Kościół San Domenico Maggiore

, Tagi , , , , , ,

Historia

Znajdujący się na Piazza San Domenico Maggiore kościół w stylu gotyckim, pochodzi z 1283 roku i został wybudowany na polecenie króla Carlo d’Angiò jako wotum dla Św. Magdaleny. Oficjalnie prace budowlane, pod nadzorem francuskich architektów Pierre de Chaul i Pierre d’Angincourt, zakończyły się w 1324 roku, jednak obiekt został konsekrowany już dużo wcześniej, bo w 1255 r., przez papieża Aleksandra IV. Świątynia, wraz z klasztorem tworzy jeden z najważniejszych kompleksów sakralnych miasta zarówno pod względem historycznym, artystycznym, jak i kulturalnym.

W ciągu całego okresu istnienia świątyni, budowla wiele razy ulegała uszkodzeniom na wskutek trzęsień ziemi lub pożarów, jednak dopiero w XVI w. rozpoczęto prace przy generalnym remoncie obiektu, które trwały  aż do początków XVIII w. Kolejne prace konserwatorskie nastąpiły w 1953 r. i miały na celu odbudowę zniszczeń, powstałych podczas II Wojny Światowej. Odnowiono wtedy kasetonowy sufit, posadzkę, freski Pietro Cavallini oraz niektóre kaplice. W 1991 r. odnowiono schody do portalu kościoła.

W czasach swej świetności, w świątyni znajdowały się takie dzieła Caravaggia, czy Tiziano, które obecnie znajdują się w Muzeum na Capodimonte. Nie ma też już figury Św. Tomasza z Akwinu Luki Giordano, ani figur świętych Guida Reni. Sporo dzieł zostało przetransportowanych do Hiszpanii. Wciąż jednak stoi marmurowy posąg Carlo II Angiò oraz podobizny Dominikanów – pierwszych opiekunów kościoła. Wart uwagi jest też obraz przedstawiający Św, Dominika autorstwa Tommaso de Vivo, dzieła Fra’ Bartolomeo della Porta (1516), obrazy Francesco Solimena czy obraz przedstawiający Św. Józefa autorstwa Luki Giordano z 1880 – 1885 r.

Po prawej stronie od wejścia znajduje się kaplica Św. Magdaleny, na której ścianach, można podziwiać resztki fresku z XIV w. przedstawiającego Madonnę z Dzieciątkiem. Pomieszczeniem, które z pewnością wyróżni się od innych, jest też zakrystia. Na  suficie widnieje przepiękne malowidło przedstawiające triumf wiary oraz 45 trumien, w których spoczywają zwłoki magnaterii neapolitańskiej.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do soboty:

Od 9.30 do 12.00 i od 16.30 – do 19.00

Niedziela:

Od 9.30 do 12.00

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Palazzo Como

Uniwersytet Fryderyka II w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz