Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Tagi , , , , , , ,

W Neapolu większość zabytków, czy dzieł sztuki znajduje się nie w muzeach, lecz w kościołach lub pałacach. Wyjątek stanowi Muzeum Archeologiczne, stanowiące doskonały wstęp przed wizytą w Pompejach i Herkulanum. Muzeum gromadzi zbiory zabytków rodziny Farnese z terenu Lacjum i Kampanii oraz najlepsze znaleziska z pobliskich Pompejów i Herkulanum.

Pompeje – bilety – kup online!

Parter Muzeum

Na parterze znajdują się przede wszystkim rzeźby ze zbiorów rodu Farnese. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na te z epoki cesarskiej, jak np. Byk Farnese (największa odnaleziona rzeźba klasyczna), czy Herkules Farnese z Term Karakalli w Rzymie.

Półpiętro Muzem

Na półpiętrze znajdują się zachowane w doskonałym stanie mozaiki przedstawiające m.in. sceny z życia codziennego. Podziwiając je można się sporo dowiedzieć o obyczajach, poglądach i poczuciu humoru starożytnych Rzymian. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Scenę bitewną, Trzech grajków i karła, spotkanie dystyngowanych członków Akademii Platońskiej,czy grupę Wieszczek z niezbyt pomyślnymi wróżbami.

Piętro Muzem

Na piętrze można natomiast podziwiać zbiór zachwycających rzymskich posągów oraz niezwykle bogate kolorystycznie malowidła ścienne Pompejów i Herkulanum. Na nie warto przeznaczyć trochę czasu, gdyż stanowią one jedną z najważniejszych i najbogatszych kolekcji tego obiektu. Oprócz malowideł oraz rzeźb, znajduje się tu także dział ze znaleziskami pochodzącymi z wykopalisk rejonu Kampanii. Są to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia szklane, srebra, ceramika a nawet skamieniałe resztki żywności (!).

Warto zajrzeć także do piwnicy muzeum. Znajdują się tam artefakty pochodzące ze Starożytnego Egiptu.

Oprócz wszystkich tych działów, znajduje się tu jeszcze jeden: Tajny Pokój (Gabinetto Segreto). Jest to ekspozycja udostępniona jedynie dla dorosłych, a to za sprawą jej eksponatów o mocno erotycznym charakterze. Świadczą one o bardzo liberalnym i bezpruderyjnym podejściu Starożytnych Rzymian do tematów, uważanych powszechnie w dzisiejszych czasach za tematy tabu.

Niestety, choć to jedno z najważniejszych muzeów na świecie, zawiera zbiory o niezaprzeczalnej wartości, w Internecie krąży sporo niepochlebnych opinii na temat jego utrzymania i obsługi. Zwiedzający najczęściej narzekają, na fakt, że nie dorównuje w żaden sposób standardom europejskim i często znajduje się „w remoncie”. Ponadto obsługa często jest nieuprzejma, a obiekt pozbawiony jest klimatyzacji. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać do wizyty, ponieważ muzeum może się poszczycić naprawdę wspaniałą kolekcją eksponatów, której szkoda by było nie zobaczyć, odwiedzając Neapol.

Godziny otwarcia:

Codziennie od 9.00 do 19.30 oprócz wtorków.

Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia, 25 maja.

Bilet: 8 euro

Dojazd:

Autobus 110 z Piazza Garibaldi.

Więcej informacji:

http://www.coopculture.it/heritage.cfm?id=73
http://cir.campania.beniculturali.it/museoarcheologiconazionale

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Komunikacja Miejska w Neapolu

Certosa di San Martino

Następny

Dodaj komentarz