Wakacje w Neapolu – plan 7-dniowej wycieczki objazdowej

, Tagi , , ,

Neapol to miasto o długiej historii, w którym można znaleźć wiele przykładów zabytkowej architektury. Jest to także jedno z najbardziej ekscytujących miast we Włoszech. Planując wakacje w Neapolu warto także spędzić czas na odkrywaniu malowniczej okolicy tego miasta.

Co warto zobaczyć podczas 7 – dni w Neapolu? Jakie atrakcje zasługują na uwagę? W artykule znajdziesz poponowany plan 7 -dniowej wycieczki po Neapolu i okolicy. Jest to jedynie propozycja, którą możesz dowolnie modyfikować według własnego uznania.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje w Neapolu – plan 7-dniowej wycieczki objazdowej

Dzień 1 – Piazza Plebescito, Castel Dell’Ovo i port w Neapolu

W przeciwieństwie do słynnych atrakcji w Rzymie, które turyści tłumnie odwiedzają, Neapol jest znacznie mniej popularny, jednak oferuje także wiele miejsc, które są kluczowe dla historii i kultury Włoch.

Śniadanie w Neapolu

Dobrym miejscem na rozpoczęcie podróży po Neapolu jest prawdziwe śniadanie Napolitano na Piazza del Plebiscito. Neapol szczyci się także tym, że jest miejscem, gdzie można napić się najlepszej kawy i spróbować śniadaniowych przysmaków. Delektuj się jedwabistym espresso lub cappuccino z klasycznym neapolitańskim „sfogliatelle” nadziewanym słodką ricottą.


Piazza del Plebiscito

Po śniadniu czas na dalsze zwiedzanie Piazza del Plebiscito, który jest głównym placem w mieście. Uroczyste otwarcie placu nastąpiło w 1846 roku i od tego czasu Piazza del Plebiscito jest „sercem i duszą” Neapolu – przynajmniej tak uważają miejscowi. Przy placu znajdują się także najważniejsze zabytki Neapolu takie jak na przykład: Pałac Królewski, Palazzo Salerno, Statua Equestre di Ferdinando I i bazylika Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola. W cieplejszych miesiącach można tu zwykle spotkać muzyków, bawiące się dzieci, a także osoby spacerujące i delektujące się la dolce vita.

Palazzo Reale

Ten przepiękny Pałac Królewski znajduje się w centrum placu Piazza del Plebiscito, naprzeciwko bazyliki Reale Pontificia San Francesco da Paola. Budowa Pałacu Królewskiego w Neapolu rozpoczęła się w 1600 r. i oficjalnie zakończyła, osiągając swój ostateczny wygląd w 1858 r. W jego budowie i renowacji uczestniczyło wielu znanych architektów. Wewnątrz tego wystawnego budynku znajduje się wiele pięknie udekorowanych pokoi i sal, które są pełne ozdobnych dekoracji.

Port w Neapolu

Z Piazza del Plebiscito warto wybrać się na spacer do portu. Nie ma nic bardziej neapolitańskiego niż spacer wzdłuż nabrzeża (lungomare) z rożkiem smażonych owoców morza. Jest to także bardzo przyjemne miejsce na spędzenie późnego popołudnia nad morzem w jednym z barów, aby delektować się Aperol Spritz podziwiając zachód słońca. Port w Neapolu rozciąga się od zatoki Mergellina do Via Caracciolo. Co ciekawe, wiele klasycznych włoskich piosenek zostało zainspirowanych portem Napolitano, dlatego też musisz odwiedzić go osobiście, aby się o tym przekonać.

Dzień 2 – Wakacje w Neapolu: Spaccanapoli i Dzielnica Hiszpańska

Spaccanapoli

Przedpołudnie drugiego dnia w Neapolu warto spędzić zwiedzając słynną ulicę Spaccanapoli. Co ciekawe, jej nazwa dosłownie oznacza „dzielić Neapol”. Spaccanapoli to prosta i wąska główna ulica przecinająca stare, historyczne centrum Neapolu, w którym znajduje się wiele głównych zabytków i atrakcji. Była to jedna z głównych dróg przecinających starożytne Neapolis w 580 r. p.n.e. Ze Spaccanapoli można dotrzeć do takich miejsc jak Piazza del Gesù Nuovo, Santa Chiara, kaplica Sansevero, zobaczyć mural San Gennaro i bazylikę San Lorenzo Maggiore.

Podczas spaceru odkryjesz także wiele sklepów, piekarni i restauracji, które kuszą zapachami. Polecam spróbować pizzy parigina, którą znajdziesz w wielu miejscach w Neapolu. Więc jeśli chcesz coś szybko przekąsić, aby dalej zwiedzać spróbuj pariginy.

Dzielnica Hiszpańska

Około 10 minut spacerem od południowego krańca Spaccanapoli znajduje się Quartieri Spagnoli – Dzielnica Hiszpańska. Obszar ten wraz z centralną Via Toledo jest uważy za centrum Neapolu. Dzielnica Hiszpańska słynie z urokliwych uliczek i alejek, wielu trattorii i pizzerii oraz doskonałych miejsc do wypicia popołudniowego Aperol Spritz za 2 €.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Budynek Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu mieści się w dawnym pałacu z XVII wieku. Dla zwiedzających dostępnych jest kilka pięter poświęconych historii starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Znajduje się tam również wiele informacji na temat pobliskiego miasta Pompeje i tego, co się tam wydarzyło. Upewnij się, że Twój bilet obejmuje dostęp do sali mozaik, ponieważ jest to główna atrakcja Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na sekcję egipską. Kolekcja składa się z około 1500 artefaktów pochodzących z 3000 r. p.n.e. i II wieku po Chrystusie.

Dzień 3. Podziemia Neapolu, Castel Dell’Ovo i Castel Nuovo

Podziemia Neapolu

Trzeci dzień wakacji w Neapolu warto rozpocząć od zwiedzania podziemi. Wiele osób nie wie, że pod tym ruchliwym miastem znajduje się zupełnie inne miasto, które posiada długą sieć starożytnych tuneli o ponad 2500-letniej historii. Sieć ta, stworzona przez starożytnych Greków w dawnym „Neapolis” pełniła różne funkcje, w tym były schronem przeciwlotniczym podczas II wojny światowej.

Castel Dell’Ovo

Zamek jest najstarszą stojącą fortecą w mieście i wiąże się z nim wyjątkowa historia, która dała mu nazwę „Zamek Jajeczny”. Zamek ten położony na dawnej wyspie Megaride, która obecnie jest półwyspem, nad Zatoką Neapolitańską. Nazwa zamku pochodzi od legendy o rzymskim poecie Wergiliuszu, który w średniowieczu miał reputację wielkiego czarodzieja i przepowiadacza przyszłości. W legendzie Wergiliusz umieścił magiczne jajo w fundamentach, aby wesprzeć budowę fortyfikacji. Pozostało ono tam wraz z jego kośćmi, a gdyby jajo zostało rozbite, zamek zostałby zniszczony i nastąpiłaby seria katastrofalnych wydarzeń dla Neapolu.

Dziś zamek dumnie stoi nad brzegiem morza w Neapolu i jest dostępny do zwiedzania wewnątrz. Dostęp do zamku jest bezpłatny, ale polecam również zarezerwować prywatną wycieczkę, aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, ponieważ historia tego zamku jest niezwykle interesująca. Jeśli lubisz zwiedzać zamki udaj się do innego, równie interesującego zamku w Neapolu – Castel Nuovo.

Castel Nuovo

Castel Nuovo (nazywany także Maschio Angioino) jest jednym z najsłynniejszych i najważniejszych symboli Neapolu. Zamek zbudowano w 1266 roku na polecenie Karola I Andegaweńskiego. Po pokonaniu Szwabów, Karol I najpierw wstąpił na tron Królestwa Sycylii, a następnie postanowił przenieść stolicę z Palermo do Neapolu, nakazując budowę Maschio Angioino, twierdzy, która miała bronić miasto przed najazdami wrogów. Kompleks ten zbudowano w strategicznej pozycji, aby zwiększyć system obronny miasta, który składał się już z Castel dell’Ovo, który był wówczas uważany za przestarzałą strukturę oraz Castel Capuano. Ponieważ Castel dell’Ovo i Castel Capuano były fortami zbudowanymi już wiele lat wcześniej, nowy kompleks otrzymał nazwę Castel Nuovo (Nowy Zamek), aby odróżnić go od pozostałych dwóch struktur. 

Zamek jest obecnie miejscem wydarzeń kulturalnych i mieści Muzeum Miejskie Neapolu rozmieszczone na kilku piętrach. Można tu zobaczyć rzeźby, obrazy i przedmioty pochodzące z okresu od średniowiecza do końca XIX wieku. Kaplica Palatyńska, jedyna zachowana oryginalna część zamku, zawiera fragmenty fresków Giotta, natomiast Sala dell’Armeria (Sala Zbrojowni) prezentuje starożytne rzymskie ruiny.

Dzień 4. Herkulanum, Castel Sant’Elmo i plaża La Gaiola

Herkulanum

Starożytne miasto Herkulanum zostało zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku. Erupcja tego wulkanu przyniosła również katastrofę starożytnym miastom, takim jak Pompeje. Pod pewnymi względami Herkulanum jest bardziej warte odwiedzenia niż Pompeje. Mimo, że zostało zasypane 20 metrami popiołu wulkanicznego, większość struktur architektonicznych, a nawet mebli w starożytnym mieście jest dobrze zachowana. Można wyraźnie docenić mozaikowe malowidła ścienne na ścianach, które rejestrują historię starożytnego miasta. W 1997 roku starożytne miasto Herkulanum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto, w porównaniu ze starożytnym miastem Pompeje, jest tu stosunkowo mniej turystów, dzięki czemu możesz mieć bliższy kontakt z zabytkami i sztuką starożytnych Rzymian.

Castel Sant’Elmo

Castel Sant’Elmo zbudowano około 1200 roku i obecnie góruje nad Neapolem. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji i więzienia wojskowego, natomiast obecnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Neapolu. Castel Sant’Elmo to średniowieczna forteca położona na wzgórzu Vomero, w sąsiedztwie Certosa di San Martino. Nazwa „Sant’Elmo” pochodzi od dawnego X-wiecznego kościoła poświęconego Sant’Erasmo, skróconego do „Ermo”, a ostatecznie zmienionego na „Elmo”. Położona w pobliżu górnego końca ulicy Petraio, jednej z najwcześniejszych ulic łączących górny i dolny Neapol.

Plaża La Gaiola

Plaża La Gaiola (Spiaggia della Gaiola) jest jedną z najpopularniejszych plaż w Neapolu, która oferuje dwie sekcje. Jedna z tych sekcji znajduje się w pobliżu Podwodnego Parku Gaiola i wymagane jest okazanie biletu przy wejściu. Druga plaża jest otwarta dla wszystkich bez ograniczeń. Niezależnie od tego, na którą plażę się wybierzesz, dobrym pomysłem jest dotarcie tu wcześnie, ponieważ od późnych godzin porannych może być dość tłoczno.

Dzień 5. Wakacje w Neapolu: Wezuwiusz i Pompeje

Wulkan Wezuwiusz

Wezuwiusz to słynny i wciąż aktywny wulkan, który dumnie góruje nad Zatoką Neapolitańską. Obecnie Wezuwiusz jest uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie ze względu na swoje położenie. Nikt nie wie, kiedy ponownie wybuchnie, ale jest prawie pewne, że w końcu to nastąpi. Z centrum Neapolu do Parku Narodowego Wezuwiusz można dotrzeć samochodem, pociągiem lub autobusem. Podróż samochodem zajmuje średnio około 50 minut. Podróż pociągiem około 20 minut i należy rozpocząć ją na stacji Napoli Piazza Garibaldi, która znajduje się obok Dworca Centralnego, ale sama w sobie jest inną stacją. Z tego miejsca należy znaleźć kasy biletowe Vesuvio Express, aby kupić bilety na autobus wahadłowy kursujący do Parku Narodowego Wezuwiusz. Autobusy kursują średnio co 40 minut, ale czas ten może ulec zmianie, więc przyjedź wcześniej i upewnij się, że nie przegapisz autobusu.

Pompeje

Po zwiedzeniu Wezuwiusza warto po drodze zwiedzić inna słynną atrakcję – Pompeje. Pompeje były bogatym starożytnym rzymskim miastem, które zostało całkowicie zasypane podczas erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. Aby dotrzeć do Pompejów z centrum Neapolu, należy najpierw udać się na stację Napoli Piazza Garibaldi i wsiąść do pociągu odjeżdżającego z „Pompei Scava”. Podróż w każdą stronę zajmie około 35 minut. Bilety wstępu można kupić przy wejściu (choć można również zarezerwować bilety online bez kolejki, za dodatkową opłatą). Warto zaplanować co najmniej 2-5 godzin na zwiedzanie tego miejsca.

Dzień 6. Wakacje w Neapolu: Wyspa Ischia – Zamek Aragoński, Forio d’Ischia i plaża Pescatori 

Zamek Aragoński

Podczas wakacji w Neapolu warto wybrać się na jednodniową wycieczkę na wyspę Ischia. Zwiedzanie warto rozpocząć od Zamku Aragońskiego. Zamek Aragoński – Castello Aragonese to zamek, który zbudowano na małej wyspie pływowej na wschód od Ischii, na północnym krańcu Zatoki Neapolitańskiej. Zamek stoi na wulkanicznej skalistej wysepce, która łączy się z wyspą Ischia za pomocą grobli (Ponte Aragonese). Co ciekawe, pierwszy zamek zbudowano w tym miejscu w 474 r. p.n.e.. W 326 r. p.n.e. twierdza została zdobyta przez Rzymian, a następnie ponownie przez Partenopejczyków. W 1441 r. Alfons V Aragoński połączył wyspę z wyspą Ischia kamiennym mostem i ufortyfikował mury, aby bronić mieszkańców przed najazdami piratów. W 1912 roku zamek sprzedano prywatnemu właścicielowi. Obecnie Zamek Aragoński – Castello Aragonese jest najczęściej odwiedzanym miejscem w pobliżu Neapolu.

Forio d’Ischia

Forio d’Ischia to największe i najbardziej malownicze miasteczko na wyspie Ischia. Warto powoli spacerować jego uliczkami, podziwiać malowniczy plac Piazza San Gaetano i bazyliki San Vito oraz Santa Maria di Loreto. Forio jest również znane ze swoich majestatycznych wież, pochodzących z czasów, gdy wyspa musiała bronić się przed najazdami Saracenów.

Plaża Pescatori

Plaża Pescatori (Plaża Rybaków) znajduje się w pobliżu Ischia Porto, około 200 metrów od wejścia do starożytnego miasta Ischia Ponte, wzdłuż odcinka wybrzeża niegdyś przeznaczonego wyłącznie dla rybaków (stąd nazwa). Jest to malownicza plaża ze złotym piaskiem i malowniczym widokiem na Zamek Aragoński po prawej stronie i w oddali, wyspami Vivara oraz Procida.

Polecany artykuł: Dlaczego warto spędzić sylwestra w Neapolu?

Dzień 7. Wakacje w Neapolu: Positano, Amalfi oraz Maiori

Positano

Positano jest prawdopodobnie najbardziej znanym miastem na Wybrzeżu Amalfi. Miejscowość słynie z pięknej architektury i krajobrazów. Jest to również świetny punkt startowy zwiedzania Wybrzeża Amalfi podczas jednego dnia. Warto wybrać się w Positano na słynną plażę Spiaggia Marina Grande, którą można rozpoznać na wielu słynnych zdjęciach!

Amalfi

Amalfi to nadmorskie miasto w prowincji Salerno w regionie Kampania we Włoszech. Jest to centrum słynnego Wybrzeża Amalfi. Najlepszą rzeczą do zrobienia w mieście Amalfi jest zwiedzanie samego miasta. Jest to urocze miasto z majestatycznymi zabytkami i pięknymi widokami. Miasto to było stolicą Księstwa Amalfi i ważną potęgą handlu morskiego. Niektóre z najbardziej imponujących atrakcji turystycznych Amalfi są wynikiem tego bogactwa.

Maiori

Jest to ładne miasto i ważny nadmorski kurort, ze znacznie szerszą promenadą niż inne miasta na Wybrzeżu Amalfi. W marinie można podziwiać zamek Miramare, a w centrum znajdują się piękne neoklasycystyczne budynki. Miasto jest pełne atrakcji i oferuje dużą liczbę hoteli i pensjonatów.

Wakacje w Neapolu – polecane noclegi

Relais Della Porta

Jeśli szukasz luksusowego hotelu na wakacje w Neapolu, rozważ nocleg w Relais Della Porta. Ten położony w centrum, w niewielkiej odległości od najważniejszych atrakcji miasta hotel, oferuje wiele pokoi i udogodnień, które zapewnią wspaniały pobyt w Neapolu.

Hotel Il Convento

Hotel Il Convento – dla osób podróżujących ze średnim budżetem ten hotel może być świetnym wyborem. Położony w Dzielnicy Hiszpańskiej, jest doskonałym miejscem do zwiedzania Neapolu. Hotel oferuje wiele czystych i wygodnych pokoi, oferuje poranne śniadania, a nawet akceptuje zwierzęta.

Duomo Platinum Apartments

Jeśli chcesz mieć własną przestrzeń podczas wizyty w Neapolu, to centralnie położone apartamenty Duomo Platinum Apartments mogą być doskonałym wyborem. Dostępnych jest wiele różnych apartamentów, które mogą pomieścić wiele grup, a wszystkie są w pełni wyposażone w nowoczesne udogodnienia.

Polecany artykuł: 3- dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Capri – plan 3-dniowej wycieczki objazdowej

Seggiovia Monte Solaro – kolejka na najwyższy szczyt Capri

Następny

Dodaj komentarz