Miasto Sorrento to magiczne miejsce z błękitnym lazurem morza zamkniętym w skalistym krajobrazie, przeplatanym zielonymi gajami oliwkowych i cytrusowych drzew. Wypoczynek na skąpanej w słońcu plaży, spacer wąskimi, kolorowymi od kramów z ceramiką, butami czy biżuterią, uliczkami, po których przyjemnie unosi się zapach włoskiej kawy i tradycyjnego jedzenia, a do tego świetna baza wypadowa na Neapol, Pompeje czy Wezuwiusz. To wszystko w jednym miejscu – uroczym mieście Sorrento.
Sorrento – historia
Jeśli wierzyć legendom, to Sorrento założył sam Odyseusz. W tej legendzie ziarenko prawdy odnajdywali rzymscy historycy, według których ilość greckich sanktuariów w mieście może świadczyć o wielkim kulcie syren. Najstarsze ruiny w Sorrento pochodzą aż z 600 roku p.n.e. i rzeczywiście wskazują na to, że Sorrento zostało założone przez Greków. Czas imperialistycznych podbojów nie oszczędził tego zakątku. Sorrento znajdowało się pod panowaniem Ostrogotów, a następnie Rzymian. Po upadku Cesarstwa Bizantyjskiego i zanim w 1133 roku Sorrento wcielono do Królestwa Sycylijskiego, było niezależnym państwem. Od 1861 roku władzę nad nim przejęły zjednoczone Włochy. Sorrento od lat jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych we Włoszech. W jego piękne zakątki lubili powracać Lord Byron, Keats, Goethe, Henrik Ibsen czy Walter Scott.
Sprawdź hotele w Sorrento!
Ciekawe miejsca i zabytki
Spacerując po Sorrento można odkryć wiele uroczych i interesujących miejsc:
– Piazza Tasso
to plac znajdujący się w samym sercu miasta. Ze względu na liczne kawiarenki, restauracje i bary ulubione miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Z obrzeży miast do placu można dostać się komunikacją miejską. Autobus zatrzymuje się bowiem w samym centrum.
– Porty
w Sorrento znajdują się dwa porty. Pierwszy to Marina Piccola, do którego z placu Piazza Tasso prowadzi kręta droga. Stamtąd możemy wybrać się statkiem na okoliczne wyspy: Capri, Ischia i Procida. Drugi port to Marina Grande, tam można podziwiać piękną przystań jachtową, ale również zasmakować w prawdziwych rarytasach śródziemnomorskiej kuchni. W małej Trattorii zjemy dobrze i smacznie. Do portu prowadzi droga via Marina Grande. Pomiędzy tymi portami znajdują się też kąpieliska, do których można dotrzeć przez wybrzeże klifowe.
– z mostu Via Fuormiura rozciąga się piękny widok na dolinę młynów. Widać tam ruiny starej pralni i tartaku. Młyn funkcjonował jeszcze do wczesnych lat XX wieku.
ulica VIA S. Cesareo,
której nie można pominąć, spacerując w historycznej części miasta. Ulica ta słynie z wielu pięknych budynków z XVII i XVIII wieku. Wiele elementów barokowej epoki pozostały do dziś w niezmienionym stanie.
W Sorrento można podziwiać piękne kościoły, katedry i świątynie. Te warte zobaczenia to:
– Katedra Świętego Filipa i Jakuba
która mimo wielu renowacji zachowała oryginalne elementy z XI i XII wieku.
– bazylika San Antonio z XI wieku
gdzie przechowywane są szczątki patrona miasta św. Antonina z Sorrento, żyjącego w VII wieku,
– sanktuarium Madonny del Carmine
które wybudowano jeszcze w II wieku, a następnie odnowiono w XIV wieku.
– klasztor świętego Franciszka z Asyżu,
umiejscowiony blisko centrum miasta. W klasztorze znajduje się jeden z najstarszych zabytków Sorrento – krużganek świętego Franciszka. W klasztorze można podziwiać style z różnych epok, a nawet elementy pogańskiej świątyni i starożytnej osady. Latem organizowane są tam wystawy sztuki bądź kameralne imprezy muzyczne.
A może podążać śladami królowej Joanny I z Neapolu? Wybierając się na spacer szlakiem turystycznym po Sorrento, można trafić na Łaźnie, w których podczas urlopu we włoskim kurorcie kąpała się królowa Joanna. Na skałach można natomiast jeszcze rozpoznać resztki ruin po antycznej willi znanej pod nazwą Bagni della Regina Giovanna. Strome schody z willi prowadziły do otoczonego skałami basenu, połączonego łukiem z morzem.
Plaże w Sorrento
Specjalności i arcydzieła
Sorrento słynie z ogromnych cytryn, fantastycznego likieru cytrynowego, ale także z ceramiki, drewnianych intarsji i ręcznie wykańczanych skórzanych sandałów.
Przechodząc więc wąskimi uliczkami miasta, można trafić na wiele sklepików i kramików, gdzie zakupimy zarówno Limoncello – likier produkowany z ogromnych cytryn (ich gruba skóra zapewnia likierowi wyjątkowy i charakterystyczny smak), jak i inne likiery np. rewelacyjne Nocino z orzechów. Zwiedzając świątynie, czy sorrenckie kościoły, warto zwrócić uwagę, na drewniane zdobienia (intarsje), z których Sorrento jest znane od wielu wieków w całej Europie. Szukając oryginalnych pamiątek, warto wybrać coś z rodzimej ceramiki. Motywy wielkich cytryn, nadmorskich krajobrazów czy pięknych budowli można przywieźć na ceramicznej wazie, talerzach czy pięknych tacach. Wielu garncarzy wykona dla nas unikatowe dzieło na zamówienie. I na koniec piękne skórzane sandały zdobione w oryginalny sposób kwiatami czy innymi kolorowymi elementami. Takie sandały, wyrabiane ręcznie, często przez szewców na okolicznych kramach, można przywieźć tylko z wycieczki po włoskim Sorrento.
Na zdjęciu popularne we Włoszech Limoncello z Sorrento. Za ten cytrynowy likier zapłacimy około 10 euro za butelkę 500 ml. Sprawdź inne ceny w regionie Kampania.
Jak dojechać do Sorrento z Polski?
Przez Czechy bądź Austrię do Sorrento dojedziemy samochodem. We Włoszech kierujemy się na Rzym, a potem na Neapol. Autostradą jedziemy aż do zjazdu na Sorrento. Autostrady we Włoszech są odpłatne, droga do Sorrento będzie kosztować około 70 Euro w jedną stronę.
Do Sorrento dostaniemy się też samolotem. Z Warszawy i Katowic linią Wizz Air dolecimy bezpośrednio do najbliższego lotniska w Neapolu, a stamtąd do Sorrento dojedziemy pociągiem.
Lotnicze połączenia z Polski do Neapolu:
Loty bezpośrednie z Polski do Neapolu realizowane są również przez tanie linie lotnicze Ryanair.
Ryanair lata do Neapolu z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i z Gdańska.
– Loty z Krakowa do Neapolu liniami Ryanair realizowane są w sezonie 2018 dwa razy w tygodniu we wtorki i soboty.
– Loty z Warszawy Modlina do Neapolu liniami Ryanair realizowane są w sezonie 2018 dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki.
– Loty z Wrocławia do Neapolu liniami Ryanair realizowane są w sezonie 2018 dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki.
– Loty z Gdańska do Neapolu liniami Ryanair realizowane są w sezonie 2018 dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki.
Do Neapolu z Krakowa lata również linia lotnicza easyjet:
– Loty z Krakowa do Neapolu liniami easyjet realizowane są w sezonie 2018 dwa razy w tygodniu we środy i soboty/niedziele.
Regionalną koleją zwiedzimy też pobliskie miasteczka.
Statki z Sorrento na Capri:
Z portu w Sorrento wypłyniemy też statkiem na okoliczne wyspy. Warto w taki sposób odwiedzić wyspę Capri, która jest również bardzo pięknym i zjawiskowym zakątkiem, ale niestety niezwykle drogim.
Wynajmij samochód w Sorrento:
W Sorrento możemy wynająć samochód a nawet jacht, przydatne linki to:
http://www.amalficoastyacht.it/
http://www.motusrent.com/
Chcąc zaplanować podróż koleją, tutaj można sprawdzić odjazdy i przyjazdy pociągów.
Jak dojechać z Neapolu do Sorrento autem (mapa)
Mapa Sorrento
Tanie noclegi w Sorrento
Sprawdź najtańsze noclegi w Sorrento nad morzem
Miasta partnerskie:
Mar del Plata (Argentyna),
Nicea (Francja),
Skien (Norwegia),
Kumano Miasto (Japonia),
Santa Fe (Stany Zjednoczone).