Katedra św. Januarego

, Tagi , , ,

Katedra św. Januarego

Św. January to patron Neapolu,  a katedra pod jego wezwaniem, znajdująca się po wschodniej stronie Piazza Duomo, to główny punkt orientacyjny dla jego mieszkańców. Katedra występuje pod dwoma nazwami: Duomo di San Gennaro oraz  Duomo di Santa Maria Assunta. Jednak w obydwu przypadkach, zawsze chodzi o ten największy obiekt sakralny w Neapolu.

Historia

Ta gotycka katedra pochodzi z XIII w., natomiast fasada kościoła pochodzi z XIX w. Powstała na zlecenie Karola II i została zaprojektowana przez francuskich architektów. Na przestrzeni lat kilkakrotnie ulegała szkodom w wyniku trzęsień ziemi. W jej wnętrzu w XVII w. zbudowano kaplicę św. Januarego. Powstała ona jako wotum wdzięczności mieszkańców Neapolu, za ocalenie ich od epidemii dżumy w 1526-1529 r. W katedrze znajduje się także gotycka kaplica Minutolo oraz renesansowa krypta Succoro, gdzie znajdują się relikwie św. Januarego. Warto wspomnieć także o Battistero, czyli baptysterium. Datowane jest ono na V w. i posiada pozostałości po mozaikach z tego okresu. Nie można zapomnieć także o Kaplicy del Tesoro, gdzie znajdują się skarby świętego patrona miasta. Jest ona dziełem znanego architekta Francesco Grimaldi.

Obecna elewacja kościoła pochodzi z XIX w. jedynie portal oraz niektóre rzeźby zdobiące bazylię od zewnątrz są datowane na XV w.

Zwiedzanie

Zwiedzając wnętrze świątyni warto zwrócić uwagę na piękne drzwi z brązu z XVI w. zdobione emblematami rodu Carafa oraz klęczącego Oliwiera Carafa przed ołtarzem w centralnej nawie, piękne sceny z życia neapolitańczyków znajdujące się w górnej części ołtarza, całej wykonanej ze srebra, Tabernaculum autorstwa Tommaso Malvito czy piękne freski, które są dziełem Luki Giordano. W podziemiach świątyni można podziwiać pozostałości z czasów greckich, które odkyto podczas prac konserwatorskich. Warto wspomnieć, iż w katedrze znajduje się także najstarsza chrzcielnica w Europie.

Patron

Pisząc o Katedrze św. Januarego nie sposób nie wspomnieć także o patronie., A warto, bo sam św. January, którego relikwie znajdują się w tym właśnie kościele, jest postacią o historii nie lada niebanalnej. Były biskup Benewentu zginął śmiercią męczeńską od miecza w 305 r. w amfiteatrze Pozzuoli, podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana. Razem z nim zginęło wtedy także pięciu innych chrześcijan oraz jego diakon. Jak głosi tradycja Św. January zmarł w wieku 33 lat, a więc ponosząc śmierć, miał tyle samo lat co Chrystus. Jak głosi legenda zakrzepła krew św. Januarego zebrana w dwie fiolki, w ręce biskupa odzyskała postać płynną. Ten cud powtarza się do dzisiaj, trzy razy w roku: w pierwszą sobotę maja, 19 września oraz 16 grudnia.  Przemiana krwi jest za każdym razem inna. Czasem płynna krew wypełnia całą ampułkę, a czasami jest jej znacznie mniej. Dla wiernych jest to bardzo ważne wydarzenie, natomiast sceptycy uważają, że jest to skutek tiksotropii – pamięci cieczy. Gdy jednak krew nie zmieni stanu skupienia, oznacza to, że na miasto spadnie nieszczęście. Ponoć zdarzyło się tak i przed wybuchem Wezuwiusza w 1944r. i przed trzęsieniem ziemi w 1980r. Do cudu zawsze dochodzi na oczach wiernych. Kościół jednak nie zezwolił nigdy na naukowe zbadanie krwi, które miałoby wyjaśnić zmiany stanu jej skupienia.

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Hotele w Neapolu

Komunikacja Miejska w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz