Procida

, Tagi , , , , , , , , , , ,

Procida niczym piękna syrenka kusi swym urokiem i wdziękiem każdego, kto łodzią płynie na pobliskie inne wyspy – Capri czy Ischię. Niezwykle malowniczy krajobraz wyspy Procida zna też każdy, kto oglądał wzruszający film Il Postino (Listonosz). To właśnie na tej maleńkiej, niezwykle barwnej wysepce kręcono większość scen. Na tej wyspie czas płynie inaczej, a że nie jest ona tak popularna, jak Ischia czy Capri, można tam wypocząć, delektując się jej niezaprzeczalnym urokiem i klimatem.

Procida – położenie

Procida to jedna z wysp w Archipelagu Flegrejskim, położona w odległości około 4 km od lądu stałego. Według legendy jej nazwa pochodzi od greckiego słowa prokeitai co oznacza z głębin. Procida, podobnie jak największa z wysp Archipelagu – Ischia jest pochodzenia wulkanicznego. Obecnie Procida połączona jest mostem z najmniejszą z wysp w archipelagu – Vivarą.

Sprawdź hotele na wyspie Procida!

Procida – historia

Początki istnienia tej wyspy związane są z licznymi podbojami najpierw Greków, potem Rzymian, a na koniec ludu saraceńskiego. Dlatego najstarsza część miasta Terra Murrata, ogrodzona jest wielkimi murami, za którymi mieszkańcy wyspy w czasie tych najazdów i grabieży szukali schronienia. Zależność wyspy od Neapolu również ma uwarunkowania historyczne. Od XII do niemal końca XVIII wieku Procida znajdowała się pod panowaniem feudalnym Neapolu. Po zjednoczeniu Włoch w XIX wieku Procida stała się jednym z ważniejszych ośrodków handlu morskiego. Wraz z nowym portem i Instytutem Żeglarstwa Procida była czwartym największym ośrodkiem morskim w całych Włoszech. To właśnie w Procidii znajduje się najstarsza z całej Europy szkoła Żeglugi Morskiej (Instituto Nautico Francesco Caracciolo). Do dziś Procida jest ulubionym portem dla marynarzy, ale już niekoniecznie dla turystów. Na zaledwie 4 metrach kw. jest bowiem więcej natury i starej, nieco zaniedbanej włoskiej architektury. Wyspę zamieszkuje około 10 000 mieszkańców, głównie utrzymujących się z rybołówstwa. I ten sposób życia mieszkańców mocno wpisuje się w taki sielankowy, niemal wiejski charakter wyspy. W przewodnikach to Ischia i Capri są tymi perełkami Zatoki Neapolitańskiej, ale Procida ma swój urok i również potrafi zachwycić i oczarować.

Port Marina Grande

Piękna kolorowa wyspa Procida. Campania, Włochy
Piękna kolorowa wyspa Procida. Campania, Włochy, licencja: shutterstock/By leoks

Tu zaczyna się cała przygoda z wyspą Procida. Do pięknego portu, otoczonego pastelowymi, z nieco obdrapanym przez czas tynkiem domów, dopływa prom z Neapolu. To najprostsza droga, by się dostać na Procidę. I tutaj, w porcie rybackim, zasmakujemy w pysznych rarytasach kuchni śródziemnomorskiej, a w klimatycznych małych barach czy restauracjach zaplanujemy dalsze zwiedzanie wyspy, czy zwyczajnie naładujemy akumulatory, upajając się sielankowym klimatem. Główna dzielnica portowa mieni się już nieco wypłowiałymi, ale wciąż jaskrawymi kolorami różu, żółci, zieleni czy błękitu. W ten sposób rybacy oznaczają swoje domy, by wiedzieć, do którego portu przybić. I rzeczywiście płynąc do Procidy łodzią, pierwsze, co rzuca się w oczy, to kolorowe domy portowej dzielnicy. Z portu do centrum wyspy można dostać się małym czerwonym autobusem bądź minitaksówką. Można jednak zdecydować się na spacer jedną z krętych, wąskich uliczek – Via Liberta, bądź Via Vittorio Emanuele.

Terra Murata – najlepszy widok na wyspie

Sunset view of serene sea, fishing and sightseeing boats, cafes and restaurants in Marina Corricella, Procida Island, Italy.
Procida Island, Italy., licencja: shutterstock/By IgorZh

Nad portem Marina Grande wznosi się zamek, który w XIX wieku przebudowano na więzienie. Terra Murata to najstarsza część wyspy, do której od portu prowadzi jedna z głównych, ale bardzo ciasnych i krętych uliczek – via Principe Umberto. Jak już się wejdzie na sam szczyt, to oczom ukazuje się piękna niemal patchworkowa panorama domków, stawianych jakby na skałach albo jeden na drugim, wdzierających się w zieleń wyspy i otoczonych lazurem morza.

Procida island, Naples, Italy, colorful houses, fishermen boats and cafes on the seaside in Marina di Corricella harbor
Procida port, licencja: shutterstock/By Boris Stroujko

Będąc na placu Piazza dei Martini, skręcamy w lewo w uliczkę, gdzie po paru metrach po prawej stronie jest wąskie przejście, niemal dziura w ścianie, prowadząca do Casale Vascello –zamku z XVI wieku – dawnej siedziby włodarzy wyspy. Na Terra Murata znajduje się również klasztor (L’Abbazia di San Michele Arcangelo) z XVI wieku. Właściwie w XVI wieku został on odbudowany i rozbudowany. Wzniesiony już w VII wieku przed narodzinami Chrystusa, klasztor został zniszczony przez Saracenów. San Michelle jest patronem wyspy. Przed klasztorem znajduje się plac Piazza Guarracino, miejsce spotkań mieszkańców wyspy w czasach antycznych.

Marina Corricella – zapomniane piękno wyspy

The Fishermen's village of Marina Corricella, a seaside village in Procida island, with moored boats and fishing nets, Procida Island, province of Naples, Italy
licencja: shutterstock/By AlexMastro

Na wyspie znajdują się trzy porty, jednym z nich, nieco zapomnianym, jest Marina Corricella. To niezwykle urokliwa, a do tego cicha i spokojna dzielnica. W promieniach słońca, obserwując życie mieszkańców można napić się dobrego włoskiego Latte bądź zjeść smaczny obiad w małej Trattorii. Z portu Marina Grande do Corricelli nie jeżdżą ani żadne taksówki, ani autobusy. Kto chce poznać ten zakątek wyspy, musi pokonać wiele schodów. Jednak kiedy już dochodzi się do miejsca, gdzie pośród kolorowych łodzi starzy rybacy naprawiają rybackie sieci, ma się nieodparte wrażenie, że warto tam zajrzeć. Piękno tej części wyspy uchwycone zostało w filmie Il Postino (Listonosz). To właśnie w Corricella kręcono większość scen do tej wzruszającej opowieści. Do Marina Corricella dotrzemy, idąc ulicą Via m. Scotii z placu Piazza dei Martini, a następnie schodząc po schodach, znajdujących się po lewej stronie ulicy.

Procida – plaże

Marina Chiaiolella

Procida beautiful island Italian Capital Of Culture 2022
licencja: shutterstock/By stocktributor

Marina Chiaiolella to trzeci wraz z przystanią jachtową port Procidy, wysunięty najbliżej w stronę Ischii. Ten kawałek wyspy ze względu na piękne plaże jest najbardziej oblegany przez turystów i to tam znajdują się wszystkie luksusowe hotele czy pensjonaty. Po tej stronie Procida jest połączona mostem z mniejszą wysepką Vivarą, która od 1974 roku wpisana jest na listę obszarach chronionych. Do rezerwatu, który zamieszkują znajdujące się pod ochroną patki i rośliny, można wejść tylko za specjalnym zezwoleniem.

Najpiękniejszą plażą na wyspie jest szeroka plaża Marina Chiaiolella.

Z ciemnym, wulkanicznym piaskiem, pięknym widokiem na Ischię, Marina Chiaoella przyciąga nie tylko turystów, ale również mieszkańców wyspy. Na miejscu można wypożyczyć leżak, parasolkę, a korzystając z oferty pobliskich barów czy restauracji, na plaży spędzimy uroczo nawet cały dzień. Do tej plaży możemy dostać się autobusem linii L1, odjeżdżającym z portu Marina Grande. Latem na plaży organizowanych jest wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Plaża jednak w sporej części jest odpłatna.

Plaża – Chiaia

Beach named Chiaia di Luna at west od island of Ponza in the central Italy.
licencja: shutterstock/By Simone Angelo Ferri

Po drugiej stronie wyspy za Corricellą znajduje się druga plaża – Chiaia. Z płytkim brzegiem, chronionym przed wiatrem miejscem do wypoczynku to idealny zakątek dla rodzin z małymi dziećmi. Niestety dojście do plaży wiedzie przez wiele schodów.

Pozzo Vecchio

Procida Island, Italy: Cala del Pozzo Vecchio Beach
licencja: shutterstock/By Mazerath

to najmniejsza, ale dzięki filmowi Il Positino również znana i piękna plaża na wyspie. Plaża znajduje się przy romantycznej, w kształcie podkowy, zatoce.

Plaża Faro

Jeśli chcemy uciec od zgiełku, zwłaszcza w letnie miesiące wakacyjne, to warto poszukać, jednej ze skalistych zatok wyspy. To idealny sposób by kawałek lazurowego morza zarezerwować tylko dla siebie. Trzeba jednak poszukać drogi do takiej zatoki, najlepiej pytając o to autochtonów. Jednym z takich wejść jest Faro, znajdujący się na końcu ulicy Via Faro z pięknym widokiem na Marina Grande.

Procida – wydarzenia

Z pewnością na wyspę warto udać się w okolicach świąt wielkanocnych i końca czerwca. W Wielki Piątek każdego roku na wyspie odbywa się barwna procesja, której tradycja wywodzi się aż z 1627 roku. W noc Wielkiego Piątku mieszkańcy na swoich plecach przenoszą wielką drewnianą statuę zmarłego Jezusa Chrystusa, a rano przy akompaniamencie trąb, z krzyżami i relikwiami w dłoniach ulicami Procidy przechodzi procesja.

Również pod koniec czerwca w porcie Marina Grande odbywa się wielkie święto, związane z postacią typowej mieszkanki wyspy Procidy – Grazielli, głównej bohaterki romantycznej powieści Alfonse de Lamartine. Przez trzy dni (25,26, 27 czerwca) ubrane w kolorowe stroje młode kobiety świętują La Sagra del Mare, a wszystko w porcie Marina Grande.

Procida – jak dojechać

Ze względu na bardzo wąskie, kręte uliczki, na terenie wyspy autem mogą poruszać się tylko mieszkańcy wyspy. Procida jest jednak tak mała, że można ją zwiedzić na pieszo bądź wynajmując motorower czy korzystając z komunikacji miejskiej.

Z Neapolu na wyspę Procida – jak dojechać?

Jak się dostać na wyspę? Najprościej z Neapolu. Jeśli lecimy samolotem, to wychodząc z lotniska trzeba dojść na przystanek autobusów linii Alibus. Ten w cenie 4 Euro za osobę dowiezie nas do portu Molo Beverello (drugi i zarazem ostatni przystanek) skąd odpływają promy i wodoloty na Procidę. Wodolotem jest szybciej (około 40 minut), ale drożej (między 13 a 20 Euro za bilet).

Procida – Capri, Procida – Ischia – jak się dostać?

Na Procidę dopłyniemy także z Capri czy Ischii, jeśli właśnie tam spędzamy urlop, to jeden dzień warto zaplanować na wyspie obfitującej w dzikie cytrynowe gaje, wielkie pomarańcze czy idealne do wędrowania trasy.

Procida – co zwiedzić, mapa?

1. Marina Coricella
2. La Vigna e il Casale
3. Terra Murata
4. Marina Grande
5. Marina Chiaiolella
6. Pizzaco
7. Isola di Vivara
8. Punta Faro

Procida – najlepsze i najtańsze noclegi

Wyspa Procida to niestety drogie miejsce na nocowanie, osoby podróżujące po południowych Włoszech najczęściej wypoczywają na tańszej wyspie Ischia w Sorrento lub w Neapolu. Jeśli jednak będziesz planował spędzić jedną noc na wyspie Procida musisz liczyć się z kosztami powyżej 500 złotych za pokój dwuosobowy.

Poniżej wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty na wyspie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również opiniami znajomych wypoczywających na Procida.

Casa Bormioli

Każdy pokój w Casa Bormioli jest wyjątkowy, ozdobiony obiektami przywożonymi przez właścicieli podczas podróży. Wszystkie pokoje mają chłodne podłogi wyłożone kafelkami, telewizor oraz łazienkę z suszarką do włosów i zestawem kosmetyków.

Śniadanie w hotelu Bormioli serwowane jest w stylu kontynentalnym i obejmuje espresso oraz świeże owoce. Do rozmaitych restauracji i kawiarni można dojść w 5 minut.

Za dodatkową opłatą dostępny jest prywatny odkryty basen. Na życzenie dostępny jest bezpłatny transfer. Statki do kontynentalnej części Włoch odjeżdżają z Marina Grande, portu Procida, 7 minut spacerem od Casa Bormioli.

„Bardzo smaczne śniadanie, pięknie zaserwowane. Właściciel z marokańskim upodobaniem do wystroju wnętrz. Profesjonalnie i w bardzo dobrym guście. Mieszkanie z duszą. Polecam”

Terra Murata Boutique b&b

Pokoje z klimatyzacją pensjonat  znajduje się w zabytkowym centrum miejscowości Procida.

Każdy pokój wyposażony jest w telewizor z płaskim ekranem i szafę. W łazience znajduje się prysznic, suszarka do włosów i bezpłatny zestaw kosmetyków.

W pensjonacie B & B Terra Murata znajduje się taras, obfite śniadanie w formie bufetu oraz wspólna kuchnia. Inne udogodnienia oferowane w obiekcie obejmują wspólny salon, przechowalnię bagażu i sklepy (na miejscu).

Port promowy w mieście Procida znajduje się 10 minut spacerem od obiektu. Przystań Marina Corricella jest oddalona o 800 metrów.

La finestra sul mare

Apartament ten oferuje 1 sypialnię, telewizor z płaskim ekranem i klimatyzację. Parom bardzo się podoba ta lokalizacja, plaża znajduje się 5 min pieszo od apartamentu.

Ischia – sprawdź TOP 10 najlepszych plaż i noclegów na Ischii

Rezerwujesz nocleg w Neapolu?

Sprawdź listę polecanych hoteli i pensjonatów w Neapolu przez naszych znajomych!

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Amalfi

Weekend w Neapolu – co zobaczyć, spacerem po ulicach Neapolu

Następny

1 komentarz do wpisu “Procida”

Dodaj komentarz