Zwiedzanie Wybrzeża Amalfitańskiego zimą

Tagi , , , , , ,

Wybrzeże Amalfi – Costiera Amalfitana to według wielu podróżników najpiękniejsze wybrzeże we Włoszech i jedno z najpiękniejszych na świecie. Wybrzeże Amalfitańskie rozciąga się na południowym wybrzeżu półwyspu Sorrentyńskiego począwszy od Positano, przez Amalfi aż po Vietri sul Mare. Costiera Amalfitana inaczej zwana Boskim Wybrzeżem – Divina Costiera. Określenie to zdobyło swoją popularność po zakończeniu II wojny światowej, gdy Wybrzeże Amalfi zostało bardzo modnym kurortem wakacyjnym polityków, aktorów oraz gwiazd show-biznesu. Co ciekawe, Wybrzeże Amalfitańskie gościło m.in. króla Wiktora Emanuela III, Jacqueline Kennedy, Sophię Loren, Leonardo DiCaprio oraz Toma Hanksa. Zwiedzanie wybrzeża Amalfitańskiego może być również ciekawe zimą. Zobacz, co warto zwiedzić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy warto odwiedzić Wybrzeże Amalfi zimą?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, co lubimy. Jeśli lubimy spokojne miasteczka, wyjątkową atmosferę wybrzeża poza sezonem bez korków oraz tłumów, to wakacje na Amalfi w okresie od listopada do marca mogą być dla nas idealne. Jeśli natomiast uwielbiamy gwar, tętniącą życiem atmosferę kurortu nadmorskiego, w którym nie brakuje klubów nocnych i dyskotek, to z pewnością bardziej będziemy zadowoleni z wizyty na tym pięknym wybrzeżu w miesiącach letnich.

Wysoki sezon turystyczny na Costiera Amalfitana kończy się zazwyczaj w pierwszy weekend listopada, czyli w okolicach Wszystkich Świętych. W tym czasie wiele hoteli, restauracji, klubów plażowych oraz kawiarni zamyka się już od połowy października. Jest to jednak ściśle związane z pogodą.

Jednak wiele pensjonatów i prywatnych apartamentów pozostaje otwartych do Nowego Roku, a nawet całkiem sporo działa przez cały rok. Warto wiedzieć, że w listopadzie oraz w grudniu pogoda jest jeszcze na tyle spokojna i łagodna, że przyciąga turystów, którzy chcą się cieszyć ostatnimi słonecznymi i pogodnymi dniami w roku. Wraz z początkiem stycznia aż do początku marca zamyka się znaczna większość restauracji i apartamentów. Właściciele wyjeżdżają wówczas na swoje wakacje do cieplejszych miejsc i przygotowują się na następny sezon wakacyjny.

Zwiedzanie Wybrzeża Amalfitańskiego – co warto zobaczyć zimą?

Jeśli planujemy zimową wycieczkę na Costiera Amalfitana, to warto wybrać Sorrento lub Salerno. Warto jechać także wzdłuż wybrzeża, by zwiedzić najpopularniejsze miejscowości na Wybrzeżu Amalfitańskim. W sezonie wakacyjnym, w szczycie sezonu może to być znacznie bardziej utrudnione i męczące niż zimą i nie spotkamy tam tak dużego ruchu. Miejscowości Amalfi oraz Vietri sul Mare są najbardziej „ożywionymi” miejscowościami w zimie, podczas gdy na przykład Positano jest praktycznie puste w styczniu oraz w lutym.

Jak poruszać się po Amalfi zimą?

Ruch na drogach Wybrzeża Amalfi zimą jest prawie zerowy. Dla porównania latem poruszanie się po tutejszych drogach jest bardzo często trudne bądź wręcz jest niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem poruszania się zimą po Costiera Amalfitana jest samochód, ponieważ dzięki niemu możemy się szybko i wygodnie przemieszczać, znaleźć parking oraz mieć niezależność. Lokalne autobusy Sita, w sezonie zimowym kursują znacznie rzadziej niż latem, są także mniej zatłoczone, więc bez problemu uda się nam znaleźć siedzące miejsce. Połączenia promowe nie działają od końca października aż do początku kwietnia.

Hotele oraz restauracje otwarte zimą na Amalfi – zwiedzanie Wybrzeża Amalfitańskiego

Warto wiedzieć, że duże hotele 4 oraz 5-gwiazdkowe zlokalizowane na Wybrzeżu Amalfi są zamykane z końcem października. Jednak bez większego problemu możemy znaleźć nocleg w nieco mniejszym hotelu lub w pensjonacie typu bed & breakfast – B&B, które powstały wzdłuż całego wybrzeża. Nieco większym wyzwaniem może być znalezienie działającej restauracji, ponieważ takich miejsc zamyka się od stycznia do końca marca.

Na stronach internetowych każdego z miast zazwyczaj znajduje się lista kawiarni oraz restauracji, które są otwarte w tygodniu oraz w weekendy. Do otwartych barów i restauracji zimą należą m.in.:

  • Da Bruno
  • Ohimà Brasserie
  • Bar Internazionale
  • Collina Bakery
  • Bar Delikatessen
  • Elisi Caffè
  • Il Grottino

Co robić, gdy na Wybrzeżu Amalfi pada deszcz?

Największym problemem i przeszkodą w zimowym pobycie na Wybrzeżu Amalfi są wiatr i deszcz. Jesienią oraz zimą bywają dni, że deszcz pada nawet przez wiele dni. Dlatego warto poczekać z rezerwacją noclegu do kilku dni przed planowanym terminem przylotu, by można było określić prognozę pogody. Jeśli prognozy zapowiadają ładną pogodę, to warto zarezerwować noclegi w Positano, Amalfi lub innych małych miejscowościach na Costiera Amalfitana. Jeśli natomiast pada deszcz, to lepiej wybierzmy Sorrento, bądź Salerno, gdzie znajdują się muzea, zabytki i inne atrakcje pod dachem.

Pogoda jesienią i zimą na Wybrzeżu Amalfitańskim

Sezon turystyczny na Wybrzeżu Amalfitańskim rozpoczyna się od Wielkanocy i trwa aż do końca października. W listopadzie występuje najwięcej opadów i temperatury oscylują w granicach 15°C. Jednak jeśli nie lubimy tłumów turystów oraz bardzo wysokich cen to zimowe wakacje na Wybrzeżu Amalfi mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Co ważne, śnieg oraz ujemne temperatury na południu Półwyspu Apenińskiego występują bardzo rzadko.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Jesień w Neapolu! Pogoda jesienią

Park Archeologiczny w Paestum – co warto wiedzieć przed wizytą?

Następny

Dodaj komentarz