Ischia

, Tagi , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ischia

IsolaVerde – tak na Ischię mówią Włosi – zielona wyspa, co w pełni oddaje jej uroczy i niepowtarzalny klimat. Górskie zbocza czy oliwne gaje są bowiem zielone przez cały rok. Najpiękniejsza jest jednak Ischia latem, kiedy od pomarańczy, hibiskusów, cytryn, oliwek czy oleandrów zmienia się w kolorowy, przeplatany skalnymi formacjami, kobierzec. Mówi się też, że Ischia jest takim podwodnym wulkanem i termy, które rozsławiają ten zakątek na całym świecie, zdają się tego potwierdzeniem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zarezerwuj bilet na prom na Ischię online, kliknij tutaj>>>

Ischia – położenie

Ischia jest największą wyspą w Zatoce Neapolitańskiej, oddaloną od Włoszech o jakieś 30 km. Wraz z wyspami Procidia, Nisida i Vivara tworzy archipelag Wysp Flegrejskich. Ischia ma pochodzenie wulkaniczne, a na wyspie wciąż zlokalizowane są radioaktywne źródła termalne. Stąd często określa się ją mianem podwodnego wulkanu. Na 43 m kw. znajduje się ponad sto źródeł termalnych i aż 69 stanowisk z wyziewami wulkanicznymi, tak zwanymi fumarolami.

Termy – wizytówka Ischii

Overhead aerial view of Ischia Citara Beach at sunset with pools and sand
Overhead aerial view of Ischia Citara Beach at sunset with pools and sand, licencja: shutterstock/By

Sprawdź hotele na wyspie Ischia!

Co zwiedzić na wyspie Ischia?

Ischia nie jest małą wyspą, jeśli więc chcemy poznać każdy jej zakątek, to skorzystajmy z oferty wypożyczenia skutera, który na wyspie jest najpopularniejszym środkiem transportu. Będąc już na Ischii nie warto ograniczać się do plażowego leżaka czy hotelowego patio. Zobaczmy też malownicze okolice, otoczone skałami wybrzeża czy pozostałości po greckich i rzymskich budowlach.

Góra Epomeo

Ischia Island, Naples - Italy: A stunning view of the Mediterranean Sea from the peak of Mount Epomeo at 789 metres.
Ischia Island, Naples – Italy: A stunning view of the Mediterranean Sea from the peak of Mount Epomeo at 789 metres. , licencja: shutterstock/By

najwyższy szczyt wyspy, pozostałość po wulkanie Monte Epomeo. Dotarcie na szczyt może zając nawet dwie godziny, jednakże dla pięknych widoków na Wezuwiusz, Capri i całą wyspę z pewnością warto. Na szczyt można wjechać też na osiołku. Chętni na taką atrakcję mogą wynająć osiołka pod samą górą. Właściwie, tak jak do Rzymu, tak do Epomeo wiodą wszystkie drogi na wyspie. Ta najprostsza zaczyna się we wsi Fontana i prowadzi tak zwaną wojskową drogą (w Epomeo w czasie II wojny światowej był punkt wojskowy). Fontana leży na 440 metrach ppm, dlatego stamtąd dojście na szczyt zajmie nam już tylko około godziny. To też jest najłagodniejsze wejście. Jeśli chcemy wyspę poznać lepiej, to możemy się wybrać od strony Fiaiano, znajdującej się nad Ischia Porto.

Zamek Aragoński

Beautiful historical monument in Ischia, castle on volcanic island, aerial view
Beautiful historical monument in Ischia, castle on volcanic island, aerial view, licencja: shutterstock/By

Castello Aragonese – znajdujący się na jakby drugiej wysepce, połączonej z Ischią mostem Ponte Aragonese jest jednym z ciekawszych zabytków na wyspie. Według legend w 474 roku p.n.e. Gelon tyran z Syrakuz zbudował tam pierwszą twierdzę. Na jej podwalinach postawiono w 1438 roku zamek aragoński. Zamek można podziwiać z wielu miejsc wyspy, między innymi z plaży Spiaggia dei Pescatori, położonej na wschód od miasta Ischia. Naprzeciw Zamku w Spiaggia di Cartaromana, znajduje się plaża nad aktywnym jeszcze wulkanicznie morzem. Tam gorąca kąpiel zapewniona jest nawet w okresie zimowym. W Cartaromana możemy zajrzeć do pięknych ogrodów, z XV wieczną wieżą Torre Guevara. Do zatoki Cartaromana możemy dojść pieszo bądź dojechać autobusem C12 i C13 z dworca głównego.

Ischia stary rynek

Vibrantly colorful housing of Marina Corricella in sunny summer weather at Procida island, Italy. Procida Island is located between Capo Miseno and Ischia island in Tyrrhenian sea.
Vibrantly colorful housing of Marina Corricella in sunny summer weather at Procida island, Italy. Procida Island is located between Capo Miseno and Ischia island in Tyrrhenian sea., licencja: shutterstock/By

Giardini La Mortella

Giardini La Mortella – jedne z piękniejszych ogrodów i to w całych Włoszech. Znajdują się w miejscowości Forio. Ogrody te słyną nie tylko z unikatowej roślinności, z całego świata, ale przede wszystkim z koncertów i imprez kulturalnych, organizowanych w sezonie letnim. Za wstęp do Giardini La Mortella zapłacimy 12 Euro, a kiedy odbywa się koncert nawet 20 Euro. Jeszcze droższy, bo około 30 Euro, jest wstęp do Ogrodów Posejdona w zatoce Citara, gdzie znajduje się około 20 basenów termalnych.

Beautiful landscape in Giardini la Mortella, Ischia island, Italy
Beautiful landscape in Giardini la Mortella, Ischia island, Italy, licencja: shutterstock/By

Będąc w Forio warto również zwrócić uwagę na eklektyczny kościół del Soccorso, który wzniesiony jest nad stromym brzegiem. W architekturze kościoła przeplatają się różne style od bizantyjskiej kultury przez greckie i marokańskie akcenty, po współczesne włoskie style. Szczególnie ciekawa jest biała fasada, pokryta XVIII wieczną majoliką, prezentującą sceny pasji Chrystusa.

Piano Liguori

Ischia Island, Naples - Italy: The blu water of the Mediterranean Sea as seen from the amazing trekking to the old farmer village of Piano Liguori.
Ischia Island, Naples – Italy: The blu water of the Mediterranean Sea as seen from the amazing trekking to the old farmer village of Piano Liguori., licencja: shutterstock/By

Piano Liguoro – bez wątpienia jedno z piękniejszych miejsc na wyspie. To położona w górach mała wieś, niegdyś tętniąca życiem, dziś niemal opustoszała. Z tego miejsca rozpościera się piękny widok na wyspę Capri, półwysep sorrencki, Wezuwiusz i wyspę Procida.

Fondo D´Oglio i Arso

jeśli wybierzemy się na wycieczkę do źródeł termalnych w Casamicciola, to warto też udać się do nieczynnego już krateru Fondo D´Oglio i Arso. Ostatni raz wulkany te wybuchły w 1301 roku, a lawa z krateru aż przez dwa miesiące lała się do morza. Do krateru prowadzi droga przez las piniowy, znajdujący się powyżej ogrodów termalnych Castiglione. Trasa nie jest trudna do pokonania, a malownicze widoki, jak i liczne stanowiska z fumarolami i wyziewami dodatkowo ją uatrakcyjniają.

Ischia na weekend? Co zobaczyć? 3-dniowy program wycieczki

Co warto zobaczyć i zrobić w ciągu jednego dnia na Ischii

Najlepsze plaże na Ischii

W przeciwieństwie do Capri, Ischia oferuje naprawdę wiele miejsca do wypoczynku i sportów wodnych. Najbardziej oblegane plaże są w sierpniu, jednakże w czerwcu bądź we wrześniu na Ischii wciąż jest pięknie, a woda w morzu na tyle ciepła, że można w pełni korzystać z uroków plaż i to bez większego zgiełku.

Spiaggia dei Pescatori

Famous Maronti Beach from above, Ischia Island, Bay of Naples, Italy
Famous Maronti Beach from above, Ischia Island, Bay of Naples, Italy, licencja: shutterstock/By

Spiaggia dei Pescatori – Ischia Porto – długa, piaszczysta plaża, pełna skalistych zatok. Plaża rozciąga się od Porte wzdłuż Ponto do samej przystani z Zamkiem Aragońskim. Pomiędzy Porto i Ponte w dzielnicy Mandra, znajduje się przystań z taksówkami wodnymi, które zawiozą nas do jednej z cichych i mniej zatłoczonych zatok na plaży bądź zapewnią objazdową wycieczkę wokół wyspy. Do plaży dojdziemy pieszo (pomocna będzie mapa Google), jak i dojedziemy z dworca głównego autobusem nr 7, 15, C12 lub C13.

La Spiaggia Degli Inglesi

zaledwie 200-metrowa piaszczysto – żwirowa plaża La Spiaggia Degli Inglesi w Ischia Porto, znajduje się jakieś 800 m od portu. Osłonięta od wiatru wzgórzami, jest idealnym miejsce dla rodzin z dziećmi. La Spiaggia znajduje się na północnej stronie wyspy, dlatego jedynie w godzinach od 11 do 16 jest tam pełne słońce. Do plaży dojedziemy też autobusem CD, CS, 1, 2 i 3 Baia di Cafiero.

Spiaggia Dei Bagnitteli w Casamicciola

Landscape with Casamicciola beach, coast of ischia, italy
Landscape with Casamicciola beach, coast of ischia, italy, licencja: shutterstock/By

Spiaggia Dei Bagnitteli w Casamicciola – żwirowa plaża ze stromym zboczem skalnym, wpadającym prosto do morza. Część plaży jest dostępna bezpłatnie, a fakt, że w zatoce znajdują się naturalne źródła termalne, czyni ją atrakcyjnym miejscem. Do zatoki prowadzi wąska ścieżka, można się też dostać się autobusem nr 2,3,4.

Marine von Casamicciola w Marina di Casamicciola

uroczy zakątek z piaszczystą plażą, miejscami parkingowymi, restauracjami i barami. Do plaży dostaniemy się autobusem linii: 1, 2, 3, 4, 14, CD i CS.

San Montano Bay w Lacco Ameno

Beach of San Montano. Travel in Italy, Ischia Island, Naples. Famous landmark and tourist destination. Soft Focus, copy space for text.
Beach of San Montano. Travel in Italy, Ischia Island, Naples. Famous landmark and tourist destination. Soft Focus, copy space for text., licencja: shutterstock/By

z łagodnym zejściem i malowniczą zatoką San Montano, położoną pomiędzy przylądkami Zaro i Monte Vico. W tej zatoce każdego roku w maju odbywa się przedstawienie słynnej legendy patronów wyspy Santa Restituda. Piękne widowisko wywodzące się z antycznej tradycji. Do plaży możemy dojechać autobusem 1,2, CD, CS, wysiadając na przystanku San Lorenzo.

San Francesco w Forio

Sunset over Forio, Ischia Island, Italy
Sunset over Forio, Ischia Island, Italy , licencja: shutterstock/By

Od Forio do plaży dojdziemy pieszo, dostaniemy się tam też autobusem 1,14, czy CD a także samochodem, parkując w niedalekiej odległości od plaży.

Zarezerwuj hotel blisko tej plaży:

Spiaggia Della Chiaia w Forio

piękna piaszczysta plaża, zaczynająca się około 300 metrów od portu Forio, będąca przedłużeniem plaży San Francesco. Do plaży dotrzemy, idąc nadmorską promenadą Forio. Morze w tej części jest bardzo płytkie, co sprzyja wypoczynkowi z dziećmi. Są miejsca odpłatne z toaletami czy przebieralniami i miejsca ze wstępem wolnym, ale bez tych udogodnień. Idealne miejsce dla uprawiania sportów wodnych. Do plaży dojedziemy też autobusem linii 1,2, CD, CS.

Spiaggia Cava Dell’Isola w Forio

Coastal landscape with beach of Forio, Ischia Island, Italy
Coastal landscape with beach of Forio, Ischia Island, Italy, licencja: shutterstock/By

całkowicie bezpłatna plaża, z możliwością wypożyczenia leżaków i parasoli. Latem odbywają się tam turnieje w siatkówkę. Plaża jest częściowo piaszczysta, a częściowo pokryta drobnym żwirkiem. Do plaży można dojść schodkami bądź kamienistą ścieżką. W Forio kursuje też lokalny autobus, który zatrzymuje się przy samej zatoce.

Maronti w Barano

overview of the island of Ischia with santangelo view
overview of the island of Ischia with santangelo view, licencja: shutterstock/By

najdłuższa (prawie 3 km) plaża na wyspie, z przyjemnym piaskiem, ale bardzo głęboką wodą od razu przy brzegu. W połowie drogi znajdują się otwarte wąwozy Olmitello i Cavascur, które warto zwiedzić. Plaża rozciąga się aż do Sant Angelo, gdzie znajdują się fumarole i naturalne opary wulkaniczne. Na plaży można wypożyczyć łódź, rowery wodne, a także nurkować w morzu.

Cava Grado w Fontana

Cava Grado w Fontana – to rzadko odwiedzany zakątek i nawet w sezonie bez natłoku turystów Plaża z przyjemnym żwirkiem i niesamowitymi widokami w tle. Do plaży można dostać się autobusem, wysiadając na przystanku Cava Grado, a następnie schodząc schodami. Można dojść też wychodzącą z Succhivo ścieżką. Do plaży dojeżdża autobus linii CD, CS i 1.

Ischia po sezonie

W okresie wiosennym i jesiennym również można się wybrać na Ischię. I choć z pewnością temperatury nie są już tak wysokie, to jest to idealny czas na piesze wędrówki po wyspie. Nie brakuje tam bujnych lasów, pięknych ogrodów, zabytkowych kościołów czy pięknych malowniczych uliczek. Na miejscu znajdziemy kilka ciekawych ofert, gdzie w cenie np. 30 Euro przewodnik zabierze nas na uroczą wędrówkę po zakątkach wyspy.

Sprawdź temperatury wody i pogodę na Ischii

Czym poruszać się po Ischii i jak dojechać na wyspę?

Na Ischię dopłyniemy promem z Neapolu z Porta di Massa oraz wodolotem z Beverello. Promem na Ischię dostaniemy się także z Puzzuoli lub wodolotem z Sorrento.
By zwiedzić wyspę, oprócz skutera czy roweru, możemy wynająć też samochód. Na stronie www.rentalcars.com jeszcze przed wylotem na wyspę ustalimy miejsce odbioru i zwrotu pojazdu. Decydując się na rower, warto pamiętać, że Ischia ma bardzo górzyste uwarunkowanie. Możemy też poruszać się na komunikacją miejską. Na pętli autobusowej, dostępne są mapki z trasami. Oczywiście skorzystamy też z taksówek. Wielu mieszkańców wyspy oferuje tak zwane riksze. W porównaniu z biletem autobusowym, który na 90 minut jazdy kosztuje 1,2 Euro, a na cały dzień tylko 6 Euro, to taksówki jednak są bardzo drogie.

Sprawdź gdzie jeść na wyspie Ischia?

 

Ischia mapa

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Capri

Positano

Następny

5 komentarzy do wpisu „Ischia”

    • Patrycjo w sprawie taxi na Ischii ceny wahają się między 1,6 – 2 euro za przejechany kilometr. Na początku naliczana jest opłata na poziomie 3 – 4,5 euro. Czasami również warto zwrócić uwagę czy taxi wymaga zamówienia minimalnego zlecenia które najczęściej wynosi 10 euro.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz