Komunikacja Miejska w Neapolu

Tagi , , , , , , ,

Na terenie Neapolu i przedmieści funkcjonuje dobrze zorganizowana sieć komunikacyjna obsługująca przez autobusy miejskie, tramwaje, metro oraz kolejkę. Wszystko to należy do Azienda Napoletana Mobilità S.p.a. (ANM).

Metro w Neapolu obsługują dwie linie: Linea 1 i Linea 6.

Kolejek natomiast w mieście jest cztery: Chiaia, Centrale, Mergellina, Montesanto.

mapanm

Oprócz metra oraz kolejek, przemieszczać się można także autobusami oraz tramwajami.

Oprócz regularnych linii miejskich (line urbane) funkcjonujących na terenie miasta, funkcjonują także linie podmiejskie (linee suburbane), które obsługują połączenia  na  przedmieściach Neapolu lub obsługują odcinki strefowe bez wjeżdżania do centrum miasta.

Istnieją oczywiście także linie nocne (linee notturne), zarówno miejskie, jak i podmiejskie, które obsługują linie na terenie Neapolu, lub odcinki od centrum miasta na przedmieścia lub przedmieścia bez wjeżdżania do centrum miasta. Oprócz tego funkcjonuje także specjalna linia Alibus, która łączy lotnisko w Neapolu z jego centrum. Posiada też osobne (droższe) bilety. Firma ANM S.p.a. Obsługuje także linie  specjalne (linee speciali), które kursują jedynie w wybranych dniach (np. autobusy szkolne).

Są też linie okazjonalne (linee occasionali), kursujące jedynie podczas świąt lub wyjątkowych wydarzeń.

Istnieje oczywiście możliwość łączenia różnych linii lub środków transportu.

Bilety:anm-biglietti

Koszt biletu zależy od pokonywanego dystansu oraz terytorium. Przykładowo bilety jednokrotnego przejazdu najtańsze są wewnątrz centrum i kosztują 1 euro. Ta sama usługa już w strefie podmiejskiej kosztuje 1,20 euro. Bilet łaczony ważny przez 90 minut kosztuje 1,50 euro, obojętnie na jakim terenie. Gdy jednak planujemy całodniową wycieczkę po Neapolu warto rozważyć kupno biletu dziennego. Kosztuje on 3,50 euro lub 4,50 euro (ten drugi pozwala łączyć różne środki transportu). Natomiast bilet tygodniowy kosztuje już 12 euro lub 15,80 euro i funkcjonuje według tej samej zasady – ten droższy pozwala na swobodne podróżowanie zarówno metrem, jak i kolejkami, autobusami i tramwajami.

Podobne bilety na odcinki podmiejskie powyżej 11 km, kosztują już odpowiednio więcej.

Więcej informacji na:

Strona główna ANM:

http://www.anm.it/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Ceny biletów:

http://www.anm.it/index.php?option=com_content&task=view&id=1344&Itemid=320

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Katedra św. Januarego

Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Następny

2 komentarze do wpisu „Komunikacja Miejska w Neapolu”

Dodaj komentarz