie dzięki zachowaniu się szczątków budynków, stanowi bardzo ciekawe miejsce do odwiedzenia z historycznego punktu widzenia. Według legend to również było miejsce, gdzie spotkać można było syreny. Dodatkowo właśnie przy tym wzgórzu, którego zbocze schodzi wprost do wody, cumowały różne statki przewoźne i handlowe.

Czemu warto się tam wybrać? Przede wszystkim z uwagi na powalające widoki, jakie rozciągają się ze szczytu Punta Campanella – cała zatoka oraz pobliskie wyspy są doskonale widoczne z tej wysokości. Dodatkowo można obejrzeć ruiny budynków sprzed setek lat, które mimo upływu czasu wciąż są w całkiem dobrym stanie. By dostać się na to wzgórze, należy zaopatrzyć się w wygodne, najlepiej trekkingowe buty. W niektórych miejscach trasy na szczyt bywa stromo, dlatego warto zachować odpowiednią ostrożność. Szlak rozpoczyna się w Termini, który wiedzie albo na Punta Campanella, albo jeszcze wyżej, na Monte San Constanzo. Widoki jednak zrekompensują ten wysiłek!

Szlak pieszy „Ścieżka bogów” – wyjątkowe miejsca w Neapolu i okolicach

Jeżeli lubimy spędzać aktywnie czas, to z pewnością będziemy zachwyceni szlakiem zwanym „ścieżką bogów”. Znajduje się on na Wybrzeżu Amalfitańskim, który jest jedną z najciekawszych atrakcji tego rejonu. Ten pieszy szlak łączący Agerolę z Nocellą, zawdzięcza swoją wyjątkową nazwę zapierającym dech w piersiach widokom na morze Tyrreńskie, półwysep Sorrento i słynną wyspę Capri. Widoki są tak niesamowite, że w nazwie musiało znaleźć się nawiązanie do boskości! Trasa ta wynosi ok. 7 km, i z uwagi na zawiłe chwilami jej części, które trzeba uważnie pokonywać, piesze jej przejście zajmuje ok. 3 godziny. By dostać się do tego szlaku, najlepiej jest dojechać do Positiano lub Sorrento, skąd szybkimi busami dotrzemy do Ageroli.

Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, więc z rozpoczęciem wędrówki nie powinno być większych problemów – „Ścieżka Bogów” rozpoczyna się na Piazza Paolo Capasso tuż obok kościoła. Po drodze znajdziemy też liczne sklepy i bary, gdzie można zaopatrzyć się w prowiant na drogę. Warto też nadmienić, że od samego Neapolu do Ageroli trasa wyniesie ok. 2 godzin autobusem lub pociągiem, więc nie jest to duża odległość. Jeżeli chcemy podziwiać piękne widoki, to „ścieżka bogów” jest zdecydowanie miejscem, gdzie warto się udać!

Faraglioni di capri i rejs wokół wyspy Capri

Capri to wyspa, która znajduje się ok. 30 km od Neapolu, i która jest bardzo popularnym miejscem pod względem turystycznym z uwagi na piękne widoki i liczne atrakcje. Jedną z nich jest Faraglioni do Arco Naturale, gdzie można podziwiać przybrzeżne formacje skalne, a także naturalny kamienny łuk górujący nad lasem i zboczem góry. W tej okolicy wytyczone są specjalne szlaki spacerowe prowadzące w najbardziej ciekawe miejsca Faraglioni di Arco Naturale, dzięki czemu będziemy mogli obejrzeć wyjątkowe gatunki roślin, a z odrobiną szczęścia również niektóre gatunki zwierząt zamieszkujących wyspę. To miejsce to doskonały punkt widokowy na wybrzeże wyspy oraz linię brzegową Neapolu. Obecność gęstych lasów w tej okolicy sprawia, że nawet w najbardziej upalny dzień turyści mogą komfortowo spacerować po tym obszarze.

Atrakcją turystyczną jest równie rejs dookoła wyspy Capri, który odbywa się najczęściej z przewodnikiem – dzięki temu możemy podziwiać naturalne piękno wyspy, słuchając opowieści na temat jej historii, i poznając ciekawostki. Bilety na taki rejs można zakupić w Neapolu, skąd kilka razy dziennie odpływają promy. Są one łatwo dostępne, a za wstęp zapłacimy kilkanaście euro. Taka krótka wycieczka na pewno będzie ciekawym przeżyciem i odmianą dla zatłoczonych ulic Neapolu!

Źródła termalne na wyspie Ischia – wylecz swoje dolegliwości!

Jeżeli marzy nam się włoskie spa w przepięknych okolicznościach przyrody, to zwiedzanie Neapolu warto przerwać choć na jeden dzień, i udać się na wyspę Ischia, gdzie skorzystać można aż ze stu gorących, naturalnych źródeł. Wody w tych źródłach uznawane są za lecznicze, z uwagi na bogatą zawartość różnych składników i soli mineralnych. Jest to jednak głównie atrakcja relaksacyjna, która przyciąga ludzi z całego świata, szczególnie, że lecznicze i korzystne właściwości tych term znane są od ponad 2500 lat. Prócz gorących wód w termach dostępne są również specjalne błota o dużej zawartości składników mineralnych, którymi okłada się skórę w celach odżywczych i regenerujących.

Ogromna popularność tego miejsca spowodowała również, że w okolicach term stworzono ośrodki wypoczynkowe, gdzie można zarezerwować nocleg i pozostać na dłużej. Na wyspę Ischia można dostać się promem, podobnie jak na wyspę Capri. Z Neapolu na wyspę Ischia dostaniemy się w nieco ponad godzinę, jest to odległość ok.45 km. Promy dopływają do jednego z trzech portów: główny w mieście Ischia, do którego zawijają wszystkie płynące na wyspę promy i wodoloty, położony na wschodzie – Casamicciola i na zachodniej stronie – Forio. Prócz gorących źródeł na wyspie Ischia można również poświęcić się zwiedzaniu jej przepięknej architektury, zdecydowanie warto!

Wyjątkowe miejsca w Neapolu – podziemny Neapol

Wracając do granic miasta Neapolu, największe jego skarby wcale nie znajdują się w centrum miasta, a raczej pod jego powierzchnią. Podziemny Neapol kryje mnóstwo wyjątkowych zabytków i punktów, które obowiązkowo trzeba odwiedzić przebywając w tym włoskim mieście. Co niesamowite, pod powierzchnią Neapolu znajduje się aż 450 km kamiennych uliczek, tworzących podziemne miasto. Budowę podziemnego Neapolu rozpoczęli w IV wieku p.n.e. Grecy, a kontynuowali Rzymianie,i mimo upływu czasu zachowało się w dosłownie nienaruszonym stanie. Są tu zarówno akwedukty, tunele, cysterny na wodę deszczową, jaskinie, katakumby, a nawet teatr.

Niegdyś ukryte miasto było równie często uczęszczane, jak jego powierzchniowa część, ale z biegiem wieków coraz częściej pomijane. Wiele lat później posłużyło tutejszej ludności jako schrony przeciwlotnicze podczas nalotów w czasie II wojny światowej. Obecnie otwarte do zwiedzania, stanowi niesamowitą alternatywę dla turystów, którzy są ciekawi historii tego wyjątkowego miejsca. Warto zwrócić uwagę na Hypogeum Gardens, czyli ogród warzywny założony przez współczesnych naukowców w celu prowadzenia różnorodnych badań, a także kompleks pomieszczeń, w którym utworzone zostało Muzeum II Wojny Światowej. Znajdują się tam pamiątki, zapiski i inne zbiory upamiętniające poległych w walce neapolitańczyków. Do podziemi Neapolu można dostać się na wiele sposobów, jako że wejść jest bardzo dużo – bez względu na to, które wybierzemy, warto zarezerwować co najmniej dwa dni na zwiedzanie!

Zwiedzanie wyspy Procida

Najmniejsza z trzech wysp Zatoki Neapolitańskiej, mimo pozostawania w cieniu swoich bardziej popularnych sióstr, jest zdecydowanie warta odwiedzenia i poświęcenia jej uwagi. Wyspa Procida, bo o niej mowa, jest wyspą wulkaniczną, będącą jednocześnie najmniejszą z całego archipelagu. To, co dla niej charakterystyczne to wyjątkowa architektura, oraz typowo włoska, leniwa atmosfera, zupełnie odmienna od tej, jaką na co dzień żyją neapolitańczycy. Rzędy kolorowych domków tuż obok siebie, wąskie uliczki, i kawiarnie ze stolikami na chodnikach daje niesamowity klimat, który sprzyja komfortowemu wypoczynkowi i zwiedzaniu. I o ile zwiedzanie tej wyspy nie będzie zbyt efektowne, z uwagi na właściwie brak większych i ważniejszych zabytków czy atrakcji, to spędzenie choćby dnia na wyspie Procida będzie z pewnością miłym przeżyciem.

Duża część osady na wyspie znajduje się na pagórku, przez co często trzeba iść w górę po schodach. Na pocieszenie jednak i w nagrodę za trud można zawsze wstąpić do kawiarni na pyszne, włoskie lody lub lampkę schłodzonego wina. Leniwa atmosfera, piękne widoki i gościnność Włochów z pewnością zapadną nam w pamięć!

Niepowtarzalny klimat Ravello – bogata historia i kultura

Ostatnią już, ale nieoczywistą propozycją miejsca, które warto odwiedzić będąc w okolicach Neapolu, jest przepiękne, zabytkowe miasteczko Ravello, znajduje się ok. 50 km na południe od Neapolu, a tą odległość pokonamy w około godzinie samochodem. Trasę tą zdecydowanie warto pokonać, ponieważ Ravello oferuje liczne zabytki i ciekawe miejsca, które są po prostu warte odwiedzenia. Miasteczko powstało na wysokiej skale, około 360 m n.p.m.. Odróżnia się tym od pozostałych popularnych miejscowości w regionie, które leżą bezpośrednio nad morzem. Ravello ma bardzo bogate życie publiczne i kulturowe. Co roku odbywają się tu różne festiwale i imprezy okolicznościowe, a mieszkańcy świętują różne ważne daty historyczne. Pierwsze podania o powstaniu miasteczka datuje się już na V wiek, co stanowi jedynie potwierdzenie wielkiej wartości historycznej tego miejsca.

Co warto zobaczyć w Ravello? Przede wszystkim cuda architektoniczne, których w tym małym miasteczku nie brakuje. Na największą uwagę zasługują niewątpliwie dwie, przepięknie odrestaurowane wille Cimbrone oraz Rufolo. Obie oferują panoramiczny widok na okolicę i zatokę, a także doskonale zadbane ogrody pełne krzewów i kwiatów. Są one otwarte dla zwiedzających za drobną opłatą za bilet, jednak zdecydowanie warto je odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Na terenie miasta można również podziwiać wyrabianą ręcznie ceramikę, którą można zakupić. Ręcznie malowane filiżanki czy talerze mogą być piękną pamiątką z wyprawy do tego urokliwego miasteczka. Na uwagę zasługuje również Plac Katedralny w samym centrum miasteczka, czyli Piazza Duomo. Na jego terenie znajduje się niewielkie, prywatne muzeum Museo del Corallo, w którym wystawiane są rzadkie obiekty wykonane z koralowca. Piękne prace artysty można podziwiać za darmo – warto skorzystać!

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

TOP 10 idealnych miejsc na fotowycieczkę po Capri

Co warto przywieźć z wakacji na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Następny

Dodaj komentarz