Ravello

, Tagi , , , , , ,

To miejsce, które swoim niepowtarzalnym klimatem i urokiem zachwyca wielkich twórców i artystów. We wspomnieniach z tego miasta muzyki zachowasz piękną widokówkę, na której ruiny porośnięte bluszczem, kontrastują z tonią lazurowego morza, a cytrusowy zapach cudownie wprawia w iście wakacyjny klimat.

Gdzie znajduje się urocze włoskie Ravello?

Ravello osadzone jest na skale 300 metrów n.p.m pomiędzy dwoma dolinami – Dragone i Reginna. Pomiędzy  licznymi winnicami i kolorowymi domami skalne tarasy, tworzą efekt wspinających się do samego nieba schodów. To miasto, które zaskoczy nie tylko swoim urokiem, ale i niepowtarzalną aurą. W niektórych miejscach można obserwować kąpiące się delfiny. Dla cudownych widoków w mniej słoneczny dzień warto zaplanować wycieczkę Ścieżką Bogów.

Ravello znajduje się na wybrzeżu Amalfi, nad morzem Tyreńskim, w bliskiej odległości Neapolu.

Ravello jak z opery Wagnera

W swojej ostatniej operze Parsifal Wagner niezwykle obrazowo oddał klimat miasta Ravello. Piękny włoski zakątek, który jest zawieszony między błękitem nieba a lazurem morza, był niesamowitą inspiracją dla Wagnera. I rzeczywiście, wszystko w operze rewelacyjnie oddaje klimat i czar tego miejsca. Takim magicznym miejscem, który po dziś dzień powiązany jest z twórczością Wagnera jest park Villa Rufolo. Wagner wierzył, że odkrył tam magiczny ogród, który został ukazany w II akcie opery.

Fantastic view of the Amalfi coast. Ravello, Italy
Fantastic view of the Amalfi coast. Ravello, Italy, licencja: shutterstock/By

Od 1952 roku każdego lata park napełnia się piękną muzyką podczas organizowanych tam koncertów pod gołym niebem. Jest to też miejsce często odwiedzane przez samych fanów Wagnera. To jednak nie morski krajobraz urzekł Wagnera, ale kolorowy wygląd miasta, ozdobiony kaskadami kwiatów, winogronowymi tarasami i niezwykle zjawiskowo prezentującą się przeplatanką palm i róż.

Noclegi w Ravello, gdzie spać?

To wszystko tworzy niespotykany nigdzie indziej klimat i sprawia, że spacer ulicami Ravello zaliczany jest do tych najbardziej magicznych wakacyjnych wędrówek po Włoszech. Wagner potrzebował siedmiu godzin, by na osiołku dostać się z Amalfi do Ravello. Dziś drogę tę pokonasz samochodem, ale i pieszo. Jeśli wiec spędzasz czas w Amalfi, to koniecznie zapuść się też do Ravello.

Ravello – ceramiczny raj

To, z czego od wieków słynie małe miasteczko w Kampanii – Ravello, to wyroby z ceramiki. Spacerując wąskimi uliczkami nie sposób nie natrafić na sklepy i stragany z ręcznie wyrabianą i malowaną ceramiką. To prawdziwe arcydzieła, które, jeśli do Ravello przyjechaliśmy własnym samochodem, warto zabrać na pamiątkę. Wazy, talerze, tace, donice zachwycą nas kwiatowymi, cytrynowymi wzorami. W Ravello znajduje się fabryka ceramiki, a ich wyrób zaraz po turystyce jest głównym źródłem dochodu mieszkańców. Wzornictwo jest tak fantazyjne, że z pewnością w takim sklepie spędzimy nie jedną godzinę.

Co zobaczyć w Ravello?

Piazza Centrale

Jak w każdym włoskim mieście i w Ravello spacer warto zacząć od rynku, czyli od Piazza Centrale, gdzie pośród wąskich uliczek odnajdziemy wiele barów, restauracji i miejsc, którym warto się przyjrzeć. Na głównym miejscu znajduje się między innymi XI wieczna Katedra. Rynek z każdej strony okalają niesamowite widoki, które zwłaszcza w wiosennej i letniej porze nasycone są żywymi barwami i sprawiają, że aż chce się przysiąść w jednym z barów na orzeźwiające limoncello czy prawdziwe włoskie espresso.

Jeśli ceny na rynku wydają nam się zbyt wysokie, to znajdziemy wiele ławeczek, na których bez końca możemy napawać się widokiem nieco dzikiej natury w którą wkomponowana jest średniowieczna i barokowa architektura.

– Katedra w Ravello

Cathedral of Ravello on Amalfi Coast in Italy
Cathedral of Ravello on Amalfi Coast in Italy, licencja: shutterstock/By

To piękne dzieło sztuki, wzniesione w IX wieku na polecenie pierwszego biskupa miasta Orso Papicio. W bazylice znajdują się trzy nawy, z których każda wspierana jest na ośmiu granitowych kolumnach. Mimo, że bazylika uległa uszkodzeniu w 1786 roku na skutek trzęsienia ziemi, to wciąż można podziwiać w jej wnętrzach zarówno dawny romański styl, jak i barokowy, w którym między innymi odrestaurowany został transept. Uwagę przykuwają posągi lwów, które na swoich grzbietach dumnie unoszą wzniesioną na wysokich filarach ambonę.

W piwnicy Katedry znajduje się muzeum.

Bazylika to imponujący przykład starodawnej włoskiej architektury. Z pewnością warto więc ją odwiedzić, jednak nie w godzinach popołudniowych, kiedy w przerwie obiadowej kościół jest zamknięty.

Oprócz Katedry w Ravello warto zwiedzić:

  • kościół San Giovanni del Toro – XI wieczny kościół, znajdujący się w arystokratycznej dzielnicy El Toro. W kościele warto zwrócić uwagę na piękny ołtarz autorstwa Alfano z Termoli i dzwonnicę, której cały artyzm sprowadza się do zdobień wykonanych z tufowego kamienia.
  • Kościół Santa Maria a Gradilllo – mały kościółek, ale za to z pięknie wznoszącą się nad nim dzwonnicą. Kościół zbudowano w stylu mauretańskim i sycylijskim. W Kościele zachowało się jednak wiele średniowiecznych akcentów, między innymi niesamowita mozaika na podłodze. Choć w wieku XVIII kościół został kompletnie odremontowany w stylu barokowym, to pozostawiono wiele bizantyjskich, arabskich i średniowiecznych akcentów. W średniowieczu kościół ten był bardzo ważnym miejscem spotkań, gdzie mieszkańcy Ravello omawiali bieżące i ważne sprawy dla miasta.
  • Kościół św. Augustyna z X wieku. Dziś na jego miejscu znajduje się tam pomnik wojenny.

Ogrody Villa Rufolo

To niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić dla pięknych widoków, cudownej atmosfery i koncertów, które w porze letniej i jesiennej rozbrzmiewają i wypełniają ogrody magicznymi dźwiękami. Villa Rufolo pochodzi z XIII wieku, a jej bizantyjskie ogrody i wieża, z której rozciąga się niesamowity widok na pobliskie wyspy, są warte odwiedzenia.

Wstęp do ogrodów kosztuje 7 Euro.

Ogród roztacza się na dwóch poziomach. Do ogrodu prowadzi XIX – wieczna aleja. Na terenie parku znajduje się zakon mauretański, otoczony zielenią i słodko – orzeźwiającą nutą drzewek cytrusowych, piniowych czy lipowych. Kilka kroków dalej odnajdziemy schody, które zaprowadzą nas na drugi poziom ogrodu.

Ogrody są czynne codziennie od 9 do 17 – tej. Jeśli jednak nie lubisz tłumów, to najlepiej odwiedź ogrody z samego rana, albo krótko przed zamknięciem.

Jedna z legend głosi, że na terenie ogrodów kupiec a potem pirat Landolfo Rufolo zakopał wielki skarb.  Jeszcze w połowie XIX wieku mieszkańcy miasta próbowali ten skarb odnaleźć, dziś historia ta opowiadana jest tylko jako jedna z najstarszych legend miasta Ravello.

Villa Cimbrone

To jedno z bardziej urzekających miejsc na całym świecie. Jeśli będziesz mieć szczęście, to z jednego z tarasów ogrodów Villi Cimbrone zobaczysz jak magicznie zlewa się morze z niebem w jedną całość. Obecnie w Villi Cimbrone znajduje się hotel, ale ogrody, przepełnione orientalną roślinnością  czy ciekawymi rzeźbami i posągami są otwarte również dla zwiedzających. W ogrodach znajduje się:

  • mała świątynia Bachusa, w której między innymi można podziwiać Statuę di Ceres.
  • jaskinia Ewy,
  • statua Dawida – kopia słynnej rzeźby Donatello, znajdującej się w Muzeum Narodowym we Florencji.

Sprawdź ceny noclegów w Villa Cimbrone!

Wytchnienia poszukaj w ogrodzie różanym, albo herbacianym, który w klasycznym stylu zdobią rzymskie kolumny i rzeźby. W ogrodach znajduje się też odrestaurowany klasztor, którego wnętrza wypełniają między innymi płaskorzeźby, jak i prace słynnego rzeźbiarza włoskiego – Luci della Robii.

Museo del Corallo

W Ravello warto zajrzeć również do muzeum koralowego. Znajduje się tam prywatna kolekcja Giorgio Filocamo, który w 1986 roku przekazał muzeum imponujący zbiór biżuterii i przedmiotów, wykonanych z drogocennego koralu. W muzeum znajduje się również cenna kolekcja antyków, która była w rodzinie Filocamo od wielu pokoleń. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Muzeum znajduje się na Piazza Duomo 9 w Ravello i jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach: od 10 do 13 – tej i później od 15 – tej do 17 – tej.

Spacerując po Ravello możesz odkryć:

  • pozostałości starożytnych murów miejskich, które wzmocnione zostały jeszcze za czasów Karola Andegaweńskiego,
  • ruiny zamku Fratta, znanego pod nazwą Castrum Brusara,
  • ruiny zamku Montalto – które znajdują się pomiędzy Ravello i Trammonti,
  • wieża Scarpariello inaczej zwana Ficarola – wieża była częścią systemu obronnego przeciwko piratom. Wieża znajduje się w Marmorata.
  • Piazza Fontanna Moresca – tam zwyczajnie trzeba zawędrować, by podziwiać architekturę mauretańskich fontann, z posągami skrzydlatych byków i lwów.
  • Villa Episcopio z XI wieku. Villa stanowi część ogrodów Villi Rufolo.

Wycieczki górskie

Jeśli lubisz wędrować po górach, a także chcesz zaczerpnąć nieco więcej z panoramy górskiej wybrzeża Amalfi, to wybierz się na pełen emocji i doznań spacer po wzniesieniach Ravello. W ciągu dwóch godzin przejdziesz z Ravello przez Atrani do Amalfi. Taka trasę jednak warto zaplanować z przewodnikiem, miejscami trasa prowadzi przez strome zbocza i wiele schodów. Biura podróży oferują też zorganizowane wycieczki. Pamiętaj o wygodnych butach, butelce wody i bluzie z długim rękawem.

Z Ravello możesz też zaplanować aktywny spacer do Minori. To jednak propozycja dla tych bardziej aktywnych. Droga co prawda wiedzie przez piękne gaje oliwne i małe wioski, w których odkryjesz urok włoskiego życia i architekturę pięknych małych kościółków, ale jest miejscami bardzo stroma.

Jak dostać się do Ravello?

Ravello nie jest położone bezpośrednio nad morzem. Trzeba się więc do niego dostać drogą krajową. Planując podróż z Polski, najprościej i najszybciej jest najpierw dolecieć samolotem do Neapolu. Ravello jest dobrze skomunikowane z większością miast, położonych na wybrzeżu Amalfi. Z samego Neapolu też znajdziesz bezpośrednie połączenie do Ravello. Jeśli jednak znajdziesz połączenie do innego miasteczka na wybrzeżu, to spokojnie możesz zdecydować się na takie rozwiązani. Z Amalfi, Positano czy innego miasteczka do Ravello dojedziesz w krótkim czasie autobusami firmy Sita.

Ravello – raj dla pieszych

W tym mieście wszystko zwiedzisz na pieszo i wszędzie dotrzesz pieszo, nawet do pobliskich miast – starorzymskiego Scala, Atrani, Minori czy Amalfi. Do Ravello dojedziesz też autobusem, wynajmiesz motorynkę, czy znajdziesz taksówkę. Musisz pamiętać, że wybrzeże Amalfi oprócz wąskich i ciasnych dróg, ma dla zmotoryzowanych turystów jeszcze jedną dość poważną przeszkodę –  drogie i rzadko usytuowane parkingi. Dlatego jeśli chcemy z Ravello zwiedzić wybrzeże Amalfi to wybierzmy autobusy Sita albo City-Sightseeing.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Najlepsze pizzerie w Neapolu

Plaże w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz