Salerno

, Tagi , , , , , , , , , , ,

Jeśli planujesz zwiedzić południowe Włochy, to koniecznie zajrzyj do jednego z piękniejszych miejsc Kampanii – miasta portowego Salerno. W bliskim sąsiedztwie wybrzeża Amalfi, Neapolu i Cilento. To miejsce, gdzie odpoczniesz od turystów, odnajdziesz kierunki do pięknych i magicznych miejsc i przesiąkniesz charakterystycznym południowowłoskim stylem.

Salerno: Gdzieś między Rzymem a Sycylią.

W Salerno można zaplanować urocze wakacje. Dobrze skomunikowane miasto dostępne jest na wiele sposobów. Można odwiedzić je zupełnie przypadkiem, jako jeden z przystanków w dłuższej podróży po Włoszech.

Salerno pojawi się z pewnością na trasie, jeśli właśnie zaplanowałeś podróż pociągiem rozpoczynając od Rzymu, kończąc na uroczej i klimatycznej Sycylii. Jeśli wybierzesz pociąg z Rzymu do Palermo, to po środku znajduje się właśnie Salerno, miasto położone na południu Włoszech, około 260 km od Rzymu, skąd niemal codziennie odchodzą pociągi na południe Włoch. W trzy godziny za 20 Euro i jesteś na miejscu. Jeśli wziąć pod uwagę klimat tego miejsca, to będzie to bardzo dobrze zainwestowane 20 Euro.

Dlaczego warto choć na chwilę zatrzymać się w Salerno?

Jeśli wymieniać najpiękniejsze miejsca w Kampanii, to nie można absolutnie pominąć Salerno. To takie miejsce, gdzie na tle pozostałych włoskich miast, jest tam wyjątkowo czysto i bezpiecznie. Salerno nie jest tak obleganym miejscem przez turystów, dlatego jeśli jesteśmy ciekawi, jak  wyglądają prawdziwe Włochy i chcemy poznać zwyczaje mieszkańców, to w tym mieście będziemy mieć na to dużą szansę. Ponadto znajdziemy tam wiele knajpek, restauracji, małych butików z włoską modą, gdzie zamiast walczyć z tłumem o wolny stolik, zażyjemy włoskiego klimatu bez spędu, hałasu i typowo urlopowego kiczu.

Noclegi w Salerno, sprawdź rekomendowane oferty!

Salerno to również dobra alternatywa dla zatłoczonych i drogich ośrodków, czy pensjonatów na wybrzeżu amalfijskim. Salerno jest relatywnie tanim miastem, a bliska odległość od Amalfi sprawia, że można stamtąd również doświadczyć uroku tego magicznego miejsca.

Poważnym jednak błędem byłoby traktować Salerno jedynie jako bazę wypadową na Amalfi albo jako kawałek rzeczywistego życia włoskiego. W Salerno znajdziemy również wiele ciekawych miejsc i zabytków, których historia, jak w pozostałych miastach Włoszech jest niezwykła i owiana wieloma tajemnicami.

Miejsca, które w Salerno warto zobaczyć

Historyczne centrum miasta – Centro Storico

to miejsce, gdzie z pewnością już wąskie uliczki, ciasno wypełniane kamienicznym stylem, małymi barami czy restauracjami oczarują nas swoim niezwykłym urokiem. Na centralnym miejscu rynku znajduje się kościół Duomo di Salerno. Być może od zewnątrz budynek nie animuje, by zajrzeć do wnętrza, ale koniecznie trzeba wejść do kaplicy, by podziwiać różne style architektonicznie majestatycznie ozdabiające świątynię.

Male hands taking a photo of principal facade of the Cattedrale di Salerno Cathedral in Duomo di Salerno. Campania, Italy.
Male hands taking a photo of principal facade of the Cattedrale di Salerno Cathedral in Duomo di Salerno. Campania, Italy., licencja: shutterstock/By

Kościół jest jedną z najstarszych świątyń, zbudowanych w stylu arabsko – normańskim, z 1086 roku. Z pewnością niesamowite mozaiki, a także Krypta z barokowym marmurem i freskami przykuje naszą uwagę i zatrzyma nas w Świątyni na dłużej.

Do bazyliki wejście jest bezpłatne. Każdego dnia świątynia jest otwarta, jedynie w dni wolne i w święta między godziną 13 a 16 obowiązuje trzygodzinna przerwa. 21 – dnia każdego miesiąca można wejść do Kaplicy Skarbów, wstęp 1 Euro.

Castello di Arechi

piękne widoki na całe miasto skąpane lazurem morza z pewnością są warte, by wspiąć się w górę i podziwiać panoramę Salerno. Zbudowana 300 metrów n.p.m. forteca dumnie dominuje nad miastem. Średniowieczna budowla datowana jest na VI wiek, ale dopiero w VIII wieku za czasów panowania lombardzkiego króla Arechi II zamek zapewnił Salerno skuteczną ochronę przed najazdami.

Ruin castle Aragonese in Salerno, today called Arechi
Ruin castle Aragonese in Salerno, today called Arechi, licencja: shutterstock/By

W zamku znajduje się muzeum, w którym poznamy historię związaną m.in. z handlem, wojnami, podbojami i życiem codziennym w średniowiecznym Salerno. Wokół zamku roztacza się piękny park, gdzie jedną z wielu dostępnych tras można spacerować wśród charakterystycznej śródziemnomorskiej roślinności.

Do zamku dojedziesz autobusem nr. 19. Jeśli decydujesz się na komunikację miejską, koniecznie zapytaj kierowcy, gdzie masz wysiąść, ponieważ przystanki nie są nazwane i nie są też wskazywane podczas kursu. Ponadto zapytaj kierowcy, o której będzie wracał w kierunku miasta. Autobus teoretycznie kursuje co dwie godziny, ale jak się szybko przekonasz, rzadko można na tym polegać. Zdecydowanie lepiej zapytać kierowcy. Wstęp do zamku jest płatny – 5 Euro, ale obejmuje również wstęp do muzeum. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 9 do 17.

Katedra San Matteo

Do jednego z piękniejszych kościołów południowych Włoszech prowadzi dziedziniec, przy którym powitają Cię dwa dumnie spoglądające lwy. Piękne posągi zwiastują wielką ucztę dla naszych oczu, która rozpoczyna się już od samego dziedzińca i ma swoje zwieńczenie w środku kościoła. Wejście do katedry jest bezpłatne.

Giardina della Minerva

ogrody Minervy. Jeśli chcesz odpocząć, to zdecydowanie spacer wśród śródziemnomorskiej roślinności i rozmaitych ziół będzie idealnym pomysłem. Ogrody znajdują się w historycznej części miasta przy ulicy Via Ferrante. Ogrody Minerwy istnieją od XII wieku. Początkowo stanowiły własność rodziny Silvatico. Przez długi czas Matteo Silvatico prowadził tam zajęcia dydaktyczne dla studentów Uniwersytetu Medycznego. Dopiero w 1991 roku ogród przekształcono w ogród botaniczny, otwarty dla zwiedzających i poświęcony Matteo Silvatico.

Panoramic view from the Minerva's Garden in Salerno, Campania, Italy.
Panoramic view from the Minerva’s Garden in Salerno, Campania, Italy., licencja: shutterstock/By

W ogrodzie podziwiać można aż 300 gatunków roślin, a także nabyć ręcznie mieszaną herbatę ziołową, z ziół, które rosną w ogrodzie. Na terenie ogrodów znajduje się małe laboratorium, gdzie tworzone są mieszanki tych pysznych ziołowych herbat. Wejście do ogrodów kosztuje 3 Euro, a spacer po ogrodowych trasach można zaplanować od wtorku do niedzieli między 9:30 a 19:00.

Ogrody znajdują się jakieś 2 kilometry od kolejowego dworca głównego. Po wyjściu ze stacji należy przejść przez plac Piazza Vittorio Veneto. Na skrzyżowaniu z Corso Vittorio Emanuelle trzeba się kierować tą ulicą jakieś 800 metrów, aż dojdziesz do Via die Mercanti. Tą ulicą około 300 metrów idź prosto, a następnie skręć w prawo w Via Duomo, aż do Piazza Alfano.

Teraz uliczkami – Via Romualdo Guarna II, Via Porta di Ronca i Vicollo Ferrante Sanserverino dotrzesz do ogrodów, które znajdują się po prawej stronie.

Spacer promenadą, wspinaczka na górski szczyt, albo wycieczka łodzią na Amalfi

Jeśli w Salerno robisz krótki przystanek w swojej podróży po Włoszech, to zdecydowanie masz mało czasu, by wszystko tam zobaczyć i zasmakować naprawdę cudownej atmosfery i klimatu tego miasta. Jeśli zdecydujesz się na dłuższy pobyt, to koniecznie wybierz się  również na:

długi spacer promenadą morską w Salerno

– spacer pośród palm i typowych włoskich kwiatów i roślin z piękną panoramą morską z pewnością pozwoli naładować baterie, wypocząć i poznać Salerno nieco lepiej. Promenada Lungomare di Trieste zapewnia też miejsce na odpoczynek – znajdziesz tam ławki, bary i restauracje, gdzie po południu zasmakujesz w typowej kuchni włoskiej, a wieczorem skusisz się na Aperitif czy jeden z typowych włoskich likierów. W okolicy znajduje się też niewielka plaża z leżakami, tarasem i barem.

wspinaczka na Monte San Liberatore

– bezpośrednio ze starego rynku można zaplanować ciekawą wycieczkę na niewielkie wzgórze wznoszące się na 466 m n.p.m. nad miastem. Wycieczkę należy rozpocząć z Piazza Abate Conforte i kontynuować ulicą Via de Ruggiero Trotula aż do Largo Scuola Medica Salernitana. Stąd na wzgórze można dojść na kilka sposobów.

San Liberatore - Cava dei Tirreni
San Liberatore – Cava dei Tirreni, licencja: shutterstock/By

Dlatego najlepiej popytać ludzi, albo zerknąć na Google, by zorientować się która trasa jest dla nas najbardziej odpowiednia. Na szczycie góry znajduje się wielki, wykonany z żelaza krzyż, który widać dobrze także z dołu. Monte San Liberatore jest też idealnym miejscem do wspinaczki górskiej. Jeśli masz więc sprzęt ze sobą i wybierzesz mniej upalny dzień, to zapewnisz sobie wiele wrażeń.

wycieczka łodzią z Salerno na wybrzeże Amalfi 

Tak bliskie sąsiedztwo pięknego wybrzeża sprawia, że z Salerno do Amalfi dojedziesz autobusem albo dopłyniesz łodzią. Z dworca głównego kursują autobusy, niestety nie dojedziemy nimi do tak uroczych zakątków jak np. Positano. Stacja końcowa znajduje się bowiem w Amalfi. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że kurs trwa około półtorej godziny i wiedzie wąskimi, czasem górzystymi serpentynami. Jeśli nasz żołądek niekoniecznie znosi takie atrakcje, to lepszym rozwiązaniem jest łódź.

W sezonie wakacyjnym łodzie do Amalfi kursują kilka razy dziennie i zatrzymują się w: Maiori, Minori, Amalfi i Positano. Jesienią łodzie wypływają rzadziej, a w przypadku kiepskiej pogody kursy mogą być całkiem odwołane. Wtedy do dyspozycji pozostaje tylko autobus. Na Piazza della Concordia zakupisz bilet i sprawdzisz godziny odjazdów. Można tam również zarezerwować bilet online i sprawdzić dokładnie, o której godzinie możemy odpłynąć.

Luci d’Artista – przedstawienie w blasku tysiąca świateł

Salerno warto odwiedzić również w czasie zimowym. Od listopada do stycznia trwa tam piękny pokaz świateł, który wraz z bajecznymi ozdobami świątecznymi, zamienia Salerno w niesamowite widowisko. Ten spektakl stworzony z tysiąca świateł, które w cudowny sposób rozświetlają wszystkie place i uliczki miasta, chce zobaczyć wiele osób, nie tylko z samych Włoszech, ale również z całego świata. Pokazy te są naprawdę niesamowite, zapewniające wiele wrażeń w ten jakże wyjątkowy czas. Dlatego noclegi w tym czasie świątecznym mogą być droższe niż w sezonie wakacyjnym, a miejsca szybko zarezerwowane.

Jak dotrzeć do Salerno?

Południe Włoch oznacza dla miłośników czterech kółek bardzo długą podróż. Z Warszawy do Salerno Google pokazuje aż 20 godzin. Z postojami, przerwami na tankowanie itd. dojazd zajmie z pewnością ponad 23 godziny. Auto więc lepiej może zostawić w garażu? Jeśli chcemy zaplanować pełne wrażeń i różnych doznań wakacje, to może warto wsiąść w pociąg? Niekoniecznie byle jaki. Taki np. do Rzymu, będzie idealny. Potem do Neapolu i Salerno. Przy okazji pozwiedzamy ciekawe miejsca i w komfortowych warunkach dotrzemy do punktu docelowego.

Urlop w Salerno możemy połączyć także z przelotem. W Salerno znajduje się lotnisko, ale trafniejszym rozwiązaniem będzie Neapol – tam znajdziemy wiele lepszych i tańszych  połączeń. W Neapolu możemy wynająć samochód, bo do Salerno nie mamy już daleko, ale również dotrzemy tam wygodnie pociągiem. W godzinę będziemy na miejscu. Między Neapolem a Salerno pociągi kurują też często, z pewnością po dotarciu na lotnisku, na połączenie nie będziemy długo czekać.

Salerno – rekomendowane hotele:

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Plaże w Neapolu

Caserta

Następny

Dodaj komentarz