Amalfi to jedno z bardziej urokliwych zakątków Wybrzeża Amalfitańskiego. Osadzone w wąwozie wśród skał, nad samym brzegiem lazurowego morza zachwyca pod każdym względem. Uroku temu miejscu dodaje wkomponowanie sielankowej architektury w niczym niezmąconą dzikość natury. Niezależnie ile razy odwiedzimy Amalfi – zawsze odkryjemy w nim coś nowego i zarazem niesamowitego.
Amalfi – położenie, historia
Malutkie miasteczko Amalfi jest jednym z najpiękniejszych miejsc wybrzeża amalfitańskiego. Amalfi należy do prowincji Salerno i znajduje się w odległości 70 km od Neapolu, na Półwyspie Sorrentyńskim, zaraz nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. Ten malowniczy kurort turystyczny w dawnych czasach stanowił bardzo ważny ośrodek handlowy basenu Morza Śródziemnego. W miejscu tym przecinało się wiele szlaków handlowych europejskich, arabskich i bizantyjskich. Początkowo Amalfi zależne było od Rzymian, szybko jednak stało się niezależną Republiką Morską, której najlepsze czasy rozkwitu przypadły od IX do XII wieku.
Wybrzeże Amalfitańskie – gdzie spać? – najlepsze miejsca na pobyt
Sprawdź hotele w Amalfi!
W okresie wczesnego średniowiecza Amalfi było jedną z czterech republik włoskich i słynęło z produkcji makaronów i papieru. Dziś w Muzeum Papiero della Carta można zobaczyć, jak wyglądała dawna fabryka. Najazdy Normanów, a ostatecznie trzęsienie ziemi zniszczyło w dużym stopniu port i samo miasto. Do połowy XIX wieku do Amalfi, jak i pozostałych miejscowości wybrzeża amalfitańskiego można było się dostać jedynie drogą morską, dopiero wybudowanie drogi Amaliftany, umożliwiło dostęp także z lądu.
Ciekawe miejsca w Amalfi
Zwiedzanie tego małego miasteczka warto zacząć od jego głównego placu – Piazza Flavio Gioia. Oprócz wielu barów, restauracji, sklepów z włoską porcelaną czy modą znajduje się tam Katedra św. Andrzeja z IX wieku (La cattedrale di Sant’Andrea, Duomo di Amalfi) – jeden z najcenniejszych i zarazem najstarszych zabytków tego miasta.
Katedra jest naznaczona historią miasta i można w niej odnaleźć zarówno wpływy bizantyjskie, barokowe, romańskie czy gotyckie. W XIII wieku do Katedry sprowadzono relikwie patrona miasta św. Andrzeja Apostoła. 30 Listopada każdego roku relikwie te są wystawiane przed katedrę.
Spacerując uliczkami Amalfi można jeszcze odkryć inne zabytki:
– XII wieczną dzwonnicę Campanille,
– fontannę di Sant’Andrea,
– kościół z okresu barokowego – Santa Maria a Piazza.
Jednym z ciekawszych miejsc Amalfi jest dzielnica Vagliendola – najbardziej strome miejsce w całym mieście. Patrząc z dołu, ma się wrażenie, że domy tam stawiane są jeden na drugim.
W Amalfi znajdują się w takie muzea jak:
– muzeum arsenału,
(Museo Arsenale Amalfi, Museo dell’Arsenale, della Bussola e del Ducato Marinaro), – gdzie znajduje się wiele eksponatów z czasów, kiedy Amalfi było jeszcze potęgą morską. Muzeum usytuowane jest niedaleko głównego placu przy ulicy Via Matteo Camera.
– muzeum papieru,
To ostatnie Valle dei Mullini jest szczególnie warte obejrzenia, ponieważ znajduje się tam jedna z fabryk, gdzie produkowany był papier. W muzeum można jeszcze zobaczyć ręczną technikę wyrabiania papieru. W Amalfi znajdowało się 16 fabryk papieru. Miasto to, jako pierwsze produkowało papier w Europie. Do dziś jeszcze kilka z tych fabryk funkcjonuje i nadal ręcznie wyrabiany jest wysokiej jakości papier ozdobny bambagina.
Muzeum jest czynne od 1 marca do 31 października, w godzinach od 10:00 do 18:30 od poniedziałku do soboty.
– muzeum związane z historią miasta (w ratuszu),
Wycieczka do Szmaragdowej Groty
Jednym z piękniejszych miejsc Amalfi jest odkryta zupełnie przypadkiem w 1932 roku przez jednego z rybaków Szmaragdowa Grota. Na obszarze 1440 m2, można obserwować piękne szmaragdowe refleksy, pląsające w świetlistym tańcu na ścianach groty. W najwyższym punkcie grota ma 24 metry nad poziomem morza. Jaskinia jest w części wypełniona wodą morską, ale nie ma bezpośredniego połączenia z morzem. Najlepszy czas na zwiedzanie jaskini jest w południe, między godziną 11 a 13 -tą, kiedy słońce jest w najwyższym punkcie a efekt szmaragdowej poświaty najlepszy. Interesująca jest też szopka bożonarodzeniowa, wykonana w 1956 roku przez artystów pod wodą. Do groty można wpłynąć prywatną łodzią bądź skorzystać z organizowanego transportu. Do jednej łodzi przewodnicy zabierają po 20 osób, a objazd jaskini trwa mniej więcej 20 minut. Grota znajduje się w zatoce Conca dei Martini, około 5 km na zachód od Amalfi. Z Molo Penello można dojechać łodzią w cenie około 10 Euro od osoby w jedną stronę. Odjazdy są organizowane od 9:30 do 16:30.
Valle delle Ferriere
Wodospady w Amalfi, czemu nie? Valle delle Ferriere jest pełen wodospadów i opuszczonych miejsc. Wodospady płyną przez gotyckie łuki i zanurzają się w basenie przez dolinę. Do tego pięknego miejsca dotrzeć można poprzez godzinny trekking. Należy kierować się strzałkami oznaczonymi „Vallone delle Ferriere”. Współrzędne: 40°39’39.8″N 14°34’57.1″E
La Regata Storica – wydarzenia na Amalfi
W każdą pierwszą niedzielę czerwca, od 1956 roku Amalfi wraz z trzema innymi republikami – Wenecją, Pizą i Genuą obchodzi święto historycznych Regat. To piękne wydarzenie podzielone jest na dwie części. Najpierw ulicami przechodzi kolorowy historyczny pochód. W drugiej części odbywają się regaty czterech galeonów na morzu. Każdy galeon ma barwę jednej republiki i charakterystyczną dla niej figurę. Całość w akompaniamencie dobrej muzyki, średniowiecznych strojów i innych atrakcji tworzy niesamowite i naprawdę wyjątkowe widowisko.
Amalfitańskie plaże
W samym centrum miasta znajduje się jedna z większych plaż – Marina Grande, gdzie zarówno skorzystamy z leżaka czy parasolki, jak i uraczymy się pysznym amalfijskim Limoncello w przy plażowej restauracji.
Plaża znajduje się na wschód od głównego placu w mieście.
Niedaleko portu przy restauracji Sirene znajduje się kolejna, nieco mniejsza plaża Lido delle Sirene. W restauracji można wypożyczyć leżaki czy parasolki.
Trzecią najmniejszą, ale równie urokliwą plażą jest La Marinelle.
Jak dojechać do Amalfi?
Planując jednodniową wycieczkę czy do Amalfi możemy wybrać łódź, autobus, a także prywatny środek transportu. W Amalfi nie ma stacji kolejowej, ale pociągiem dojedziemy do Salerno, Sorrento bądź do Neapolu. Bezpośrednio do Amalfi z Salerno czy Sorrento dostaniemy się autobusami linii Sita. To dość ekonomiczna forma podróży, ponieważ za bilet zapłacimy 2,4 Euro w jedną stronę a czas dojazdu to zaledwie 75 minut. Do Amalfi dotrzemy również własnym samochodem. Tu jednak warto brać pod uwagę, że dojazd odbywa się często zakorkowaną, wąską, z ostrymi zakrętami Amalfitaną. Jeśli już dojedziemy do Amalfi, to możemy mieć problem ze znalezieniem parkingu. Jeden wielopoziomowy parking znajduje się w centrum, postój na nim jest jednak, jak na innych wyznaczonych do parkowania strefach dość drogi, a w sezonie i tak trudno znaleźć tam wolne miejsce.
Z Sorrento, Positano, Maiori czy Salerno do Amalfi dopłyniemy też łodzią