Castel Nuovo (Maschio Angioino)

Tagi , , , ,

Castel Nuovo

Jednym z siedmiu królewskich zamków znajdujących się w Neapolu, jest Castel Nuovo, znany także pod nazwą Maschio Angioino. Nazwa Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, miała na celu po prostu odróżnienie zamku od istniejących dotychczas już Castel dell’Ovo, czyli Zamku Jajecznego czy Castel Capuano. Natomiast nazwa Maschio Angioino została nadana fortecy na cześć władcy Królestwa Neapolu, Karola I Andegaweńskiego, który i tak nie miał okazji tam zamieszkać.

Historia

Castel Nuovo, wybudowany w latach 1279 – 1282 r.w celu obrony miasta od strony morza, to twierdza warowna i jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Ta gotycka budowla została zaprojektowana na planie nieregularnego czworokąta. Jest wyposażona w cztery wieże i otoczona fosą.

Wnętrza zamku

Choć większość turystów poprzestaje jedynie na obejrzeniu zamku od zewnątrz, naprawdę warto jest zajrzeć również do jego wnętrz, a zwłaszcza do prawie całkowicie zachowanej komnaty zamkowej Capella Pallatina, poświęconej Św. Barbarze. Sala ta, pochodząca z około 1350r., pozostała prawie całkowicie niezmieniona jeśli chodzi o dawny styl, a na ścianach wciąż widnieją pozostałości po freskach słynnego włoskiego malarza Giotto. Inną zdecydowanie wartą uwagi salą jest Sala dei Baroni, gdzie można oglądać zachwycające sklepienie, znajdujące się na wysokości 30 metrów nad ziemią. Nazwa sali odnosi się do wydarzenia z roku 1486, kiedy to ówczesny władca zaprosił do swej siedziby wszystkich baronów, nieprzychylnych jego polityce, a następnie ich aresztował.

Przebudowa zamku

Aerial view of Naples, Italy, and his harbor on Mediterranean Sea
Aerial view of Naples, Italy, and his harbor on Mediterranean Sea, licencja: shutterstock/By

Gdy prawo własności nad obiektem przeszło do dynastii Aragonów, zamek gruntownie przebudowano (około 1442 r.), a nad dekoracjami czuwali artyści pochodzący z Florencji oraz Katalonii. Dobudowano wtedy piątą wieżę, a obniżono pozostałe cztery. Powstał też wtedy przy wyjściu do zamku marmurowy Łuk Triumfalny, który miał przypominać o potędzę rodu Aragonów oraz zwycięstwie nad Francuzami. Gdy w 1734 r. zamek przeszedł do rąk dynastii Burbonów, miała miejsce kolejna gruntowna renowacja dotychczasowej siedziby władców oraz ostatnia, w roku 1823 r. Z pewnością ważnym z punktu widzenia historycznego wydarzeniem było ogłoszenie w murach warowni, Republiki Partenopejskiej w 1799r. Obecnie natomiast w budynku mieści się Museo Civico.

Ze względu na jego położenie i bliskość do ścisłego centrum miasta – zamek znajduje się przy dużym placu Piazza Municipio, jest on bardzo oblegany przez turystów, dla których stanowi nie lada atrakcję.

Godziny otwarcia:

od pon. do sob. od 9.00 do 19.00

Wejście jest możliwe do godziny przed zamknięciem.

Cena biletów:

normalne: 6 euro

ulgowe: dla posiadaczy karty >artecard 3 euro

darmowe dla obywateli UE poniżej 18 roku życia

Więcej informacji na temat >artecard:

http://www.campaniartecard.it/IT/site.cfm?id=6

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Kościół Gesù Nuovo w Neapolu

Wyspa Megaride oraz Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz