Capri – plan 3-dniowej wycieczki objazdowej

Tagi , , , ,

Bez wątpienia jedna z najbardziej znanych wysp na Morzu Śródziemnym i we Włoszech – Capri to idealne miejsce na wakacje. Dzięki lokalizacji na Capri można bez problemu dopłynąć promem z Sorrento, Neapolu lub Wybrzeża Amalfi. Planujesz zwiedzić tę wyspę podczas nadchodzących wakacji? A może masz w planach dłuższy pobyt, na przykład kilkudniowy? Jeśli tak zapoznaj się z naszym artykułem: „Capri – plan 3-dniowej wycieczki objazdowej”, aby w pełni odkryć najciekawsze atrakcje tej wyspy.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile dni warto spędzić na Capri?

Podobnie jak w każdym innym miejscu we Włoszech, trudno jest określić, ile dni spędzić na Capri, aby w pełni doświadczyć wyspy. Planując spędzić minimum 2 dni na Capri, będziesz mógł spokojnie odkrywać jedną z najbardziej znanych i malowniczych włoskich wysp, jedząc włoskie potrawy i ciesząc się atmosferą tej wyspy.

Na Capri jest wiele rzeczy do zrobienia i atrakcji do zobaczenia, że idealnym rozwiązaniem jest spędzenie co najmniej 2 dni. W ten sposób będziesz miał czas, aby odwiedzić Błękitną Grotę, zwiedzić wszystkie miejsca w mieście Capri i Anacapri, spróbować limoncello, a nawet wybrać się na wycieczkę łodzią dookoła wyspy. Jeśli masz możliwość spędzenia 3 dni na Capri to jest to idealna długość, aby w pełni wykorzystać czas i zwiedzić okolicę.

Capri – plan 3-dniowej wycieczki objazdowej. Jak dopłynąć na wyspę?

Na wyspę można dopłynąć m.in. z Neapolu i Sorrento.

Promy z Neapolu

W Neapolu znajdują się dwa porty, z których odpływają promy na Capri, a port, z którego wypłyniesz, zależy od rodzaju wybranego przez Ciebie promu (samochodowy/katamaran). Z portu Calata di Massa odpływają promy samochodowe, natomiast z Molo Beverello szybkie promy i katamarany. Szybkie promy płyną około 50 minut, a promy samochodowe potrzebują nieco ponad godzinę, aby dotrzeć na Capri. Ceny biletów różnią się w zależności od promu i miejsca wypłynięcia. Promy kursują z Neapolu na Capri z częstotliwością od pół godziny do godziny, w zależności od wybranego promu i sezonu.

Promy z Sorrento

Jeśli planujesz podróż z Sorrento, czas podróży na Capri jest znacznie krótszy niż z Neapolu. Podróż z Sorrento na Capri trwa około 20-30 minut, a promy odpływają dość często, ponieważ co około 15 minut. Warto wiedzieć, że ceny biletów na trasie Sorrento – Capri są nieco wyższe w porównaniu do tych z Neapolu, w zależności od wybranego promu. Promy z Sorrento na Capri odpływają z dogodnie zlokalizowanego portu Marina Piccola, który znajduje się w pobliżu centrum Sorrento.

Promy z Wybrzeża Amalfi

Jeśli zwiedzasz Wybrzeże Amalfi i planujesz udać się na Capri, możesz dopłynąć promem z Positano lub miasta Amalfi w około 30-60 minut. Koszty biletów różnią się w zależności od konkretnego promu, którym podróżujesz.

Capri – plan 3-dniowej wycieczki. Czym najlepiej poruszać się po wyspie?

Jeśli chodzi o poruszanie się po wyspie Capri, istnieją trzy główne środki transportu na wyspie: kolejka linowa, autobus i pieszo. Wyspa ma powierzchnię zaledwie 10,4 km² i jest mniej więcej takiej samej wielkości jak miasta na wybrzeżu Amalfi, co ułatwia poruszanie się po niej bez samochodu. Poza rozmiarem wyspy, od połowy marca do początku listopada, pojazdy właścicieli niebędących rezydentami wyspy nie są dozwolone. Oznacza to, że jeśli odwiedzasz Capri w miesiącach letnich, nie możesz poruszać się po wyspie ani swoim ani wynajętym samochodem.

Jednym z najpopularniejszych środków transportu na wyspie Capri jest kolejka linowa. Kolejka linowa na wyspie łączy Marina Grande na wybrzeżu z Piazza Umberto I w centrum wyspy, oferując wygodny sposób dotarcia do miasta Capri z portu. Stroma kolejka linowa zapewnia nie tylko wygodę, ale także klimatyczne i oszałamiające widoki na wyspę z widokiem na lśniące morze Tyrreńskie, malownicze klify i urocze widoki na wyspę.

Inną opcją transportu po Capri jest niezawodna sieć autobusowa, która łączy główne miasta i atrakcje. Kup bilety na terminalach autobusowych, pamiętaj o ich skasowaniu podczas wsiadania i ciesz się malowniczymi trasami podczas podróży po wyspie. Należy jednak pamiętać, że autobusy na Capri są małe i mogą być zatłoczone w szczycie sezonu turystycznego, więc należy odpowiednio zaplanować podróż. 

Dzień 1 – Marina Piccola, Błękitna Grota i Ogrody Augusta

Marina Piccola

Idealnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki po Capri jest najbardziej malowniczy port na wyspie – Marina Piccola. Jest to popularne miejsce zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Marina znana jest z oszałamiających widoków, krystalicznie czystych turkusowych wód i tętniącej życiem atmosfery. Otoczona skalistymi klifami i bujną roślinnością przystań oferuje także dostęp do wielu kawiarni, restauracji i barów. Dzięki czemu jest to idealne miejsce na rozpoczęcie pobytu na Capri, chłonięcie widoków na Zatokę Neapolitańską i popijanie kawy. Jeśli chcesz zanurzyć się w czystych, błękitnych wodach, możesz również popływać w wodzie wokół Marina Piccola na jednej z pobliskich plaż.

Lunch na Piazza Umberto I

Położony w centrum Capri – główny plac wyspy „Piazzetta” – Piazza Umberto I jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań mieszkańców Capri i turystów. Co ciekawe, plac ten w swojej historii pełnił funkcję targu rybnego. Często jest on uważany za jeden z najbardziej malowniczych i charakterystycznych placów we Włoszech i na świecie. Na placu tym znajdują się również ważne zabytki Capri, takie jak Wieża Zegarowa i zabytkowy kościół Santo Stefano.

Błękitna Grota

Po lunchu na Piazza Umberto I, polecam udać się do jednego z najbardziej kultowych miejsc – Błękitnej Groty. Błękitna Grota – „La Grotta Azzurra” to słynna jaskinia morska słynąca z oszałamiającego niebieskiego światła, które wypełnia jaskinię, tworząc magiczną atmosferę. Do Błękitnej Groty nie można dotrzeć pieszo. Jest ona dostępna tylko dla małych łodzi wiosłowych, które są sterowane przez doświadczonych przewodników. Ponieważ do jaskini mogą wpływać równocześnie tylko małe 2-4 osobowe łodzie wiosłowe, nawet jeśli wybrałeś się tam prywatną łodzią, będziesz musiał przesiąść się do jednej z lokalnych łodzi wiosłowych, aby wpłynąć do środka. Kolejki oczekujących w szczycie sezonu wakacyjnego mogą być długie, więc zaplanuj swięcej czasu na zwiedzanie tego miejsca.

Ogrody Augusta

Po wędrówce po centrum Capri, warto wybrać się do spokojnych Ogrodów Augusta. Giardini di Augusto – to ogrody założone przez niemieckiego przemysłowca Friedricha Alfreda Kruppa na początku XX wieku. Obecnie jest to miejsce, które słynie z panoramicznych ujęć Capri, krystalicznego morza i słynnych skał Faraglioni. Spaceruj po eleganckich ogrodach, podziwiając różnorodność roślin oraz idylliczne widoki. Ogrody są zazwyczaj otwarte od wczesnego ranka do zachodu słońca, a niewielka opłata za wstęp jest wykorzystywana do utrzymania ogrodów.

Dzień 2 – Anacapri, latarnia morska Punta Carena i popołudniowa degustacja limoncello

Drugi dzień pobytu na wyspie Capri, warto rozpocząć od zobaczenia miejscowości Anacapri.


Anacapri

Podczas gdy miasto Capri to tętniąca życiem i pełna przepychu miejscowość, to drugie główne miasto na wyspie Anacapri, oferuje spokój. Anacapri odwiedza zdecydowanie mniejsza liczba turystów, dzięki czemu można tu spokojnie chłonąć niesamowitą atmosferę tej wyspy. Będąc w Anacapri, warto zjeść lunch w jednej z lokalnych (i bardziej przystępnych cenowo) restauracji, pospacerować urokliwymi uliczkami, odwiedzić lokalne sklepy rzemieślnicze i wjechać wyciągiem krzesełkowym na najwyższy szczyt wyspy – Solaro, aby podziwiać wspaniałe widoki na Capri.

Zobacz także: Zwiedzanie Capri – kiedy najlepiej zaplanować?

Latarnia morska Punta Carena

Aby zakończyć dzień na Capri hipnotyzującymi widokami zachodu słońca, nie ma lepszego miejsca do odwiedzenia niż latarnia morska Punta Carena. Latarnia „Faro di Punta Carena” znajduje się na klifach, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy i oferuje widok na bezkresne Morze Tyreńskie. Zbudowano ją w 1862 roku i nadal działa. Jest ona także ważnym aspektem morskiej historii i dziedzictwa kulturowego Capri. Po dotarciu do latarni morskiej można zwiedzić tereny wokół niej i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

Degustacja limoncello

Podczas gdy miejsce narodzin limoncello jest kwestionowane w różnych częściach południowych Włoch i Wybrzeża Amalfi jest ono niewątpliwie integralną częścią wyspy Capri. Ten słodki, cytrusowy likier jest kluczowym elementem włoskiej kultury. Aby lepiej poznać smak i historię powstania tego słynnego włoskiego alkoholu, polecam wziąć udział w lokalnej degustacji limoncello. W wielu miejscach na wyspie znajdują się sklepy oferujące degustacje limoncello.

Dzień 3. Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Monte Solaro, Faraglioni i  Villa di Tiverio

Monte Solaro

Aby uzyskać jeden z najlepszych widoków na Capri, wjedź wyciągiem krzesełkowym na Monte Solaro – 589 m n.p.m. Stąd można zobaczyć skały Faraglioni, Wezuwiusz, wyspę Ischia, Sorrento i Zatokę Neapolitańską. W Anacapri należy udać się do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, która nazywa się Seggiovia Monte Solaro. Bilety można kupić w jedną stronę (11 €) lub w obie strony (14 €). Przejazd wyciągiem krzesełkowym w jedną stronę zajmuje około 7 minut. Po wyjściu ze stacji wyciągu krzesełkowego warto odwiedzić platformy widokowe. Na pionowej ścianie Fortino di Bruto zbudowanej podczas wojen napoleońskich na początku XIX wieku, znajduje się posąg cesarza Augusta. Był to pierwszy Rzymianin, który przybył na wyspę Capri. Niedaleko poniżej szczytu znajduje się XVI-wieczny klasztor Cetrella, rzadko otwarty.

Faraglioni i Punta Tragara

Południowo-wschodnie wybrzeże wyspy Capri obejmuje kolejną atrakcję turystyczną, którą jest w zasadzie taras widokowy na przylądku Punta Tragara. Z tego miejsca można podziwiać południowe wybrzeże Capri wraz z trzema kominami morskimi zwanymi Faraglioni. Znajdziesz tu dwie niesamowite ścieżki, jedną w dół do Faraglioni i jedną w górę do Arco Naturale. Piękne widoki rozciągają się od półwyspu Sorrento do Monte Castiglione, a następnie w dół do zatoki Marina Piccola.

Polecany artykuł: 3- dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Budżetowe hotele w Neapolu – TOP 10 najlepszych

Wakacje w Neapolu – plan 7-dniowej wycieczki objazdowej

Następny

Dodaj komentarz