Pompeje

, Tagi , , , ,

O Pompejach każdy z nas pewnie słyszał choćby na lekcji historii. Jest to miasto położone w dzisiejszych regionie Kampania, oddalone od Neapolu o 20 km na południowy wschód.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pompeje – bilety – kup online!

Historia Pompejów:

Zostało zniszczone przez wybuch wulkanu, pobliskiego Wezuwiusza, 24 sierpnia 79 roku, wraz z innymi rzymskimi miastami: Herkulanum i Stabie. Popiół wulkaniczny, który pogrzebał miasto, sprawił, że budowle oraz przedmioty przetrwały do dziś w stanie prawie nienaruszonym, podobnie jak stworzone przez zastygłą lawę negatywy ciał ludzi i zwierząt. Miasto zostało założone w VII w. p.n.e. przez Osków. Następnie władzę nad nim przejęli Grecy, a od 525 do 474r. p.n.e. – Etruskowie. Pod koniec IV wieku p.n.e. zawarto układ sojuszniczy pomiędzy Pompejami a Rzymem, w którym to Pompeje były zobligowane do pomocy militarnej w zamian za własną autonomię, język oraz urzędy.

Początki Pompejów:

Pompeje powstały na wysokości 40 m. n.p.m. na zboczu wzniesienia utworzonego z prehistorycznej lawy, nieopodal rzeki Sarno. Z początkowo małych rozmiarów osady rolniczej o niskim znaczeniu terytorialnym, przekształciło się w miasto na planie Trójkątnego Forum. Zostały otoczone murem obronnym i wyposażone w system kanalizacyjny dostarczany wzdłuż ulic za pomocą akweduktów. Miasto zostało podzielone na dziewięć stref, zależnie od miejsca położenia i określonej funkcji. Przy głównych drogach znajdowały się gospody oraz zajazdy, a przy bramach wjazdowych – hotele oraz stajnie dla zwierząt jucznych. Obecnie odkopano także sklepy, warsztaty, teatr, forum z bazyliką, kurią i świątyniami, trzy palestry i, amfiteatr z koszarami a także zwykłe domy mieszkalne wraz z atrium i perystylem. W III i II w. p.n.e. miasto przechodziło okres wyraźnego rozwoju gospodarczego i politycznego. Stały się jednym z najważniejszych portów w regionie, obsługiwało Nolę i Nucerię, a także ujście rzeki Sarno i to właśnie dzięki temu, głównym źródłem utrzymania miasta mógł stać się handel. Na żyznych glebach należących do miasta założono uprawę winorośli, oliwek oraz zboża. O powiększyło się znacznie o tereny północne i wschodnie. Przebudowano wtedy też wiele z reprezentacyjnych budowli znajdujących się w centralnej części miasta.

Wojna:

W 89 r. p.n.e. Pompeje wzięły udział w wojnie sprzymierzeńczej i stanęły po stronie miast italskich. Musiały odegrać znacząco rolę, gdyż w zachowanych źródłach są wymieniane wśród pierwszych, które się zbuntowały. Po zakończeniu wojny nastał dla Pompejów ciężki okres. Zostało ono pozbawione wszelkich praw i przekształcone w 80 r. p.n.e. w rzymską kolonię wojskową „Colonia Veneria Cornelia Pompeianorum”. W ciągu następnego dwudziestolecia, mieszkańcom odebrano większość praw obywatelskich i byli oni dyskryminowani przez kolonistów. Wiadomo, że tego typu kolonie były zakładane jedynie na najbardziej buntowniczych i nieprzyjaznych cesarzowi terenach. W I w. n.e. nastąpił jeszcze większy rozwój, niż ten przed dwustu laty.

Zniszczenie Pompejów:

Po raz pierwszy miasto zostało zniszczone w 5 lutego 62 r. Ucierpiało wtedy 65% miasta. Szybko jednak odbudowano to, co zostało zawalone. 17 lat później jednak miasto zostało wprost pogrzebane żywcem przez kilkumetrową warstwę popiołu i gazów, która pokryła miasto w bardzo krótkim czasie.  W chwili obecnej podczas prac wykopaliskowych doliczono się około 2000 ciał. Według opisu listu Pliniusza Młodszego, wówczas siedemnastoletniego, który był świadkiem erupcji Wezuwiusza i tragedii u jego podnóży, miała ona miejsce w południe. Najpierw z wnętrza wulkanu wydobyły się ogromne płomienie ognia, a następnie niebo przysłoniła czarna chmura. Na miasta w pobliżu wulkanu spadł deszcz rozżarzonych cząstek i popiół wulkaniczny. Po trzydniowym kataklizmie, miasto znajdowało się pod 5-metrową warstwą popiołów. Warto nadmienić, iż to właśnie wtedy Pliniusz Starszy, wujek Pliniusza Młodszego, zginął w Stabiach, niosąc pomoc mieszkańcom. Według źródeł, część pyłów dotarła również do Afryki, Syrii i Egiptu, zakrył też słońce nad Wiecznym Miastem.

Wykopaliska:

Spośród pozostałości wykopanych podczas prac wykopaliskowych w Pompejach, znajdują się przede wszystkim rzeźby wykonane przez miejscowych artystów z tufu wulkanicznego, marmuru, kamienia, drewna, czy brązu, portrety, reliefy, ozdobne detale architektoniczne. Z pewnością interesujące są również ręcznie rzeźbione dzwonki, które zawieszane były w taki sposób, by każdy powiew wiatru wydobywał z nich melodię. Niektóre z nich mają formę erotyczną.  Ciekawy sposób wykorzystano, by uzyskać odlewy ciał, pogrzebanych w popiele. Przez niewielki otwór w zastygłej lawie wlewano gips, dzięki któremu uzyskiwano odlew formy tego, co kiedyś zostało przez nią pochłonięte. W ten sposób uzyskiwano rzeczywisty obraz ciał ludzkich i zwierzęcych, które były ofiarami zagłady. Dopiero później, w celu większej przejrzystości, zamiast gipsu zaczęto używać przeźroczystego tworzywa. Niesamowite wydają się być również malowidła ścienne, mozaiki i freski, które zachowały się na ścianach domostw, w zaskakująco dobrym stanie. Na terenie udostępnionym dla zwiedzających znajdują się takie obiekty jak: Brama Morska (Porta Marina), Forum, Świątynia Jowisza, Budynek Władz Miejskich, Comitium (budynek wyborczy), Budynek Eumachii (ufundowany przez kapłankę o tym imieniu dla rzemieślników), Świątynia Wespazjana, Świątynia Larów, Macellum (kryta hala targowa), Bazylika, Świątynia Apollina, Termy, Teatr Wieki, Amfiteatr, a także domy mieszkalne: Dom Fauna, Dom Wettiuszów, Willa z Misteriami oraz Dom Dramaturga.

Prace wykopaliskowe w Pompejach:

Prace wykopaliskowe ciągle są jeszcze kontynuowane. Sporo z przedmiotów odzyskanych przez archeologów znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym, Museo Nazionale w Neapolu.

Niestety w obecnej chwili, Pompeje nie są odpowiednio zabezpieczone a w wielu przypadkach, nie przeprowadzono koniecznych prac konserwatorskich. Z tego powodu nawet uprzedni włoski Minister Kultury stracił stanowisko. Po kolejnych zniszczeniach, które miały miejsce w Pompejach, jego następca, zwołał specjalne spotkanie kryzysowe, mające na celu orzeczenie szkód i weryfikację postępów finansowych przez Projekt Unii Europejskiej Wielkie Pompeje. Choć na ratowanie Pompejów, Unia przeznaczyła 105 mln euro, na chwilę obecną, wydano ich jedynie 10 mln a prace konserwacyjne rozpoczęto w zeszłym roku. Warto nadmienić, iż jeśli fundusz ten nie zostanie wykorzystany do końca 2015 r., pieniądze przepadną. Ponadto, dopatrzono się również nieprawidłowości w siedzibie komisarza d/s. Pompejów, który zamiast na ich restaurację, unijne środki finansowe przeznaczał na zakup mebli do tamtejszej sceny teatralnej.

Po inspekcji fachowców w 2013 r., zostały sporządzone warunki, które państwo musi dopełnić, by Pompeje nie zostały wykreślone z listy obiektów UNESCO.

http://wystawapompeje.pl/

Zwiedzanie Pompejów:

Godziny otwarcia:

od 1 listopada do 31 marca – codziennie od 8.30 do 17.00 (ostatnie wejście o 15.30)

od 1 kwietnia do 31 października – codziennie od 8.30 do 19.30 (ostatnie wejście o 18.00)

Zamknięte: 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia.

Bilety:

W pierwszą niedzielę każdego miesiące, wejście na teren Pompejów jest darmowe. Poza grupami szkolnymi, nie wymaga się wcześniejszych rezerwacji.

Bilet pojedynczy (ważny 1 dzień)

Cały: 13 euro

Ulgowy: 7,50 euro*

Bilet łączony do Pompejów, Herkulanum, Oplonti, Stabii, Boscoreale (ważność trzy dni)

Cały: 22 euro

Ulgowy: 12 euro*

Wejście jest darmowe dla obywateli Unii Europejskiej poniżej 18 roku życia

Telefon: +39 081 857 5111

(*) Bilet ulgowy dotyczy obywateli Unii Europejskiej pomiędzy 18 – 25 rokiem życia oraz dla pracowników szkół państwowych Unii Europejskiej,

Bilety darmowe oraz ulgowe są akceptowane na podstawie ważnego dokumentu tożsamości.

Dojazd do Pompejów

Jeśli nocujemy w Neapolu, to z powodzeniem do Pompejów dojedziemy pociągiem. Z dworca głównego Galibardi odchodzi kolejka Circumvesuviana. Należy wysiąść na stacji Pompei Scavi (Villa Misteri). Od dworca do głównej bramy Porta Marina dzieli nas już tylko kilkanaście metrów. Bilet zakupimy w automacie w cenie około 3 Euro. W samym pociągu warto uważać, Neapol słynie z kieszonkowych złodziei.

Wejścia do Pompejów są dwa, drugie znajduje się od bramy Piazza Anfiteatro. Planując zwiedzanie od tej strony, należy wybrać się pociągiem jadącym do Poggiomarino i wysiąść na stacji Pompei (Santuario).

Jeśli do Neapolu wybraliśmy się statkiem, to również szybko dostaniemy się do dworca głównego Galibardi. W odległości 150 metrów od przystani, idąc cały czas prosto, dotrzemy do stacji metra Municipio. Wysiadamy na drugim przystanku, koszt przejazdu zaledwie 1 Euro.

Samochodem jedziemy autostradą A3 w kierunku Salerno aż do zjazdu na Pompei Ovest, dalej kierujemy się na SR18 Strada Statale 18 Tirrena Inferiore, droga tą dojedziemy prawie do samych wykopalisk.

Pompeje – gdzie spać?

Jako że osobiście od paru lat jeżdżę w Pompejów postanowiłem stworzyć listę najlepszych miejsc do spania w Pompejach. Znam to miasto bardzo dobrze i wiem gdzie najtaniej i najlepiej nocować w Pompejach podczas podróży po południowych Włoszech.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Pompejach:

Zefiro B&B – Znam właściciela tego pensjonatu gdyż moi rodzice mieszkają obok i szczerze mogę go polecić. Pensjonat troszkę droższy od innych naszych propozycji ale za to posiada swoje walory. Bliskość stacji kolejowej – dogodne polaczenie z Neapolem. 10min spacerem do centrum handlowego oraz do centrum miasteczka. Bardzo spokojna okolica. 15 minut do ruin w Pompejach. Idealne miejsce wypadowe do Neapolu jak i do Amalfi, Sorrento – przepiękna trasa widokowa. Blisko pizzeria (pizza w cenie od 4 euro). Bezpłatny prywatny parking dostępny na miejscu.

B&B PompeiLog  – Świetna lokalizacja, z okna widać Wezuwiusza. Wspaniała obsługa, pyszne śniadanie. Pensjonat B&B PompeiLog położony jest w Pompejach. Na miejscu do dyspozycji Gości jest bezpłatny prywatny parking, sprzęt do grillowania oraz bezpłatne WiFi. Brama Porta Marina, prowadząca na teren ruin starożytnych Pompejów, oddalona jest od pensjonatu o 1,4 km, a dworzec kolejowy Villa Regina Circumvesuviana – o 6 minut spacerem. Cena przyzwoita.

B&B Villa Gaudium – Nowe i zadbane pokoje z własną łazienką i wspólną kuchnią u prawdziwej południowo włoskiej rodziny. Właściciele są przemili, wychodzący z inicjatywą i służący pełną pomocą. Można zostawić wszystko (w tym samochód!) bezpiecznie na posesji i spokojnie w 20 min przejść do wykopalisk Pompei.

Gleda Rooms – 10 minut spacerem od Ruin Pompejów. Na miejscu można bezpłatnie korzystać z WiFi. Wszystkie pokoje są klimatyzowane. Obiekt jest oddalony o 200 metrów od stacji kolejowej. Polecamy ten obiekt głównie osobom których nie interesują hotele, a cenią sobie większą swobodę.

H.ave – Wszystko nowe i komfortowe, bardzo czysto, pełna lodówka (włącznie z winem), parking na ogrodzonym terenie, przed samymi drzwiami, do centrum Pompei 15 minut spacerem, przemili właściciele (na drogę otrzymaliśmy ciasto), bezproblemowy kontakt.

Sprawdź inne najtańsze noclegi w Pompejach


Booking.com

Neapol – gdzie spać?

Sprawdź listę polecanych hoteli i pensjonatów w Neapolu

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Palazzo Reale

„Zobaczyć Neapol i umrzeć”

Następny

Dodaj komentarz