Seggiovia Monte Solaro – kolejka na najwyższy szczyt Capri

Tagi , , , , ,

Seggiovia Monte Solaro to kolejka linowa, która zapewnia wyjątkowe widoki na Capri i okolicę. Podróżując tą kolejką na najwyższy szczyt wyspy – Monte Solaro 589 m n.p.m., możesz podziwiać malownicze krajobrazy i widoki na Zatokę Neapolitańską oraz Capri. W dalszej części artykułu znajdziesz szczegóły dotyczące cen biletów, godzin otwarcia oraz ciekawych atrakcji, które czekają na Ciebie na szczycie Monte Solaro.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Seggiovia Monte Solaro – historia i ciekawostki związane z kolejką

To popularna atrakcja wśród turystów odwiedzających wyspę Capri oferuje możliwość podziwiania piękna tej wyspy z wyjątkowej perspektywy. Za kilkanaście euro możesz wybrać się kolejką na szczyt Monte Solaro i cieszyć się panoramą, która zapiera dech w piersiach. Seggiovia Monte Solaro to popularna kolejka linowa, która posiada dość ciekawą historię.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku inżynier Francesco Uliscia i jego żona, podczas wycieczki po wyspie, odkryli majestatyczny szczyt Monte Solaro. Niezwykłe piękno tego miejsca sprawiło, że postanowili uczynić ten szczyt dostępnym dla wszystkich. Wówczas narodził się pomysł zbudowania kolejki z jednoosobowym wyciągiem krzesełkowym. Od tego czasu, wyciąg jest systematycznie modernizowany, zawsze gwarantując najbardziej rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Jednak pomimo interwencji technologicznych, jego wygląd zewnętrzny zdołał zachować swój urok vintage, który charakteryzuje niektóre wyjątkowe miejsca na Capri. Kolejka ta stała się idealnym środkiem pozwalającym każdemu cieszyć się niezwykłym panoramicznym widokiem oferowanym przez Monte Solaro. Na szczycie znajduje się także restauracja „La Canzone del Cielo”, która oferuje odwiedzającym kawę i przekąski w jednym z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie.

Zobacz także: Capri – plan 3-dniowej wycieczki objazdowej

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę Seggiovia Monte Solaro?

Seggiovia Monte Solaro jest jedną z najpopularniejszych atrakcji na Capri. Dzięki tej kolejce, odwiedzający mogą podziwiać malownicze widoki Zatoki Neapolitańskiej oraz wyspy Capri z najwyższego szczytu na wyspie – Monte Solaro. Dla wielu podróżnych jest to niezwykle ważne miejsce do odwiedzenia podczas pobytu na Capri.

Kolejka Seggiovia Monte Solaro posiada 156 krzesełek, a czas przejazdu wynosi 13 minut, co pozwala na podziwianie 360-stopniowej panoramy Capri. Po podróży możesz zrelaksować się w restauracji „Canzone del Cielo” otwartej od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W pobliżu znajdują się ruiny „Fortino di Bruto” zbudowanego w latach 1806-1808 podczas kampanii wojskowych między Francuzami i Anglikami. Wiele osób korzystało z tego wyciągu krzesełkowego, w tym sławne osoby takie jak na przykład: aktorka Rita Hayworth.

Seggiovia Monte Solaro – rodzaje i ceny biletów

Planując wjazd kolejką na najwyższy szczyt Capri, warto zapoznać się wcześniej z cenami biletów. Dostępne są dwa różne rodzaje biletów na Seggiovia Monte Solaro. Masz do wyboru bilety w jedną lub dwie strony, a także istnieje opcja biletu wraz z wejściem do Ogrodu Augusta. Aby kupić bilet na wjazd kolejką na Monte Solaro, musisz udać się do punktu sprzedaży biletów na miejscu. Pamiętaj także o ewentualnej konieczności wcześniejszej rezerwacji, szczególnie w sezonie turystycznym. Do wyboru masz bilety w obie strony, jak i wyłącznie w jedną:

  • W górę i w dół w cenie 14,00 €;
  • W górę lub w dół : 11,00 €.

Jak się dostać na szczyt Monte Solaro?

Monte Solaro o wysokości 589 metrów nad poziomem morza jest najwyższym wzniesieniem na wyspie Capri. Ze szczytu roztacza się rozległa panorama na formacje skalne Faraglioni, Capri, a także na półwysep Sorrento, wyspy Galli i Zatokę Neapolitańską. W pogodne dni można także podziwiać zatokę Salerno. Istnieją dwa sposoby dotarcia na szczyt góry Solaro:  

  • Wyciągiem krzesełkowym: wyciąg krzesełkowy rusza z Piazza Vittoria i dociera na szczyt w 13 minut. Nie zalecamy jednak tej atrakcji dzieciom, szczególnie mniejszym.
  • Pieszo: szlak rozpoczyna się na Piazza della Pace w Anacapri (za cmentarzem). Jest on dobrze oznakowany i nie jest zbyt wymagający, a jego pokonanie zajmuje około 1 godziny.

Po dotarciu na szczyt możesz zrelaksować się przy drinku na bujanych fotelach w restauracji La Canzone del Cielo lub po prostu zrobić piękne zdjęcia. Gdy już nasycisz się pięknym widokiem, możesz zjechać wyciągiem krzesełkowym w dół lub zejść pieszo, zatrzymując się po drodze w Pustelni Cetrella.

Gdzie znajduje się dolna stacja wyciągu Seggiovia Monte Solaro?

Z Marina Grande lub Capri można w 10 lub najwyżej 15 minut dostać się na Piazza della Vittoria w Anacapri, gdzie znajduje się stacja wyciągu krzesełkowego na Monte Solaro.

Co warto zobaczyć na szczycie Monte Solaro na wyspie Capri?

Zamek Barbarossa

Na jednej z mniejszych części Monte Solaro znajdują się ruiny zamku Barbarossa. Historia zamku wciąż pozostaje owiana tajemnicą, ponieważ historycy debatują nad dokładną datą jego budowy. Przy czym wielu uważa, że było to między X a XII wiekiem. Jest to ciekawa atrakcja, z ruinami wypełnionymi historią i porośniętymi naturalną zielenią.

Cetrella

Jeśli zdecydujesz się na wędrówkę w dół góry Solaro, natkniesz się na strzałkę wskazującą franciszkańską kaplicę i pustelnię Cetrella. Kaplica jest tak mała, że można ją łatwo przeoczyć wśród sosen, dębów i kwitnących orchidei. Pustelnię Santa Maria di Cetrella zbudowani w XVI wieku i jest podzielona na dwie nawy, każda z własnym ołtarzem i kilkoma celami klasztornymi. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej, która jest szczególnie czczona wśród lokalnych żeglarzy i, w przeszłości, wśród nurków koralowych.

Wzdłuż szlaku prowadzącego w kierunku kaplicy Cetrella – miejsca duchowego odosobnienia dla mnichów przed wiekami – można zobaczyć skaliste zbocza szczytu Cappello, zwieńczone żelaznym krzyżem, a także dawny dom brytyjskiego pisarza Comptona Mackenziego. Budynek jest obecnie własnością Centro Caprense Ignazio Cerio i został odrestaurowany przez grupę wolontariuszy z wyspy. Po zatrzymaniu się tutaj, można dotrzeć do centrum Anacapri z Cetrella, podążając historyczną ścieżką dla mułów, w dół około 20 minut, aż do Viale San Michele.

Seggiovia Monte Solaro – kolejka na najwyższy szczyt Capri – czy warto?

Oczywiście, że tak! Monte Solaro to jedno z najbardziej niezwykłych atrakcji na wyspie Capri, z Seggiovia Monte Solaro jako jedną z głównych atrakcji. Kolejka ta zapewnia niezapomniane wrażenia podczas wjazdu na najwyższy szczyt wyspy – Monte Solaro.

Polecany artykuł: TOP 15 powodów, dla których warto odwiedzić Neapol

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Wakacje w Neapolu – plan 7-dniowej wycieczki objazdowej

Capri atrakcje – TOP 15 najciekawszych, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz