Wezuwiusz

, Tagi , , , , , ,

Wezuwiusz, jeden z pięciu najgroźniejszych wulkanów świata, powstał najprawdopodobniej już w okresie sprzed 16 tys. lat. Szacuje się, że jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., głębokość krateru– 230 m, średnica – 550-650 m.

 

Historia Wezuwiusza

Dawał się we znaki mieszkańcom okolicznych miast i wiosek już początku zasiedania tych terenów. Spowodowana przez niego zagłada Pompejów, Herkulanum i Stabii, jest uważana za jeden z najtragiczniejszych kataklizmów w dziejach świata. Miała ona miejsce 24 sierpnia 79 roku, i nastąpiła w wyniku erupcji Wezuwiusza. W chwili po wybuchu na miejscową ludność spadł deszcz rozżarzonych kamieni, które spadając, zabijały lub raniły ludzi. Temperatura powietrza podniosła się do 600 stopni Celsjusza, a miasta pokryły się warstwą popiołu, które po trzech dniach osiągnęły grubość do 7 metrów. Jednak największą aktywność Wezuwiusza datuje się na 1631 – 1872.

Erupcja Wezuwiusza

Według badań przeprowadzonych przez archeologów, ludzie ginęli nie z powodu lawy, która pochłonęła całe miasta, ani deszczu lapis lazuli, lecz z powodu niewyobrażalnie wysokiej temperatury powietrza, która sprawiła, że mieszkańcy miast ginęli w ułamkach sekund.

Byli jednak i tacy, którzy zdołali się uratować. Relacja z listu Pliniusza Młodszego brzmi tak: „Zanim się obejrzeliśmy ogarnęła nas ciemność, nie taka, jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka, jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. Wielokrotnie stawaliśmy, aby strząsać z siebie popiół, inaczej jego ciężar przykryłby nas lub wręcz zmiażdżył”.
Gdy wydawało się, że kataklizm ustał, cudem uratowanych uciekinierów zastał „odmieniony świat, głęboko pogrzebany pod popiołami niby pod śnieżną lawiną”. Wulkaniczny pył i błota przykryły miasta doskonale konserwującą, grubą warstwą, która sprawiła, że do dzisiaj w doskonałym stanie przetrwały zachwycające freski, rzeźby oraz przedmioty codziennego użytku.

Jednak erupcja Wezuwiusza wciąż jest możliwa, gdyż wulkan nadal jest czynny. Od 79 r. n. e. Wulkan wybuchł 77 razy, ostatni raz w 1944r.

Na drodze pomiędzy Ercolano i Torre del Greco w Valle del Salvatore na wysokości 609 m. n.p.m. powstało obserwatorium wulkanologiczne Osservatorio Vesuviano. Zostało ono ufundowane w 1841 r. przez króla Obojga Sycylii, Ferdynanda II.

Na terenie Parku Narodowego, gdzie znajduje się Wezuwiusz, istnieje około 906 gatunków roślin. Znajdują się tu także sztucznie nasadzone lasy piniowe, dębowe lub mieszane. Natomiast Monte Somma porasta mieszany las złożony z różnych gatunków dębów, olch, klonów i kasztanów jadalnych oraz rzadkich tu brzóz. Niezwykle bogata jest również fauna wulkanu. Jeśli chodzi o pasjonatów ornitologii, można tu spotkać zarówno myszołowa, dudka, jak i dzięcioła, czy turkawkę. Można tu spotkać także wiele interesujących gatunków gadów.

Jak dotrzeć na Wezuwiusz:

autem: autostradą A3 z Napoli do Salerno, aż do wyjazdu na Torre del Greco. Warto odwiedzić też wystawę stałą Creator Vesevo, Kościółek św. Salwatora (La chiesetta di San Salvatore), stare i nowe Obserwatorium Wezuwiańskie (Osservatorio Vesuviano)

  • z Pompejów na Piazza Anfiteatro wsiąść w autobus linii Favbus Pompei – Vesuvio

od stacji Circum di Pompei „Villa dei Misteri” busem  linii BusVia del Vesuvio

z placu przy stacji Curcum Ercolano – Scavi, busem lub taksówką.

Godziny wstępu na Wezuwiusz:

  • kwiecień, maj, czerwiec oraz wrzesień – od 9.00 do 17.00
  • lipiec oraz sierpień – od 9.00 do 18.00
  • marzec i październik – od 9.00 do 16.00
  • styczeń, luty, listopad i grudzień – od 9.00 do 15.00

Wizyta wraz z przewodnikiem wokół krateru trwa co najmniej 90 min, zależnie od tempa marszu pod górę.

W celu zwiedzenia krateru Wezuwiusza należy kupić bilet w kasie, znajdującej się ok. 1000 m od Piazzale Superiore, gdzie można również zaparkować auto i dalej iść piechotą.

Cena biletu wynosi 10 euro i jest w nią wliczona opłata za przewodnika.

Cena biletu studenckiego oraz dla rezydentów okolicy parku narodowego wynosi 8 euro.

Wizyty są darmowe dla dzieci o wys. poniżej 1,20 m, w towarzystwie rodziców, dla inwalidów oraz ich opiekunów.

W razie niepogody, wizyty są zawieszane.

Niezależne wycieczki na Wezuwiusz są darmowe.

Zobacz więcej:

Bilety na Wezuwiusz online wraz z transportem

Rezerwując bilety online z firmą Vesuvio Express, zapewniasz sobie nie tylko bilet wstępu na wulkan Wezuwiusz i do Parku Narodowego Wezuwiusza ale też bezpośredni transport z Ercolano na sam szczyt wulkanu Wezuwiusz. Aby dojechać do Ercolano z Neapolu, najlepiej skorzystać z pociągu Circumvesuviana. Pociągi tej linii odjeżdżają z dworca w Neapolu. Podróż pociągiem Circumvesuviana z Neapolu do Ercolano zwykle trwa około 15-20 minut. Aby zamówić bilet online kliknij tutaj lub wybierz dzień zwiedzania poprzez nasz kalendarz:

Tanie noclegi Wezuwiusz:

Sprawdź najtańsze noclegi w okolicach Wezuwiusza


Booking.com

Neapol – gdzie spać?

Sprawdź listę polecanych hoteli i pensjonatów w Neapolu

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Autobusy do Neapolu

Kuchnia neapolitańska

Następny

1 komentarz do wpisu “Wezuwiusz”

  1. Mam pytanko co do zakupu biletów na wulkan przez oficjalną stronę. Czy można zakupić 2 bilety naraz dla 2 osób czy każdy bilet w osobnej transakcji ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz