Capri atrakcje – TOP 15 najciekawszych, które warto zobaczyć

Tagi , , , , , ,

Na południowym wybrzeżu Włoch znajduje się magiczna wyspa Capri. Wyspa jest niewielka i wielkością przypomina inne miasta rozsiane wzdłuż Wybrzeża Amalfi. Jednak na Capri jest wiele atrakcji, a jej rozmiar sprawia, że poruszanie się po niej jest niezwykle proste. Niezależnie od tego, czy jesteś samotnym podróżnikiem, czy też podróżujesz z rodziną Capri ma wiele do zaoferowania. W artykule: „Capri atrakcje – TOP 15 najciekawszych, które warto zobaczyć” znajdziesz opis zaledwie kilkunastu miejsc, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności podczas pobytu na tej malowniczej wyspie.

Zobacz także: Capri – plan 3-dniowej wycieczki objazdowej

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fenickie Schody na Capri

La Scala Fenicia – Schody Fenickie to ponad 920 kamiennych stopni, które łączą miasto Capri z Anacapri i tworzą jeden z najlepszych szlaków turystycznych na wyspie. Uważa się, że schody zbudowano w V lub VI wieku. Odnowiono je w 1998 roku, dzięki czemu są w doskonałym stanie. Szlak ten był przemierzany przez tysiące lat, jednak co ciekawe prawdopodobnie zbudowali je greccy koloniści a nie Fenicjanie. Szlak może i nie jest długi, ale jest wymagający fizycznie, ponieważ przez całą trasę trzeba iść pod górę. Średnio musisz przeznaczyć minimum 1,5 h na wejście. Ponadto czas wejścia może się wydłużyć ze względu na piękne widoki na miasto Capri i wybrzeże. Dlatego też nie spiesz się i delektuj się malowniczym krajobrazem.

Grotta Azzurra

Nie można zakończyć wakacji na Capri bez zobaczenia Grotta Azzurra – Lazurowej Groty. Lazurowa Grota to jedna z najpiękniejszych przyrodniczych atrakcji na wyspie Capri. Jest to jaskinia morska, która mieni się niebieskimi kolorami przez światło odbijające się przez podwodną wnękę. Kontrast między ciemną jaskinią a jasnoniebieską wodą jest niesamowity. Obecnie można zwiedzać salę o długości niespełna 70,0 m i szerokości 25,0 m metrów. Niektórzy przewodnicy pozwalają na pływanie w Grotta Azzurra, ale my jednak przestrzegamy przed tym, szczególnie podczas przypływu. Jest ona wystarczająco ładna, aby podziwiać ją z łodzi.

Certosa di San Giacomo

Kartuzja San Giacomo – Certosa di San Giacomo to jedna z najbardziej zabytkowych atrakcji na Capri. Klasztor Certosa pochodzi z XIV wieku. Jest to najstarszy klasztor na Capri i jeden z najstarszych we Włoszech. Jest on w bardzo dobrym stanie i jest on nadal w pełni funkcjonalny. Nadal istnieje część mieszkalna dla mnichów. Poza tym znajduje się tu także Muzeum Diefenbacha, które jest otwarte przez cały rok, natomiast latem organizowane są tu koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Wizyta w Muzeum Diefenbacha to doświadczenie, którego powinien doświadczyć każdy miłośnik sztuki, ponieważ prezentuje ono dzieła Karla Wilhelma Diefenbacha.

Villa Jovis

Interesującą atrakcją na Capri jest Villa Jovis nazywana również Villa de Tiberio. Obecnie są to pozostałości rzymskiego pałacu zbudowanego przez cesarza Tyberiusza w 27 roku naszej ery. Ruiny są dobrze zachowane, można po nich wędrować i wyobrazić sobie wielkość tej willi. Chociaż Villa Jovis została niestety uszkodzona przez trzęsienie ziemi, na całym terenie znajdują się oryginalne elementy. Wciąż dobrze zachowane są marmurowe schody, a nawet pozostałości systemu zbiorników na wodę. Villę Jovis można zwiedzać samodzielnie lub wykupić wycieczkę z przewodnikiem. Zalecamy skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem, ponieważ jest tak wiele szczegółów, które można przeoczyć podczas samodzielnego zwiedzania i wiele ciekawych historii związanych z cesarzem Tyberiuszu. Villa de Tiberio to interesujące miejsce do poznania historii Włoch i wczesnych osiągnięć architektonicznych.

Latarnia morska Punta Carena

Faro di Punta Carena to czynna latarnia morska, która ma za zadanie bezpiecznie prowadzić łodzie do portów na Capri. Latarnia ta jest swego rodzaju symbolem wyspy Capri. Turyści uwielbiają to miejsce, ze względu na jej położenie i możliwość zrobienia malowniczych zdjęć latarni znajdującej się na ścianie klifu. Punta Carena to nie tylko malownicza latarnia morska, ale także druga najwyższa latarnia morska we Włoszech. Latarnię zbudowano w 1866 roku i ma ona wysokość dwudziestu ośmiu metrów. Najlepszym miejscem do podziwiania Punta Carena jest Lido II Faro, skalista plaża położona bezpośrednio pod latarnią morską. Pomalowany na czerwono budynek pięknie prezentuje się zarówno o wschodzie, jak i o zachodzie słońca, kiedy jego kolor najlepiej komponuje się z pomarańczowym, żółtym i różowym niebem. Podziwianie zachodu słońca w tym miejscu może być jednym z najbardziej romantycznych na wyspie.

Zobacz także: Seggiovia Monte Solaro – kolejka na najwyższy szczyt Capri

Villa San Michele

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i zwiedziłeś już Muzeum Diefenbacha w Certosa di San Giacomo to powinieneś udać się do Villa San Michele. Jest to niesamowite muzeum sztuki, które prezentuje duże zbiory sztuki starożytnej, w tym 3200-letniego sfinksa. Można tu zobaczyć mozaiki, inskrypcje, rzeźby i drobne artefakty znalezione podczas masowych wykopalisk archeologicznych na wyspie. Poprzedni właściciel, Axel Munthe, nurkował w poszukiwaniu niektórych z tych artefaktów.

Via Krupp

Via Krupp to jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych na wyspie Capri. Ten malowniczy szlak wije się aż do Ogrodów Augusta z zatoki Marina Piccola. Podobnie jak Ogrody botaniczne Kruppa, Via Krupp została zamówiona przez Friedricha Alfreda Kruppa. Via Krupp była w pełni wykorzystywana przez Kruppa, a obecnie jest publicznym, malowniczym szlakiem, który warto przebyć podczas wakacji na Capri. Jedyną rzeczą, na którą należy uważać podczas spaceru są spadające kamienie. Gdy istnieje wysokie ryzyko spadających skał, ścieżka jest zamykana dla odwiedzających, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy szlak jest otwarty.

Ogrody Augusta

Miejsce to zawsze znajduje się w czołówce polecanych atrakcji na południu Włoszech, niezależnie od tego, którą część wybrzeża zwiedzasz. Ogrody Augusta zaprojektował Emilio Mayer na zlecenie bogatego niemieckiego przemysłowca Fredericha Alfreda Kruppa. Krupp posiadał sporą rezydencję na Capri, ale potrzebował miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Ogrody Augusta pozostawały prywatną własnością Kruppa aż do jego śmierci w 1902 roku. Po jego śmierci Ogrody zostały przekazane do użytku mieszkańcom Capri. Obecnie odwiedzający mogą spacerować po wypełnionych roślinnością tarasach Ogrodów Augusta za kilka euro. Ogrody otwarte są sezonowo od godzin porannych, aż do zachodu słońca. Na ich zwiedzanie i podziwianie widoków musisz przeznaczyć około 1 godziny. Ogrody Augusta oferują także jedne z najlepszych widoków na Capri. Znajduje się tu także punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Marina Piccola, górę Monte Solaro i formacje skalne Faraglioni.

Arco Naturale

Jeśli lubisz podziwiać naturalne atrakcje, Arco Naturale (Naturalny Łuk) jest jednym z najlepszych do zobaczenia na Capri. Ta niezwykła formacja skalna pochodzi z epoki paleolitu. Naukowcy uważają, że łuk jest pozostałością po zawalonej grocie. Arco Naturale przypomina nieco swoim kształtem łuki, które można zobaczyć w Parku Narodowym Arches w Utah. Z tą różnicą, że zamiast pustyni, Arco Naturale na Capri przedstawia widok na wybrzeże i głęboki błękit Morza Śródziemnego. Mierzący dwanaście metrów długości i osiemnaście metrów wysokości Arco Naturale jest niezwykle popularnym motywem fotograficznym.

Skały Faraglioni

Skały Faraglioni są ikoniczną formacją skalną na Capri. Zostały uformowane przez erozję na przestrzeni tysięcy lat. Czym były wcześniej? Nikt tak naprawdę nie wie. Skały Faraglioni mogły być łukami, jaskiniami lub klifem. Zwiedzanie lub oglądanie skał Faraglioni jest jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia na Capri. Możesz dołączyć do łodzi wycieczkowych, które podpływają blisko tych czterech formacji skalnych lub przejść się malowniczą nadmorską ścieżką zwaną Via Tragara. Niektóre kominy sięgają nawet 100 metrów, a podczas rejsu łodzią można przejść przez niewielki łuk w drugim kominie. Wędrując Via Tragara, uzyskasz szerszą perspektywę skał. Miniesz wiele wyjątkowych punktów widokowych i będziesz mógł zrobić zdjęcia układu formacji skalnych godnych pocztówki.

Piazza Umberto

Mieszkańcy uważają, że Marina Grande ma duszę Capri, natomiast plac Piazza Umberto ma jej serce. Place we Włoszech to miejsca spotkań towarzyskich, które są idealne do niespiesznego popijania espresso i obserwowania ludzi. Piazza Umberto to niewielki plac w cieniu kościoła Santo Stefano, który znajduje się w centrum miasta Capri. Tuż za placem znajduje się malownicza droga z przepięknymi widokami na wybrzeże poniżej. Warto odwiedzić to miejsce dla samych widoków, choć kawa również jest tu niezwykle smaczna i pobudzająca. Jeśli pominiesz godziny sjesty, odwiedzenie Piazza Umberto jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Capri.

Villa Lysis

Villa Lysis jest chyba „najbardziej skandalicznym” miejscem na Capri. Willa była domem Jacquesa d’Adelsward-Fersena, który zbudował ją w 1905 roku po skandalu i ucieczce z Francji. Teraz odwiedzający mogą zwiedzić Villa Lysis i dowiedzieć się więcej o życiu hrabiego Fersena. Villa Lysis słynie z luksusu i ekscentryzmu, podobnie jak sam hrabia Fersen. Posiadłość stała się dla niego miejscem, w którym mógł oddawać się twórczym zajęciom, takim jak poezja. Wkrótce stała się centrum spotkań kreatywnych artystów. Najpiękniejszym miejscem w willi jest taras. Roztacza się z niego niesamowity widok na Marina Grande i Spiaggia Libera Marina Grande. Na tarasie wysoki posąg z brązu przedstawiający młodego chłopca jest swego rodzaju symbolem beztroskiej i wyzwolonej postawy Fersena. Villa Lysis jest jedną z najbardziej niezwykłych historycznych atrakcji na Capri. Jeśli szukasz atrakcji innej niż typowe, to wizyta w willi hrabiego Fersena jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie tej dość bulwersującej postaci.

Casa Rossa

Jeśli odwiedzasz Anacapri nie przegap zobaczenia Casa Rossa. Poza tym, jaskrawoczerwony budynek muzeum jest dość trudny do przeoczenia. Muzeum było pierwotnie domem amerykańskiego pułkownika Johna Claya Mackowena. Wewnątrz organizowane są wystawy kulturalne i artystyczne. Na terenie posiadłości znajdują się również cztery kamienne nimfy znalezione w Błękitnej Grocie, XIX-wieczne obrazy Anacapri i kolekcje listów. Możesz z łatwością połączyć wędrówkę po Scala Fenicia z wizytą w Anacapri i Casa Rossa, więc rozważ zarezerwowanie dnia na połączenie tych trzech atrakcji.

Grotta Bianca

Wizyta w Grotta Bianca – Białej Grocie stanowi lekką odmianę od innych grot, o których piszemy w tym artykule. Zamiast niesamowitych kolorów wody morskiej, jaskinia ta znana jest z kredowobiałych ścian. Wapienna skała jest biała i lekko zabarwiona na beżowo, co stanowi niesamowity kontrast z błękitnym morzem. Grota ma dwadzieścia cztery metry wysokości, a w jej wnętrzu znajdują się liczne stalaktyty. Lokalne legendy głoszą, że jeden z tych stalaktytów przypomina postać Matki Boskiej. Dlatego też grota ma znaczenie religijne, ale także jest ciekawą atrakcją naturalną na Capri. Do groty można dostać się łodzią. Jaskinia ma dwa poziomy, choć większość wycieczek obejmuje tylko możliwość zwiedzania dolnego poziomu. Ta grota jest znacznie mniej popularna niż Lazurowa Grota, zwłaszcza jeśli odwiedzasz ją poza szczytem sezonu.

Sentiero dei Fortini Borbonici

Aby zobaczyć prawdziwe oblicze Capri i uciec od tłumów, wybierz się na około dwugodzinną wędrówkę wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy nadmorską ścieżką Sentiero dei Fortini Borbonici. Szlak przebiega w pobliżu starych fortec, pomiędzy Lazurową Grotą a latarnią morską Punta Carena (Faro di Punta Carena). Forty Orrico, Mesola i Pino zbudowali Anglicy, a następnie wzmocnili Francuzi, którzy zajęli Capri w 1808 roku. Pamiętaj, aby na szlak zabrać ze sobą wodę, solidne buty i kapelusz, ponieważ podczas spaceru przez niską śródziemnomorską roślinność ochrona przed słońcem jest niewielka. Wędrówka zajmuje około dwóch godzin, a jeśli zaczniesz w pobliżu Lazurowej Groty, możesz ochłodzić się na małej plaży u podnóża klifów poniżej latarni morskiej. Z Anacapri można dojechać autobusem do każdego z końców szlaku.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Seggiovia Monte Solaro – kolejka na najwyższy szczyt Capri

Muzeum Skarbu San Gennaro, zwiedzanie, bilety online

Następny

Dodaj komentarz