TOP 15 powodów, dla których warto odwiedzić Neapol

Tagi , , , ,

Bardzo często podczas zwiedzania południowego wybrzeża Włoch pojawia się pytanie – czy warto odwiedzić Neapol? Neapol jest często pomijany podczas planowania wakacji lub krótkiego „city break”, ponieważ jest on uznawany za miasto słynnej włoskiej mafii i ma przez to złą reputację. Nic bardziej mylnego! Jest to duże, tętniące życiem miasto z ogromną ilością zabytków, atrakcji i najlepszej pizzy na świecie. Poza tym jest tam bezpiecznie. Czy warto odwiedzić Neapol? Zdecydowanie tak! Neapol jest w 100% wart odwiedzenia. Czytaj dalej, aby poznać TOP 15 powodów, dla których warto odwiedzić to miasto!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy warto odwiedzić Neapol?

Planowanie podróży do Włoch może być niemałym wyzwaniem. Niewiele krajów na całym świecie ma tak wiele do zaoferowania jak Włochy. Wybór miejsca we Włoszech jest trudny, zwłaszcza gdy ma się ograniczony czas. Neapol jest często pomijany w trakcie zwiedzania Włoch, w porównaniu do miast takich jak Rzym, Wenecja czy Florencja. Wiele osób decyduje się na wypad do Mediolanu lub podróż po Toskanii. Oczywiście jest to zrozumiałe – wszystkie te miejsca są przepiękne, ale Włochy mają o wiele więcej niesamowitych miejsc do odwiedzenia i takim miejscem jest Neapol.

Czy warto odwiedzić Neapol? Oczywiście, że tak! Niewiele miast w Europie ma tyle do zaoferowania co Neapol. Z jednej strony Neapol jest głośny i nieco chaotyczny. Z drugiej strony miasto to posiada piękne place, zabytkowe centrum wpisane na listę UNESCO i wiele zabytków wartych zobaczenia. Neapol położony jest w Zatoce Neapolitańskiej i jest doskonałym miejscem do zwiedzania Wezuwiusza, wysp i jednego z najbardziej malowniczych odcinków wybrzeża na całym świecie – Wybrzeża Amalfi.

Wiele osób traktuje Neapol wyłącznie jako tzw. „punkt przesiadkowy”, aby dostać się na niektóre wyspy lub na Wybrzeże Amalfi. Ale dlaczego nie zatrzymać się w Neapolu na kilka dni, aby poznać to jedno z najbardziej fascynujących włoskich miast? Poniżej znajdziesz TOP 15 najważniejszych atrakcji i powodów, dla których warto odwiedzić Neapol.

TOP 15 powodów, dla których warto odwiedzić Neapol

Neapol jest bezpieczny!

Ze względu na nieco złą reputację Neapolu, wiele osób może zadać sobie pytanie, czy miasto to jest bezpieczne do odwiedzenia? Odpowiedź brzmi: tak, Neapol jest bezpieczny. W Neapolu nie jest bardziej niebezpiecznie niż w jakimkolwiek innym dużym mieście. Jak zawsze w miejscach, gdzie jest dużo ludzi i turystów, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał na tym skorzystać.

Z pewnością największym zmartwieniem w Neapolu są kieszonkowcy, więc trzymaj swoje pieniądze i najcenniejsze rzeczy w bezpiecznym miejscu. Uważaj kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu, a jeśli płacisz gotówką przelicz dobrze resztę. Ponadto, jak w każdym większym mieście, unikaj ciemnych i pustych zaułków w nocy, zwłaszcza jeśli podróżujesz samotnie.

Polecany artykuł: Najpiękniejsze plaże w Neapolu i w okolicy

Centro Storico – historyczne centrum Neapolu

Centro Storico z pewnością jest wizytówką Neapolu. Ta głośna część miasta tętni życiem przez cały dzień i noc. Znajdziesz tu wiele zabytków, pięknych placów, mnóstwo kawiarni, restauracji oraz barów. Spacerując wąskimi uliczkami i alejkami, możesz się zastanawiać, czy nadal jesteś w Europie, czy też przeniosłeś się do innego, bardziej egzotycznego miejsca.

Historyczne centrum Neapolu to część miasta, w której miejscowi żyją, pracują i spędzają czas. Mieszkańcy robią tu zakupy spożywcze, piją kawę, strzygą się lub po prostu obserwują swoje miasto. Dlatego też oprócz spotkania tu wielu turystów masz możliwość poznania prawdziwego życia w Neapolu.

Pałac Królewski w Neapolu

Jeśli jesteś miłośnikiem zwiedzania zamków i pałaców to Neapol z pewnością Cię nie zawiedzie. Pałac Królewski w Neapolu, czyli Palazzo Reale di Napoli był jedną z czterech rezydencji królewskich Burbonów podczas ich panowania w Królestwie Neapolu. Budowa pałacu rozpoczęła się w XVII wieku. Wnętrza na przestrzeni lat były odnawiane i zmieniane kilka razy. Co więcej, część pałacu ucierpiała w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej. Obecnie  Palazzo Reale można zwiedzać i jest to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych Neapolu. Wiele pokoi i sal w pałacu zachowało swój pierwotny wygląd, więc nie przegap wizyty w Palazzo Reale di Napoli.

Piękne kościoły w Neapolu

Podobnie jak w większości miast we Włoszech, tak i w Neapolu znajduje się wile pięknych kościołów wartych odwiedzenia. Najbardziej godne uwagi są Duomo di Napoli – Cattedrale di Santa Maria Assunta – Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Neapolu i słynna Capella Sanservo. Katedra Duomo di Napoli jest najważniejszym kościołem w Neapolu i siedzibą arcybiskupa. Jest to imponujący kościół, w którym można znaleźć zarówno wspaniałe freski, jak i mozaiki pochodzące z IV wieku. Katedra w Neapolu uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej imponujących budynków w mieście. Wynika to częściowo z zastosowania w budynku różnych stylów architektonicznych.

Na uwagę zasługuje także kościół Santa Restituta, w którym znajduje się baptysterium San Giovanni in Fonte. Kościół ten zbudowano na polecenie cesarza Konstantyna. Jest to interesujący przykład sztuki wczesnochrześcijańskiej w Neapolu. Znajdują się tu dzieła Luca Giordano i XIV-wieczne rzeźby.

Castel Nuovo

Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, w rzeczywistości nie jest tak nowy, jak sugeruje jego nazwa. Ten średniowieczny zamek został wzniesiony w 1279 roku i do 1815 roku był siedzibą królów Neapolu, Aragonii i Hiszpanii. Dzięki imponującym wieżom i malowniczej lokalizacji, ten niezwykły zamek wart jest zobaczenia z bliska. Szczególnie imponująca jest główna brama z łukiem triumfalnym. Zamek jest otwarty dla zwiedzających i zdecydowanie zasługuje na zwiedzenie go od wewnątrz. Jeśli nie masz wystarczająco czasu na zwiedzanie komnat to warto go zobaczyć chociaż z zewnątrz.

Kultura picia kawy w Neapolu

Kultura picia kawy w Neapolu jest niezwykle ważna. W całym mieście można znaleźć mnóstwo kawiarni i barów serwujących espresso. Kawa w Neapolu jest mocna, czarna i gorąca. Miejscowi twierdzą, że jakość wody sprawia, że kawa w Neapolu jest wyjątkowo smaczna. Jeśli chcesz pić kawę jak miejscowi to wybierz łagodniejsze kawy na bazie mleka do południa, a potem pij tylko czarną kawę, głównie espresso. Espresso zamawia się przy barze i pije na stojąco. Prawie wszystkie miejsca serwujące kawę podają małą szklankę wody do wypicia przed tzw. „małą czarną”. Wodę tę należy wypić przed kawą, aby oczyścić podniebienie. Espresso rzadko kosztuje więcej niż 1 euro, a często tylko dziewięćdziesiąt eurocentów. Jeśli znajdziesz miejsce, gdzie espresso kosztuje więcej, możesz być pewny, że jesteś w turystycznym miejscu. Polecam omijać takie miejsca.

Spacery promenadą

Neapol jest ruchliwym miastem portowym. Posiada także piękną nadmorską promenadę – Lungomare di Napoli. Promenada ta ciągnie się przez około 3 kilometry wzdłuż morza i jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Z Lungomare di Napoli roztaczają się malownicze widoki na Zatokę Neapolitańską i groźny Wezuwiusz.

Jeśli najlepsza pizza to tylko w Neapolu!

Często pojawia się pytanie czy w Neapolu można zjeść smaczną pizzę? Czy włoska pizza nie jest taka sama w całym kraju? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nie! Nie ma co do tego wątpliwości – Neapol ma najlepszą pizzę na świecie. Czy Neapol warto odwiedzić dla pizzy? Zdecydowanie tak. Dla wielu osób pizza jest jednym z głównych powodów, dla których wracają do Neapolu.

Przepiękne widoki z twierdzy Castel Sant’Elmo

Jeśli chcesz podziwiać jedne z najlepszych widoków na Neapol i okolicę to udaj się do Castel Sant’ Elmo, który znajduje się na wzgórzu Vomero. Historia tej średniowiecznej twierdzy w kształcie gwiazdy sięga kilkuset lat. Pierwotnie pełnił on funkcję kościoła, jednak z czasem przekształcono go w zamek. Do lat 70-tych ubiegłego wieku w Castel Sant’ Elma znajdowało się więzienie.

Pałacowe dziedzińce

Neapol oferuje także wiele nieoczywistych atrakcji. Przykładem mogą być małe pałace z niesamowitymi klatkami schodowymi i dziedzińcami. Wiele z nich można zwiedzać. Palazzo dello Spagnola jest jednym najbardziej imponujących przykładów. Ten rokokowy pałac został wzniesiony w 1738 roku.

Bogate życie uliczne w Neapolu

Podczas zwiedzania Neapolu warto znaleźć trochę czasu, aby poobserwować lokalne życie uliczne. W tym tętniącym życiem mieście wszędzie dzieje się bardzo dużo. Jak wspomniałam wcześniej, Neapol to ruchliwe miasto, w którym najwięcej się dzieje na wąskich uliczkach Centro Storico.To tutaj mieszkańcy załatwiają swoje codzienne sprawy, spotykają się z przyjaciółmi, naprawiają rzeczy, jedzą lunch, piją kawę, głośno dyskutują, suszą pranie itp. Nie wszystko dzieje się na poziomie ulicy, więc pamiętaj, aby spojrzeć w górę!

Muzeum Archeologiczne

Jedną z najważniejszych atrakcji Neapolu jest Narodowe Muzeum Archeologiczne – Museo Archeologica Nazionale di Napoli, w skrócie MANN. W MANN można podziwiać bogatą kolekcję pamiątek pochodzących z czasów starożytnych. Pierwsze dwa piętra w muzeum poświęcone są głównie miastom Pompeje i Herkulanum. Miasta te zostały zasypane przez lawę Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

Neapol – doskonała baza wypadowa do jednodniowych wycieczek po okolicy

Po zobaczeniu większości zabytków Neapolu można to miasto potraktować także jako bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Masz do wyboru nieskończone możliwości zwiedzania. Z Neapolu bez problemu dopłyniesz promem do pobliskich wysp, takich jak Capri, Procida czy Ischia. Możesz odwiedzić także największy pałac królewski na świecie w Casercie, Pompeje lub słynne wybrzeże Amalfi.

Polecany artykuł: 3-dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Sztuka uliczna w Neapolu

Neapol jest rajem dla miłośników sztuki ulicznej. Znajdziesz tu zarówno małe i ukryte w zaułkach dzieła sztuki po ogromne murale pokrywające całe ściany kamienic. W wielu miejscach znajdują się także różne portrety jednego z największych bohaterów Neapolu – Diego Maradony. Ta wielka legenda jest uhonorowana wieloma wspaniałymi dziełami sztuki w całym mieście.

Dzielnica Hiszpańska w Neapolu

Dzielnica Hiszpańska lub Quartieri Spagnoli jest jednym z najbardziej znanych obszarów w Neapolu. Wcześniej mówiło się, że jest dość niebezpieczna, ale obecnie jest tu spokojnie i z pewnością warto ją zobaczyć. Z ruchliwej ulicy handlowej – Via Toledo wąskie uliczki prowadzą do serca Quartieri Spagnoli. Te urocze małe uliczki są pełne małych sklepów, kawiarni, barów, restauracji i pizzerii. Pomimo, że obszar ten jest ruchliwy przez cały czas, wydaje się nieco spokojniejszy i bardziej zorganizowany w porównaniu z Centro Storico. Jest to doskonałe miejsce na szybką przekąskę lub małą kawę i odpoczynek w trakcie zwiedzania.

Neapol TOP 3 polecane hotele w Neapolu

Relais Castel Nuovo

Relais Castel Nuovo to hotel, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie zamku Castel Nuovo i stacji metra Molo Beverello. Każdy apartament posiada klimatyzację, część wypoczynkową oraz bardzo dobrze wyposażoną kuchnię z płytą kuchenną, lodówką, kuchenką mikrofalową i ekspresem do kawy. W każdym apartamencie Relais Castel Nuovo dostępna jest także prywatna łazienka z wanną bądź prysznicem. Co ważne, codziennie możliwa jest zmiana ręczników oraz pościeli.

Hotel Hart Boutique

Hotel Hart Boutique położony jest około 20 minut spacerem od zamku Castel Nuovo. W pobliżu hotelu znajdują się atrakcje, takie jak na przykład: kościół Chiesa dei Santi Filippo e Giacomo, Molo Beverello i Narodowe Muzeum Archeologiczne. Do dyspozycji Gości hotelu Hart Boutique są klimatyzowane pokoje z biurkiem, lodówką, ekspresem do kawy, minibarem, bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu, sejfem, telewizorem oraz łazienką. Hotel Hart Boutique oferuje także pokoje dla niepalących, apartamenty rodzinne oraz bar.

Artemisia Domus – Giardino

Artemisia Domus – Giardino to kolejny hotel w Neapolu, w którym Goście mogą spędzić miło czas podczas zwiedzania tego miasta. Do dyspozycji Gości są klimatyzowane pokoje z lodówką, biurkiem, czajnikiem, minibarem, sejfem, telewizorem oraz łazienką z kabiną prysznicową. Udogodnienia obejmują także restaurację, całodobową recepcję, windę oraz WiFi na terenie całego hotelu Artemisia Domus – Giardino. Co ważne, hotel ten zapewnia transfer lotniskowy dla swoich Gości oraz wypożyczalnię rowerów.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Jak zwiedzić Kampanię – dłuższy pobyt czy wycieczka objazdowa?

Hotele w Neapolu – ranking hoteli w centrum miasta

Następny

Dodaj komentarz