Okolice Neapolu – co warto zobaczyć w 3 dni?

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Będąc w Neapolu i nie zwiedzić Pompejów czy jednej z największych rezydencji Królestwa Neapolu i Sycylii? Nie odpocząć w gaju oliwnym na wyspie Procida, czy nie przekonać się na własne oczy, że Capri czy Ischia w rzeczywistości są jeszcze bardziej malownicze niż na fotografiach? Nawet tydzień to za mało, by zobaczyć cały Neapol i jego okolice, gdzie więc warto pojechać i jak zaplanować trzydniową wycieczkę?

Pompeje

Pompeje – bilety – kup online!

Dzięki odkryciom archeologów i badaniom naukowców, zobaczymy, jak wyglądał ostatni dzień mieszkańców tego miasta. Archeologom udało się, bowiem zrekonstruować obraz tragedii z 79 roku, kiedy Wezuwiusz eksplodował, a gipsowe odlewy ludzi i zwierząt, uwidaczniają, w jakich męczarniach konali.

Pompeje to niezwykła podróż w czasie – zdobienia domów, rzeźby, freski czy malowidła ścienne, a nawet różnego rodzaju sprzęty tworzą niepowtarzalny klimat. Żadna książka, żaden reportaż nie odda tego, co zobaczymy, będąc tam na miejscu.

Pompeje – gdzie spać?

Jako że osobiście od paru lat jeżdżę w Pompejów postanowiłem stworzyć listę najlepszych miejsc do spania w Pompejach. Znam to miasto bardzo dobrze i wiem gdzie najtaniej i najlepiej nocować w Pompejach podczas podróży po południowych Włoszech.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Pompejach:

Zefiro B&B – Znam właściciela tego pensjonatu gdyż moi rodzice mieszkają obok i szczerze mogę go polecić. Pensjonat troszkę droższy od innych naszych propozycji ale za to posiada swoje walory. Bliskość stacji kolejowej – dogodne polaczenie z Neapolem. 10min spacerem do centrum handlowego oraz do centrum miasteczka. Bardzo spokojna okolica. 15 minut do ruin w Pompejach. Idealne miejsce wypadowe do Neapolu jak i do Amalfi, Sorrento – przepiękna trasa widokowa. Blisko pizzeria (pizza w cenie od 4 euro). Bezpłatny prywatny parking dostępny na miejscu.

B&B PompeiLog  – Świetna lokalizacja, z okna widać Wezuwiusza. Wspaniała obsługa, pyszne śniadanie. Pensjonat B&B PompeiLog położony jest w Pompejach. Na miejscu do dyspozycji Gości jest bezpłatny prywatny parking, sprzęt do grillowania oraz bezpłatne WiFi. Brama Porta Marina, prowadząca na teren ruin starożytnych Pompejów, oddalona jest od pensjonatu o 1,4 km, a dworzec kolejowy Villa Regina Circumvesuviana – o 6 minut spacerem. Cena przyzwoita.

B&B Villa Gaudium – Nowe i zadbane pokoje z własną łazienką i wspólną kuchnią u prawdziwej południowo włoskiej rodziny. Właściciele są przemili, wychodzący z inicjatywą i służący pełną pomocą. Można zostawić wszystko (w tym samochód!) bezpiecznie na posesji i spokojnie w 20 min przejść do wykopalisk Pompei.

Gleda Rooms – 10 minut spacerem od Ruin Pompejów. Na miejscu można bezpłatnie korzystać z WiFi. Wszystkie pokoje są klimatyzowane. Obiekt jest oddalony o 200 metrów od stacji kolejowej. Polecamy ten obiekt głównie osobom których nie interesują hotele, a cenią sobie większą swobodę.

H.ave – Wszystko nowe i komfortowe, bardzo czysto, pełna lodówka (włącznie z winem), parking na ogrodzonym terenie, przed samymi drzwiami, do centrum Pompei 15 minut spacerem, przemili właściciele (na drogę otrzymaliśmy ciasto), bezproblemowy kontakt.

Sprawdź inne najtańsze noclegi w Pompejach

Herkulanum

Ruins of an ancient city destroyed by the eruption of the volcano Vesuvius in 79 AD near Naples, Archaeological Park of Ercolano.
Ruins of an ancient city destroyed by the eruption of the volcano Vesuvius in 79 AD near Naples, Archaeological Park of Ercolano., licencja: shutterstock/By

To kolejne miasto, którego groźny i potężny Wezuwiusz nie oszczędził w 79 roku. Herkulanum jednak od razu zalało gwałtownie gotujące się wulkaniczne błoto, które zmieniając się w twardą skałę, na lata zakonserwowało to miasto, pozostawiając domy w nienaruszonym stanie.

Dzięki temu, że niezniszczone zostały dachy czy ściany budynków, wiele wnętrz jest w lepszym stanie, niż w Pompejach. Herkulanum, podobnie jak Pompeje jest jednym wielkim muzeum pod gołym niebem, jednakże różniące się od Pompejów nie tylko wielkością (Herkulanum jest o wiele mniejsze), ale również zabudowami. Herkulanum było bowiem ośrodkiem turystycznym, a także miastem, gdzie wielu bogaczy i kupców budowało okazałe wille.

W dobrze zachowanych wnętrzach np. domu Argusa czy domu Samnickim odkryjemy zupełnie inny charakter miasta niż w Pompejach. Jeśli wykupimy turystyczną kartę miejską Artecard Tutta la regione (z możliwością zwiedzania również okolic Neapolu), to zaoszczędzimy na wstępie do Herkulanum czy Pompejów. Kartę można zakupić na Dworcu Centralnym w Neapolu w punkcie informacji turystycznej, a przydatne informacje na jej temat, można pozyskać również na lotnisku, gdzie znajduje się punkt Artecard. Herkulanum znajduje się u stóp wielkiego Wezuwiusza, dlatego dopłacając kilka Euro, możemy dotrzeć autobusem niemal na sam jego szczyt. Do Herkulanum dojedziemy również kolejką Circumvesuviana, wysiadając na stacji Ercolano.

Tanie noclegi w Herkulanum

Sprawdź najtańsze noclegi w okolicach ruin Herkulanum


Booking.com

Wezuwiusz

Wezuwiusz – dojazd

Wysoko, ale korzystając z biura Vesuvio Express, znajdującego się w Herkulanum, bezpośrednio przy stacji dworca Ercolano, większą część trasy pokonamy autobusem. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z takiego środka transportu (koszt 20 Euro łącznie ze zwiedzaniem), jesteśmy ograniczeni w czasie. Kierowca czeka na parkingu tylko 90 minut i inny autobus, nawet tego samego przewoźnika nie zabierze nas z powrotem, jeśli przegapimy godzinę odjazdu.

Wezuwiusz – czas wejścia

Jednakże droga na sam szczyt powinna nam zająć około 15 – 20 minut, a to oznacza, że zostanie nam jeszcze czas na upamiętnienie widoków i spacer wokół krateru.

Wezuwiusz – warunki pogodowe, jak się ubrać

Na samym szczycie jest chłodno i dość wietrznie, dlatego warto zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania – a na pewno czapkę i apaszkę. My byliśmy tam w sierpniu i ubrani byliśmy jak na zamieszczonym zdjęciu.

Na miejscu jest możliwość zakupienia wody czy innych napojów, ceny jednak są dość zawrotne, dlatego do plecaka warto wrzucić coś do picia.

Wezuwiusz – godziny zwiedzania

W sezonie letnim Wezuwiusz możemy zwiedzać do godziny 18 – tej, ale jeśli do Neapolu wybieramy się jesienią czy zimą, to warto wycieczkę zaplanować we wcześniejszych godzinach, ponieważ np. w marcu i październiku teren otwarty jest tylko do godziny 16 – tej, a od kwietnia do czerwca i we wrześniu do 17 – tej. W miesiące zimowe zwiedzanie możliwe jest tylko do godziny 15 – tej.

Tanie noclegi Wezuwiusz:

Sprawdź najtańsze noclegi w okolicach Wezuwiusza

Pozzuoli

Co od wielu już lat nie daje spokoju badaczom i naukowcom, to Pola Flegrejskie, tak zwane płonące pola, ukryte częściowo pod wodami Zatoki Neapolitańskiej. Te pola są nawet groźniejsze od Wezuwiusza i co gorsza według naukowców mogą się w najbliższych latach uaktywnić.

W kalderze o 13-kilometrowej średnicy, znajdują się liczne kratery i stożki wulkaniczne. Ponadto mieszka tam 360 tys. ludzi. Jednym z miast, położonych w kalderze, gdzie można trafić na gorące źródła, gejzery i fumarole jest miasteczko Puzzuoli, znajdujące się w samym centrum Pól Flegrejskich. Założone jeszcze przez starożytnych Greków, położone bezpośrednio nad morzem Tyrreńskim jest niezwykle malownicze i ze względu na wydzielające się z fumaroli piekielne opary – tajemnicze i magiczne. Nie tylko jednak wyziewy wulkaniczne przyciągają do tego miejsca turystów, również rzymski Amfiteatr Flawiuszów czy podziemia.

Puzzuoli warto odwiedzić też z innego względu. Sytuacja Pól Flegrejskich jest na bieżąco monitorowana i jak naliczyli uczeni w kalderze doszło już do 26 tys. mikrotrzęsień ziemi, co jest często symptomem wybudzania się wulkanu. Już w latach 70 – 80 tych ewakuowano 40 tys. mieszkańców Pozzuoli, podejrzewając wybuch. Wtedy okazało się to niepotrzebne, ale według naukowców erupcja w kalderze jest tylko kwestią czasu. Być może, więc Puzzuoli w najbliższych latach, jak niegdyś Herkulanum czy Pompeje, znajdzie się pod grubą warstwą lawy i błota wulkanicznego?

Pozzuoli – jak dojechać?

Do Puzzuoli dostaniemy się z Neapolu pociągiem linii 2 ze stacji Napoli Centrale (około 30 minut), wysiadając na stacji „Mergellina”.

Pozzuoli – gdzie spać?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Pozzuoili w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Pozzuoili.

Terme di Baia

Terme di Baia, archeology in Campi Flegrei
Terme di Baia, archeology in Campi Flegrei, licencja: shutterstock/By

Będąc w Neapolu warto zobaczyć też miejsce, o którym pisał Seneka, Horacy czy Cyceron. Mowa o Termach di Baia – ulubionym miejscu rzymskich cesarzy i polityków. Podczas godzinnego spaceru możemy zwiedzić willę dell’Ambulatio czy Strefę Merkurego, gdzie znajdowały się tak zwane zimne łaźnie i budynek, który ze względu na niesamowite doznania akustyczne, został przez Neapolitańczyków ochrzczony Świątynią Echa.

Zaraz przy głównej drodze w Bacoli trafimy do świątyni Wenus, tę część Term można zwiedzić nieodpłatnie. Ze względu na mikrotrzęsienia ziemi, które w rejonie Term są również bardzo aktywne, teren ten obniżył się aż o siedem metrów, dlatego część budynków znajduje się pod wodą, ale również można je zobaczyć. Wystarczy zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania bądź wybrać się na rejs łódką z przeszklonym dnem, przez które bardzo dobrze widać zarówno pozostałe malowidła, kolumny czy rzymskie rzeźby.

Cuma Scavi

Reggia di Caserta – perła dynastii Burbonów

Fountains in the Reggia di Caserta, Italy
licencja: shutterstock/By Raul Serrano

Będąc w Neapolu warto wybrać się do małej miejscowości Caserta, w której znajduje się jeden z największych i zarazem najpiękniejszych pałaców w całej Europie. Zaprojektowany przez Ludwika van Wittela w XVIII wieku pałac miał być wizytówką dynastii burbońskiej i rzeczywiście był.

Same ogrody mieszczą się na 120 hektarach, a w środku pałacu dostępnych było aż 1200 pokoi. Dobrze zachowane po dziś dzień wszelkie zdobienia, marmury, sztukaterie czy piękne żyrandole w pełni oddają przepych z czasów świetności pałacu. We wnętrzach pałacu Reggia di Caserta kręcono też sceny do filmu Anioły i Demony, a także do Gwiezdnych Wojen (Mroczne Widmo i Atak Klonów). I choć zwiedzić można tylko niewielką część pałacu, to zdecydowanie spacer po ogrodach rekompensuję tę niedogodność.

Spacer pośród egzotycznych roślin, kwitnących drzew, pięknych, rzeźbionych fontann, z kaskadami wodnymi i oczkami wodnymi jest wart, by zapłacić za wstęp nawet kilkanaście Euro. W ogrodach angielskich oprócz spokoju i ciszy odnajdziemy jeszcze ruiny starego amfiteatru, wiele rzeźb czy starożytnych świątyń. Ogrody są jednak tak duże, że najlepiej zwiedzić je na rowerze (istnieje możliwość wypożyczenia). W ogrodach francuskich możemy zaplanować przejażdżkę dorożką, a nawet autobusem. Do pałacu dojedziemy pociągiem. Stacja znajduje się zaraz naprzeciwko wejścia głównego. Do Caserta dotrzemy też samochodem, w podziemiach frontowych ogrodów, znajduje się duży parking, z którego dotrzemy bezpośrednio na dziedziniec przed głównym wejściem.

Caserta – gdzie spać?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Casercie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Caserty.

Wybrzeże Amalfi

Piękny widok z malowniczego miasta Atrani na słynnym wybrzeżu Amalfi z Zatoką Salerno, Kampania, Włochy
Piękny widok z malowniczego miasta Atrani na słynnym wybrzeżu Amalfi z Zatoką Salerno, Kampania, Włochy, licencja: shutterstock/By

Gdzie złapiemy oddech, wypoczniemy na pięknej plaży, zasmakujemy w cytrynowym Limoncello czy odkryjemy najpiękniejszą ceramikę? Oczywiście, że na wybrzeżu Amalfi! Możemy się wybrać na przykład na rejs wokół pięknej i niezwykle malowniczej wyspy Capri, znanej między innymi z Lazurowej Groty.

Jednakże czy nasz wybór padnie na Capri, Sorrento, Amalfi czy wysepkę Procidę, za każdym razem będzie warto. Najpiękniejsze plaże są na Ischii, ale w centrum samego Amalfi, Sorrento czy Positano również znajdziemy piaszczystą plażę z parasolką i leżakiem.

Wybudowane, jakby na skałach, miasteczka, zawieszone nad brzegiem lazurowego morza, pachnące cytryną i oliwkami obowiązkowo trzeba odwiedzić. Do ciekawych miejsc wybrzeża amalfijskiego zalicza się również Positano, Minori czy Vietri Sul Mare. Wybrzeże Amalfi to również idealny sposób na zaplanowanie całych trzech dni. Pozostałości po greckich i rzymskich włodarzach, ogromne areały zieleni, a także o rodzinnym klimacie małe trattorie z pewnością sprawią, że wyprawa na wybrzeże będzie jedną z bardziej udanych i niezapomnianych.

Wybrzeże Amalfitańskie – najlepsze noclegi

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Weekend w Neapolu – co zobaczyć, spacerem po ulicach Neapolu

Wynajem auta w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz