Zamek Sant’Elmo

, , Tagi , , , ,

Zamek Sant’Elmo

Neapol to prawdziwy raj dla tych, co uwielbiają zamki, fortece, stare ruiny. W tym mieście aż się od nich roi! Jednym z najbardziej znanych zamków w Neapolu, takich, na które nie tylko największy poszukiwacz skarbów powinien zwrócić uwagę, to Zamek Sant’Elmo, czyli Il Castel Sant’Elmo.

Zamek Sant’Elmo znajduje się na najwyższy wzniesieniu w Neapolu, wzgórzu Vomero, tuż nad historycznym centrum miasta, skąd widać przepiękną panoramę całego miasta oraz Wezuwiusza w tle. Od XIII w. Pełni on głównie funkcje obronne, chroniąc miasto przed najazem z Zachodu. W twierdzy tej od XIV w. Przetrzymywano tam więźniów politycznych, swego czasu byli nimi np. zwolennicy Zjednoczenia Włoch. Dziś więzienie już zlikwidowano, a na jego miejscu powstała biblioteka historii sztuki. Budynek nie jest jednak udostępniony do zwiedzania, odbywają się tu jednak okresowe wystawy, koncerty i coroczne targi antyków.

Historia  Zamek Sant’Elmo

Il Castello Sant’Elmo jest średniowiecznym zamkiem, dziś przekształconym w muzeum. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się już w 1329 r., kiedy to Roberto il Saggio zlecił budowę pałacu, noszącego później nazwę Palatium Castrum. Powstał on na miejscu dawnego Kościoła Św. Erazma, skąd wywodzi się jego obecna nazwa „Elmo”. W ciągu kolejnych dwudziestu lat, prawa własności do zamku dziedziczą różni władcy, a prace przy budowie pałacu, wciąż są kontynuowane.  Zakończono je w 1343r. Za rządów królowej Joanny I d’Angiò. Około 1600 r. w zamku przetrzymuje się więźniów politycznych, takich jak Tommaso Campanella (od 1604r. Do 1608r.), czy Giovanna di Capua, w 1659r. Po 1700r. Forteca przechodzi na własność Austriaków, a w 1734r. – Burbonów. Budynek pełni funkcje więzienia, aż do końca lat 60. XXw. Dziś mieści się w nim muzeum.

Część tej niezwykłej budowli, została wyrzeźbiona bezpośrednio w skale, natomiast druga jej część (wieża obserwacyjna Belforte), która została dobudowana później. Dzięki swemu położeniu, zamek pełnił funkcję o niezwykłym znaczeniu strategicznym. Można z niego kontrolować okolicę: całe miasto, zatokę oraz drogi prowadzące do miasta.

Wewnątrz zamku, oprócz wystaw czasowych, powstało Muzeum Napoli Novecento 1910 – 1980. Można tam obejrzeć dzieła stworzone przez artystów związanych z miastem z lat od 1910 do 1980.

Godziny otwarcia:

Otwarte we wszystkie dni oprócz wtorku od 8.30 do 19.30. Recepcja zamykana jest godzinę wcześniej.

Wejście do Muzeum Novecento a Napoli, możliwe jest we wszystkie dni oprócz wtorku, od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście).

Bilety:

normalne: 5 euro

ulgowe: 2,50 euro

Koszt biletów oraz godziny otwarcia mogą ulec zmianie w zależności od bieżących wystaw.

Wejście darmowe:

  • dla obywateli UE poniżej 18 roku życia.
  • dla wszystkich w pierwszą niedzielę miesiąca. (Darmowe wejście obowiązuje także wystawy i ekspozycje czasowe, o ile nie jest na nie przewidziany osobny bilet wstępu).

     

    Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Wyspa Megaride oraz Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny w Neapolu

Palazzo Como

Następny

Dodaj komentarz